International Orienteering Federation

Start list for Finnish Championships in Sprint

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: Finnish Championships in Sprint
Organiser: Finland
Date: 11 September 2021

MEN

4 300 m, 51 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1Antton KoivistoSK UusiFinland14:50
2Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37Finland14:51
3Ville PasanenKalevan RastiFinland14:52
4Eero TurkkiHelsingin SuunnistajatFinland14:53
5Lauri KoivumäkiLapuan VirkiäFinland14:54
6Oskari SilvennoinenKalevan RastiFinland14:55
7Joni HirvikallioKooveeFinland14:56
8Roope KoskinenKalevan RastiFinland14:57
9Samuel HeinonenPaimion RastiFinland14:58
10Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinland14:59
11Tuukka MäkinenMS ParmaFinland15:00
12Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland15:01
13Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland15:02
14Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland15:03
15Topi PenttinenMS ParmaFinland15:04
16Jonas Hubacek (U)MS ParmaCzech Republic15:05
17Eevert ToivonenKangasala SKFinland15:06
18Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland15:07
19Lari TakanenPaimion RastiFinland15:08
20Eero HeinonenMS ParmaFinland15:09
21Dmitry Nakonechnyi (U)HiisirastiRussian Federation15:10
22Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland15:11
23Janne KuningasLappeen RientoFinland15:12
24Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland15:13
25Emil SeveliusOK77Finland15:14
26Aaro AhoValkeakosken HakaFinland15:15
27Tomás Krivda (U)Kalevan RastiCzech Republic15:16
28Arttu LindqvistKouvolan SuunnistajatFinland15:17
29Tuomo MäkeläAngelniemen AnkkuriFinland15:18
30Arttu SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland15:19
31Andrei Hramov (U)HiisirastiRussian Federation15:20
32Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland15:21
33Joonas AholaNaviFinland15:22
34Philipp Von Arx (U)Lahden Suunnistajat-37Switzerland15:23
35Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:24
36Otto KaarioHelsingin SuunnistajatFinland15:25
37Otto SimosasTampereen PyrintöFinland15:26
38Otakar Hirs (U)Helsingin SuunnistajatCzech Republic15:27
39Einari HeinaroHelsingin SuunnistajatFinland15:28
40Teemu OksanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:29
41Daniil Kashin (U)Turun MetsänkävijätRussian Federation15:30
42Tuomas HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland15:31
43Maxime Rauturier (U)Angelniemen AnkkuriFrance15:32
44Colin Kolbe (U)Angelniemen AnkkuriGermany15:33
45Topias AholaNaviFinland15:34
46Artem Popov (U)MS ParmaRussian Federation15:35
47Arto TalvinenMS ParmaFinland15:36
48Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland15:37
49Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland15:38
50Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinland15:39
51Yannick Michiels (U)Turun MetsänkävijätBelgium15:40

WOMEN

3 700 m, 42 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
101Salla SaarijärviRastikarhutFinland14:00
102Sanni NorrbackaLynxFinland14:01
103Saana-Maria RahkoSK PohjantähtiFinland14:02
104Venla TurakainenHelsingin SuunnistajatFinland14:03
105Suvi HeittolaRastikarhutFinland14:04
106Selja KaartinenAngelniemen AnkkuriFinland14:05
107Sara NivaSK PohjantähtiFinland14:06
108Emma ValkamaPaimion RastiFinland14:07
109Noora KoskinenMS ParmaFinland14:08
110Anna MoilanenKalevan RastiFinland14:09
111Roosa PelkonenTampereen PyrintöFinland14:10
112Ella-Noora RahkolaTurun SuunnistajatFinland14:11
113Melina LahdenperäEspoon SuuntaFinland14:12
114Sanna YlikyläAngelniemen AnkkuriFinland14:13
115Marttiina JoensuuSK PohjantähtiFinland14:14
116Hanna ValonenRajamäen RykmenttiFinland14:15
117Karoliina UkskoskiLahden Suunnistajat-37Finland14:16
118Lotta KarholaTampereen PyrintöFinland14:17
119Aleksandra Hornik (U)Paimion RastiPoland14:18
120Tuija KuuselaRastikarhutFinland14:19
121Sara KarvonenLynxFinland14:20
122Jasmiina RantalaLynxFinland14:21
123Anu TuomistoNorwayFinland14:22
124Aino MänkärläLynxFinland14:23
125Siiri SilvennoinenKalevan RastiFinland14:24
126Venla HarjuTampereen PyrintöFinland14:25
127Kirsi NurmiSK PohjantähtiFinland14:26
128Anna NärhiLahden Suunnistajat-37Finland14:27
129Anna HaatajaSK PohjantähtiFinland14:28
130Roosa HämäläinenHiidenkiertäjätFinland14:29
131Jenny PatanaHiidenkiertäjätFinland14:30
132Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland14:31
133Veera KlemettinenSuunta JyväskyläFinland14:32
134Suvi SimonsénRastikarhutFinland14:33
135Inka NurminenJämsän Retki-VeikotFinland14:34
136Venla TaulavuoriAlatornion PirkatFinland14:35
137Anna Dvorianskaia (U)HiisirastiRussian Federation14:36
138Maiju OksanenKangasala SKFinland14:37
139Merja RantanenJämsän Retki-VeikotFinland14:38
140Tereza Janosikova (U)Suunta JyväskyläCzech Republic14:39
141Ina WesterlundPaimion RastiFinland14:40
142Anastasia Rudnaya (U)MS ParmaRussian Federation14:41

MENB1

3 400 m, 34 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
325Toni SaariPaimion RastiFinland13:00
506Sakari KoivuniemiKooveeFinland13:01
420Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland13:02
315Lassi VaismaaJämsän Retki-VeikotFinland13:03
534Janne OvaskaVehkalahden VeikotFinland13:04
417Wilhelm StenbackaOK77Finland13:05
320Antti VäyrynenVehkalahden VeikotFinland13:06
510Heikki ManninenAnttolan UrheilijatFinland13:07
414Mikko TervakangasEspoon SuuntaFinland13:08
313Jere KommioAngelniemen AnkkuriFinland13:09
535Aaro RuoholaMS ParmaFinland13:10
419Kari-Pekka SeppänenEspoon SuuntaFinland13:11
340Petja YlikyläAngelniemen AnkkuriFinland13:12
520Benjamin TulonenHiidenkiertäjätFinland13:13
407Topias HelminenJämsän Retki-VeikotFinland13:14
338Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:15
542Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland13:16
406Jonas JernPaimion RastiFinland13:17
307Aaro JulkunenMS ParmaFinland13:18
536Antti JärvenpääOK77Finland13:19
441Antti VainioMS ParmaFinland13:20
316Gleb TikhonovTurun MetsänkävijätRussian Federation13:21
537Dmitrii Iurev (U)HiidenkiertäjätRussian Federation13:22
431Jere SipponenPaimion RastiFinland13:23
322Petteri HuikkoLahden Suunnistajat-37Finland13:24
532Justus VuoriTurun SuunnistajatFinland13:25
442Fryderyk PryjmaIkaalisten Nouseva-VoimaPoland13:26
318Miika SuominenHelsingin SuunnistajatFinland13:27
525Matti SuutariVehkalahden VeikotFinland13:28
437Tobias JernOK77Finland13:29
337Atte NokkaLappeen RientoFinland13:30
522Samu HeiskaTurun MetsänkävijätFinland13:31
427Ari-Pekka JoensuuPaimion RastiFinland13:32
339Toni-Antti ViitasaariLapuan VirkiäFinland13:33

MENB2

3 200 m, 32 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
503Jeremias JoutsensaariKangasala SKFinland13:00
402Mikael RautioEspoon SuuntaFinland13:01
336Miika VehmasEspoon SuuntaFinland13:02
523Atte LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland13:03
426Jiri-Pekka RissanenKangasala SKFinland13:04
331Jyri UusitaloPellon PonsiFinland13:05
502Juha MikkolainenValkeakosken HakaFinland13:06
403Lars VicariNaviFinland13:07
326Ville LampinenHelsingin SuunnistajatFinland13:08
501Nico KerkolaAngelniemen AnkkuriFinland13:09
401Joonatan KiveläAnttolan UrheilijatFinland13:10
330Eero-Matti VainioMS ParmaFinland13:11
518Eero LapilaMS ParmaFinland13:12
415Tomi NärväHiidenkiertäjätFinland13:13
314Ollipekka HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland13:14
524Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland13:15
430Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland13:16
329Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland13:17
526Mikko HuhtinenTurun SuunnistajatFinland13:18
425Niko NissinenRasti-KurikkaFinland13:19
334Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland13:20
504Antti UrsinLynxFinland13:21
424Tommi HakuliSK UusiFinland13:22
332af Fabian HällströmOK77Finland13:23
530Jonathan RayOK77Finland13:24
418Jonne PitkänenTampereen PyrintöFinland13:25
319Misa TuomalaSuunta JyväskyläFinland13:26
519Valtteri KinnunenLahden Suunnistajat-37Finland13:27
405Mikael LindénKouvolan SuunnistajatFinland13:28
328Ilari SulkulaVaajakosken TeräFinland13:29
513Oskari NiemiLappeen RientoFinland13:30
413Juha KorpioEspoon AkillesFinland13:31

MENB3

3 100 m, 35 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
450Frederic Tranchand (U)Paimion RastiFrance13:00
308Ari-Pekka LassilaKooveeFinland13:01
512Lauri ValkonenItä-Hämeen RastiFinland13:02
449Akseli RuoholaMS ParmaFinland13:03
305Hannes HolmbackIF FemmanFinland13:04
529Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinland13:05
448Miika KirmulaKalevan RastiFinland13:06
327Mikko EerolaTampereen PyrintöFinland13:07
516Oskari PesolaHelsingin SuunnistajatFinland13:08
412Lasse KauttoVaajakosken TeräFinland13:09
309Mikko KurkelaKooveeFinland13:10
511Santeri AikioKuusamon Erä-VeikotFinland13:11
411Sami-Petteri JuopperiNaviFinland13:12
304Emil KronqvistKokkolan SuunnistajatFinland13:13
508Markus HakkarainenRaja-Karjalan SuunnistajatFinland13:14
438Joona HuilaHiisirastiFinland13:15
310Matti LinnaSuunta JyväskyläFinland13:16
528Johan Runesson (U)Tampereen PyrintöSweden13:17
409Joonas HirviRaja-Karjalan SuunnistajatFinland13:18
311Aleksi HellmanMS ParmaFinland13:19
507Kalle HäkkinenSuunta JyväskyläFinland13:20
404André BruguièreRasti-NokiaFinland13:21
335Hermanni SankeloIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:22
531Tuukka JurvakainenHelsingin SuunnistajatFinland13:23
429Matias KankkunenOK77Finland13:24
303Joonas SalminenValkeakosken HakaFinland13:25
527Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finland13:26
410Marko LamminsaloKuopion SuunnistajatFinland13:27
301Antti NisonenNaviFinland13:28
515Otto ItkonenTurun SuunnistajatFinland13:29
436Ville VierimaaEspoon AkillesFinland13:30
306Miska TervalaRastivarsatFinland13:31
509Teemu TauriainenKuusamon Erä-VeikotFinland13:32
416Paulus SulkulaSuunta JyväskyläFinland13:33
317Anton SulkulaSuunta JyväskyläFinland13:34

WOMENB1

3 000 m, 34 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
710Salla PitkänenTampereen PyrintöFinland13:00
611Anu SaarinenRasti 88Finland13:01
730Sonja JulkunenTurun SuunnistajatFinland13:02
635Janika PuikkonenSuunta JyväskyläFinland13:03
715Katja LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland13:04
630Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland13:05
748Noora HyyrynenHelsingin SuunnistajatFinland13:06
612Sofia PellonperäEspoon SuuntaFinland13:07
741Heini RintanenTurun SuunnistajatFinland13:08
631Venla KinnalaTurun SuunnistajatFinland13:09
723Kaisa KlemettinenSuunta JyväskyläFinland13:10
625Laura JakobssonRastikarhutFinland13:11
705Laura HyyryläinenAnttolan UrheilijatFinland13:12
618Marika HaraKooveeFinland13:13
742Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinland13:14
624Jonna JuvaAngelniemen AnkkuriFinland13:15
712Jenni OvaskaKalevan RastiFinland13:16
629Elisa ViholainenEspoon SuuntaFinland13:17
714Marjukka HanhijärviEspoon AkillesFinland13:18
632Janina DonnerSuunta JyväskyläFinland13:19
722Sari VääränenKouvolan SuunnistajatFinland13:20
620Sara-Elise RuokonenSuunta JyväskyläFinland13:21
731Isabel DonnerOK77Finland13:22
652Amy NymalmPargas IFFinland13:23
734Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinland13:24
619Lotta EerolaTampereen PyrintöFinland13:25
736Inna Somova (U)HiisirastiRussian Federation13:26
606Vieda Lusa (U)Paimion RastiLatvia13:27
750Niina HulkkonenHelsingin SuunnistajatFinland13:28
642Emmi HaavistoTurun SuunnistajatFinland13:29
749Ulrika UotilaKangasala SKFinland13:30
649Johanna HulkkonenHelsingin SuunnistajatFinland13:31
732Anni HaanpääTampereen PyrintöFinland13:32
634Elli PeltomäkiRastikarhutFinland13:33

WOMENB2

2 800 m, 37 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
609Aino KuuselaLahden Suunnistajat-37Finland13:00
747Miia NiittynenKalevan RastiFinland13:01
650Saila KinniTampereen PyrintöFinland13:02
711Sonja MörskyKeuruun KisailijatFinland13:03
654Sofia HaajanenSK PohjantähtiFinland13:04
717Natalia KankoKangasala SKFinland13:05
608Tuuli SalmiaTarpian SuuntaFinland13:06
724Pinja HietanenHelsingin SuunnistajatFinland13:07
604Iisa LehtiniemiSavon SuuntaFinland13:08
716Riikka AjalinTurun SuunnistajatFinland13:09
603Henna YlimaaAngelniemen AnkkuriFinland13:10
707Suvi PäkkiläHaukiputaan HeittoFinland13:11
605Aino PrittinenHämeenlinnan SuunnistajatFinland13:12
706Tiia ImpiöSK PohjantähtiFinland13:13
613Johanna BrinkPargas IFFinland13:14
720Essi LotvonenLaitasaaren VetoFinland13:15
610Elina RauhalaEspoon AkillesFinland13:16
708Anni PitkäahoKuopion SuunnistajatFinland13:17
614Evelina AaltioKuopion SuunnistajatFinland13:18
703Fia SnickarsSolf IKFinland13:19
616Emmi DiazHämeenlinnan SuunnistajatFinland13:20
727Anni VäyrynenKymin SuunnistajatFinland13:21
602Emilia UurasjärviKuopion SuunnistajatFinland13:22
701Tuuli PaunonenKooveeFinland13:23
621Eerika RantalaHelsingin SuunnistajatFinland13:24
702Essi RantanenMS ParmaFinland13:25
617Vivian LindholmOK77Finland13:26
728Laura JerkkuTurun SuunnistajatFinland13:27
615Jenny VirtalaPargas IFFinland13:28
709Liinu NummelaLynxFinland13:29
601Henna SaarinenKooveeFinland13:30
721Suvi MäättäTampereen PyrintöFinland13:31
636Sanni KymäläinenTampereen PyrintöFinland13:32
713Minna MiettinenMS ParmaFinland13:33
622Emmi OksanenSiilin RastiFinland13:34
718Kaisa VainikkaKouvolan SuunnistajatFinland13:35
607Salla KoskelaLounais-Hämeen RastiFinland13:36

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport