International Orienteering Federation

Start list for Finnish Championships in Sprint Orienteering

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: Finnish Championships in Sprint Orienteering
Organiser: Finland
Date: 19 September 2020

Men

3 800 m, 51 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:00
2Petteri HuikkoLahden Suunnistajat-37Finland13:01
3Erik HaajanenPargas IFFinland13:02
4Janne OvaskaVehkalahden VeikotFinland13:03
5Topi PenttinenMS ParmaFinland13:04
6Tuukka MäkinenMS ParmaFinland13:05
7Lauri ValkonenItä-Hämeen RastiFinland13:06
8Antti JärvenpääOK77Finland13:07
9Antti VäyrynenVehkalahden VeikotFinland13:08
10Tobias JernOK77Finland13:09
11Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland13:10
12Emil SeveliusOK TrianFinland13:11
13Aaro AhoValkeakosken HakaFinland13:12
14Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland13:13
15Lauri PohjolaSuunta JyväskyläFinland13:14
16Eevert ToivonenKangasala SKFinland13:15
17Fryderyk PryjmaIkaalisten Nouseva-VoimaPoland13:16
18Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland13:17
19Toni-Antti ViitasaariLapuan VirkiäFinland13:18
20Benjamin TulonenHiidenkiertäjätFinland13:19
21Oskari LiukkonenHiidenkiertäjätFinland13:20
22Lari TakanenPaimion RastiFinland13:21
23Joona HuilaHiisirastiFinland13:22
24Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland13:23
25Akseli RuoholaMS ParmaFinland13:24
26Antti ParjanneLynxFinland13:25
27Andrew Barnett (U)Ikaalisten Nouseva-VoimaAustralia13:26
28Roope KoskinenKalevan RastiFinland13:27
29Tuomas HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland13:28
30Eero HeinonenMS ParmaFinland13:29
31Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:30
32Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland13:31
33Ilgvars Caune (U)Vehkalahden VeikotLatvia13:32
34Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland13:33
35Otto KaarioHelsingin SuunnistajatFinland13:34
36Janis TamuzsNaviLatvia13:35
37Jesse LaukkarinenSK UusiFinland13:36
38Eemeli SuominenHiidenkiertäjätFinland13:37
39Samu HeiskaTurun MetsänkävijätFinland13:38
40Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:39
41Fredric PortinPargas IFFinland13:40
42Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinland13:41
43Lari PernuEspoon SuuntaFinland13:42
44Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland13:43
45Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland13:44
46Miika KirmulaKalevan RastiFinland13:45
47Teemu OksanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:46
48Joni HirvikallioKooveeFinland13:47
49Andreas Hougaard BoesenAngelniemen AnkkuriDenmark13:48
50Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland13:49
51Otto SimosasTampereen PyrintöFinland13:50

Women

3 300 m, 40 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
101Roosa PelkonenTampereen PyrintöFinland13:55
102Noora KoskinenMS ParmaFinland13:56
103Sanni NorrbackaLynxFinland13:57
104Emma SilvennoinenPaimion RastiFinland13:58
105Tuuli HeikkiläLynxFinland13:59
106Sonja JulkunenTurun SuunnistajatFinland14:00
107Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland14:01
108Karoliina UkskoskiKooveeFinland14:02
109Aino VäyrynenKalevan RastiFinland14:03
110Enni JalavaTurun SuunnistajatFinland14:04
111Salla SaarijärviRastikarhutFinland14:05
112Johanna HulkkonenKooveeFinland14:06
113Ella-Noora RahkolaTurun SuunnistajatFinland14:07
114Eveliina HirvonenPaimion RastiFinland14:08
115Emmi HaavistoTurun SuunnistajatFinland14:09
116Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland14:10
117Milla HirvonenTampereen PyrintöFinland14:11
118Maiju OksanenSK PohjantähtiFinland14:12
119Ulrika UotilaKooveeFinland14:13
120Niina HulkkonenSwedenFinland14:14
121Julia JärveläinenIF FemmanFinland14:15
122Jenny PatanaHiidenkiertäjätFinland14:16
123Sara-Elise RuokonenAngelniemen AnkkuriFinland14:17
124Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland14:18
125Sara NivaSK PohjantähtiFinland14:19
126Mira KaskinenRastikarhutFinland14:20
127Amy NymalmPargas IFFinland14:21
128Jasmiina RantalaLynxFinland14:22
129Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland14:23
130Elli PeltomäkiRastikarhutFinland14:24
131Marika TeiniSK PohjantähtiFinland14:25
132Veera KlemettinenSuunta JyväskyläFinland14:26
133Anna NärhiSwedenFinland14:27
134Maija SianojaMS ParmaFinland14:28
135Noora HyyrynenHelsingin SuunnistajatFinland14:29
136Merja RantanenJämsän Retki-VeikotFinland14:30
137Silja KauppinenKalevan RastiFinland14:31
138Aino MänkärläLynxFinland14:32
139Alexandra EnlundPargas IFFinland14:33
140Roosa HämäläinenHiidenkiertäjätFinland14:34

MenB1

3 700 m, 39 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1204Juha KorpioEspoon AkillesFinland13:54
1131Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland13:55
1019Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland13:56
1200Jeremias JoutsensaariKangasala SKFinland13:57
1100Aapo TonderKalevan RastiFinland13:58
1022Jonathan RayOK77Finland13:59
1215Matias SankariLahden Suunnistajat-37Finland14:00
1138Teemu NiskanenLahden Suunnistajat-37Finland14:01
1025Ville ParkkinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland14:02
1233Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland14:03
1116Janne KuningasLappeen RientoFinland14:04
1002Juho PousiVehkalahden VeikotFinland14:05
1213Matti SuutariVehkalahden VeikotFinland14:06
1113Misa TuomalaSuunta JyväskyläFinland14:07
1027Valters Reneslacis (U)Vehkalahden VeikotLatvia14:08
1207Simo MertanenLappeen RientoFinland14:09
1111Kari-Pekka SeppänenEspoon SuuntaFinland14:10
1011Tatu LeirimaaLahden Suunnistajat-37Finland14:11
1237Ville VierimaaEspoon AkillesFinland14:12
1133Aleksi SopoNaviFinland14:13
1041Ats Sõnajalg (U)Lapuan VirkiäEstonia14:14
1211Ville-Petteri SaarelaKeminmaan UrheilijatFinland14:15
1110Aleksi HellmanMS ParmaFinland14:16
1006Oskari NiemiLappeen RientoFinland14:17
1235Dmitrii Iurev (U)HiidenkiertäjätRussian Federation14:18
1128Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland14:19
1007Lauri KoivumäkiLapuan VirkiäFinland14:20
1222Eero LapilaMS ParmaFinland14:21
1106Rinat GabitovEspoon SuuntaRussian Federation14:22
1024Justus VuoriTurun SuunnistajatFinland14:23
1214Matias SalonenHelsingin SuunnistajatFinland14:24
1141Antti VainioMS ParmaFinland14:25
1032Jere SipponenPaimion RastiFinland14:26
1228Atte NokkaLappeen RientoFinland14:27
1130Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37Finland14:28
1029af Fabian HällströmOK77Finland14:29
1201Victor MansnerOK TrianFinland14:30
1104Aki SaariLahden Suunnistajat-37Finland14:31
1015Andreas HallHiidenkiertäjätFinland14:32

MenB2

3 500 m, 36 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1209Leo TolvanenPihkaniskatFinland13:54
1220Anton SulkulaSuunta JyväskyläFinland13:55
1004Juho KuoppamäkiRastivarsatFinland13:56
1217Topias NiemiHelsingin SuunnistajatFinland13:57
1107Joakim HakalaIF FemmanFinland13:58
1008Oskari NummelinTurun SuunnistajatFinland13:59
1205Olli SuonpääMS ParmaFinland14:00
1137Tuukka JurvakainenHelsingin SuunnistajatFinland14:01
1000Vili VirkkiHämeenlinnan SuunnistajatFinland14:02
1219Antto-Iiro SuhonenKuopion SuunnistajatFinland14:03
1108Pyry KettunenSäyneisen SalpaFinland14:04
1016Tomi KauppilaVehkalahden VeikotFinland14:05
1227Tommi HakuliSK UusiFinland14:06
1112Otso WesterlundKooveeFinland14:07
1005Ilari IlmakunnasPihkaniskatFinland14:08
1229Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland14:09
1117Janne HeikkinenHelsingin SuunnistajatFinland14:10
1001Matti LinnaSuunta JyväskyläFinland14:11
1223Niko NissinenSK PohjantähtiFinland14:12
1109Otto ItkonenTurun SuunnistajatFinland14:13
1012Jonne PitkänenTampereen PyrintöFinland14:14
1212Oskari PesolaHelsingin SuunnistajatFinland14:15
1105Mikko KurkelaKajaanin SuunnistajatFinland14:16
1023Antti HakalaKortesjärven Järvi-VeikotFinland14:17
1208Esa HietalaPudasjärven UrheilijatFinland14:18
1119Tomi KanniainenPuolangan RyhtiFinland14:19
1017Christoffer MelinIK FalkenFinland14:20
1218Lauri KleemolaLynxFinland14:21
1127Hermanni SankeloIkaalisten Nouseva-VoimaFinland14:22
1009Mikko LaaksoHelsingin SuunnistajatFinland14:23
1236Miika VehmasEspoon SuuntaFinland14:24
1118Janne NiskanenVehkalahden VeikotFinland14:25
1014Jiri-Pekka RissanenKangasala SKFinland14:26
1221Santeri SainioKangasala SKFinland14:27
1102Kimmo MieskoskiRasti-LukkoFinland14:28
1028Jyri UusitaloPellon PonsiFinland14:29

WomenB1

3 200 m, 38 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1349Julia KorhonenLahden Suunnistajat-37Finland13:22
1352Johanna BrinkPargas IFFinland13:23
1353Claudia KantolaLahden Suunnistajat-37Finland13:24
1354Venla VesikkoJoutsenon KullervoFinland13:25
1359Emmi OksanenSiilin RastiFinland13:26
1360Roosa RuotiVehkalahden VeikotFinland13:27
1375Melina AvelinTampereen PyrintöFinland13:28
1368Ilona HaapasaariTurun SuunnistajatFinland13:29
1453Elina GrahnIF FemmanFinland13:30
1366Laura JerkkuTurun SuunnistajatFinland13:31
1449Evelina LaaksonenKuopion SuunnistajatFinland13:32
1350Riikka AjalinTurun SuunnistajatFinland13:33
1451Essi GustafssonRasti-PerniöFrance13:34
1351Miina RuokolainenOK77Finland13:35
1458Eerika RantalaHelsingin SuunnistajatFinland13:36
1355Janna KorpelaSuunta JurvaFinland13:37
1460Miina HietalaKymin SuunnistajatFinland13:38
1361Viivi KainlauriKouvolan SuunnistajatFinland13:39
1462Heidi PlitEspoon SuuntaFinland13:40
1367Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland13:41
1455Anni HuuhaOulaisten HuimaFinland13:42
1363Helmi KoliLynxFinland13:43
1457Vivian LindholmOK77Finland13:44
1365Juliaana NäsiKuopion SuunnistajatFinland13:45
1466Anni VäyrynenKymin SuunnistajatFinland13:46
1374Janika PuikkonenSuunta JyväskyläFinland13:47
1468Elisa ViholainenEspoon SuuntaFinland13:48
1373Venla KinnalaTurun SuunnistajatFinland13:49
1456Kirsti LaurilaPihkaniskatFinland13:50
1362Emilia StåhlbergEspoon SuuntaFinland13:51
1463Janina DonnerOK77Finland13:52
1348Marjukka HanhijärviEspoon AkillesFinland13:53
1465Isabel DonnerOK77Finland13:54
1356Jaana KariLänsi-Rajan RastiFinland13:55
1452Johanna ViiloTampereen PyrintöFinland13:56
1358Laura JakobssonRastikarhutFinland13:57
1470Ruut KankoSuunta JyväskyläFinland13:58
1364Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinland13:59

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021