International Orienteering Federation

Start list for Finnish Championships in sprint (SM-sprint 2019)

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: Finnish Championships in sprint (SM-sprint 2019)
Organiser: Finland
Date: 22 September 2019

Men

4 000 m, 52 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1Andrei HramovHiisirastiRussian Federation15:15
2Daniil KashinTurun MetsänkävijätRussian Federation15:16
3Eemeli SuominenHiidenkiertäjätFinland15:17
4Sami HämäläinenMS ParmaFinland15:18
5Philipp Von ArxLahden Suunnistajat-37Switzerland15:19
6Dmitrii IurevHiidenkiertäjätRussian Federation15:20
7Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland15:21
8Eevert ToivonenKangasala SKFinland15:22
9Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:23
10Markus RäsänenKalevan RastiFinland15:24
11af Fabian HällströmOK77Finland15:25
12Arttu SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland15:26
13Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland15:27
14Lauri NenonenKalevan RastiFinland15:28
15Ats SõnajalgLapuan VirkiäEstonia15:29
16Vili NiemiPaimion RastiFinland15:30
17Ville SaikkoLappeen RientoFinland15:31
18Toni-Antti ViitasaariKokkolan SuunnistajatFinland15:32
19Kirill KomarovEspoon SuuntaRussian Federation15:33
20Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland15:34
21Jesse LaukkarinenNorwayFinland15:35
22Frederic TranchandPaimion RastiFrance15:36
23Einari HeinaroHelsingin SuunnistajatFinland15:37
24Aleksi KarppinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:38
25Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland15:39
26Roope KoskinenKalevan RastiFinland15:40
27Eero HeinonenMS ParmaFinland15:41
28Oskari LiukkonenHiidenkiertäjätFinland15:42
29Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:43
30Otto KaarioHelsingin SuunnistajatFinland15:44
31Juha SorvistoLahden Suunnistajat-37Finland15:45
32Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37Finland15:46
33Topi PenttinenOK TrianFinland15:47
34Otto SimosasTampereen PyrintöFinland15:48
35Akseli RuoholaMS ParmaFinland15:49
36Tuomo MäkeläAngelniemen AnkkuriFinland15:50
37Antti VainioMS ParmaFinland15:51
38Damian KonotopetzCanadaCanada15:52
39Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat-37Finland15:53
40Fryderyk PryjmaKooveePoland15:54
41Tuomas HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland15:55
42Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland15:56
43Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland15:57
44Joni HirvikallioKooveeFinland15:58
45Olli OjanahoHelsingin SuunnistajatFinland15:59
46Miika KirmulaKalevan RastiFinland16:00
47Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland16:01
48Lari PernuEspoon SuuntaFinland16:02
49Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland16:03
50Kenny KivikasKooveeEstonia16:04
51Dmitry NakonechnyiHiisirastiRussian Federation16:05
52Eetu SavolainenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:06

Women

3 400 m, 40 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
101Laura ParjanneHiidenkiertäjätFinland14:30
102Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland14:31
103Silja TarvonenKalevan RastiFinland14:32
104Heini SaarimäkiAngelniemen AnkkuriFinland14:33
105Sara NivaSK PohjantähtiFinland14:34
106Maiju OksanenSK PohjantähtiFinland14:35
107Noora HyyrynenHelsingin SuunnistajatFinland14:36
108Noora KoskinenMS ParmaFinland14:37
109Karoliina UkskoskiKooveeFinland14:38
110Selja KaartinenAngelniemen AnkkuriFinland14:39
111Merja RantanenJämsän Retki-VeikotFinland14:40
112Satu HeittolaRasti-KurikkaFinland14:41
113Amy NymalmPargas IFFinland14:42
114Anja ArbterTampereen PyrintöAustria14:43
115Niina HulkkonenSwedenFinland14:44
116Eveliina HirvonenNorwayFinland14:45
117Anni HaanpääTampereen PyrintöFinland14:46
118Elli PeltomäkiRastikarhutFinland14:47
119Tiia IstolahtiMS ParmaFinland14:48
120Sofia HaajanenSK PohjantähtiFinland14:49
121Alexandra EnlundPargas IFFinland14:50
122Roosa HämäläinenHiidenkiertäjätFinland14:51
123Saila KinniTampereen PyrintöFinland14:52
124Miia NiittynenKooveeFinland14:53
125Veera KlemettinenSuunta JyväskyläFinland14:54
126Kirsi NurmiSwedenFinland14:55
127Venla HarjuTampereen PyrintöFinland14:56
128Alexandra VoytovaRasti-KurikkaRussian Federation14:57
129Marika TeiniNorwayFinland14:58
130Emma SilvennoinenPaimion RastiFinland14:59
131Ulrika UotilaKooveeFinland15:00
132Sari AnttonenSK PohjantähtiFinland15:01
133Aino MänkärläLynxFinland15:02
134Ina WesterlundPaimion RastiFinland15:03
135Simona AebersoldTampereen PyrintöSwitzerland15:04
136Mira KaskinenRastikarhutFinland15:05
137Jenny PatanaHiidenkiertäjätFinland15:06
138Sara KarvonenLynxFinland15:07
139Evely KaasikuKooveeEstonia15:08
140Maija SianojaMS ParmaFinland15:09

Men B1

3 600 m, 43 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1426Eero-Matti VainioMS ParmaFinland13:00
1420Iisak HelanderSK PohjantähtiFinland13:01
1405Jonne PitkänenTampereen PyrintöFinland13:02
1404Valtteri HeikkinenVehkalahden VeikotFinland13:03
1336Anton SalmenkyläHelsingin SuunnistajatUnited States13:04
1215Antti HakalaKortesjärven Järvi-VeikotFinland13:05
1124Pekka HyvönenAngelniemen AnkkuriFinland13:06
1440Topi HasuOK TrianFinland13:07
1330Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland13:08
1213Jere KommioAngelniemen AnkkuriFinland13:09
1131Matti KiveläHiidenkiertäjätFinland13:10
1421Andrew BarnettSuunta JyväskyläAustralia13:11
1321Jyri UusitaloPellon PonsiFinland13:12
1239Teemu NiskanenLahden Suunnistajat-37Finland13:13
1140Markku EloAngelniemen AnkkuriFinland13:14
1429Will CritchleyVaajakosken TeräCanada13:15
1319Atte NokkaLappeen RientoFinland13:16
1234Toni SaariPaimion RastiFinland13:17
1129Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:18
1422Ari-Pekka JoensuuPaimion RastiFinland13:19
1333Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland13:20
1228Aapo LeskinenLynxFinland13:21
1115Tuukka MäkinenMS ParmaFinland13:22
1412Janne OvaskaVehkalahden VeikotFinland13:23
1315Janne KuningasLappeen RientoFinland13:24
1210Erik HaajanenPargas IFFinland13:25
1134Anton KuukkaTampereen PyrintöFinland13:26
1428Antti-Pekka LeskinenLynxFinland13:27
1343Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland13:28
1229Janne MänkärläLynxFinland13:29
1142Kuba DragowskiPolandPoland13:30
1434Aleksi SopoKuopion SuunnistajatFinland13:31
1331Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland13:32
1233Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland13:33
1107Mikko RahkolaSK PohjantähtiFinland13:34
1425Igor PopovHiisirastiRussian Federation13:35
1329Lari TakanenPaimion RastiFinland13:36
1220Sampo RahkoSK PohjantähtiFinland13:37
1123Joona HuilaHiisirastiFinland13:38
1441Uldis UpitisTurun MetsänkävijätLatvia13:39
1335Ilari SulkulaVaajakosken TeräFinland13:40
1242Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinland13:41
1146Topias AholaNaviFinland13:42

Men B2

3 600 m, 41 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1400Petrus HanhijärviEspoon AkillesFinland13:00
1318Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland13:01
1206Eero InkeriVehkalahden VeikotFinland13:02
1101Tuomas HapolaRaja-Karjalan SuunnistajatFinland13:03
1407Aki YlitaloHauhon SisuFinland13:04
1314Jukka TaniKouvolan SuunnistajatFinland13:05
1211Tomi KanniainenPuolangan RyhtiFinland13:06
1113Aapo SummanenHelsingin SuunnistajatFinland13:07
1410Juha LuomaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:08
1327George MavchunEspoon SuuntaRussian Federation13:09
1224Miika VehmasEspoon SuuntaFinland13:10
1120Arto NiiranenKuopion SuunnistajatFinland13:11
1427Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland13:12
1312Jonathan RayOK77Finland13:13
1207Janne HeikkinenHelsingin SuunnistajatFinland13:14
1122Arttu TaulavuoriAlatornion PirkatFinland13:15
1417Jussi HarjuTampereen PyrintöFinland13:16
1311Antti VäyrynenKymin SuunnistajatFinland13:17
1241Petja PöyhönenAngelniemen AnkkuriFinland13:18
1108Lauri LaasanenLaihian LujaFinland13:19
1413Misa TuomalaSuunta JyväskyläFinland13:20
1328Antti JärvenpääOK77Finland13:21
1238Aaro RuoholaMS ParmaFinland13:22
1136Mikko HuhtinenTurun SuunnistajatFinland13:23
1416Tatu LeirimaaLahden Suunnistajat-37Finland13:24
1313Henrik VäisänenMS ParmaFinland13:25
1218Niko NissinenSK PohjantähtiFinland13:26
1112Matias SankariLahden Suunnistajat-37Finland13:27
1415Juho KorpiNaviFinland13:28
1339Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finland13:29
1226Tommi HakuliSK UusiFinland13:30
1105Saku ValkilaTurun SuunnistajatFinland13:31
1308Wilhelm StenbackaOK77Finland13:32
1219Rainer KujalaLynxFinland13:33
1127Ville VierimaaEspoon AkillesFinland13:34
1326Tobias JernOK77Finland13:35
1235Jere SipponenPaimion RastiFinland13:36
1128Miika SuominenKooveeFinland13:37
1324Kristo HeinmannKangasala SKEstonia13:38
1240Anssi VesantoEspoon SuuntaFinland13:39
1102Janne NiskanenVehkalahden VeikotFinland13:40

Men B3

3 100 m, 38 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1432Lauri PohjolaSuunta JyväskyläFinland13:00
1409Michael KondroCanadaCanada13:01
1305Lars MoholdtValkeakosken HakaNorway13:02
1433Tuukka JurvakainenHelsingin SuunnistajatFinland13:03
1306Leo TolvanenPihkaniskatFinland13:04
1402Henri ValkonenItä-Hämeen RastiFinland13:05
1309Tomi KauppilaVehkalahden VeikotFinland13:06
1202Kimmo MieskoskiRasti-LukkoFinland13:07
1406Stefano RausLahden Suunnistajat-37Italy13:08
1301Rimmo RöömSK VuoksiEstonia13:09
1205Aleksei AsmolovHiisirastiRussian Federation13:10
1411Ville KokkilaEspoon SuuntaFinland13:11
1307Pyry NiemiRajamäen RykmenttiFinland13:12
1204Ilari VisuriOK77Finland13:13
1418Antto-Iiro SuhonenKuopion SuunnistajatFinland13:14
1316Heikki VirekunnasTampereen PyrintöFinland13:15
1209Paulus SulkulaSuunta JyväskyläFinland13:16
1104Pyry KettunenSäyneisen SalpaFinland13:17
1403Antti KivikkoHämeenlinnan SuunnistajatFinland13:18
1304Oskari PesolaHelsingin SuunnistajatFinland13:19
1208Ville HuomolinLappeen RientoFinland13:20
1109Viljo OripeltoHauhon SisuFinland13:21
1401Otto ItkonenTurun SuunnistajatFinland13:22
1303Heikki PesolaTurun SuunnistajatFinland13:23
1203Marko LamminsaloKuopion SuunnistajatFinland13:24
1111Vesa Ylis-JunttilaHämeenlinnan SuunnistajatFinland13:25
1424Matias KankkunenOK77Finland13:26
1302Jussi NurminenValkeakosken HakaFinland13:27
1200Mikko LähdesmäkiRasti-JussitFinland13:28
1121Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland13:29
1408Atte LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland13:30
1317Antton ViljakainenAnttolan UrheilijatFinland13:31
1201Matti SuutariVehkalahden VeikotFinland13:32
1114Santeri AikioKuusamon Erä-VeikotFinland13:33
1419Anton SulkulaSuunta JyväskyläFinland13:34
1320Simo HasuOK TrianFinland13:35
1217Lauri KleemolaLynxFinland13:36
1119Hermanni SankeloIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:37

Women B1

3 100 m, 30 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1669Pinja HietanenHelsingin SuunnistajatFinland13:00
1560Jonna JuvaAngelniemen AnkkuriFinland13:01
1654Heidi PlitEspoon SuuntaFinland13:02
1552Ella-Noora RahkolaTurun SuunnistajatFinland13:03
1671Inna SomovaHiisirastiRussian Federation13:04
1545Nina TemjakovaPaimion RastiRussian Federation13:05
1667Anni HeikkonenMS ParmaFinland13:06
1563Marikki NygårdKuopion SuunnistajatFinland13:07
1663Satu RautiainenRasti-KurikkaFinland13:08
1575Sanni KymäläinenTampereen PyrintöFinland13:09
1662Netta RajamäkiKalevan RastiFinland13:10
1559Juliaana NäsiKuopion SuunnistajatFinland13:11
1674Heini RintanenTurun SuunnistajatFinland13:12
1581Tuija KuuselaRastikarhutFinland13:13
1682Milla HirvonenTampereen PyrintöFinland13:14
1576Suvi HeittolaRajamäen RykmenttiFinland13:15
1653Venla KinnalaTurun SuunnistajatFinland13:16
1588Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland13:17
1691Jannina HämäläinenMS ParmaFinland13:18
1554Isabel DonnerOK77Finland13:19
1686Sanna YlikyläAngelniemen AnkkuriFinland13:20
1589von Katja SchoultzPargas IFFinland13:21
1655Sanni NorrbackaLynxFinland13:22
1580Emmi HaavistoTurun SuunnistajatFinland13:23
1687Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinland13:24
1566Sari VääränenKouvolan SuunnistajatFinland13:25
1652Salla SaarijärviRastikarhutFinland13:26
1587Suvi YlikyläRastikarhutFinland13:27
1678Lotta KirvesmiesLahden Suunnistajat-37Finland13:28
1585Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland13:29

Women B2

2 800 m, 27 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1645Laura NeuvonenTurun SuunnistajatFinland13:00
1648Lina LindforsIK FalkenFinland13:01
1568Silja KauppinenKalevan RastiFinland13:02
1668Essi LotvonenLaitasaaren VetoFinland13:03
1544Anni AhvonenJoutsenon KullervoFinland13:04
1656Tiia-Maria RauttolaEspoon SuuntaFinland13:05
1546Vilja PeltoniemiKaustisen Pohjan-VeikotFinland13:06
1649Emmi DiazHämeenlinnan SuunnistajatFinland13:07
1548Nuppu LaaksonenKaustisen Pohjan-VeikotFinland13:08
1650Eerika RantalaHelsingin SuunnistajatFinland13:09
1550Roosa RuotiVehkalahden VeikotFinland13:10
1660Ruut KankoSuunta JyväskyläFinland13:11
1561Ilona HaapasaariTurun SuunnistajatFinland13:12
1659Johanna TiittoRasTiimiFinland13:13
1549Miina HietalaKymin SuunnistajatFinland13:14
1657Emmi OksanenSiilin RastiFinland13:15
1556Anni VäyrynenKymin SuunnistajatFinland13:16
1670Janika PuikkonenSuunta JyväskyläFinland13:17
1569Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland13:18
1658Ella NurmiVaasan SuunnistajatFinland13:19
1564Marika HaraKooveeFinland13:20
1661Laura JerkkuTurun SuunnistajatFinland13:21
1562Salla LaitinenPaimion RastiFinland13:22
1651Viivi KainlauriKouvolan SuunnistajatFinland13:23
1551Essi KangasahoHiidenkiertäjätFinland13:24
1647Henna YliluikkiAngelniemen AnkkuriFinland13:25
1558Kaisa VainikkaKouvolan SuunnistajatFinland13:26

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021