International Orienteering Federation

Start list for World Cup Round 3 - Sprint

Event informationShow start list by classPrint

Name: Sprint
Organiser: Switzerland
Date: 29 September 2019

Australia

4 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Andrew BarnettMen B (83)4 000 m11:47:30
Patrick JaffeMen B (83)4 000 m12:02:00
Mary FlemingWomen B (60)3 600 m12:03:00
Aston KeyMen B (83)4 000 m12:07:00

Austria

11 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Johanna TrummerWomen B (60)3 600 m11:56:30
Nicolas KastnerMen B (83)4 000 m11:57:00
Anika GassnerWomen B (60)3 600 m11:59:00
Mathias PeterMen B (83)4 000 m12:07:30
Anja ArbterWomen B (60)3 600 m12:12:30
Anna SimkovicsWomen B (60)3 600 m12:13:00
Matthias ReinerMen B (83)4 000 m12:15:00
Laura RamsteinWomen A (40)3 600 m13:28:30
Ursula KadanWomen A (40)3 600 m13:51:00
Gernot YmsenMen A (40)4 000 m14:23:30
Robert MerlMen A (40)4 000 m14:46:00

Belgium

8 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Lucie ArnoWomen B (60)3 600 m11:58:30
Francois van der OuderaaMen B (83)4 000 m12:00:30
Wouter HusMen B (83)4 000 m12:01:30
Mathias BlaiseMen B (83)4 000 m12:03:30
Fanny TilkinWomen B (60)3 600 m12:06:00
Tomas HendrickxMen B (83)4 000 m12:10:30
Tristan BloemenMen B (83)4 000 m12:14:00
Yannick MichielsMen A (40)4 000 m15:04:00

Canada

2 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Michael KondroMen B (83)4 000 m11:54:00
Damian KonotopetzMen B (83)4 000 m12:11:00

China

12 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Li ZhuoyeMen B (83)4 000 m11:40:30
Tang JiandaMen B (83)4 000 m11:41:00
Yaowen HuMen B (83)4 000 m11:41:30
Xiao TangMen B (83)4 000 m11:44:30
Yongyu LiWomen B (60)3 600 m11:50:30
Xiong YanWomen B (60)3 600 m11:52:00
Wu JianfeiWomen B (60)3 600 m11:52:30
Xueqin YangWomen B (60)3 600 m11:57:30
Xiaoming LiangMen B (83)4 000 m11:58:00
Shuang LongWomen B (60)3 600 m11:58:00
Xiyuan LiangMen B (83)4 000 m12:03:00
Jiayi ZhengWomen B (60)3 600 m12:04:30

Czech Republic

16 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Jonas HubacekMen B (83)4 000 m11:43:00
Daniel VandasMen B (83)4 000 m11:55:30
Tereza NovotnaWomen B (60)3 600 m11:56:00
Tereza CechovaWomen B (60)3 600 m12:01:30
Anna StickovaWomen B (60)3 600 m12:02:00
Tomas KrivdaMen B (83)4 000 m12:06:30
Tomas KubelkaMen B (83)4 000 m12:10:00
Adela IndrakovaWomen B (60)3 600 m12:14:30
Marek MinarMen B (83)4 000 m12:19:00
Lenka MechlovaWomen A (40)3 600 m13:12:00
Denisa KosovaWomen A (40)3 600 m13:30:00
Vendula HorcickovaWomen A (40)3 600 m13:36:00
Tereza JanosikovaWomen A (40)3 600 m13:46:30
Pavel KubatMen A (40)4 000 m14:11:30
Milos NykodymMen A (40)4 000 m14:44:30
Vojtech KralMen A (40)4 000 m15:01:00

Denmark

9 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Bjoern CederbergMen B (83)4 000 m11:39:00
Rasmus Moeller JessMen B (83)4 000 m11:50:00
Josefine LindWomen B (60)3 600 m11:51:00
Laurits Bidstrup MollerMen B (83)4 000 m11:52:00
Nicoline Friberg KlysnerWomen B (60)3 600 m12:00:00
Emil OebroMen B (83)4 000 m12:08:30
Caroline GjotterupWomen B (60)3 600 m12:15:00
Jakob EdsenMen B (83)4 000 m12:18:30
Miri Thrane OedumWomen A (40)3 600 m13:04:30

Estonia

8 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Jaagup TruusaluMen B (83)4 000 m11:42:30
Kaarel Hendrik ZernantMen B (83)4 000 m11:47:00
Reigo TeervaltMen B (83)4 000 m11:51:30
Kristo HeinmannMen B (83)4 000 m11:53:00
Kenny KivikasMen B (83)4 000 m12:00:00
Triin JaadmaaWomen B (60)3 600 m12:05:00
Ats SonajalgMen B (83)4 000 m12:05:30
Evely KaasikuWomen A (40)3 600 m13:18:00

Finland

16 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Jesse LaukkarinenMen B (83)4 000 m12:08:00
Topi SyrjalainenMen B (83)4 000 m12:11:30
Olli OjanahoMen B (83)4 000 m12:14:30
Topias AholaMen B (83)4 000 m12:15:30
Joni HirvikallioMen B (83)4 000 m12:16:00
Sofia HaajanenWomen B (60)3 600 m12:17:30
Anna HaatajaWomen B (60)3 600 m12:19:00
Venla HarjuWomen A (40)3 600 m13:06:00
Saila KinniWomen A (40)3 600 m13:09:00
Merja RantanenWomen A (40)3 600 m13:10:30
Lotta KarholaWomen A (40)3 600 m13:19:30
Marika TeiniWomen A (40)3 600 m13:55:30
Maija SianojaWomen A (40)3 600 m14:01:30
Elias KuukkaMen A (40)4 000 m14:19:00
Miika KirmulaMen A (40)4 000 m14:25:00
Aleksi NiemiMen A (40)4 000 m14:47:30

France

13 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Raphael MasliahMen B (83)4 000 m11:49:00
Mathieu PerrinMen B (83)4 000 m11:54:30
Loic CapbernMen B (83)4 000 m11:59:30
Cecile FoltzerWomen B (60)3 600 m12:01:00
Juliette BassetWomen B (60)3 600 m12:03:30
Quentin RauturierMen B (83)4 000 m12:09:30
Florence HanauerWomen B (60)3 600 m12:10:00
Maelle BeauvirWomen B (60)3 600 m12:11:00
Maxime RauturierMen B (83)4 000 m12:13:00
Adrien DelenneMen B (83)4 000 m12:16:30
Isia BassetWomen A (40)3 600 m13:42:00
Lucas BassetMen A (40)4 000 m14:35:30
Frederic TranchandMen A (40)4 000 m14:41:30

Germany

7 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Erik DoehlerMen B (83)4 000 m11:45:00
Colin KolbeMen B (83)4 000 m11:55:00
Leonore WinklerWomen B (60)3 600 m11:55:30
Bojan BlumensteinMen B (83)4 000 m11:57:30
Paula StarkeWomen B (60)3 600 m12:06:30
Marvin GoerickeMen B (83)4 000 m12:09:00
Susen LoeschWomen A (40)3 600 m13:27:00

Great Britain

12 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Sarah JonesWomen B (60)3 600 m12:00:30
Alex CarcasMen B (83)4 000 m12:05:00
Jo ShepherdWomen B (60)3 600 m12:09:00
Cecilie AndersenWomen B (60)3 600 m12:10:30
Charlotte WardWomen B (60)3 600 m12:17:00
Megan Carter DaviesWomen A (40)3 600 m13:33:00
Alice LeakeWomen A (40)3 600 m13:43:30
Ralph StreetMen A (40)4 000 m14:13:00
Jonathan CrickmoreMen A (40)4 000 m14:17:30
Chris SmithardMen A (40)4 000 m14:29:30
Peter HodkinsonMen A (40)4 000 m14:40:00
Kristian JonesMen A (40)4 000 m14:59:30

Hungary

8 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Krisztian LiszkaMen B (83)4 000 m11:45:30
Csaba GerberMen B (83)4 000 m11:48:30
Mate BaumholczerMen B (83)4 000 m11:49:30
Csenge GerberWomen B (60)3 600 m11:53:00
Aron BakoMen B (83)4 000 m11:56:00
Levente TugyiMen B (83)4 000 m11:59:00
Tamas TolgyesiMen B (83)4 000 m12:02:30
Eszter MantuanoWomen B (60)3 600 m12:05:30

Italy

4 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Sebastian InderstMen B (83)4 000 m12:04:30
Francesca TauferWomen B (60)3 600 m12:08:00
Carlotta ScaletWomen B (60)3 600 m12:13:30
Riccardo ScaletMen A (40)4 000 m14:32:30

Japan

3 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Hideto TakahashiMen B (83)4 000 m11:43:30
Hirokazu OsakiMen B (83)4 000 m11:52:30
Sebastian Ken BaumannMen B (83)4 000 m11:53:30

Latvia

10 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Edgars BertuksMen B (83)4 000 m11:39:30
Artjoms RekunenkoMen B (83)4 000 m11:40:00
Janis TamuzsMen B (83)4 000 m11:48:00
Kristine BertukaWomen B (60)3 600 m11:51:30
Elina KarklinaWomen B (60)3 600 m11:53:30
Laura VikeWomen B (60)3 600 m11:55:00
Liga ValdmaneWomen B (60)3 600 m12:07:30
Arturs PaulinsMen B (83)4 000 m12:18:00
Sandra GrosbergaWomen A (40)3 600 m13:25:30
Rudolfs ZernisMen A (40)4 000 m14:28:00

Lithuania

4 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Gabija RazaityteWomen B (60)3 600 m12:08:30
Ausrine KutkaiteWomen B (60)3 600 m12:11:30
Algirdas BartkeviciusMen B (83)4 000 m12:13:30
Jonas Vytautas GvildysMen A (40)4 000 m14:31:00

Moldova Republic of

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Galina RibediucWomen B (60)3 600 m12:04:00

New Zealand

2 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Laura RobertsonWomen B (60)3 600 m12:16:00
Tim RobertsonMen A (40)4 000 m15:02:30

Norway

17 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Anine LomeWomen B (60)3 600 m12:02:30
Vegard Jarvis WestergardMen B (83)4 000 m12:04:00
Runa FremstadWomen B (60)3 600 m12:07:00
Dag BlandkjennMen B (83)4 000 m12:12:00
Kristine FjellangerWomen B (60)3 600 m12:15:30
Sigrid AlexandersenWomen B (60)3 600 m12:19:30
Trond Einar Moen PedersliMen B (83)4 000 m12:20:00
Ingeborg EideWomen A (40)3 600 m13:21:00
Victoria Haestad BjornstadWomen A (40)3 600 m13:22:30
Silje Ekroll JahrenWomen A (40)3 600 m13:39:00
Andrine BenjaminsenWomen A (40)3 600 m13:49:30
Gaute Hallan SteiwerMen A (40)4 000 m14:08:30
Olav LundanesMen A (40)4 000 m14:14:30
Audun HeimdalMen A (40)4 000 m14:16:00
Emil AhlbeckMen A (40)4 000 m14:20:30
Kasper FosserMen A (40)4 000 m14:34:00
Oystein Kvaal OsterboMen A (40)4 000 m14:38:30

Poland

8 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Jan BednarskiMen B (83)4 000 m11:46:30
Hanna WisniewskaWomen B (60)3 600 m11:54:00
Katarzyna SlusarczykWomen B (60)3 600 m11:57:00
Krzysztof WolowczykMen B (83)4 000 m11:58:30
Zuzanna KubickaWomen B (60)3 600 m12:09:30
Michal OlejnikMen B (83)4 000 m12:12:30
Piotr ParfianowiczMen B (83)4 000 m12:17:30
Aleksandra HornikWomen A (40)3 600 m13:48:00

Russian Federation

13 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Alexander FrolovMen B (83)4 000 m11:42:00
Aleksei AsmolovMen B (83)4 000 m11:44:00
Sergey DobryninMen B (83)4 000 m11:46:00
Veronika KalininaWomen B (60)3 600 m11:54:30
Dmitrii NakonechnyiMen B (83)4 000 m11:56:30
Daniil KashinMen B (83)4 000 m12:06:00
Anastasiia BorovkovaWomen B (60)3 600 m12:12:00
Anna DvorianskaiaWomen B (60)3 600 m12:16:30
Irina NybergWomen B (60)3 600 m12:18:00
Artem PopovMen B (83)4 000 m12:19:30
Galina VinogradovaWomen B (60)3 600 m12:20:00
Svetlana MironovaWomen A (40)3 600 m13:34:30
Natalia GemperleWomen A (40)3 600 m13:58:30

Sweden

17 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Johan HogstrandMen B (83)4 000 m11:50:30
Isac von KrusenstiernaMen B (83)4 000 m11:51:00
Johanna ObergWomen B (60)3 600 m11:59:30
Max Peter BejmerMen B (83)4 000 m12:01:00
Josefin TjernlundWomen B (60)3 600 m12:14:00
Eric BorjeskogMen B (83)4 000 m12:17:00
Alva OlssonWomen B (60)3 600 m12:18:30
Anna BachmanWomen A (40)3 600 m13:07:30
Elin ManssonWomen A (40)3 600 m13:13:30
Lisa RisbyWomen A (40)3 600 m13:15:00
Lilian ForsgrenWomen A (40)3 600 m13:16:30
Sara HagstromWomen A (40)3 600 m13:31:30
Tove AlexanderssonWomen A (40)3 600 m14:03:00
Albin RidefeltMen A (40)4 000 m14:10:00
Emil SvenskMen A (40)4 000 m14:53:30
Gustav BergmanMen A (40)4 000 m14:55:00
Martin RegbornMen A (40)4 000 m14:56:30

Switzerland

17 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Sofie BachmannWomen A (40)3 600 m13:24:00
Paula GrossWomen A (40)3 600 m13:37:30
Sarina JenzerWomen A (40)3 600 m13:40:30
Martina RuchWomen A (40)3 600 m13:45:00
Julia JakobWomen A (40)3 600 m13:52:30
Simona AebersoldWomen A (40)3 600 m13:54:00
Sabine HauswirthWomen A (40)3 600 m13:57:00
Elena RoosWomen A (40)3 600 m14:00:00
Tobia PezzatiMen A (40)4 000 m14:22:00
Christoph MeierMen A (40)4 000 m14:26:30
Jonas EggerMen A (40)4 000 m14:37:00
Joey HadornMen A (40)4 000 m14:43:00
Andreas KyburzMen A (40)4 000 m14:49:00
Florian HowaldMen A (40)4 000 m14:52:00
Martin HubmannMen A (40)4 000 m14:58:00
Matthias KyburzMen A (40)4 000 m15:05:30
Daniel HubmannMen A (40)4 000 m15:07:00

Ukraine

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
Ruslan GlibovMen A (40)4 000 m14:50:30

Advertisements

Bryzos
Gran Canaria O-Meeting 2019
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org