International Orienteering Federation

Start list for Nokian Tyres World Orienteering Championships 2019 - Middle qualification

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: Middle qualification
Organisers: Fredrikstad SK / Gimle IF / Halden SK / Indre Ostfold OK / Norway / OK Moss / Sarpsborg OL / Trosken IL / Varteig Orienteringslag
Date: 13 August 2019

Men 1

4 220 m, 41 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time
KyongSa RiKorea, Democratic People's Republic of10:01
Topi SyrjalainenFinland10:03
Nicolas RioFrance10:05
Ruairi ShortIreland10:07
Marco SeppiItaly10:09
Guy SaboIsrael10:11
Algirdas BartkeviciusLithuania10:13
Michael SvobodaCanada10:15
Jordan LaughlinUnited States10:17
Tomas MusinskySlovakia10:19
Ercan DudakTurkey10:21
Emil OebroDenmark10:23
Patrick JaffeAustralia10:25
Tommy HayesNew Zealand10:27
Juliano PasturizaBrazil10:29
Leonid NovikovRussian Federation10:31
Mathias BlaiseBelgium10:33
Pavel KubatCzech Republic10:35
Xiaoming LiangChina10:37
Martin RegbornSweden10:39
Pau Llorens CaellasSpain10:41
Peter HodkinsonGreat Britain10:43
Krisztian LiszkaHungary10:45
Chang bum KimKorea, Republic of10:47
Ivan SirakovBulgaria10:49
Hiroki KomakiJapan10:51
Simon StanonikSlovenaia10:53
Timo SildEstonia10:55
Gernot YmsenAustria10:57
Daniel HubmannSwitzerland10:59
Bojan BlumensteinGermany11:01
Oleksandr KratovUkraine11:03
Anton SalmenkylaUnited States11:05
Andrey SalinBelarus11:07
Vasili FomiciovMoldova, Republic of11:09
Tsz Wai YuHong Kong11:11
Rudolfs ZernisLatvia11:13
Bradley LundSouth Africa11:15
Olav LundanesNorway11:17
Santiago Isaza HurtadoColombia11:19
Michal OlejnikPoland11:21

Men 2

4 200 m, 40 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time
YaoWen HUChina10:01
Milos NykodymCzech Republic10:03
Csaba GossweinHungary10:05
Dimitar ZhelyazkovBulgaria10:07
Cameron de LIsleNew Zealand10:09
Matthew SpeakeGreat Britain10:11
Emil SvenskSweden10:13
Konstantin SerebryanitskiyRussian Federation10:15
Ironir EvBrazil10:17
Evert LeeuwsBelgium10:19
Alvaro PrietoSpain10:21
Kohei KamijimaJapan10:23
Cheol jin KangKorea, Republic of10:25
Ole HennselerGermany10:27
Kuba DragowskiPoland10:29
Lauri SildEstonia10:31
Nicolas KourtellisCyprus10:33
Kin Kwan KwokHong Kong10:35
Arturs PaulinsLatvia10:37
Florian HowaldSwitzerland10:39
Anton NavichenkaBelarus10:41
Magne DaehliNorway10:43
Ruslan GlibovUkraine10:45
Henrik EijsinkNetherlands10:47
Matthias GroellAustria10:49
Sergiu FalaMoldova, Republic of10:51
Tue LassenDenmark10:53
Matt DoyleAustralia10:55
Robert GrahamCanada10:57
Jakub ChupekSlovakia10:59
Lucas BassetFrance11:01
Nicolas SimoninIreland11:03
Riccardo ScaletItaly11:05
Matija RazumCroatia11:07
Jonas Vytautas GvildysLithuania11:09
Alexandru BlejdeaRomania11:11
Eric BoneUnited States11:13
Itay ManorIsrael11:15
Miika KirmulaFinland11:17
Ozgur FettahTurkey11:19

Men 3

4 230 m, 40 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time
Martins SirmaisLatvia10:01
Erik DoehlerGermany10:03
Andreas KyburzSwitzerland10:05
Matthias ReinerAustria10:07
Aleksei AlekseyonokBelarus10:09
Ivan FomiciovMoldova, Republic of10:11
Kristo HeinmannEstonia10:13
Paul SirumNorway10:15
Mark HeikoopNetherlands10:17
Sam Choi LamHong Kong10:19
Krzysztof WolowczykPoland10:21
Artem PanchenkoUkraine10:23
Simon UppillAustralia10:25
Sebastian InderstItaly10:27
Frederic TranchandFrance10:29
Gregory AhlswedeUnited States10:31
Michal KrajcikSlovakia10:33
Cansel SaracTurkey10:35
Jan Erik NaessCanada10:37
Bjoern CederbergDenmark10:39
Sebastian Ken BaumannJapan10:41
Mantas MartinkusLithuania10:43
Aleksi NiemiFinland10:45
Conor ShortIreland10:47
Nitsan YasurIsrael10:49
Gerardo GarciaArgentina10:51
Eduardo Gil MarcosSpain10:53
Matthias KyburzSwitzerland10:55
Francois Van der OuderaaBelgium10:57
Ivaylo KamenarovBulgaria10:59
Vojtech KralCzech Republic11:01
Geun Hee HongKorea, Republic of11:03
Itsuki ItoJapan11:05
Ralph StreetGreat Britain11:07
Gustav BergmanSweden11:09
Aron BakoHungary11:11
Li ZhuoYeChina11:13
Tim RobertsonNew Zealand11:15
Manuel HortaPortugal11:17
Dmitry TsvetkovRussian Federation11:19

Women 1

3 920 m, 35 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time
Laura VikeLatvia10:00
Greta KnarstonNew Zealand10:02
Sydney FisherUnited States10:04
Bridget AndersonAustralia10:06
Anne Margrethe Hausken NordbergNorway10:08
Julia GoldmannHungary10:10
Yoshie KatsuyamaJapan10:12
Xueqin YangChina10:14
Tatyana RiabkinaRussian Federation10:16
Roisin LongIreland10:18
Pui Fung ChanHong Kong10:20
Fanny TilkinBelgium10:22
Merja RantanenFinland10:24
Ausrine KutkaiteLithuania10:26
Leticia SaltoriBrazil10:28
Karolin OhlssonSweden10:30
Tatsiana VoverieneBelarus10:32
Megan Carter DaviesGreat Britain10:34
Florence HanauerFrance10:36
Mirja PavicCroatia10:38
Laura RamsteinAustria10:40
Birte FriedrichsGermany10:42
Verena TroiItaly10:44
Kristina IvanovaBulgaria10:46
Natalia GemperleRussian Federation10:48
Sabine HauswirthSwitzerland10:50
Evely KaasikuEstonia10:52
Andra Cecilia AnghelRomania10:54
Emma WaddingtonCanada10:56
Yoon sun ChaKorea, Republic of10:58
Miri Thrane OedumDenmark11:00
Denisa KosovaCzech Republic11:02
Aleksandra HornikPoland11:04
Anna Serrallonga ArquesSpain11:06
Kateryna DzemaUkraine11:08

Women 2

3 920 m, 35 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time
Sze Wing YeeHong Kong10:00
Saila KinniFinland10:02
Jo ShepherdGreat Britain10:04
Lina StrandSweden10:06
Maelle BeauvirFrance10:08
Anja ArbterAustria10:10
Edineia Roniak dos SantosBrazil10:12
Sandra PauzaiteLithuania10:14
Dorothea MuellerGermany10:16
Francesca TauferItaly10:18
Suzu MasuzawaJapan10:20
Soon hee KimKorea, Republic of10:22
Olha PanchenkoUkraine10:24
Simona AebersoldSwitzerland10:26
Vendula HorcickovaCzech Republic10:28
Galina RibediucMoldova, Republic of10:30
Hanna WisniewskaPoland10:32
Pia BlakeCanada10:34
Antoaneta DyaksovaBulgaria10:36
Maria PrietoSpain10:38
Caroline GjotterupDenmark10:40
Laura JoonasEstonia10:42
Angie Hurtado RojasColombia10:44
Aoife McCavanaIreland10:46
Krystal NeumannAustralia10:48
Marika TeiniFinland10:50
Filipa RodriguesPortugal10:52
YongYu LIChina10:54
Sandra GrosbergaLatvia10:56
Kamilla OlaussenNorway10:58
Lizzie InghamNew Zealand11:00
Svetlana MironovaRussian Federation11:02
Zsofia SarkozyHungary11:04
Hinako InageJapan11:06
Asne Skram TroemborgUnited States11:08

Women 3

3 890 m, 34 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationStart time
Liliana GotsevaBulgaria10:00
Violeta Feliciano SanjuanSpain10:02
Lenka MechlovaCzech Republic10:04
Olena PitirimovaUkraine10:06
Anna JoKorea, Republic of10:08
Elena RoosSwitzerland10:10
Marianne HaugEstonia10:12
Cecilie Friberg KlysnerDenmark10:14
Ewa GwozdzPoland10:16
Jennifer MacKeiganCanada10:18
Hanga MorandiniHungary10:20
Niamh CorbettIreland10:22
Meri ChkripeskaNorth Macedonia10:24
Liga ValdmaneLatvia10:26
Alison CampbellUnited States10:28
Dragana DokmanovicSerbia10:30
Marianne AndersenNorway10:32
Mie MoriaiJapan10:34
Wu JianFeiChina10:36
Elif Gokce AvciTurkey10:38
Belinda LawfordAustralia10:40
Anastasia RudnayaRussian Federation10:42
Kate MorrisonNew Zealand10:44
Venla HarjuFinland10:46
Tove AlexanderssonSweden10:48
Kristina YakubkinaBelarus10:50
Ursula KadanAustria10:52
Cho Yu LamHong Kong10:54
Nicole ScaletItaly10:56
Gabija RazaityteLithuania10:58
Isia BassetFrance11:00
Catherine TaylorGreat Britain11:02
Susen LoeschGermany11:04
Emily KempCanada11:06

Advertisements

Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org