International Orienteering Federation

Start list for Finnish Championship Long Distance

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: Finnish Championship Long Distance
Organiser: Finland
Date: 7 September 2019

M21

15 800 m, 51 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1Aki KauppinenEspoon SuuntaFinland10:00
2Andreas HallSwedenFinland10:03
3Valtteri HeikkinenVehkalahden VeikotFinland10:06
4Peeter Pihl (U)MS ParmaEstonia10:09
5Janne MänkärläLynxFinland10:12
6Ilari SulkulaVaajakosken TeräFinland10:15
7Tobias HenrikssonPargas IFFinland10:18
8Topi PenttinenOK TrianFinland10:21
9Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland10:24
10Eevert ToivonenKangasala SKFinland10:27
11Joona HuilaHiisirastiFinland10:30
12Johan BäckmanSwedenFinland10:33
13Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinland10:36
14Aleksi SopoKuopion SuunnistajatFinland10:39
15Aki SaariLahden Suunnistajat-37Finland10:42
16Juuso MetsäläLynxFinland10:45
17Juha SorvistoLahden Suunnistajat-37Finland10:48
18Aleksi KarppinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland10:51
19Aapo LeskinenLynxFinland10:54
20Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland10:57
21Tapani MäkinenTurun MetsänkävijätFinland11:00
22Pasi IkonenPaimion RastiFinland11:03
23Vili NiemiPaimion RastiFinland11:06
24Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland11:09
25Juho KorpiNaviFinland11:12
26Markus RäsänenKalevan RastiFinland11:15
27Mårten BoströmSwedenFinland11:18
28Olli-Markus TaivainenNaviFinland11:21
29Otto SimosasTampereen PyrintöFinland11:24
30Anton KuukkaTampereen PyrintöFinland11:27
31Lauri NenonenKalevan RastiFinland11:30
32Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland11:33
33Arttu SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland11:36
34Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland11:39
35Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat-37Finland11:42
36Tuomas HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland11:45
37Joni HirvikallioKooveeFinland11:48
38Joonas AholaNaviFinland11:51
39Arto TalvinenMS ParmaFinland11:54
40Mikko SirénAngelniemen AnkkuriFinland11:57
41Akseli RuoholaMS ParmaFinland12:00
42Jesse LaukkarinenNorwayFinland12:03
43Einari HeinaroHelsingin SuunnistajatFinland12:06
44Pavel Kubát (U)Kalevan RastiCzech Republic12:09
45Fredric PortinPargas IFFinland12:12
46Miika KirmulaKalevan RastiFinland12:15
47Ruslan Glebov (U)SwedenUkraine12:18
48Eetu SavolainenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland12:21
49Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland12:24
50Olli OjanahoHelsingin SuunnistajatFinland12:27
51Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland12:30

W21

11 200 m, 50 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
101Suvi YlikyläRastikarhutFinland10:01
102Miina KankoKangasala SKFinland10:04
103Sari NurmelaAnttolan UrheilijatFinland10:07
104Laura PortinPargas IFFinland10:10
105Salla SaarijärviRastikarhutFinland10:13
106Milka ReponenPaimion RastiFinland10:16
107Niina HulkkonenSwedenFinland10:19
108Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland10:22
109Selja KaartinenAngelniemen AnkkuriFinland10:25
110Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinland10:28
111Laura AhonenKangasala SKFinland10:31
112Suvi HeittolaRajamäen RykmenttiFinland10:34
113Elina KilpeläinenVehkalahden VeikotFinland10:37
114Alexandra EnlundPargas IFFinland10:40
115Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland10:43
116von Katja SchoultzPargas IFFinland10:46
117Anni HaanpääTampereen PyrintöFinland10:49
118Elli PeltomäkiRastikarhutFinland10:52
119Heini SaarimäkiAngelniemen AnkkuriFinland10:55
120Outi HytönenKangasala SKFinland10:58
121Eveliina HirvonenNorwayFinland11:01
122Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland11:04
123Sanni NorrbackaLynxFinland11:07
124Anna-Kaisa AnjalaLahden Suunnistajat-37Finland11:10
125Emma SilvennoinenPaimion RastiFinland11:13
126Anja Arbter (U)Tampereen PyrintöAustria11:16
127Milla HirvonenTampereen PyrintöFinland11:19
128Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland11:22
129Lotta KirvesmiesLahden Suunnistajat-37Finland11:25
130Johanna HulkkonenKooveeFinland11:28
131Sari AnttonenSK PohjantähtiFinland11:31
132Tuija KuuselaRastikarhutFinland11:34
133Karoliina UkskoskiKooveeFinland11:37
134Veera KlemettinenSuunta JyväskyläFinland11:40
135Jenny PatanaHiidenkiertäjätFinland11:43
136Ulrika UotilaKooveeFinland11:46
137Miia NiittynenKooveeFinland11:49
138Yvonne GunellPargas IFFinland11:52
139Aino MänkärläLynxFinland11:55
140Ina WesterlundPaimion RastiFinland11:58
141Amy NymalmPargas IFFinland12:01
142Kirsi NurmiSwedenFinland12:04
143Henna-Riikka HaikonenAnttolan UrheilijatFinland12:07
144Heini WennmanSK PohjantähtiFinland12:10
145Maija SianojaMS ParmaFinland12:13
146Mira KaskinenRastikarhutFinland12:16
147Sofia HaajanenSK PohjantähtiFinland12:19
148Lotta KarholaTampereen PyrintöFinland12:22
149Saila KinniTampereen PyrintöFinland12:25
150Merja RantanenJämsän Retki-VeikotFinland12:28

M21B1

10 400 m, 42 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
2211Aki YlitaloHauhon SisuFinland13:30
2133Jaakko IstolahtiKangasala SKFinland13:32
2038Petja PöyhönenAngelniemen AnkkuriFinland13:34
2208Mikko HölliKangasala SKFinland13:36
2121Jonas JernPaimion RastiFinland13:38
2019Teemu EerolaTampereen PyrintöFinland13:40
2242Andrew Barnett (U)Suunta JyväskyläAustralia13:42
2112Juha LuomaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:44
2006Aapo TonderLappeen RientoFinland13:46
2241Topi HasuOK TrianFinland13:48
2137Lari TakanenPaimion RastiFinland13:50
2023Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:52
2234Caj SnickarsOK77Finland13:54
2124Ville-Petteri SaarelaKeminmaan UrheilijatFinland13:56
2040Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:58
2212Sami-Petteri JuopperiPellon PonsiFinland14:00
2117Aapo SummanenHelsingin SuunnistajatFinland14:02
2039Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland14:04
2244Fryderyk PryjmaKooveePoland14:06
2108Aaro NurmiainenLappeen RientoFinland14:08
2035Aaro RuoholaMS ParmaFinland14:10
2229Erik HaajanenPargas IFFinland14:12
2118Tuomas HapolaRaja-Karjalan SuunnistajatFinland14:14
2033Jonathan RayOK77Finland14:16
2218Antti VäyrynenKymin SuunnistajatFinland14:18
2129Juho WesterlundKooveeFinland14:20
2041Ari-Pekka JoensuuPaimion RastiFinland14:22
2245Antti-Pekka LeskinenLynxFinland14:24
2136Eero InkeriVehkalahden VeikotFinland14:26
2020Aleksi LeskinenLynxFinland14:28
2255Anton SalmenkyläHelsingin SuunnistajatUnited States14:30
2116Niklas SaramäkiLynxFinland14:32
2008Jani MyllärinenKooveeFinland14:34
2236Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland14:36
2140Roope KoskinenKalevan RastiFinland14:38
2043Anssi VesantoEspoon SuuntaFinland14:40
2240Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland14:42
2113Daniel StenlundPaimion RastiFinland14:44
2042Eero HeinonenMS ParmaFinland14:46
2216Jyri UusitaloPellon PonsiFinland14:48
2119Simo MertanenLappeen RientoFinland14:50
2046Samuel HeinonenPaimion RastiFinland14:52

M21B2

10 400 m, 42 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
2226Ville VierimaaEspoon AkillesFinland13:31
2122Juha RauhalaEspoon SuuntaFinland13:33
2021Kalle ManninenAnttolan UrheilijatFinland13:35
2210Sami MäntyAngelniemen AnkkuriFinland13:37
2114Mikko LaaksoHelsingin SuunnistajatFinland13:39
2017Atte LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland13:41
2230Arto NiiranenKuopion SuunnistajatFinland13:43
2125Miika VehmasEspoon SuuntaFinland13:45
2025Antto-Iiro SuhonenKuopion SuunnistajatFinland13:47
2205Oskari PesolaHelsingin SuunnistajatFinland13:49
2126Ville HuomolinLappeen RientoFinland13:51
2011Ari-Pekka LassilaKooveeFinland13:53
2214Lauri LaasanenLaihian LujaFinland13:55
2115Jonne PitkänenTampereen PyrintöFinland13:57
2029Ville SaikkoLappeen RientoFinland13:59
2222Aleksi IlmonenJämsän Retki-VeikotFinland14:01
2131Simo HasuOK TrianFinland14:03
2003Saku ValkilaTurun SuunnistajatFinland14:05
2221Janne NiskanenVehkalahden VeikotFinland14:07
2149Mikko HuhtinenTurun SuunnistajatFinland14:09
2016Joonatan KiveläPerhon KiriFinland14:11
2233George Mavchun (U)Espoon SuuntaRussian Federation14:13
2120Atte NokkaLappeen RientoFinland14:15
2014Teemu NiskanenLahden Suunnistajat-37Finland14:17
2223Rainer KujalaLynxFinland14:19
2135Tatu LeirimaaLahden Suunnistajat-37Finland14:21
2012Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland14:23
2213Janne HeikkinenHelsingin SuunnistajatFinland14:25
2107Lauri LinnainmaaKooveeFinland14:27
2007Mikko PajukangasKokkolan SuunnistajatFinland14:29
2235Markku EloAngelniemen AnkkuriFinland14:31
2128Ville LampinenHelsingin SuunnistajatFinland14:33
2031Jukka TaniKouvolan SuunnistajatFinland14:35
2232Antti JärvenpääOK77Finland14:37
2123af Fabian HällströmOK77Finland14:39
2009Asgeir Mjösund (U)NorwayNorway14:41
2215Eero MarkkilaRasti-KurikkaFinland14:43
2109Ville RepoTampereen PyrintöFinland14:45
2028Janne KuningasLappeen RientoFinland14:47
2228Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37Finland14:49
2111Matti SuutariVehkalahden VeikotFinland14:51
2032Janne OvaskaVehkalahden VeikotFinland14:53

M21B3

10 500 m, 22 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
2142Pauli LeinonenLahden Suunnistajat-37Finland13:30
2130Jere KommioAngelniemen AnkkuriFinland13:32
2141Pekka HyvönenAngelniemen AnkkuriFinland13:34
2102Markus TurunenRajamäen RykmenttiFinland13:36
2203Ilari VisuriOK77Finland13:38
2101Pablo de la Pascua Aragón (U)KooveeSpain13:40
2217Emil SeveliusOK TrianFinland13:42
2110Tomi KauppilaVehkalahden VeikotFinland13:44
2201Christoffer MelinIK FalkenFinland13:46
2103Ilari IlmakunnasPihkaniskatFinland13:48
2209Leo TolvanenPihkaniskatFinland13:50
2105Vili VirkkiHämeenlinnan SuunnistajatFinland13:52
2013Ville KokkilaEspoon SuuntaFinland13:54
2202Heikki PesolaTurun SuunnistajatFinland13:56
2132Tobias JernOK77Finland13:58
2034Tommi HakuliSK UusiFinland14:00
2204Juuso KattelusAuran VannasFinland14:02
2104Joonas SavolaVesaisen PojatFinland14:04
2002Sami HaaranenTuupovaaran SepotFinland14:06
2227Matias KankkunenOK77Finland14:08
2127Janne KukkonenKuopion SuunnistajatFinland14:10
2004Paavo VäätäinenÄhtärin UrheilijatFinland14:12

W21B1

7 400 m, 34 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
2604Ella-Noora RahkolaTurun SuunnistajatFinland13:31
2519Ruut KankoSuunta JyväskyläFinland13:33
2624Janika PuikkonenSuunta JyväskyläFinland13:35
2529Katja LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland13:37
2627Henna YliluikkiAngelniemen AnkkuriFinland13:39
2521Anna VoutilainenEspoon AkillesFinland13:41
2602Johanna RitanotkoTampereen PyrintöFinland13:43
2528Satu HeittolaRasti-KurikkaFinland13:45
2631Laura JakobssonRastikarhutFinland13:47
2513Josefina SundmanKarjaan UraFinland13:49
2617Vivian LindholmOK77Finland13:51
2504Ida-Marie SkogvikOK77Finland13:53
2621Kaisa VainikkaKouvolan SuunnistajatFinland13:55
2527Mari SeppänenOK77Finland13:57
2615Essi VäisänenSK VuoksiFinland13:59
2539Silja KauppinenKalevan RastiFinland14:01
2622Heini RintanenTurun SuunnistajatFinland14:03
2525Emilia StåhlbergEspoon SuuntaFinland14:05
2641Silja TarvonenKalevan RastiFinland14:07
2537Noora HyyrynenHelsingin SuunnistajatFinland14:09
2630Jenna PajunenAnttolan UrheilijatFinland14:11
2511Venla KinnalaTurun SuunnistajatFinland14:13
2633Salla LaitinenPaimion RastiFinland14:15
2536Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinland14:17
2605Salla PitkänenTampereen PyrintöFinland14:19
2538Noora KoskinenMS ParmaFinland14:21
2634Netta RajamäkiKalevan RastiFinland14:23
2505Ellu KukkonenTampereen PyrintöFinland14:25
2614Petra AhoAnttolan UrheilijatFinland14:27
2524Sara NivaSK PohjantähtiFinland14:29
2606Johanna KriikkulaRasti-KurikkaFinland14:31
2532Emmi HaavistoTurun SuunnistajatFinland14:33
2620Anna KotkajuuriKangasala SKFinland14:35
2531Maiju OksanenSK PohjantähtiFinland14:37

W21B2

7 300 m, 23 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
2640Susanna TervoSwedenFinland13:31
2616Miina HietalaKymin SuunnistajatFinland13:33
2507Tiia-Maria RauttolaEspoon SuuntaFinland13:35
2601Anna HellénKarjaan UraFinland13:37
2508Maija HolopainenSotkamon JymyFinland13:39
2609Emmi JärveläKuopion SuunnistajatFinland13:41
2514Marjukka HanhijärviEspoon AkillesFinland13:43
2610Anni VäyrynenKymin SuunnistajatFinland13:45
2503Roosa RuotiVehkalahden VeikotFinland13:47
2626Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland13:49
2523Ella NurmiVaasan SuunnistajatFinland13:51
2618Iida VarmavuoRajamäen RykmenttiFinland13:53
2520Laura JerkkuTurun SuunnistajatFinland13:55
2603Liinu NummelaMäntsälän UrheilijatFinland13:57
2509Johanna BrinkPargas IFFinland13:59
2613Linda TalbonenKalevan RastiFinland14:01
2502Eerika RantalaHelsingin SuunnistajatFinland14:03
2619Juliaana NäsiKuopion SuunnistajatFinland14:05
2512Tuuli PaunonenKooveeFinland14:07
2632Isabel DonnerOK77Finland14:09
2530Jonna JuvaAngelniemen AnkkuriFinland14:11
2608Ilona HaapasaariTurun SuunnistajatFinland14:13
2510Miina RuokolainenOK77Finland14:15

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport