International Orienteering Federation

Start list for World Masters Ski Orienteering Championships 2019

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2019
Organisers: Alvsby IF OK / Bergnasets AIK / Bodens BK OS / Gammelstads IF / I19 IF / OK Renen / Pitea IF Orienteringsklubb / Sweden
Date: 21 March 2019 - 24 March 2019

LongMiddle 1Middle 2

W35

9 860 m, 6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
6Ingela HagfalkDomnarvets GoIFSweden08:30
1Niina JaakoLansi Rajan RastiFinland08:34
7Olga ZileStiga OKLatvia08:38
4Julia BolshakovaLegendaRussian Federation08:42
5Marie FredIF FemmanFinland08:44
3Marie OhlssonFaltjagarnas IFSweden08:46

M35

15 770 m, 9 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
14Bernd KohlschmidtSV Robotron DresdenGermany08:31
12Martin AkerlundSkelleftea OKSweden08:33
15Vladimir MalyshevNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation08:35
18Nikolai RozhinLegendaRussian Federation08:37
13Samuel SuomalainenLeppavaaran SisuFinland08:41
10Henrik PerssonUmea OKSweden08:45
17Nikolay MalyshevSaint PetersburgRussian Federation08:47
11Staffan TunisIF FemmanFinland08:49
16Sergey KutsNo club membershipRussian Federation08:51

W40

9 490 m, 7 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
24Daria NiggliSkiO SwissFrance09:39
27Yulia SemenovaMoscowRussian Federation09:41
21Ingela RydesaeterRehns BKSweden09:43
23Virpi KomulainenRasti JyryFinland09:47
26Kaisa LaitinenYlikiimingin NuijamiehetFinland09:49
22Sara ForsgrenOK NolaskogsarnaSweden09:51
25Asta JanuskevicieneOK FORTUNALithuania09:53

M40

11 870 m, 18 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
47Roman HorynaCzech Orienteering FederationCzech Republic08:30
37Denis GolovinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation08:32
32Saku AsikainenHiisirastiFinland08:34
46Sergey GrushinGulfstreamRussian Federation08:36
41Christian HohlNorwegian Orienteering FederationSwitzerland08:38
44Aleksandrs ZilisStiga OKLatvia08:42
36Anders HaugeAsker SkiklubbNorway08:44
42Dmitrijs AndrejevsStiga OKLatvia08:48
40Harri MaattaLansi Rajan RastiFinland08:50
45Patrik SvedbergGavle OKSweden08:52
35Tomas LofgrenStora Tuna OKSweden08:54
30Conny NilimaaIFK KirunaSweden08:56
39Ruslans MikulovsStiga OKLatvia08:58
33Marko VapaFinnish Orienteering FederationFinland09:00
43Andreas LundholmUmea OKSweden09:02
34Tero MyllymakiVetelin UrheilijatFinland09:04
31Jon LindmarkCentrum OKSweden09:08
38Stefan SjolundSkogsloparnaSweden09:10

W45

8 600 m, 12 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
56Satu PaalanenIPRFinland08:31
51Aiste TraubieneOK FORTUNALithuania08:35
60Erica HaallHJS Vansbro OKSweden08:37
53Maria Krafft HelgessonHestra IFSweden08:39
59Helena Polaskova MenardNantes Atlantique OrientationCzech Republic08:41
55Stina BridgemanRochester Orienteering ClubUnited States08:43
54Maria OlssonVansbro OKSweden08:45
61Christina JosefssonSkogsloparnaSweden08:47
62Lubova PavlukovaStiga OKLatvia08:49
52Tatiana KalenderogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey08:53
58Malin BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States08:55
57Erica JohanssonFaltjagarnas IFSweden08:57

M45

11 050 m, 27 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
68Donald McCarthyAerla IFGreat Britain08:30
79Mika HakkinenHiiltomiehetFinland08:32
69Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain08:34
77Mikael LindmarkSkelleftea OKSweden08:36
82Janne NaatanenSundsvalls OKSweden08:38
72Jens LuckePost SV DresdenGermany08:40
81Alexey ZdeblovskiiSaint PetersburgRussian Federation08:42
66Magnus LindmarkIFK KirunaSweden08:44
80Ilpo ViippolaSuunta 2000Finland08:46
75Kai KamilaSuunta JurvaFinland08:50
74Magnus EliassonDomnarvets GoIFSweden08:52
85Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation08:54
89Paul McDonaldNo club membershipAustralia08:56
70Kirill KudriavtsevLegendaRussian Federation08:58
86Maxim ZhurkinForest SportRussian Federation09:00
84Jyri MyllymakiVetelin UrheilijatFinland09:04
65Janne SkarnerLeksands OKSweden09:06
83Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation09:08
78Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland09:10
87Bjoern HeinemannSV Robotron DresdenGermany09:12
90Istvan SebestyenCS Stiinta Electro Sistem Baia MareRomania09:14
76Dmitriy TimofeevRamtruckRussian Federation09:16
88Viktors LescovsStiga OKLatvia09:18
73Sven BuchholzMTK Bad HarzburgGermany09:20
91Peter RydesaterRehns BKSweden09:22
67Peter FredricsonIFK Mora OKSweden09:24
71Jonas HalldalSkogsloparnaSweden09:28

W50

7 270 m, 15 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
103Susanne SoderholmStrangnas Malmby OLSweden09:26
106Sirra ToivonenEpilan EsaFinland09:28
102Charlotte LindkvistIK Jarl RattvikSweden09:30
104Maarit OikarinenOunasvaaran HiihtoseuraFinland09:32
100Heidi KorpelaKamilaSuunta JurvaFinland09:34
101Pia LindholmSundsvalls OKSweden09:36
107Franziska MuellerOLG GalgenenSwitzerland09:38
105Sibylle Boos BraunOLV LuzernSwitzerland09:40
108Mirka OikkonenOunasvaaran HiihtoseuraFinland09:42
96Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland09:44
95Laima KlauzaLatvian Orienteering FederationLatvia09:46
109Ingrit KalaVarska OK PekoEstonia09:48
98Lea PirttilaOunasvaaran HiihtoseuraFinland09:52
97Elisabet ElmertoftNorbergs OKSweden09:54
99Ulla SilventoinenSaloisten ReipasFinland09:56

M50

9 490 m, 31 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
114Matthias BoosOLV LuzernSwitzerland08:33
126Ondrej HasekNo club membershipCzech Republic08:35
123Jurg NiggliSkiO SwissSwitzerland08:37
117Dancho HristovSKI Club Hemus TroyanBulgaria08:39
141Henrik JohnssonIFK Mora OKSweden08:41
130Jyrki TuokkoRastivarsatFinland08:43
120Rolf BruhwilerOLG ThunSwitzerland08:45
119Urban StaahlSundbybergs IKSweden08:47
121Tomas PerssonSkelleftea OKSweden08:49
127Per Johan JosefssonSkogsloparnaSweden08:51
112Antti VirtanenTarpian SuuntaFinland08:53
133Juha KiljunenLahden Suunnistajat 37Finland08:55
134Oleg MelnikovSaint PetersburgRussian Federation08:57
124Regimantas JanuskeviciusOK FORTUNALithuania08:59
142Ralf WittiberSkiclub BonnGermany09:03
125Niklas RonnbackAtvidabergs IFSweden09:05
115Conny ErikssonIFK Mora OKSweden09:07
128Jonny HansenIL BUL TromsoeSweden09:09
140Lars LystadNydalens SKNorway09:11
118Carl FeyRochester Orienteering ClubUnited States09:13
122Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation09:15
131Thomas PerssonAtvidabergs IFSweden09:17
135Thomas EkstromMS ParmaFinland09:19
132Anders LindholmSundsvalls OKSweden09:21
138Evgeny ChernenkoAKFARussian Federation09:23
113Sven PerssonArsunda IFSweden09:25
129Torgny NaslundSkogsloparnaSweden09:27
136Andreas M EdvardsenAsker SkiklubbNorway09:29
116Mats LuspaIFK KirunaSweden09:31
137Agnar RenolenWing OKNorway09:35
139Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republic09:37

W55

6 350 m, 10 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
151Oksana MartyanovaNizhniy NovgorodRussian Federation08:50
146Arja LotvonenLaitasaaren VetoFinland08:52
148Heidi BergmanOunasvaaran HiihtoseuraFinland08:56
153Saija LaurilaEpilan EsaFinland08:58
155Olga MinaevaRussian Orienteering FederationRussian Federation09:00
154Tuija KatajamakiKauhavan WisaFinland09:02
149Carina SandbergSaterbygdens OKSweden09:04
152Marita VaeaeraelaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland09:06
150Paivi LassilaRasTiimiFinland09:10
147Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKSweden09:12

M55

8 600 m, 28 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
181Nikolajs GrigorjevsStiga OKLatvia09:00
175Reto MuellerOLG GalgenenSwitzerland09:02
172Per EdenhamnLanna IFSweden09:04
180Guenter KradischnigOLC GrazAustria09:08
167Peter NordstromTaby OKSweden09:10
164Gottfried ScheiklOC FuerstenfeldAustria09:12
178Bjorn AlbinssonIFK Mora OKSweden09:14
176Andras CsucsCSM VSK Csikszereda Miercurea CiucRomania09:16
159Seppo MakinenSuunta 2000Finland09:18
183Henning BrunsDeutscher Turner BundGermany09:20
169Magnus AasaOK KullingshofSweden09:22
160Igor ZvontsovBelarus Orienteering FederationBelarus09:24
161Kimmo MaeaettaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland09:26
170Lars HelgessonHestra IFSweden09:28
165Per SandbergSaterbygdens OKSweden09:30
162Roger WestinSK GransenSweden09:32
163Antti LassilaKuortaneen KuntoFinland09:36
177Velu SipolaSuunta 2000Finland09:38
184Per OgrenBergnasets AIKSweden09:40
158Par NorenVannas OKSweden09:42
179Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland09:44
166Thomas NorstromSkelleftea OKSweden09:46
171Hansruedi HaenySwiss OrienteeringSwitzerland09:48
185Anatoly ShigaevMoscowRussian Federation09:50
182Pekka NiemensivuKankaanpaan SuunnistajatFinland09:52
168Juha KoskinenKeuruun KisailijatFinland09:54
173Kalevi MakipaaEpilan EsaFinland09:56
174Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland10:00

W60

5 820 m, 10 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
193Anne Pelto HuikkoEpilan EsaFinland09:27
198Saima VaertonOK Polva KobrasEstonia09:29
195Natalia MikhoninaRus veteranRussian Federation09:31
191Kirsi KihlstromRasti E4Finland09:33
192Ylva Grape AnderssonDalaportens OLSweden09:35
197Berit TunisIF FemmanFinland09:39
194Kristina HagfalkOK HallenSweden09:41
196Helena SoinilaTeuvan RivakkaFinland09:43
190Siiri PoopuuJOKAEstonia09:45
189Karin LugsteinerOrienteering Innsbruck ImstAustria09:47

M60

8 000 m, 25 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
212Josef ZapletalNaturfreunde WienAustria08:55:00
214Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland08:57:00
225Ilkka KotalaOunasvaaran HiihtoseuraFinland08:59:00
202Andrei FershalovRus veteranRussian Federation09:01:00
210Tapio MannilaEpilan EsaFinland09:03:00
224Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland09:05:00
217Hans Georg GratzerOrienteering Innsbruck ImstAustria09:07:00
223Vjaceslavs DedelisStiga OKLatvia09:09:00
221Heikki PeltonenIPRFinland09:11:00
207Pekka ValkonenSavon SuuntaFinland09:13:00
211Ulf ErikssonStora Tuna OKSweden09:15:00
201Per Olof SjostromVasteras SOKSweden09:17:00
222Bengt TunisIF FemmanFinland09:19:00
208Henry BarskOvertornea IFSweden09:21:00
203Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden09:25:00
204Pasi MartikainenKeuruun KisailijatFinland09:27:00
206Edmunds ZvaigzneSKIOLatvia09:29:00
216Jurii BorodulinRus veteranRussian Federation09:31:00
209Ulf HylanderNykopings OKSweden09:35:00
219Jon Herman UlvensoenNorwegian Orienteering FederationNorway09:37:00
220Harijs LacarsSKIOLatvia09:39:00
218Markku LaineMantsalan UrheilijatFinland09:41:00
215Juris KokinsMeridians OKLatvia09:47:00
205Eero O NiemiSkogsloparnaSweden09:48:30
213Tomas AnderssonOK TorSweden09:53:45

W65

5 470 m, 7 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
228Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland09:38
233Marja SuomalainenLeppavaaran SisuFinland09:40
231Candice RainesEmpire Orienteering ClubUnited States09:42
229Bodil FredIF FemmanFinland09:46
232Renate TroesseSV TU IlmenauGermany09:48
230Terry Myers ConeyNew England Orienteering ClubUnited States09:50
234Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland09:54

M65

7 270 m, 24 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
243Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland08:32
238Aims ConeyNew England Orienteering ClubUnited States08:34
259Seppo KeltamakiJoutsenon KullervoFinland08:36
241Lutz TroesseSV TU IlmenauGermany08:38
237Seppo OllikainenJuvan UrheilijatFinland08:40
245Hans YlipaaSeskaro IFSweden08:42
252Markku LeinonenPihkaniskatFinland08:44
255Jukka UrpalainenMiekkion VilkasFinland08:46
250Janola KarlssonOK NjudungSweden08:48
248Johnny FranssonAerla IFSweden08:50
240Thayer RainesEmpire Orienteering ClubUnited States08:52
257Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland08:54
242Ulf CarnbyTaby OKSweden08:56
254Lars SjolanderHarnosands OKSweden09:00
253Gunnar MunkteliusSurahammars SOKSweden09:02
256Aake GustafssonBergnasets AIKSweden09:04
251Anders ThomassonUlricehamns OKSweden09:06
244Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland09:08
258Kauno MourujarviKuopion SuunnistajatFinland09:10
260Esko UddSOC AsikkalaFinland09:12
246Tore WatterdalTonsberg og omegn OLNorway09:14
239Stanislav LesnikovRus veteranRussian Federation09:16
249Lars Peter JohnssonSelanger SOKSweden09:18
247Alfred MuellerOLG ThunSwitzerland09:22

W70

4 730 m, 8 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
269Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly09:40
271Tatiana SvistunRus veteranRussian Federation09:42
267Galina VershininaRus veteranRussian Federation09:44
264Sirpa TarkiainenSuunta SepotFinland09:46
270Anna BlomgrenTullinge SKSweden09:48
268Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OKSweden09:50
266Anne BrearleyUWC ADRIATIC ORIENTEERING CLUBItaly09:54
265Arja PulkkinenJoutsenon KullervoFinland09:56

M70

5 820 m, 23 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
290Heikki NurminenIPRFinland08:31
282Olle DalhaggOvertornea IFSweden08:33
291Unto VirkkulaNivalan UrheilijatFinland08:37
274Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland08:39
276Olle AdolfssonLerums SOKSweden08:41
279Paavo NikkariLahden Suunnistajat 37Finland08:43
275Severi HalkosaariNivalan SuunnistajatFinland08:45
284Ossi LakkalaKuopion SuunnistajatFinland08:47
277Lauri MustonenAlatornion PirkatFinland08:49
292Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland08:53
283Pertti AhtiainenKalevan rastiFinland08:55
287Paavo InkinenRasti JyryFinland08:57
285Aulis HahtolaRasti KurikkaFinland08:59
294Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinland09:01
280Magnus Saverosnilivara ISSweden09:03
273Pekka KanstePerameren RastiFinland09:05
278Ken Walker SrOrienteering USAUnited States09:07
292Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland09:09
288Leif CarlssonSkarpnacks OLSweden09:13
289Tapani KestiKuortaneen KuntoFinland09:15
281Keijo LakkinenSuunta SepotFinland09:17
293LarsAke SjokvistVarend GNSweden09:19
286Taisto KemppainenVaalan KarhuFinland09:21

W75

4 730 m, 1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
298Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClubUnited States09:52

M75

5 470 m, 8 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
304Jorma VeijovaaraSK PohjantahtiFinland09:16
303Marcus EkstromKauhavan WisaFinland09:18
300Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland09:20
305Taisto VoutilainenIPRFinland09:22
307Markku TunturiValkeakosken HakaFinland09:24
306Elis AbergStorviks IFSweden09:26
302Mauri SuorajarviSK PohjantahtiFinland09:28
301Unto KanervaRasti JyryFinland09:30

M80

4 730 m, 10 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
320Karl-Erik NyströmSeskaro IFSweden09:16
312Toivo RyyppoJoutsenon KullervoFinland09:18
316Rolf HeinemannSV Robotron DresdenGermany09:20
313Tapani HakkinenIPRFinland09:22
318Veijo TahvanainenLahden Suunnistajat 37Finland09:24
311Sten EricsonOK BrantenSweden09:26
314Jaakko AlalahtiONMKYFinland09:28
315Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland09:30
317Veikko SuutariJoutsenon KullervoFinland09:34
319Hans BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States09:36

M90

3 490 m, 1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameOrganisationFederationStart time
324Kyosti JappinenIisuFinland09:38

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021