International Orienteering Federation

Start list for World Masters Ski Orienteering Championships 2019

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: World Masters Ski Orienteering Championships 2019
Organisers: Alvsby IF OK / Bergnasets AIK / Bodens BK OS / Gammelstads IF / I19 IF / OK Renen / Pitea IF Orienteringsklubb / Sweden
Date: 21 March 2019 - 24 March 2019

LongMiddle 1Middle 2

W35

4 300 m, 6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
6Ingela HagfalkDomnarvets GoIFSweden10:10
7Olga ZileStiga OKLatvia10:12
1Niina JaakoLansi Rajan RastiFinland10:16
4Julia BolshakovaLegendaRussian Federation10:18
5Marie FredIF FemmanFinland10:20
3Marie OhlssonNo club membershipSweden10:22

M35

6 070 m, 10 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
13Samuel SuomalainenLeppavaaran SisuFinland09:01
10Henrik PerssonUmea OKSweden09:03
16Sergey KutsNo club membershipRussian Federation09:05
19David HechlAustrian Orienteering FederationAustria09:07
15Vladimir MalyshevNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation09:09
17Nikolay MalyshevSaint PetersburgRussian Federation09:11
12Martin AkerlundSkelleftea OKSweden09:13
11Staffan TunisIF FemmanFinland09:15
14Bernd KohlschmidtSV Robotron DresdenGermany09:17
18Nikolai RozhinLegendaRussian Federation09:21

W40

4 040 m, 7 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
23Virpi KomulainenRasti JyryFinland10:11
21Ingela RydesaeterRehns BKSweden10:13
27Yulia SemenovaMoscowRussian Federation10:15
26Kaisa LaitinenYlikiimingin NuijamiehetFinland10:17
24Daria NiggliSkiO SwissFrance10:21
22Sara ForsgrenOK NolaskogsarnaSweden10:23
25Asta JanuskevicieneOK FORTUNALithuania10:25

M40

5 740 m, 20 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
43Andreas LundholmUmea OKSweden09:23
44Aleksandrs ZilisStiga OKLatvia09:25
40Harri MaattaLansi Rajan RastiFinland09:27
38Stefan SjolundSkogsloparnaSweden09:29
37Denis GolovinNizhni Novgorod SDYUSHOR12Russian Federation09:33
41Christian HohlNorwegian Orienteering FederationSwitzerland09:35
45Patrik SvedbergGavle OKSweden09:37
32Saku AsikainenHiisirastiFinland09:39
46Sergey GrushinGulfstreamRussian Federation09:41
42Dmitrijs AndrejevsStiga OKLatvia09:43
47Roman HorynaCzech Orienteering FederationCzech Republic09:45
333Markus RonkainenKoskelankylan RientoFinland09:47
34Tero MyllymakiVetelin UrheilijatFinland09:49
36Anders HaugeAsker SkiklubbNorway09:53
30Conny NilimaaIFK KirunaSweden09:57
39Ruslans MikulovsStiga OKLatvia09:59
35Tomas LofgrenStora Tuna OKSweden10:01
31Jon LindmarkCentrum OKSweden10:03
33Marko VapaFinnish Orienteering FederationFinland10:05
326Tuomas PussilaSuunta 2000Finland10:07

W45

3 850 m, 12 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
52Tatiana KalenderogluISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey09:54
54Maria OlssonVansbro OKSweden09:58
61Christina JosefssonSkogsloparnaSweden10:00
57Erica JohanssonFaltjagarnas IFSweden10:02
58Malin BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States10:04
51Aiste TraubieneOK FORTUNALithuania10:06
53Maria Krafft HelgessonHestra IFSweden10:08
59Helena Polaskova MenardNantes Atlantique OrientationCzech Republic10:10
62Lubova PavlukovaStiga OKLatvia10:14
56Satu PaalanenIPRFinland10:16
60Erica HaallHJS Vansbro OKSweden10:18
55Stina BridgemanRochester Orienteering ClubUnited States10:20

M45

5 720 m, 27 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
70Kirill KudriavtsevLegendaRussian Federation09:01
78Vesa KlemettinenSuunta JyvaskylaFinland09:03
91Peter RydesaterRehns BKSweden09:05
86Maxim ZhurkinForest SportRussian Federation09:09
75Kai KamilaSuunta JurvaFinland09:11
81Alexey ZdeblovskiiSaint PetersburgRussian Federation09:13
90Istvan SebestyenCS Stiinta Electro Sistem Baia MareRomania09:15
76Dmitriy TimofeevRamtruckRussian Federation09:17
89Paul McDonaldNo club membershipAustralia09:19
69Nick BarrableSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain09:23
79Mika HakkinenHiiltomiehetFinland09:25
68Donald McCarthyAerla IFGreat Britain09:27
85Alexey GorbachevRamtruckRussian Federation09:29
84Jyri MyllymakiVetelin UrheilijatFinland09:31
82Janne NaatanenSundsvalls OKSweden09:33
71Jonas HalldalSkogsloparnaSweden09:35
77Mikael LindmarkSkelleftea OKSweden09:37
87Bjoern HeinemannSV Robotron DresdenGermany09:39
66Magnus LindmarkIFK KirunaSweden09:41
88Viktors LescovsStiga OKLatvia09:43
65Janne SkarnerLeksands OKSweden09:45
72Jens LuckePost SV DresdenGermany09:49
74Magnus EliassonDomnarvets GoIFSweden09:51
73Sven BuchholzMTK Bad HarzburgGermany09:53
80Ilpo ViippolaSuunta 2000Finland09:55
83Ilya GusevSaint PetersburgRussian Federation09:57
67Peter FredricsonIFK Mora OKSweden09:59

W50

3 490 m, 15 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
109Ingrit KalaVarska OK PekoEstonia09:56
100Heidi KorpelaKamilaSuunta JurvaFinland09:58
95Laima KlauzaNo club membershipLatvia10:00
106Sirra ToivonenEpilan EsaFinland10:02
103Susanne SoderholmStrangnas Malmby OLSweden10:04
98Lea PirttilaOunasvaaran HiihtoseuraFinland10:06
96Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland10:08
99Ulla SilventoinenSaloisten ReipasFinland10:10
104Maarit OikarinenOunasvaaran HiihtoseuraFinland10:12
107Franziska MuellerOLG GalgenenSwitzerland10:14
102Charlotte LindkvistIK Jarl RattvikSweden10:18
105Sibylle Boos BraunOLV LuzernSwitzerland10:20
101Pia LindholmSundsvalls OKSweden10:22
108Mirka OikkonenOunasvaaran HiihtoseuraFinland10:26
97Elisabet ElmertoftNorbergs OKSweden10:28

M50

4 300 m, 31 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
134Oleg MelnikovSaint PetersburgRussian Federation09:00
138Evgeny ChernenkoAkFARussian Federation09:02
133Juha KiljunenLahden Suunnistajat 37Finland09:04
141Henrik JohnssonIFK Mora OKSweden09:06
120Rolf BruhwilerOLG ThunSwitzerland09:08
135Thomas EkstromMS ParmaFinland09:10
127Per Johan JosefssonSkogsloparnaSweden09:14
130Jyrki TuokkoRastivarsatFinland09:16
121Tomas PerssonSkelleftea OKSweden09:18
124Regimantas JanuskeviciusOK FORTUNALithuania09:20
125Niklas RonnbackAtvidabergs IFSweden09:22
129Torgny NaslundSkogsloparnaSweden09:24
113Sven PerssonArsunda IFSweden09:26
139Vit PospisilTJ Slovan Praha ZdravotnikCzech Republic09:30
123Jurg NiggliSkiO SwissSwitzerland09:32
126Ondrej HasekNo club membershipCzech Republic09:34
132Anders LindholmSundsvalls OKSweden09:36
116Mats LuspaIFK KirunaSweden09:38
117Dancho HristovSKI Club Hemus TroyanBulgaria09:40
114Matthias BoosOLV LuzernSwitzerland09:42
136Andreas M EdvardsenAsker SkiklubbNorway09:44
142Ralf WittiberSkiclub BonnGermany09:46
128Jonny HansenIL BUL TromsoeSweden09:50
122Alexey ZhestovskyLegendaRussian Federation09:52
118Carl FeyRochester Orienteering ClubUnited States09:54
112Antti VirtanenTarpian SuuntaFinland09:56
131Thomas PerssonAtvidabergs IFSweden09:58
119Urban StaahlSundbybergs IKSweden10:00
115Conny ErikssonIFK Mora OKSweden10:02
140Lars LystadNydalens SKNorway10:04
137Agnar RenolenWing OKNorway10:06

W55

3 030 m, 11 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
146Arja LotvonenLaitasaaren VetoFinland09:52
148Heidi BergmanOunasvaaran HiihtoseuraFinland09:54
147Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKSweden09:56
330Anna NieminenOK NipanSweden09:58
149Carina SandbergSaterbygdens OKSweden10:02
154Tuija KatajamakiKauhavan WisaFinland10:04
152Marita VaeaeraelaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland10:06
155Olga MinaevaRussian Orienteering FederationRussian Federation10:08
153Saija LaurilaEpilan EsaFinland10:10
150Paivi LassilaRasTiimiFinland10:12
151Oksana MartyanovaNizhniy NovgorodRussian Federation10:16

M55

4 040 m, 31 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
176Andras CsucsCSM VSK Csikszereda Miercurea CiucRomania09:01
164Gottfried ScheiklOC FuerstenfeldAustria09:05
183Henning BrunsDeutscher Turner BundGermany09:07
163Antti LassilaKuortaneen KuntoFinland09:09
172Per EdenhamnLanna IFSweden09:11
173Kalevi MakipaaEpilan EsaFinland09:13
170Lars HelgessonHestra IFSweden09:15
177Velu SipolaSuunta 2000Finland09:17
158Par NorenVannas OKSweden09:19
328Elin ShabanskiPlovdiv PlovdivBulgaria09:21
182Pekka NiemensivuKankaanpaan SuunnistajatFinland09:23
159Seppo MakinenSuunta 2000Finland09:25
162Roger WestinSK GransenSweden09:27
174Olli SavikkoTarpian SuuntaFinland09:29
169Magnus AasaOK KullingshofSweden09:33
165Per SandbergSaterbygdens OKSweden09:35
167Peter NordstromTaby OKSweden09:37
181Nikolajs GrigorjevsStiga OKLatvia09:39
168Juha KoskinenKeuruun KisailijatFinland09:41
161Kimmo MaeaettaeOunasvaaran HiihtoseuraFinland09:43
160Igor ZvontsovBelarus Orienteering FederationBelarus09:45
166Thomas NorstromSkelleftea OKSweden09:47
327Arto VilppolaSuunta 2000Finland09:49
179Asko SippolaKuortaneen KuntoFinland09:51
329Robert OstlundSaterbygdens OKSweden09:53
180Guenter KradischnigOLC GrazAustria09:55
175Reto MuellerOLG GalgenenSwitzerland09:59
171Hansruedi HaenySwiss OrienteeringSwitzerland10:01
184Per OgrenBergnasets AIKSweden10:03
178Bjorn AlbinssonIFK Mora OKSweden10:05
185Anatoly ShigaevMoscowRussian Federation10:07

W60

2 810 m, 11 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
195Natalia MikhoninaRus veteranRussian Federation09:23
197Berit TunisIF FemmanFinland09:25
196Helena SoinilaTeuvan RivakkaFinland09:27
190Siiri PoopuuJOKAEstonia09:29
193Anne Pelto HuikkoEpilan EsaFinland09:31
192Ylva Grape AnderssonDalaportens OLSweden09:35
189Karin LugsteinerOrienteering Innsbruck ImstAustria09:37
198Saima VaertonOK Polva KobrasEstonia09:39
194Kristina HagfalkOK HallenSweden09:43
191Kirsi KihlstromRasti E4Finland09:45
331Elisabeth FriesUmea OKSweden09:47

M60

3 850 m, 24 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
223Vjaceslavs DedelisStiga OKLatvia09:00
218Markku LaineMantsalan UrheilijatFinland09:02
205Eero O NiemiSkogsloparnaSweden09:04
214Pekka PulkkinenJoutsenon KullervoFinland09:06
216Jurii BorodulinRus veteranRussian Federation09:08
213Tomas AnderssonOK TorSweden09:10
203Per MagnussonOK NolaskogsarnaSweden09:12
210Tapio MannilaEpilan EsaFinland09:16
208Henry BarskOvertornea IFSweden09:18
224Esa JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland09:20
201Per Olof SjostromVasteras SOKSweden09:22
209Ulf HylanderNykopings OKSweden09:24
202Andrei FershalovRus veteranRussian Federation09:26
222Bengt TunisIF FemmanFinland09:28
206Edmunds ZvaigzneSKIOLatvia09:30
212Josef ZapletalNaturfreunde WienAustria09:32
204Pasi MartikainenKeuruun KisailijatFinland09:36
211Ulf ErikssonStora Tuna OKSweden09:38
220Harijs LacarsSKIOLatvia09:40
221Heikki PeltonenIPRFinland09:42
219Jon Herman UlvensoenNorwegian Orienteering FederationNorway09:44
217Hans Georg GratzerOrienteering Innsbruck ImstAustria09:46
207Pekka ValkonenSavon SuuntaFinland09:48
215Juris KokinsMeridians OKLatvia09:50

W65

2 560 m, 7 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
233Marja SuomalainenLeppavaaran SisuFinland09:49
230Terry Myers ConeyNew England Orienteering ClubUnited States09:51
228Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland09:55
232Renate TroesseSV TU IlmenauGermany09:57
229Bodil FredIF FemmanFinland09:59
231Candice RainesEmpire Orienteering ClubUnited States10:03
234Maarit JuuraKankaanpaan SuunnistajatFinland10:05

M65

3 490 m, 25 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
247Alfred MuellerOLG ThunSwitzerland09:01
244Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland09:03
239Stanislav LesnikovRus veteranRussian Federation09:05
243Jarmo VainioHameenlinnan SuunnistajatFinland09:07
245Hans YlipaaSeskaro IFSweden09:11
253Gunnar MunkteliusSurahammars SOKSweden09:13
242Ulf CarnbyTaby OKSweden09:15
238Aims ConeyNew England Orienteering ClubUnited States09:17
251Anders ThomassonUlricehamns OKSweden09:19
241Lutz TroesseSV TU IlmenauGermany09:21
257Heikki SaarinenSOC AsikkalaFinland09:25
246Tore WatterdalTonsberg og omegn OLNorway09:27
252Markku LeinonenPihkaniskatFinland09:29
250Janola KarlssonOK NjudungSweden09:31
248Johnny FranssonAerla IFSweden09:33
258Kauno MourujarviKuopion SuunnistajatFinland09:35
256Aake GustafssonBergnasets AIKSweden09:37
237Seppo OllikainenJuvan UrheilijatFinland09:39
260Esko UddSOC AsikkalaFinland09:41
332Clas FriesUmea OKSweden09:45
249Lars Peter JohnssonSelanger SOKSweden09:47
259Seppo KeltamakiJoutsenon KullervoFinland09:49
255Jukka UrpalainenMiekkion VilkasFinland09:51
254Lars SjolanderHarnosands OKSweden09:53
240Thayer RainesEmpire Orienteering ClubUnited States09:55

W70

2 320 m, 8 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
265Arja PulkkinenJoutsenon KullervoFinland09:26
269Licia KalcichPolisportiva Besanese AsdItaly09:28
264Sirpa TarkiainenSuunta SepotFinland09:30
273Tatiana SvistunRus veteranRussian Federation09:32
270Anna BlomgrenTullinge SKSweden09:34
266Anne BrearleyUWC ADRIATIC ORIENTEERING CLUBItaly09:38
268Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OKSweden09:40
267Galina VershininaRus veteranRussian Federation09:42

M70

3 030 m, 23 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
287Paavo InkinenRasti JyryFinland09:00
277Lauri MustonenAlatornion PirkatFinland09:02
273Pekka KanstePerameren RastiFinland09:04
291Unto VirkkulaNivalan UrheilijatFinland09:06
286Taisto KemppainenVaalan KarhuFinland09:08
279Paavo NikkariLahden Suunnistajat 37Finland09:10
283Pertti AhtiainenKalevan rastiFinland09:12
294Mauno HanhelaHaukiputaan HeittoFinland09:16
290Heikki NurminenIPRFinland09:18
292Teuvo LehtinenSOC AsikkalaFinland09:20
276Olle AdolfssonLerums SOKSweden09:22
280Magnus Saverosnilivara ISSweden09:24
293LarsAke SjokvistVarend GNSweden09:26
275Severi HalkosaariNivalan SuunnistajatFinland09:28
284Ossi LakkalaKuopion SuunnistajatFinland09:32
288Leif CarlssonSkarpnacks OLSweden09:34
278Ken Walker SrOrienteering USAUnited States09:36
289Tapani KestiKuortaneen KuntoFinland09:38
334Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland09:40
281Keijo LakkinenSuunta SepotFinland09:42
274Risto OrpanaSOC AsikkalaFinland09:46
285Aulis HahtolaRasti KurikkaFinland09:48
282Olle DalhaggOvertornea IFSweden09:50

W75

2 320 m, 1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
298Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClubUnited States09:46

M75

2 810 m, 10 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
325Voitto RepoRaja Karjalan SuunnistajatFinland09:01
302Mauri SuorajarviSK PohjantahtiFinland09:03
295Rolf JakobssonAlfta Osa OKSweden09:05
303Marcus EkstromKauhavan WisaFinland09:07
305Taisto VoutilainenIPRFinland09:09
304Jorma VeijovaaraSK PohjantahtiFinland09:13
301Unto KanervaRasti JyryFinland09:15
306Elis AbergStorviks IFSweden09:17
300Jukka LuukkoLahden Suunnistajat 37Finland09:19
307Markku TunturiValkeakosken HakaFinland09:21

M80

2 320 m, 10 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
315Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland09:00
320Karl-Erik NyströmSeskaro IFSweden09:02
319Hans BengtssonNew England Orienteering ClubUnited States09:04
314Jaakko AlalahtiONMKYFinland09:06
317Veikko SuutariJoutsenon KullervoFinland09:08
311Sten EricsonOK BrantenSweden09:10
313Tapani HakkinenIPRFinland09:14
318Veijo TahvanainenLahden Suunnistajat 37Finland09:16
312Toivo RyyppoJoutsenon KullervoFinland09:18
316Rolf HeinemannSV Robotron DresdenGermany09:20

M90

2 320 m, 1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
324Kyosti JappinenIisuFinland09:24

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021