International Orienteering Federation

Start list for Nokian Tyres World Orienteering Championships 2017 and World Cup Round 2 - Sprint Qualification

Event informationShow start list by classPrint

Name: Sprint Qualification
Organiser: Estonia
Date: 30 June 2017

Australia

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
42Belinda LawfordWomen B (33)2 300 m14:03:00
101Krystal NeumannWomen C (33)2 250 m14:32:00
33Natasha KeyWomen A (34)2 280 m14:49:00
204Henry McNultyMen C (38)2 710 m15:06:30
139Brodie NankervisMen A (38)2 770 m15:28:00
190Simon UppillMen B (38)2 730 m15:45:00

Austria

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
89Anna Nilsson SimkovicsWomen C (33)2 250 m14:14:00
20Laura RamsteinWomen A (34)2 280 m14:29:30
72Ursula KadanWomen B (33)2 300 m14:48:00
208Matthias GroellMen C (38)2 710 m15:12:30
142Matthias ReinerMen A (38)2 770 m15:32:30
197Robert MerlMen B (38)2 730 m15:55:30

Azerbajan

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
196Suleyman AliyevMen B (38)2 730 m15:54:00

Belarus

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
45Kristina YakubkinaWomen B (33)2 300 m14:07:30
100Iryna LapitskayaWomen C (33)2 250 m14:30:30
31Anastasia DenisovaWomen A (34)2 280 m14:46:00
123Aliaksandr FedaryshkinMen A (38)2 770 m15:04:00
184Dmitry KrapivkoMen B (38)2 730 m15:36:00
233Siarhei SalodkinMen C (38)2 710 m15:50:00

Belgium

3 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
172Pieter HendrickxMen B (38)2 730 m15:18:00
221Tomas HendrickxMen C (38)2 710 m15:32:00
156Yannick MichielsMen A (38)2 770 m15:53:30

Brazil

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
8Elaine LenzWomen A (34)2 280 m14:11:30
53Franciely De Siqueira ChilesWomen B (33)2 300 m14:19:30
107Leticia SaltoriWomen C (33)2 250 m14:41:00
161Sidnaldo SousaMen B (38)2 730 m15:01:30
217Cleber VidalMen C (38)2 710 m15:26:00
150Carlos Henrique Souza de AraujoMen A (38)2 770 m15:44:30

Bulgaria

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
85Antoaneta DyaksovaWomen C (33)2 250 m14:08:00
15Liliana GotsevaWomen A (34)2 280 m14:22:00
67Kristina IvanovaWomen B (33)2 300 m14:40:30
211Dimitar ZhelyazkovMen C (38)2 710 m15:17:00
141Ivaylo KamenarovMen A (38)2 770 m15:31:00
188Ivan SirakovMen B (38)2 730 m15:42:00

Canada

3 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
61Emma WaddingtonWomen B (33)2 300 m14:31:30
130Will CritchleyMen A (38)2 770 m15:14:30
214Damian KonotopetzMen C (38)2 710 m15:21:30

Chile

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
202Jorge Arriagada OlivosMen C (38)2 710 m15:03:30

China

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
6YongYu LIWomen A (34)2 280 m14:08:30
59Yi OuyangWomen B (33)2 300 m14:28:30
105Shuangyan HaoWomen C (33)2 250 m14:38:00
209YaoWen HUMen C (38)2 710 m15:14:00
140Xiao TangMen A (38)2 770 m15:29:30
198Pingwei LiaoMen B (38)2 730 m15:57:00

Chinese Taipei

4 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
82Chu Hsien WangWomen C (33)2 250 m14:03:30
22Ting Hsuan WangWomen A (34)2 280 m14:32:30
207Kuan Yu LinMen C (38)2 710 m15:11:00
178Cheng Hsun LiuMen B (38)2 730 m15:27:00

Croatia

2 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
91Mirja PavicWomen C (33)2 250 m14:17:00
164Matija RazumMen B (38)2 730 m15:06:00

Cyprus

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
50Stella EfstathiouWomen B (33)2 300 m14:15:00

Czech Republic

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
10Tereza JanosikovaWomen A (34)2 280 m14:14:30
60Jana KnapovaWomen B (33)2 300 m14:30:00
112Adela IndrakovaWomen C (33)2 250 m14:48:30
168Milos NykodymMen B (38)2 730 m15:12:00
215Jan PetrzelaMen C (38)2 710 m15:23:00
147Vojtech KralMen A (38)2 770 m15:40:00

Denmark

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
11Amanda Falck WeberWomen A (34)2 280 m14:16:00
58Caroline GjotterupWomen B (33)2 300 m14:27:00
108Cecilie Friberg KlysnerWomen C (33)2 250 m14:42:30
30Maja AlmWomen A (34)2 280 m14:44:30
222Jakob EdsenMen C (38)2 710 m15:33:30
193Tue LassenMen B (38)2 730 m15:49:30

Egypt

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
124Mohamed RawyMen A (38)2 770 m15:05:30

Estonia

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
47Liis JohansonWomen B (33)2 300 m14:10:30
96Kerstin UiboupinWomen C (33)2 250 m14:24:30
29Evely KaasikuWomen A (34)2 280 m14:43:00
166Raido MittMen B (38)2 730 m15:09:00
213Kristo HeinmannMen C (38)2 710 m15:20:00
151Kenny KivikasMen A (38)2 770 m15:46:00

Finland

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
1Kirsi NurmiWomen A (34)2 280 m14:01:00
55Venla HarjuWomen B (33)2 300 m14:22:30
110Marika TeiniWomen C (33)2 250 m14:45:30
210Otto SimosasMen C (38)2 710 m15:15:30
136Jesse LaukkarinenMen A (38)2 770 m15:23:30
192Aleksi NiemiMen B (38)2 730 m15:48:00

France

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
4Chloe HaberkornWomen A (34)2 280 m14:05:30
63Lauriane BeauvisageWomen B (33)2 300 m14:34:30
109Isia BassetWomen C (33)2 250 m14:44:00
122Adrien DelenneMen A (38)2 770 m15:02:30
182Lucas BassetMen B (38)2 730 m15:33:00
236Frederic TranchandMen C (38)2 710 m15:54:30

Germany

4 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
21Christiane TroesseWomen A (34)2 280 m14:31:00
73Paula StarkeWomen B (33)2 300 m14:49:30
138Felix SpaethMen A (38)2 770 m15:26:30
191Marvin GoerickeMen B (38)2 730 m15:46:30

Great Britain

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
48Jo ShepherdWomen B (33)2 300 m14:12:00
92Megan Carter DaviesWomen C (33)2 250 m14:18:30
34Alice LeakeWomen A (34)2 280 m14:50:30
125Chris SmithardMen A (38)2 770 m15:07:00
176Peter HodkinsonMen B (38)2 730 m15:24:00
232Kristian JonesMen C (38)2 710 m15:48:30

Hong Kong

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
46Cho Yu LamWomen B (33)2 300 m14:09:00
94Ka Ki LeungWomen C (33)2 250 m14:21:30
24Hau Wah Brenda ChanWomen A (34)2 280 m14:35:30
169Kin Wai LeeMen B (38)2 730 m15:13:30
223Tsz Wai YuMen C (38)2 710 m15:35:00
152Gerald YipMen A (38)2 770 m15:47:30

Hungary

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
49Regina BertotiWomen B (33)2 300 m14:13:30
99Fanni GyurkoWomen C (33)2 250 m14:29:00
26Virag WeilerWomen A (34)2 280 m14:38:30
165Levente TugyiMen B (38)2 730 m15:07:30
219Daniel FehervariMen C (38)2 710 m15:29:00
158Aron BakoMen A (38)2 770 m15:56:30

Ireland

4 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
52Olivia BaxterWomen B (33)2 300 m14:18:00
167Eoin McCulloughMen B (38)2 730 m15:10:30
224Josh OSullivan HourihanMen C (38)2 710 m15:36:30
149Nicolas SimoninMen A (38)2 770 m15:43:00

Israel

2 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
143Asaf AvnerMen A (38)2 770 m15:34:00
187Nitsan YasurMen B (38)2 730 m15:40:30

Italy

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
87Anna CaglioWomen C (33)2 250 m14:11:00
16Eleonora DonadiniWomen A (34)2 280 m14:23:30
69Carlotta ScaletWomen B (33)2 300 m14:43:30
129Mattia DebertolisMen A (38)2 770 m15:13:00
174Alessio TenaniMen B (38)2 730 m15:21:00
237Riccardo ScaletMen C (38)2 710 m15:56:00

Japan

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
7Sayaka OnozawaWomen A (34)2 280 m14:10:00
54Yoshie KatsuyamaWomen B (33)2 300 m14:21:00
113Azusa YanagawaWomen C (33)2 250 m14:50:00
127Mutsuki MatsushitaMen A (38)2 770 m15:10:00
173Kohei KamijimaMen B (38)2 730 m15:19:30
229Hirokazu OsakiMen C (38)2 710 m15:44:00

Korea

5 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
9Soon hee KimWomen A (34)2 280 m14:13:00
102Yoon sun ChaWomen C (33)2 250 m14:33:30
212Sang soo KimMen C (38)2 710 m15:18:30
134Cheol jin KangMen A (38)2 770 m15:20:30
194Geun Hee HongMen B (38)2 730 m15:51:00

Korea, Democratic Peoples Republic of

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
132KyongSa RiMen A (38)2 770 m15:17:30

Latvia

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
44Irita PukiteWomen B (33)2 300 m14:06:00
93Inga DambeWomen C (33)2 250 m14:20:00
32Sandra GrosbergaWomen A (34)2 280 m14:47:30
201Andris KivlenieksMen C (38)2 710 m15:02:00
144Arturs PaulinsMen A (38)2 770 m15:35:30
189Davis DislersMen B (38)2 730 m15:43:30

Lithuania

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
51Tekle Emilija GvildyteWomen B (33)2 300 m14:16:30
97Gabija RazaityteWomen C (33)2 250 m14:26:00
27Vesta AmbrazaiteWomen A (34)2 280 m14:40:00
205Algirdas BartkeviciusMen C (38)2 710 m15:08:00
137Jonas Vytautas GvildysMen A (38)2 770 m15:25:00
186Vilius AleliunasMen B (38)2 730 m15:39:00

Moldavia

2 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
104Galina RibediucWomen C (33)2 250 m14:36:30
148Vasili FomiciovMen A (38)2 770 m15:41:30

New Zealand

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
83Lizzie InghamWomen C (33)2 250 m14:05:00
14Imogene ScottWomen A (34)2 280 m14:20:30
70Laura RobertsonWomen B (33)2 300 m14:45:00
203Tommy HayesMen C (38)2 710 m15:05:00
135Ross MorrisonMen A (38)2 770 m15:22:00
195Tim RobertsonMen B (38)2 730 m15:52:30

Norway

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
81Nikoline Ekeberg SchjerveWomen C (33)2 250 m14:02:00
12Ida Marie Naess BjoergulWomen A (34)2 280 m14:17:30
64Silje Ekroll JahrenWomen B (33)2 300 m14:36:00
128Gaute Hallan SteiwerMen A (38)2 770 m15:11:30
180Hakon Jarvis WestergardMen B (38)2 730 m15:30:00
228Oystein Kvaal OsterboMen C (38)2 710 m15:42:30

Poland

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
2Weronika CychWomen A (34)2 280 m14:02:30
57Ewa GwozdzWomen B (33)2 300 m14:25:30
106Aleksandra HornikWomen C (33)2 250 m14:39:30
171Piotr ParfianowiczMen B (38)2 730 m15:16:30
216Bartosz PawlakMen C (38)2 710 m15:24:30
155Wojciech KowalskiMen A (38)2 770 m15:52:00

Portugal

5 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
43Carolina DelgadoWomen B (33)2 300 m14:04:30
95Filipa RodriguesWomen C (33)2 250 m14:23:00
25Mariana MoreiraWomen A (34)2 280 m14:37:00
162Ricardo Esteves FerreiraMen B (38)2 730 m15:03:00
225Joao Mega FigueiredoMen C (38)2 710 m15:38:00

Romania

3 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
18Andra Cecilia AnghelWomen A (34)2 280 m14:26:30
177Roman CiobanuMen B (38)2 730 m15:25:30
227Alexandru BlejdeaMen C (38)2 710 m15:41:00

Russia

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
86Natalia GemperleWomen C (33)2 250 m14:09:30
13Anastasia RudnayaWomen A (34)2 280 m14:19:00
68Galina VinogradovaWomen B (33)2 300 m14:42:00
163Dmitrii NakonechnyiMen B (38)2 730 m15:04:30
218Artem PopovMen C (38)2 710 m15:27:30
153Andrey KhramovMen A (38)2 770 m15:49:00

Serbia

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
235Nikola BilicMen C (38)2 710 m15:53:00

Slovakia

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
154Tomas MusinskyMen A (38)2 770 m15:50:30

Slovenia

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
206Andraz HribarMen C (38)2 710 m15:09:30

South Africa

1 entered competitor
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
181Michael CroneMen B (38)2 730 m15:31:30

Spain

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
5Maria PrietoWomen A (34)2 280 m14:07:00
56Ona Rafols PerramonWomen B (33)2 300 m14:24:00
111Violeta Feliciano SanjuanWomen C (33)2 250 m14:47:00
121Eduardo Gil MarcosMen A (38)2 770 m15:01:00
185Antonio Martinez PerezMen B (38)2 730 m15:37:30
230Andreu BlanesMen C (38)2 710 m15:45:30

Sweden

7 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
84Karolin OhlssonWomen C (33)2 250 m14:06:30
19Lina StrandWomen A (34)2 280 m14:28:00
66Tove AlexanderssonWomen B (33)2 300 m14:39:00
133Jerker LysellMen A (38)2 770 m15:19:00
183Emil SvenskMen B (38)2 730 m15:34:30
146Jonas LeanderssonMen A (38)2 770 m15:38:30
226Martin RegbornMen C (38)2 710 m15:39:30

Switzerland

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
3Sarina JenzerWomen A (34)2 280 m14:04:00
62Julia GrossWomen B (33)2 300 m14:33:00
103Elena RoosWomen C (33)2 250 m14:35:00
131Martin HubmannMen A (38)2 770 m15:16:00
179Daniel HubmannMen B (38)2 730 m15:28:30
234Matthias KyburzMen C (38)2 710 m15:51:30

Turkey

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
41Dudu ErolWomen B (33)2 300 m14:01:30
98Dilek MatyarWomen C (33)2 250 m14:27:30
28Emine SezgunsayWomen A (34)2 280 m14:41:30
170Ramazan BostanciMen B (38)2 730 m15:15:00
220Orhan KutluMen C (38)2 710 m15:30:30
157Ahmet KacmazMen A (38)2 770 m15:55:00

Ukraine

5 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
88Kateryna DzemaWomen C (33)2 250 m14:12:30
17Nadiya VolynskaWomen A (34)2 280 m14:25:00
65Olga SlutaWomen B (33)2 300 m14:37:30
145Artem PanchenkoMen A (38)2 770 m15:37:00
238Pavlo UshkvarokMen C (38)2 710 m15:57:30

United States

6 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameClassCourse lengthStart time
90Tyra ChristophersonWomen C (33)2 250 m14:15:30
23Evalin BrautigamWomen A (34)2 280 m14:34:00
71Julia DoubsonWomen B (33)2 300 m14:46:30
126Morten JorgensenMen A (38)2 770 m15:08:30
175Giacomo BarboneMen B (38)2 730 m15:22:30
231Gregory AhlswedeMen C (38)2 710 m15:47:00

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org