International Orienteering Federation

Start list for Long distance Finnish Championships

Event informationShow start list by organisationPrint

Name: Long distance Finnish Championships
Organisers: Finland / Lapuan Virkia
Date: 2 September 2017

Men

16 000 m, 53 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1Antti-Pekka LeskinenLynxFinland11:00
2Lauri PohjolaSuunta JyväskyläFinland11:03
3Mikko SalervoOK TrianFinland11:06
4Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland11:09
5Niklas SaramäkiLynxFinland11:12
6Jouni KujalaSK PohjantähtiFinland11:15
7Samu HeiskaVehkalahden VeikotFinland11:18
8Aleksi KarppinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland11:21
9Lasse KauttoVaajakosken TeräFinland11:24
10Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland11:27
11Janne MänkärläLynxFinland11:30
12Sami ValkamaPaimion RastiFinland11:33
13Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland11:36
14Mikko HuhtinenPaimion RastiFinland11:39
15Vili NiemiRajamäen RykmenttiFinland11:42
16Timo MähönenSwedenFinland11:45
17Ari-Pekka LassilaKooveeFinland11:48
18Aleksi LeskinenLynxFinland11:51
19Ilari SulkulaVaajakosken TeräFinland11:54
20Juha SorvistoVaajakosken TeräFinland11:57
21Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland12:00
22Jarkko HuovilaTampereen PyrintöFinland12:03
23Anton KuukkaTampereen PyrintöFinland12:06
24Henri KalvePaimion RastiFinland12:09
25Aapo LeskinenLynxFinland12:12
26Topi HasuOK TrianFinland12:15
27Topi PenttinenOK TrianFinland12:18
28Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland12:21
29Mikko HölsöYlistaron Kilpa-VeljetFinland12:24
30Arttu SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland12:27
31Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland12:30
32Vladislav MalyshevEspoon SuuntaRussian Federation12:33
33Andris JubelisVehkalahden VeikotLatvia12:36
34Aleksi AnttolainenLahden Suunnistajat-37Finland12:39
35Einari HeinaroHelsingin SuunnistajatFinland12:42
36Jani LakanenKooveeFinland12:45
37Oskari LiukkonenHiidenkiertäjätFinland12:48
38Henrik VäisänenMS ParmaFinland12:51
39Markus RäsänenKalevan RastiFinland12:54
40Arto TalvinenMS ParmaFinland12:57
41Vesa TaanilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:00
42Jere PajunenSwedenFinland13:03
43Johan BäckmanSwedenFinland13:06
44Otto SimosasOK TrianFinland13:09
45Lauri OikarinenVaajakosken TeräFinland13:12
46Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland13:15
47Hannu AirilaKalevan RastiFinland13:18
48Johan RunessonTampereen PyrintöSweden13:21
49Toni SaariVaajakosken TeräFinland13:24
50Oleksandr KratovKooveeUkraine13:27
51Fredric PortinPaimion RastiFinland13:30
52Elias KuukkaTampereen PyrintöFinland13:33
53Olav LundanesPaimion RastiNorway13:36

Women

10 300 m, 40 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
101Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland11:40
102Silja KauppinenKalevan RastiFinland11:43
103Suvi HeittolaRasti-KurikkaFinland11:46
104Anne-Mari LeskinenLynxFinland11:49
105Päivi AutioHiisirastiFinland11:52
106Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinland11:55
107Tuulia VibergMS ParmaFinland11:58
108Noora HyyrynenKouvolan SuunnistajatFinland12:01
109Elina KilpeläinenVehkalahden VeikotFinland12:04
110Laura PortinMS ParmaFinland12:07
111Mia TainiJämsän Retki-VeikotFinland12:10
112Eveliina HirvonenPaimion RastiFinland12:13
113Suvi YlikyläRastikarhutFinland12:16
114Elli PeltomäkiRastikarhutFinland12:19
115Lotta KirvesmiesLahden Suunnistajat-37Finland12:22
116Iida SavolainenKangasala SKFinland12:25
117Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland12:28
118Elli VirtaOK TrianFinland12:31
119Inga DambePaimion RastiLatvia12:34
120Karoliina UkskoskiKooveeFinland12:37
121Anni HeikkonenMS ParmaFinland12:40
122Tiia IstolahtiMS ParmaFinland12:43
123von Katja SchoultzOK TrianFinland12:46
124Mari VäänänenKalevan RastiFinland12:49
125Emma SilvennoinenPaimion RastiFinland12:52
126Heini SaarimäkiAngelniemen AnkkuriFinland12:55
127Yvonne GunellPargas IFFinland12:58
128Roosa HämäläinenKokkolan SuunnistajatFinland13:01
129Ina WesterlundOK77Finland13:04
130Anna NärhiSwedenFinland13:07
131Henna-Riikka HaikonenAnttolan UrheilijatFinland13:10
132Heini WennmanSK PohjantähtiFinland13:13
133Sanni KiveläAngelniemen AnkkuriFinland13:16
134Sari AnttonenKeuruun KisailijatFinland13:19
135Karoliina SundbergLynxFinland13:22
136Maija SianojaMS ParmaFinland13:25
137Anna HaatajaSK PohjantähtiFinland13:28
138Kirsi NurmiSwedenFinland13:31
139Saila KinniTampereen PyrintöFinland13:34
140Miia NiittynenKooveeFinland13:37

MenB1

11 100 m, 52 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1425Anssi VesantoEspoon SuuntaFinland09:00
1406Matias LundIF FemmanFinland09:02
1319Niko NissinenSK PohjantähtiFinland09:04
1215Olli-Jussi KorpinenAnttolan UrheilijatFinland09:06
1110Jussi UittoRasti-KurikkaFinland09:08
1427Tuomo IstolahtiKangasala SKFinland09:10
1327Dmitriy MaslowskiyHämeenlinnan SuunnistajatRussian Federation09:12
1236Ville ParkkinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland09:14
1131Miika LaineKouvolan SuunnistajatFinland09:16
1430Antto-Iiro SuhonenKuopion SuunnistajatFinland09:18
1331Elmeri JuuraKankaanpään SuunnistajatFinland09:20
1233Eero InkeriVehkalahden VeikotFinland09:22
1132Jesse LaukkarinenPaimion RastiFinland09:24
1431Juuso LindeqvistPaimion RastiFinland09:26
1334Otto LoukkalahtiHiidenkiertäjätFinland09:28
1212Ville UittoRasti-KurikkaFinland09:30
1125Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland09:32
1419Tatu LeirimaaRastivarsatFinland09:34
1312Pekka HyvönenAngelniemen AnkkuriFinland09:36
1209Aleksi SopoKuopion SuunnistajatFinland09:38
1116Jarkko SaarinenHiidenkiertäjätFinland09:40
1426Pauli LeinonenSuunta JyväskyläFinland09:42
1332Lauri NenonenKalevan RastiFinland09:44
1219Seppo JärvinenLahden Suunnistajat-37Finland09:46
1115Artur KulaginHelsingin SuunnistajatFinland09:48
1429Anton SulkulaSuunta JyväskyläFinland09:50
1316Jooseppi KalliokoskiIkaalisten Nouseva-VoimaFinland09:52
1211Sampo RahkoSK PohjantähtiFinland09:54
1121Iisak HelanderSK PohjantähtiFinland09:56
1443Aki SaariVaajakosken TeräFinland09:58
1345Artem PopovMS ParmaRussian Federation10:00
1214Heikki ManninenAnttolan UrheilijatFinland10:02
1114Juha HyyryläinenAnttolan UrheilijatFinland10:04
1434Martin HederskogSwedenSweden10:06
1317Jimmy LarssonSwedenSweden10:08
1210Jere AhonenKangasala SKFinland10:10
1136Roope KoskinenKalevan RastiFinland10:12
1437Markku EloAngelniemen AnkkuriFinland10:14
1324Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland10:16
1220Miika HernelahtiKalevan RastiFinland10:18
1122Miikka KetonenKokkolan SuunnistajatFinland10:20
1433Jere SipponenSwedenFinland10:22
1333Simo HasuOK TrianFinland10:24
1230Jukka TaniKouvolan SuunnistajatFinland10:26
1133Lari TakanenVehkalahden VeikotFinland10:28
1402Daniel StenlundPaimion RastiFinland10:30
1301Tapani MäkinenTurun MetsänkävijätFinland10:32
1232Matias SankariLahden Suunnistajat-37Finland10:34
1119Lari-Antti RissanenSonkajärven PahkaFinland10:36
1315Filip BrunellOK TrianFinland10:38
1228Tuomas KotroIkaalisten Nouseva-VoimaFinland10:40
1143Tobias HenrikssonOK TrianFinland10:42

MenB2

10 400 m, 52 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1408Lauri LaasanenLaihian LujaFinland09:01
1418Jere KommioHämeenlinnan SuunnistajatFinland09:03
1303Max LaurenPargas IFFinland09:05
1207Samuel HyyppäVetelin UrheilijatFinland09:07
1105Juha HuhtanenKankaanpään SuunnistajatFinland09:09
1416Kari KokkinenLahden TaimiFinland09:11
1304Henrik PalmenEspoon SuuntaFinland09:13
1203Peter SöderströmOK RaseborgFinland09:15
1108Mikko KemppinenLahden TaimiFinland09:17
1407Ville HuomolinLuumäen RastiFinland09:19
1306Joachim HaraldIK FalkenFinland09:21
1217Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finland09:23
1103Petri KuusinenHämeenlinnan SuunnistajatFinland09:25
1404Jari SipiläMS ParmaFinland09:27
1310Arto RankiAngelniemen AnkkuriFinland09:29
1204Matti TahvonenPaimion RastiFinland09:31
1113Heikki VirekunnasTampereen PyrintöFinland09:33
1413Eero MarkkilaRasti-KurikkaFinland09:35
1309Aleksi MattilaLynxFinland09:37
1238Santeri SainioKangasala SKFinland09:39
1129Daniel BlomsterOK TrianFinland09:41
1410Samuel VainiomäkiPellon PonsiFinland09:43
1311Viljam GrahnIF FemmanFinland09:45
1213Ari MeriläinenHämeenlinnan SuunnistajatFinland09:47
1101Lauri HeikkaSK PohjantähtiFinland09:49
1442Denis GrishmanRastivarsatRussian Federation09:51
1313Juha VartiainenKuopion SuunnistajatFinland09:53
1229Petri SaariVaajakosken TeräFinland09:55
1128Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland09:57
1417Janne KuningasLuumäen RastiFinland09:59
1318Ilpo ViippolaOulun TarmoFinland10:01
1218Peter SundelinIF FemmanFinland10:03
1107Santeri SchroderusSK PohjantähtiFinland10:05
1422Ville KeskisaariSwedenFinland10:07
1330Aaro RuoholaMS ParmaFinland10:09
1208Justus LaitinenKooveeFinland10:11
1137Sami-Petteri JuopperiPellon PonsiFinland10:13
1411Ville SaikkoLappeen RientoFinland10:15
1328Rainer KujalaLynxFinland10:17
1205Vilho LoukkalahtiHiidenkiertäjätFinland10:19
1106Kimmo PajulaTurun MetsänkävijätFinland10:21
1424Janne KukkonenKuopion SuunnistajatFinland10:23
1325Tuomas FjällströmAnttolan UrheilijatFinland10:25
1227Aapo SummanenHelsingin SuunnistajatFinland10:27
1112Kalle ManninenAnttolan UrheilijatFinland10:29
1420Patrik VäisänenKouvolan SuunnistajatFinland10:31
1321Ville-Petteri SaarelaKeminmaan UrheilijatFinland10:33
1237Otto SundOK TrianFinland10:35
1120Arto NiiranenKalevan RastiFinland10:37
1326Caj SnickarsOK77Finland10:39
1231Ville LampinenHelsingin SuunnistajatFinland10:41
1130Toni-Antti ViitasaariKokkolan SuunnistajatFinland10:43

MenB3

10 100 m, 17 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
1405Patrick KronbergIF FemmanFinland09:01
1415Oskari HeiskanenLynxFinland09:03
1401Vesa-Ville VäänänenRasti-LukkoFinland09:05
1222Jaakko IstolahtiKangasala SKFinland09:07
1421Aleksi TuovinenKuopion SuunnistajatFinland09:09
1335Anssi HuostilaTampereen PyrintöFinland09:11
1225Petja PöyhönenRastikarhutFinland09:13
1412Lauri KleemolaLynxFinland09:15
1308Eero KahilaTampereen PyrintöFinland09:17
1242Tomi NärväHiidenkiertäjätFinland09:19
1403Jens JernIF FemmanFinland09:21
1322Olli HuhtinenTurun SuunnistajatFinland09:23
1202Kimmo KaarioSuunta JyväskyläFinland09:25
1140Petteri MuukkonenOK TrianFinland09:27
1305Tomi LehtolaKooveeFinland09:29
1201Pekka MäättänenEspoon SuuntaFinland09:31
1142Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland09:33

WomenB1

7 400 m, 40 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
3210Johanna TiittoRasTiimiFinland09:01
3102Maija HolopainenSotkamon JymyFinland09:03
3215Helena MatilainenHelsingin SuunnistajatFinland09:05
3107Heini TarvainenNaviFinland09:07
3226Sanna YlikyläRastikarhutFinland09:09
3109Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland09:11
3216Venla HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland09:13
3111Maija RaasakkaEspoon SuuntaFinland09:15
3205Kaisa VainikkaKouvolan SuunnistajatFinland09:17
3117Anni HonkimaaEspoon SuuntaFinland09:19
3207Johanna PensasLappeen RientoFinland09:21
3118Salla LaitinenEspoon AkillesFinland09:23
3208Lotta TuominenRasti-JussitFinland09:25
3106Pernilla TunisIF FemmanFinland09:27
3204Elina RinkinevaRasti-JussitFinland09:29
3108Kati SavinainenRasti-KurikkaFinland09:31
3209Ruut KankoSuunta JyväskyläFinland09:33
3133Paula Iso-MarkkuKalevan RastiFinland09:35
3206Petra AhoNaviFinland09:37
3134Susanna TervoSwedenFinland09:39
3231Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinland09:41
3105Anna-Sofia MarilaOK TrianSweden09:43
3227Miitu KorhonenKuopion SuunnistajatFinland09:45
3127Mari SeppänenOK TrianFinland09:47
3222Katja LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland09:49
3101Heidi SmedsNärpes OKFinland09:51
3233Sara KarvonenLynxFinland09:53
3130Sanni KymäläinenTampereen PyrintöFinland09:55
3232Kaisa LylynperäAngelniemen AnkkuriFinland09:57
3123Jenna PajunenAnttolan UrheilijatFinland09:59
3240Ulrika UotilaKooveeFinland10:01
3124Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland10:03
3219Frida LönnbergPargas IFFinland10:05
3128Laura JakobssonRastikarhutFinland10:07
3212Essi HietaojaHiidenkiertäjätFinland10:09
3119Marjo TaanilaKooveeFinland10:11
3223Victoria HöstmanIF FemmanFinland10:13
3122Sanna AndelinLahden TaimiFinland10:15
3235Tuija KuuselaRastikarhutFinland10:17
3112Netta RajamäkiKangasala SKFinland10:19

WomenB2

6 900 m, 7 entered competitors
Bib numberPunching card numberNameOrganisationNationalityStart time
3203Ulla OjalaPohjankyrön RastiFinland09:00
3201Hanne KolehmainenLahden TaimiFinland09:02
3218Ella NurmiVaasan SuunnistajatFinland09:04
3202Nelli HietaojaHelsingin SuunnistajatFinland09:06
3103Aino LaasanenLaihian LujaFinland09:08
3211Anu UhotoinenHiidenkiertäjätFinland09:10
3110Mirabella TolonenRajamäen RykmenttiFinland09:12

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport