Official results for European Ski Orienteering Championships 2020 - Relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: Relay
Organisers: Khanty Mansiysk / Russian Federation
Date: 15 March 2020

Women

11 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1SWE 11:43:34
1. Linda Lindkvist34:1734:17
2. Isabel Salen34:501:09:07
3. Magdalena Olsson34:271:43:34
2RUS 11:43:36
1. Tatyana Oborina34:1034:10
2. Kseniia Terekhova35:141:09:24
3. Marina Vyatkina34:121:43:36
3RUS 21:46:15
1. Ekaterina Stepanova36:3236:32
2. Olesia Riazanova37:431:14:15
3. Alena Trapeznikova32:001:46:15
4FIN 11:49:12
1. Tuuli Suutari37:4237:42
2. Marjut Turunen36:171:13:59
3. Salla Koskela35:131:49:12
5SWE 21:51:51
1. Hanna Eriksson36:2736:27
2. Frida Sandberg38:211:14:48
3. Klara Yngvesson37:031:51:51
6CZE 11:52:01
1. Petra Hancova39:3439:34
2. Lenka Mechlova35:071:14:41
3. Katerina Neumannova37:201:52:01
7EST1:52:53
1. Epp Paalberg38:2738:27
2. Doris Kudre39:341:18:01
3. Daisy Kudre34:521:52:53
8RUS 3 NG1:59:29
1. Daria Shupikova38:5438:54
2. Daria Kuzminykh36:371:15:31
3. Kristina Timofeeva43:581:59:29
9CZE 22:15:20
1. Anezka Hlavacova41:4341:43
2. Katerina Cerna51:111:32:54
3. Johanka Simkova42:262:15:20
JPNdid not finish
1. Kirara Homma52:2552:25
2. Hibiki Sano1:12:132:04:38
3. did not startdid not start
RUS 4 NGdid not finish
1. Alexandra Rusakova40:2340:23
2. did not startdid not start
3. did not startdid not start

Men

15 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1RUS 11:39:01
1. Vladislav Kiselev32:1232:12
2. Sergey Gorlanov33:011:05:13
3. Andrey Lamov33:481:39:01
2RUS 21:43:59
1. Aleksandr Pavlenko36:1636:16
2. Eduard Khrennikov32:591:09:15
3. Stepan Malinovskii34:441:43:59
3FIN 11:45:46
1. Ville Petteri Saarela35:2235:22
2. Tero Linnainmaa35:261:10:48
3. Tuomas Kotro34:581:45:46
4SWE 11:46:56
1. Linus Rapp37:3137:31
2. Erik Rost33:351:11:06
3. Markus Lundholm35:501:46:56
5RUS 3 NG1:51:22
1. Sergey Mizonov36:2536:25
2. German Sazykin36:441:13:09
3. Igor Linkevich38:131:51:22
6CZE 11:51:47
1. Radek Laciga37:1537:15
2. Jakub Skoda36:281:13:43
3. Petr Horvat38:041:51:47
7SUI 1:53:07
1. Gion Schnyder36:0536:05
2. Noel Boos37:261:13:31
3. Lukas Deininger39:361:53:07
8RUS 4 NG1:55:45
1. Nikolay Taran42:2142:21
2. Aleksandr Zlobin36:211:18:42
3. Maksim Taskaev37:031:55:45
9CZE 22:03:09
1. Vojtech Matus40:1840:18
2. Michal Argalas43:321:23:50
3. Vojtech Bartos39:192:03:09
10MIX 2:05:19
1. Mattis Jaama35:1235:12
2. Kevin Hallop46:271:21:39
3. Lars Widmer43:402:05:19
11LTU2:12:10
1. Vitalijus Petrulis43:4143:41
2. Kasparas Sulcys43:011:26:42
3. Nerijus Sulcys45:282:12:10
12ROU2:18:11
1. Simion Suciu44:4244:42
2. Zoltan Szep50:571:35:39
3. Klaus Csucs42:322:18:11
FIN 2disqualified
1. Eevert Toivonen35:2935:29
2. Misa Tuomala34:131:09:42
3. Aapo Viippoladisqualifieddisqualified
SWE 2did not finish
1. Rasmus Wickbom36:3236:32
2. Sixten Walheim37:021:13:34
3. did not startdid not start
JPNdid not finish
1. Yuki Ishihara50:3050:30
2. Masami Aoki1:00:311:51:01
3. did not startdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.