Official results for Sjusjøenrennet sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sjusjøenrennet sprint
Organiser: Norway
Date: 15 December 2018

H 21

3 440 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Jørgen MadslienNTNUINorway15:264:29
2Erik BlomgrenUmeå OKSweden16:01+0:354:39
3Lars Hol MoholdtWing OKNorway16:02+0:364:39
4Øyvind WiggenByåsen ILNorway16:14+0:484:43
5Stanimir BelomazhevHadeland OLBulgaria16:15+0:494:43
6Gion SchnyderSki-O SwissSwitzerland16:27+1:014:46
7Bjørnar KvåleHadeland OLNorway16:33+1:074:48
8Martin HammarbergSundsvalls OKSweden16:36+1:104:49
9Rasmus WickbomI 19 IFSweden16:37+1:114:49
10Jørgen BaklidKonnerud ILNorway17:03+1:374:57
11Ulrik Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway17:17+1:515:01
12Ove SætraHadeland OLNorway18:15+2:495:18
13Øyvind WatterdalHadeland OLNorway18:45+3:195:27
14Emil GranqvistNTNUISweden19:46+4:205:44
15Klaus CsucsIFK Mora OKRomania19:47+4:215:45
16Bojan BlumensteinNydalens SKGermany20:24+4:585:55
17Olai Stensland LillevoldNTNUINorway21:24+5:586:13
18Håvard HagaNydalens SKNorway21:31+6:056:15
19Sander H. RogndokkenNydalens SKNorway22:04+6:386:24
20Audun HeimdalKonnerud ILNorway24:38+9:127:09
21Zoltan SzepVSK CsikszeredaRomania26:15+10:497:37
22Audun JørgensenØstmarka OKNorway40:24+24:5811:44
Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorwaydid not finish
Oskar SandbergSäterbygdens OKSwedennot competing
Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorwaydid not start
Linus RappIFK Mora OKSwedendid not start

D 21

3 180 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Milka ReponenKeuruun KisailijatFinland18:245:47
2Anna UlvensøenNTNUINorway18:25+0:015:47
3Evelina WickbomI 19 IFSweden18:28+0:045:48
4Frida SandbergSäterbygdens OKSweden18:55+0:315:56
5Magdalena OlssonIFK Mora OKSweden20:02+1:386:17
6Evine Westli AndersenLøten o-lagNorway20:45+2:216:31
7Tilla Farnes HennumLierbygda OLNorway22:06+3:426:56
8Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OKSweden22:19+3:557:01
9Isabel SalénIFK Mora OKSweden22:22+3:587:02
10Anniken Eriksrud KarlsenNTNUINorway22:30+4:067:04
11Audhild Bakken RognstadEmblem ILNorway22:42+4:187:08
12Marta UlvensøenNTNUINorway23:07+4:437:16
13Sarah PerssonÅtvidabergs IFSweden23:25+5:017:21
14Elin LundgrenI 19 IFSweden24:35+6:117:43
15Klara YngvessonUmeå OKSweden25:02+6:387:52
16Bente RostAlfta-Ösa OKSweden25:07+6:437:53
17Emma BergströmI 19 IFSweden25:12+6:487:55
18Marit Melby JacobsenLardal OLNorway25:46+7:228:06
19Margrethe WisløffNTNUINorway28:38+10:149:00
Salla KoskelaLounais-Hämeen RastiFinlanddisqualified
Hanna ErikssonIFK Mora OKSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.