Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, long final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M60C

5 630 m, 77 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Janis LagzdkalnsKURMIS OKLatvia42:43
2Igor KominRus veteranRussian Federation46:42
3Esa HuhtanenRastiJussitFinland47:06
4Kalle HuttunenKuopion SuunnistajatFinland47:46
5Johan MattssonLillomarka OLSweden48:25
6Lasse LaaksonenSuomusjarven SisuFinland48:30
7Grzegorz KrochmalKU AZS WAT WarszawaPoland48:41
8Gary LonghurstForth Valley OrienteersGreat Britain49:06
9Reidar HeivollSSOKNorway49:16
10Vello PostKooperaatorEstonia49:21
11Petter GullikstadRoros ILNorway49:40
12Per OsenVestre Akers SkiklubNorway50:24
13Arne KristensenHerlufsholm OKDenmark51:18
14Rick McgregorIFK KirunaSweden51:41
15Luciano LucasCOALAPortugal51:48
16Rimvydas KasiuleviciusOK KopaLithuania52:13
17Gintaras GavenasRudamina OKLithuania52:23
18Esko TurkkaKouvolan SuunnistajatFinland52:31
19Risto HoeglundOlavin RastiFinland52:37
20Tor StrandRaumar OrienteringNorway52:55
21Andrejs KoraboIndividualLatvia53:20
22Peter Fons KnudsenOK GormDenmark53:41
23Grigoriy SenchenkoOC BNTUBelarus53:46
24Mikael OhrnbergPargas IFFinland53:52
25Escada Da CostaCOALAPortugal54:27
26Tuomo KoskinenSuunta SepotFinland54:31
27John LaukkaRastivarsatFinland54:32
28Klaus VanttinenHiidenkiertajatFinland55:27
29Aleksandr MaslovKentavr KovrovRussian Federation55:55
30Kari VigeliusSalon ViestiFinland56:10
31Amit WeinerISR OC ModiinIsrael56:24
32Bengt Ake JanssonFrammestads IKSweden56:36
33Peteris MagoneIndividualLatvia56:42
34Esko ParikkaHollolan Urheilijat 46Finland57:01
35Kari PapinsaariKangasala SKFinland57:10
36Martin WickholmOK TrianFinland57:32
37Kenneth PetterssonJarfalla OKSweden57:52
38Erik GroendalenHamar OKNorway57:57
39Mikhail LukinKrasnogorskRussian Federation58:33
39Jan LangOK RASEBORGFinland58:33
41Hannu LahteenmakiHameenlinnan TarmoFinland58:40
42David RoachSouth London OrienteersGreat Britain58:57
43Kimmo LeppanenHirvensalon HeittoFinland59:07
44Esko JalantoKangasala SKFinland59:21
45Tormod OvergaardVestre Akers SkiklubNorway59:36
46Svenake EmanuelssonHelsingborgs SOKSweden59:38
47Jaak JaagusSakuEstonia1:00:06
48Janerik SkyttnerLjusdals OKSweden1:00:25
49Alastair MackenzieCleveland Orienteering KlubGreat Britain1:00:48
50Vladimir JohnOB Ceske BudejoviceCzech Republic1:00:52
51Martin HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland1:01:21
52Tauno KureOK KapeEstonia1:01:23
53Sandy BurgonSugar Loaf OKGreat Britain1:01:25
54Yrjoe TolvanenLahden Suunnistajat 37Finland1:01:37
55Matthias RennhardOLK ArgusSwitzerland1:02:58
56Juhani KurulaSK PohjantahtiFinland1:03:03
57Ole Dideriksen JensenTisvilde Hegn OKDenmark1:03:57
58Eamon StauntonWimborne OrienteersGreat Britain1:04:44
59Gorchakov MikhailSmolOrientRussian Federation1:05:07
60Tsunemasa AibaOLC LEOJapan1:05:13
61Kalmer KeevendJOKAEstonia1:05:20
62David SaundersLondon Orienteering KlubbGreat Britain1:07:01
63Goran HedmanValbo AIFSweden1:07:20
64Janis AugulisSiguldaLatvia1:07:30
65Anthony GarrParawanga OrienteersAustralia1:08:15
66Petri AiraksinenKuopion SuunnistajatFinland1:09:02
67Jan KuchtaATU KosiceSlovakia1:09:27
68Chi Kin LeeHKOCHong Kong China1:10:19
69Udo LyysOK IlvesEstonia1:11:35
70Ole Hans OeieLoten OLNorway1:11:43
71John Olav AlvsvagFana ILNorway1:11:56
72Sergey MakovkinBlack Sea OKRussian Federation1:15:09
73Alexei SitnikTirasOrientMoldova, Republic of1:19:53
74Dag HauglandOstmarka OKNorway1:22:20
75Slavko ZilincikATU KosiceSlovakia1:24:49
76Pavol PolacekHana OrienteeringSlovakia1:33:22
Jarmo KytoNastolan TeraFinlandmispunched
Guido RhynOLG HerzogenbuchseeSwitzerlanddid not start
Maris PenkulisSaldus OKLatviadid not start
Aimur RaudseppJOKAEstoniadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.