Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

W75-2

2 770 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Birgitta OlssonRonneby OKSweden28:14
2Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClUnited States29:21
3Carina LindmanFinspangs SOKSweden33:46
4Eva Von HeijneSigtuna OKSweden34:26
5Lotta GranholmLinkopings OKSweden35:09
6Gunnel SvenssonIK YmerSweden35:34
7Katharina Mo BergeFreidigNorway36:10
8Ingrid Lome HagmanKolbotn og SkimtNorway38:09
9Lena LeanderssonAlvdalens IF OKSweden38:29
10Anneli VilppolaIisuFinland39:28
11Maira LiepaIndividualLatvia39:45
11Eva KjellmanVandrarringenSweden39:45
13Leena PaateroEspoon SuuntaFinland39:51
14Ilmi NaelOK WestEstonia40:09
15Paula KetolaLoimaan JankkoFinland40:58
16Jana HankovskaSK Praga PrahaCzech Republic41:21
17Torill SvendsenFrosta OKSweden41:22
18Anncharlotte JensenHassleholms OKSweden42:30
19Eleanor PyrahEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain45:43
20Sonia JohanssonKvarnsvedens GoIF OKSweden46:30
21Gunnel LindemanHelsingin SuunnistajatFinland46:39
22Turid BratlandFossum IFNorway46:49
23Inga Lill WikingssonStigmannen Karlshamns OKSweden47:13
24Maria AmmannULUS REISEWELTSwitzerland49:48
25Kerstin ErnvidUlricehamns OKSweden50:44
26Margareta LofkvistBjursas OKSweden51:04
27Julija ZvirgzdeSeniors OKLatvia51:54
28Irma BjarudVasterbergslagens OLSweden53:37
29Birgit KarlssonMariestads FKSweden53:51
30Aud Bodil LundOL TrollelgNorway56:26
31Eli Jorid KlovningPorsgrunn OLNorway57:09
32Dianne SearleBendigo OrienteersAustralia58:08
33Lilian HarwellEslovs FKSweden58:50
34Ilona VanaveskiOK IlvesEstonia59:44
35Gertrud AsplundVasteras SOKSweden1:01:15
36Ulla Finnila SeitajokiRasti JyryFinland1:04:15
37Helene CardellTimra SOKSweden1:04:30
38Berith IvehagFrammestads IKSweden1:04:42
39Gerd BerglundHogakers OKSweden1:06:49
40Berit LindungerHaninge SOKSweden1:07:32
41Gunnel BalckIFK Lidingo SOKSweden1:09:05
42Inger JensenFSK OrienteringDenmark1:10:14
43Birgitt MichelTV Jahn WolfsburgGermany1:11:01
44Kerstin GunnarssonNassjo OKSweden1:11:57
45Aud KirkhornMaaren OKNorway1:13:55
46Ingrid HermanssonIK YmerSweden1:14:10
47Riitta VuorelaEspoon AkillesFinland1:14:18
48Pat HartSarumGreat Britain1:14:38
49Solveig TjernbergSodertalje IFSweden1:17:10
50Lisbeth JensenIndividualDenmark1:18:10
51Ulla NilssonSOK ViljanSweden1:18:40
52Inger Lise SolbergBoe OLNorway1:19:07
53Hjordis OvreasBotne SKNorway1:22:11
54Larisa PogorletskayaIndividualMoldova, Republic of1:22:25
55Nina RodnynskayaKrasnogorskRussian Federation1:25:01
56Jadvyga KarciauskieneOK TakasLithuania1:27:26
57Nina SuminaSaint Petersburg GranitRussian Federation1:31:20
58Adrienne SowoodINVOCGreat Britain1:34:59
59Helle JaanisteIlves OKEstonia1:42:57
60Anne Lise OefsthusAsker SkiklubbNorway1:48:23
61Michiko TeraoYokohama OLCJapan1:50:06
Anne Grete SwainsonTisvilde Hegn OKDenmarkover max time
Krisztina CserTabaniSpaHungarymispunched
Henny Helgeland ReinholdDrangedal OLNorwaymispunched
Elvy PeterssonSundsvalls OKSwedenmispunched
Anita NordbergOK KlyftamoSwedenmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Asbjorg E OlsenIndividualNorwaydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.