Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M80A

1 500 m, 63 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Eric BucherSwiss O ToursSwitzerland9:236:15
2Jon TyldumRudsbygd ILNorway9:326:21
3Alois LaznickaHana OrienteeringCzech Republic9:356:23
4Roland KarlssonRonneby OKSweden9:426:28
5Olav OdgaardOdense OrienteringsklubDenmark9:586:38
6Rodrigo SlavinsLatvian Orienteering FederatioLatvia10:016:40
7Jorgen JensenHelsingoer SOKDenmark10:036:42
8Toshio OnoyeOLP HyogoJapan10:076:44
9Jaroslav HavlikSportcentrum JicinCzech Republic10:116:47
10Guenter GohdeTurnKlubb zu HannoverGermany10:136:48
11Jurii GrishanovRus veteranRussian Federation10:256:56
12Knud SoerensenOK Pan AarhusDenmark10:307:00
13Alfred SteinerULUS REISEWELTSwitzerland10:397:06
14Bruno RufenachtULUS REISEWELTSwitzerland10:407:06
15Sivert AxelssonKalmar OKSweden10:517:14
16Kai LaursenAalborg OKDenmark10:537:15
17Rune CarlssonSundbybergs IKSweden10:587:18
18Urban GullbergOK LinneSweden11:027:21
19Olav TotlandFana ILNorway11:097:26
20Rein KyttimOK OrionEstonia11:127:28
20Gunnar OsterboFreidigNorway11:127:28
22Stig OestKorsnas IF OKSweden11:197:32
23Edvin BergBodo og omegn IF OrienteringNorway11:267:37
24Arthur BoytDEVONGreat Britain11:317:40
25Axel IngvaldsenTIF VikingNorway11:517:54
26Olavi ErkkilaHameenlinnan SuunnistajatFinland11:537:55
27Bendt FrandsenFarum OKDenmark11:547:56
28Evgeny ShirokovAeroflotRussian Federation11:587:58
29Jan MikuleckyOK 99 Hradec KraloveCzech Republic12:008:00
30John VallinOK HedstrommenSweden12:058:03
31Rune SandbergHallstahammars OKSweden12:108:06
32Svein SoleroedOL TotenTrollNorway12:118:07
33Torild BornetunSkillingaryds FrisksportklubbSweden12:128:08
33Basil BaldwinGoldseekers OrienteersAustralia12:128:08
35Matti LainemaMS ParmaFinland12:268:17
36Frans Van De MoortelOmegaBelgium12:298:19
37Jardar SandstadSelbu OKNorway12:378:24
38Stig RoosOK LinneSweden12:518:34
39Oddvar GjelstadSandefjord OKNorway12:528:34
40Guido J StuderOLV LuzernSwitzerland12:598:39
41Lars KjellmanVandrarringenSweden13:078:44
42Tore Stein RasmussenTonsberg og omegn OLNorway13:088:45
43Tapio PatanaVetelin UrheilijatFinland13:128:48
44Arne Chr ScheieOstmarka OKNorway13:198:52
44Rod ShawEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain13:198:52
46John PearsonCOTE66Great Britain13:228:54
47Frank Martindale3RocGreat Britain13:339:02
48Magnar ReppesgaardHedrum OLNorway13:349:02
49Stig Arild HaugskottOL TrollelgNorway13:469:10
50Svante NystromVasterbergslagens OLSweden13:539:15
51Tapani LaineKuopion SuunnistajatFinland14:159:30
52Folke NystromVasterbergslagens OLSweden15:2210:14
53Sture NilssonSTOCKHOLMSPOLISENS IF OFSweden15:2510:16
53Jyrki ViiriHirvensalon HeittoFinland15:2510:16
55Heino PeetersonOK WestEstonia15:2710:18
56Raimo ReunanenVakka RastiFinland15:3710:24
57Tor DrageHaugerud IFNorway15:3810:25
57Michel OomsOmegaBelgium15:3810:25
59Egon NeregaardTisvilde Hegn OKDenmark17:0011:20
60Rihko HaarlaaHelsingin SuunnistajatFinland21:3114:20
61Per LarssonJonkopings OKSweden21:5614:37
62Jarle NestvoldOL TrollelgNorway26:0117:20
Esko KiloLappeen RientoFinlandmispunched
Seppo SaarioMS ParmaFinlanddid not start

M85A

1 420 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Martin HutzliULUS REISEWELTSwitzerland10:187:15
2Peo BengtssonOK Pan KristianstadSweden10:327:25
3Edmund KeilBielefelder TGGermany10:557:41
4Janis PommersTAKA TOKLatvia12:178:39
5Palle BayKoege OKDenmark13:039:11
6Atsushi TakahashiTama OLJapan13:339:32
7Georg ReischlTV OsterhofenGermany13:419:38
8Johan JanssonVaxjo OKSweden13:439:39
9Pertti LaurilaEspoon SuuntaFinland14:109:58
10Johannes SollidVerdal OKNorway15:0310:35
11Lars Eric MalmqvistVaxjo OKSweden15:2310:50
12Ville AsikainenXYZFinland15:3010:54
13Rolf AnderssonRimbo SOKSweden16:4311:46
14Eero LiskiSalon ViestiFinland19:1613:34
15Peter LarsenHelsingoer SOKDenmark20:5014:40
16Pentti PelkonenKeski Karjalan RastiFinland21:5515:26
John LarssonVastvarmlands OKSwedenmispunched
Svend FladbergKoege OKDenmarkmispunched

M90A

1 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Kurt DoseKoege OKDenmark10:068:12
2Stanislaw WysockiKS Spojnia WarszawaPoland13:2510:54
3Rune IsakssonHelsingborgs SOKSweden16:3613:29
4Arvo MajoinenRaja Karjalan SuunnistajatFinland32:2026:17

W75A

1 500 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Torid KvaalFreidigNorway9:396:26
2Birgitta OlssonRonneby OKSweden9:566:37
3Katharina Mo BergeFreidigNorway10:146:49
4Birgitt MichelTV Jahn WolfsburgGermany10:216:54
5Eeva TanskaEspoon SuuntaFinland10:367:04
6Leena PaateroEspoon SuuntaFinland10:437:08
7Ulla LindheIK SternSweden10:457:10
7Sharon CrawfordRocky Mountain Orienteering ClUnited States10:457:10
9Lena LeanderssonAlvdalens IF OKSweden10:467:10
10Rauni MuikkuNAVIFinland10:597:19
11Eleanor PyrahEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain11:007:20
12Ingmarie MozeliusStora Tuna OKSweden11:077:24
13Gunnel SvenssonIK YmerSweden11:377:44
14Ruth RhodesSouthdowns OrienteersGreat Britain11:477:51
14Erika LemnitzerKaulsdorfer OLVGermany11:477:51
16Mariann KjellbergBredareds IFSweden11:547:56
17Mara BolsteinaAlnis OKLatvia12:028:01
18Kerstin ErnvidUlricehamns OKSweden12:048:02
19Britt RangertIK YmerSweden12:278:18
20Jana HankovskaSK Praga PrahaCzech Republic12:338:22
21Eva KjellmanVandrarringenSweden12:368:24
22Maria AmmannULUS REISEWELTSwitzerland12:388:25
23Lotta GranholmLinkopings OKSweden12:428:28
24Jean BaldwinGoldseekers OrienteersAustralia12:448:29
25Sonia JohanssonKvarnsvedens GoIF OKSweden13:088:45
26Bibbi AppelgrenMariestads FKSweden13:198:52
27Ilona VanaveskiOK IlvesEstonia13:238:55
28Anneli VilppolaIisuFinland13:278:58
29Margareta HaraldssonSigtuna OKSweden13:339:02
30Krisztina CserTabaniSpaHungary13:419:07
30Inga Lill WikingssonStigmannen Karlshamns OKSweden13:419:07
32Lisbeth JensenIndividualDenmark13:439:08
33Astri RogstadFossum IFNorway13:479:11
34Torill SvendsenFrosta OKSweden14:049:22
35Ingrid HermanssonIK YmerSweden14:209:33
36Elisabet OqvistFredrikshofs IF Skid and OKSweden14:219:34
37Ulla HoeoekOK KlyftamoSweden14:279:38
38Elin DahlenRingerike OLNorway14:399:46
39Kaarina VoudinmakiMullsjo SOKSweden14:549:56
40Maira LiepaIndividualLatvia15:0510:03
41Gertrud AsplundVasteras SOKSweden15:2310:15
42Carina LindmanFinspangs SOKSweden15:2410:16
43Berith IvehagFrammestads IKSweden15:3210:21
44Anne Lise OefsthusAsker SkiklubbNorway15:3610:24
45Thorunn OvesenLardal OLNorway15:4010:26
46Tuula TulokasSuomusjarven SisuFinland15:5210:34
47Hjordis OvreasBotne SKNorway15:5610:37
48Pirkko TahvanainenHollolan Urheilijat 46Finland16:1510:50
48Anncharlotte JensenHassleholms OKSweden16:1510:50
50Eli Jorid KlovningPorsgrunn OLNorway16:2710:58
51Ingrid Lome HagmanKolbotn og SkimtNorway16:2910:59
52Kerstin GunnarssonNassjo OKSweden16:3611:04
53Paula KetolaLoimaan JankkoFinland16:3711:04
54Caje JacobssonIF ThorSweden17:2711:38
55Valentina SeliakhinaUral RUSRussian Federation17:4411:49
56Synnove DalvaBoe OLNorway17:4811:52
57Aase NeregaardTisvilde Hegn OKDenmark17:5011:53
58Birgitta KarlssonOK OrintoSweden17:5311:55
59Solveig TjernbergSodertalje IFSweden17:5811:58
60Inger Lise BjordalOppsal OrienteringNorway18:3712:24
61Sue BicknellOctavian DroobersGreat Britain19:0612:44
62Gunnel LindemanHelsingin SuunnistajatFinland21:3114:20
63Anne Britt NilsenKjelsaas ILNorway21:4314:28
64Gunnel BalckIFK Lidingo SOKSweden22:4615:10
65Turid BratlandFossum IFNorway24:1016:06
Tuulikki KarvinenHelsingin SuunnistajatFinlandmispunched

W80A

1 420 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Birgitta ThunellIFK Lidingo SOKSweden10:277:21
2Gunnel BorjessonIK UvenSweden11:057:48
3Elli PelkonenKeski Karjalan RastiFinland11:248:01
4Eila PekkarinenKeravan UrheilijatFinland11:258:02
5Aija AndersoneSeniors OKLatvia11:288:04
6Kirsten TruelsenBallerup OKDenmark11:438:15
7Unni DrageHaugerud IFNorway11:518:20
8Ilse UusOK TONEstonia11:538:22
9Ilze BruceSaldus OKLatvia12:168:38
10Ingrid GrosseUSV TU DresdenGermany12:208:41
11Asta SjoebergLindebygdens OKSweden12:318:48
12Valentina ZhukovaRus veteranRussian Federation13:009:09
13Inger E VamnesHamar OKNorway13:049:12
14Anne Catrine PerssonMariestads FKSweden13:119:17
15Brigitte BurkhardtPost SV DresdenGermany13:399:36
16Maie AbramOK IlvesEstonia14:119:59
17Gudrun BromanGoteborg Majorna OKSweden14:2310:07
18Urvi SarvOK OrionEstonia14:3710:17
19Inger Daniels OestKorsnas IF OKSweden15:0510:37
20Vivianne BylundRydboholms SKSweden16:5811:56
21Laila MalmqvistVaxjo OKSweden17:1712:10
22Brigitte SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany20:1414:14
23Unni BoehlerengenMaaren OKNorway20:2714:24
24Gun HanssonYstads OKSweden26:5418:56
25Maire RaidSK Saue TammedEstonia31:3822:16

W85A

1 230 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Verena HarzenmoserULUS REISEWELTSwitzerland10:538:50
2Guldborg SovikIl GneistNorway11:559:41
3Bernice AntonssonF K Friskus VarbergSweden12:2910:08
3Clarie EkOK Pan KristianstadSweden12:2910:08
5Eileen BedwellSugar Loaf OKGreat Britain13:2510:54
6Ebba Lisa FlygarTullinge SKSweden13:4611:11
7Raisa MazzarinaSeniors OKLatvia17:3614:18
8Aasa NilssonVK UvarnaSweden19:4216:00
9Liliia PokhOK Motor SichUkraine21:3917:36
10Solveig SpangbergIFK Lidingo SOKSweden22:3018:17
11Ulla Britt AalebergAttunda OKSweden24:2619:51
Ursula OxburghWest Anglian Orienteering ClubGreat Britaindid not start

W90A

1 110 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time
1Ullabritta HallJarla OrienteringSweden10:559:50
2Sole NieminenJamsan Retki VeikotFinland12:5211:35
3Signe NymanUddevalla ISSweden13:2612:06
4Lena NordahlOrkelljunga FKSweden16:3214:53

Please report errors in the result list to the organiser.