Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

W75-1

1 410 m, 61 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Birgitta OlssonRonneby OKSweden10:53
2Lena LeanderssonAlvdalens IF OKSweden11:18
3Katharina Mo BergeFreidigNorway11:26
4Leena PaateroEspoon SuuntaFinland11:51
5Gunnel SvenssonIK YmerSweden11:53
6Mara BolsteinaAlnis OKLatvia12:01
7Anne Britt NilsenKjelsaas ILNorway12:04
8Jana HankovskaSK Praga PrahaCzech Republic12:23
9Erika LemnitzerKaulsdorfer OLVGermany12:24
10Lisbeth JensenIndividualDenmark12:29
11Thorunn OvesenLardal OLNorway12:33
12Aase NeregaardTisvilde Hegn OKDenmark12:55
13Lotta GranholmLinkopings OKSweden13:09
14Margareta HaraldssonSigtuna OKSweden13:13
15Anncharlotte JensenHassleholms OKSweden13:22
16Elin DahlenRingerike OLNorway13:27
17Paula KetolaLoimaan JankkoFinland13:52
18Torill SvendsenFrosta OKSweden13:57
19Bibbi AppelgrenMariestads FKSweden14:00
20Astri RogstadFossum IFNorway14:05
21Berith IvehagFrammestads IKSweden14:06
22Ingrid HermanssonIK YmerSweden14:16
23Gunnel BalckIFK Lidingo SOKSweden14:23
24Sonia JohanssonKvarnsvedens GoIF OKSweden14:24
25Krisztina CserTabaniSpaHungary14:31
26Eva KjellmanVandrarringenSweden15:11
27Ilona VanaveskiOK IlvesEstonia15:20
28Anneli VilppolaIisuFinland15:30
29Synnove DalvaBoe OLNorway15:40
30Gunnel LindemanHelsingin SuunnistajatFinland15:42
31Inger Lise BjordalOppsal OrienteringNorway16:12
32Solveig TjernbergSodertalje IFSweden16:43
33Gertrud AsplundVasteras SOKSweden16:44
34Anita NordbergOK KlyftamoSweden16:54
35Dianne SearleBendigo OrienteersAustralia16:57
36Margareta LofkvistBjursas OKSweden17:12
37Inger JensenFSK OrienteringDenmark17:13
38Adrienne SowoodINVOCGreat Britain17:14
39Inger Johanne RoehjellByasen ILNorway17:22
40Ulla Finnila SeitajokiRasti JyryFinland18:13
41Judith GoodairEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain18:20
42Lilian HarwellEslovs FKSweden18:26
43Ulla BergqvistStigmannen Karlshamns OKSweden18:57
44Helene CardellTimra SOKSweden19:18
45Reiko KatoIrumashi OLCJapan19:35
46Kerstin SpetzUlricehamns OKSweden19:54
47Aase Tove GoldenMaaren OKNorway21:13
48Ulla SonsterodSOK68Sweden21:20
49Pat HartSarumGreat Britain21:58
50Elsbeth HaslingerULUS REISEWELTSwitzerland22:16
51Else Lerche RaadalFana ILNorway22:17
52Elvy PeterssonSundsvalls OKSweden23:01
53Larisa PogorletskayaIndividualMoldova, Republic of23:18
54Nina RodnyanskayaKrasnogorskRussian Federation23:43
55Britten PerssonFinspangs SOKSweden23:46
56Ilmi NaelOK WestEstonia24:10
57Irma BjarudVasterbergslagens OLSweden26:01
58Nadezhda ParkhachevaSaint Petersburg GranitRussian Federation30:01
59Brigitte AlsenOK RoxenSweden31:01
60Gerd BerglundHogakers OKSweden37:10
61Riitta VuorelaEspoon AkillesFinland41:05
Vacant VacantLatviadid not start
Regina SvagzdieneOK KopaLithuaniadid not start
Vacant No club membershipLatviadid not start
Annaliese BonekNaturfreunde WienAustriadid not start
Siv FrolundHaninge SOKSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.