Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

W50-1

2 190 m, 62 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Marie MorlonTalant Sport OrientationFrance10:59
2Jana KinkOK KapeEstonia11:52
3Ilze LapinaZiemelkurzeme OKLatvia11:59
4Tatiana PopovaChelyabinskRussian Federation12:03
5Wiebke SihverPost SV DresdenGermany12:12
6Rine HanssenByasen ILNorway12:17
7Renata BarcikovaBK SliacSlovakia12:20
8Marjut VarpulaEspoon SuuntaFinland12:30
9Elena LukashovaBelgorodskaja oblRussian Federation12:35
10Marika JaadmaaOK VoruEstonia12:39
11Kirsi IlmonenJamsan Retki VeikotFinland12:40
12Silvia NolteTSV NusseGermany12:46
13Anneli RammannKooperaatorEstonia12:54
14Lotta HaavistoTurun SuunnistajatFinland12:57
15Helen SkoogKils OKSweden12:59
16Iben MaagSoelleroed OKDenmark13:04
17Olga TutyninaRus veteranRussian Federation13:08
18Pia HietanenKuusankosken UrheiluseuraFinland13:09
18Helena NolanEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain13:09
20Susanne SoderholmStrangnas Malmby OLSweden13:15
21Aasa AlsioIF HagenSweden13:40
22Sybylle BoosULUS REISEWELTSwitzerland13:44
23Lea LeppikTA OKEstonia13:48
24Natalia MakeichikVoronezhRussian Federation13:56
25Kjersti Holt HanssenMaaren OKNorway13:58
26Sonja Ecke WihanWATAustria14:04
27Annika OttenbackSegersta OKSweden14:16
28Susanna RokkaLounais Hameen RastiFinland14:17
29Inger JalakasHarju KEK RSKEstonia14:47
30Liubov TimakovaSPARTA RostovRussian Federation14:48
31Helen MastRSK JohvikasEstonia14:54
32Manuela HlostaLC ErstebankAustria15:00
33Marika YlikauppilaHiisirastiFinland15:01
34Katri HaatajaOunasvaaran HiihtoseuraFinland15:02
35Merike PaapsonOK TONEstonia15:03
36Natalja DavidenkoOK SauleLithuania15:05
37Galina PigarevaMile Sport SPbRussian Federation15:07
38Ingmarie AronengBredareds IFSweden15:32
39Johanna PerkkalainenEpilan EsaFinland15:40
40Lenka CihakovaSokol Kostelec nClCzech Republic15:49
41Marjaana HautaniemiRaja Karjalan SuunnistajatFinland16:01
42Elena BegichevaBlack Sea OKRussian Federation16:09
43Meeli KeremSK Aasa 5Estonia16:28
44Elena AfonyushkinaRamenskoyeRussian Federation16:29
45Annsofi WelanderOK DjerfSweden16:32
46Elina LasseronJOKAEstonia16:42
47Zinaida VasilyevaSmolOrientRussian Federation16:45
48Eva PaalssonIFK Mora OKSweden17:04
49Annegrete AustadRaumar OrienteringNorway17:29
50Marjut RoligHauhon SisuFinland17:42
51Kristiina ButtIndividualFinland18:22
52Kai NiinepuuRSK JohvikasEstonia18:27
53Sari TupitsaRasti E4Finland18:42
54Zane BlumbergaAlnis OKLatvia19:03
55Martina PetrovaIndividualCzech Republic19:11
56Janka DanihelovaHana OrienteeringCzech Republic22:46
57Brigitta JosefOLG SuhrSwitzerland23:31
58Evelyn KraintzOK MaksimirCroatia25:02
59Brit Vivian MelingStavanger OrienteringsklubbNorway25:51
60Olga KraghtBay Area Orienteering ClubUnited States26:25
61Irena KurklietieneRudamina OKLithuania35:37
Claudia WirzSwiss O ToursSwitzerlandmispunched
Vacant VacantLatviadid not start
Cathrine ThorhusVerdal OKNorwaydid not start
Kristina ZillingOK SodertornSwedendid not start

Please report errors in the result list to the organiser.