Official results for World Masters Orienteering Championships 2019, sprint qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2019
Organiser: Latvia
Date: 6 July 2019 - 12 July 2019

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

M65-1

2 000 m, 74 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Keld JohnsenTisvilde Hegn OKDenmark10:56
2Francesco GuglielmettiGOLD SavosaSwitzerland12:06
2Stein KlyveOK MossNorway12:06
4Roger HendrickxhamokBelgium12:11
5Per RekkedalBodo og omegn IF OrienteringNorway12:43
6Asko KorpijarviKannuksen UraFinland12:58
7Peter KronholmIF BraheFinland13:01
8Kimmo RauhamaekiJamsan Retki VeikotFinland13:04
9Viacheslav GorelovRus veteranRussian Federation13:18
10Kari JylhaHelsingin SuunnistajatFinland13:20
10Magne VollenOslostudentenes IKNorway13:20
12Hanspeter UhrOLG PfaeffikonSwitzerland13:23
13Jonas VilkelisOK LevuoLithuania13:28
14Sergey MarkelovAzimutRussian Federation13:31
15Mark GlaisherSaxons Orienteering ClubGreat Britain13:34
16Ricardas ZlatkusDevyni OSKLithuania13:41
17Hans Erik SkalbergVasteras SOKSweden13:42
18Armando SantosCOALAPortugal14:07
19Flemming WendelboeHelsingoer SOKDenmark14:14
20Per MolinSodertalje Nykvarn OrienteringSweden14:59
21Riho ManniOK LeholaEstonia15:03
22Barry OldsCornwall Orienteering ClubGreat Britain15:13
23Jacenty LapanowskiKU AZS WAT WarszawaPoland15:17
24Jozsef BugarTabaniSpaHungary15:21
25Martti PihlajamaaVetelin UrheilijatFinland15:35
26Stefan MajKOBRA BratislavaSlovakia15:42
27Jiri CabrnochKOB KladnoCzech Republic15:47
28Tomas ZdrahalHana OrienteeringCzech Republic15:48
28Reijo KorhonenHaninge SOKSweden15:48
30Gert SchmidtkoUSC MagdeburgGermany15:50
31Touko TuomolaRasti 88Finland15:58
31Ragnar BergStokke ILNorway15:58
33Miroslav HoracekSlavia Liberec orienteeringCzech Republic16:08
34Martin BicevskisAustralopers Orienteering ClubAustralia16:11
35Sergey GlebovMoscowRussian Federation16:12
36Juhani TuomaalaKokkolan SuunnistajatFinland16:13
37Sten BlomstromIK SternSweden16:16
38Kalle NelkSK Saue TammedEstonia16:19
39Sergey OkhotnikovIndividualRussian Federation16:28
40Olle BohmanHjarnarps GH OLSweden16:47
41Ricardas IzokaitisOK DainavaLithuania17:21
42Anti ParikOtepaa SKEstonia17:36
43Markku NurminenSuosmeren SalpaFinland17:39
44Adrian LovellWimborne OrienteersGreat Britain17:51
45Andris RudzitisMadonas BJSS OK AronaLatvia17:55
46Morten BenestadIK Grane Arendal OrienteringNorway18:08
47Eero PulkkinenOK BotniaFinland18:22
48Josef RancakOK JISKRA NOVY BORCzech Republic18:25
49Yasuma HashimotoGifu OLCJapan19:06
50Karl Heinz SeefeldOLV UslarGermany19:09
51Res ReyULUS REISEWELTSwitzerland19:23
52Juhani TarvainenPitajanmaen TarmoFinland19:31
53Stephen TarryUp North OrienteersUnited States19:45
54Potapov MikhailUlyanovskaya oblastRussian Federation19:47
55Dan WidercrantzOK SkarmenSweden19:52
56Knut MalmoRingsaker OKNorway19:55
57Eddie De KerfTrolNetherlands20:09
58Mike ForrestSugar Loaf OKGreat Britain20:27
59Anders SjoholmOK TrianFinland20:34
60Markku KaulioRaja Karjalan SuunnistajatFinland21:27
61Robin SmithSouthdowns OrienteersGreat Britain21:47
62Asbjoern FroesethVerdal OKNorway21:48
63Boyd WymerParawanga OrienteersAustralia22:21
64Reijo LehtimaekiHirvensalon HeittoFinland22:31
65Jarl Erik PalmKjula IFSweden22:40
66Sergei NeginNevaRussian Federation23:37
67Lennart JakobsonTibro OKSweden23:38
68Esa LaineTampereen PyrintoFinland23:57
69Matti GustafssonHameenlinnan TarmoFinland24:38
70Roar SaetabergetLunderseter ILNorway25:21
71Larsowe StromRonneby OKSweden25:54
72Goran LiljequistOK AlmeSweden42:26
Esko UddLansi Rajan RastiFinlandmispunched
Boulbenov VladimirTraktorBelarusmispunched
Vasyliy BortnikIndividualUkrainedid not start

Please report errors in the result list to the organiser.