Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, long final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M50A

9 400 m, 79 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Jens Knud MaarupAlleroed OKDenmark56:07
2Christian VogelsangNydalens SKNorway57:24+1:17
3Nils SchmiedebergSV Turbine NeubrandenburgGermany58:21+2:14
4Matti YliluikkiSuomusjarven SisuFinland58:46+2:39
5Allan MogensenOK RavinenDenmark59:08+3:01
6Thomas HoejsgaardDomnarvets GoIFSweden59:09+3:02
7Per JanssonOK DjerfSweden59:21+3:14
7Jakob OEdumOK Oest BirkeroedDenmark59:21+3:14
9Conny ForsbergLanghundra IFSweden59:28+3:21
10Piotr CychWKS Slask WroclawPoland1:00:18+4:11
11Ulrik EnglundTumba Malarhojden OKSweden1:02:01+5:54
12Edgaras VoverisOK AzuolasLithuania1:02:20+6:13
13Matti VainionpaaRasti KurikkaFinland1:02:26+6:19
14Risto HaikonenAnttolan UrheilijatFinland1:03:09+7:02
15Helge GisholtOK SkeidiNorway1:03:18+7:11
16Eddie WymerBalise 25France1:03:30+7:23
17Ola HultinOK RoslagenSweden1:04:05+7:58
18Jesper Fenger GronOK SnabDenmark1:04:15+8:08
19Michael FinkenstaedtOSC HamburgGermany1:04:22+8:15
20Trond GjelstadSandefjord OKNorway1:04:58+8:51
21Henric HoglindOK Pan KristianstadSweden1:05:01+8:54
22Niklas RoennbaeckOK EkenSweden1:05:48+9:41
23Joachim FribergIF HagenSweden1:06:09+10:02
24Jan Tore HenriksenNydalens SKNorway1:06:14+10:07
25Per Arne AadlandSamnangerNorway1:06:28+10:21
26Dirk GoossensBelgiumBelgium1:06:43+10:36
27Pawel MoszkowiczWKS WawelPoland1:07:22+11:15
28Manne SuominenHiidenkiertajatFinland1:08:13+12:06
29Kari JussilaTampereen PyrintoFinland1:08:15+12:08
29Stein Arne OlsenStavanger OrienteringsklubbNorway1:08:15+12:08
31Martin WardSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain1:09:01+12:54
32Robert TheissFRSO BelgiumBelgium1:10:32+14:25
33Sergei MakeichikVoronezhRussian Federation1:10:36+14:29
33Alexandr AngelovAMORRussian Federation1:10:36+14:29
35Charlie AdamsAAOCGreat Britain1:10:37+14:30
36Mattias SandqvistVallentuna Osseby OLSweden1:10:42+14:35
37Tore HoffIL TyrvingNorway1:11:14+15:07
38Mats LuspaIFK KirunaSweden1:11:21+15:14
39Martin SchaffnerSwiss O ToursSwitzerland1:11:28+15:21
40Per SpikLeksands OKSweden1:12:33+16:26
41Mika MannervesiPaimion RastiFinland1:12:41+16:34
42Stale SonsterudbratenRaumar OrienteringNorway1:13:31+17:24
43Mats SoderbergKalmar OKSweden1:13:32+17:25
44Pekka LauriKeravan UrheilijatFinland1:14:16+18:09
45Kimmo GyntherIHRFinland1:14:21+18:14
46Svein NygaardLillomarka OLNorway1:14:32+18:25
47Gabor PavlovicsPVSKHungary1:15:41+19:34
48Timo ParttimaaAngelniemen AnkkuriFinland1:15:45+19:38
49Ramon GarciaEl ImperdibleSpain1:16:26+20:19
49Pekka LarmalaEspoon SuuntaFinland1:16:26+20:19
51Pontus GilleOK RoslagenSweden1:16:32+20:25
52Lars KarlssonValbo AIFSweden1:17:11+21:04
53Sigmund VisterNo club membershipNorway1:17:44+21:37
54Ramunas CasasOK PerkunasLithuania1:17:47+21:40
55Emanuel BraunHSV OL Wiener NeustadtAustria1:17:56+21:49
56Jon CrossForth Valley OrienteersGreat Britain1:18:38+22:31
57Arild AndresenFossum IFNorway1:19:23+23:16
58Christian GrotnesIL TyrvingNorway1:20:38+24:31
59Vladimir SoldanHana OrienteeringCzech Republic1:20:42+24:35
60Petr SkyvaSK SKI OB SternberkCzech Republic1:20:45+24:38
61Anton TsvetkovNizhniy NovgorodRussian Federation1:20:56+24:49
61Richard ParkinDerwent Valley OrienteersGreat Britain1:20:56+24:49
63Nick LightfootAAOCGreat Britain1:21:06+24:59
64Mika RautioAnttolan UrheilijatFinland1:21:42+25:35
65Panu HaaramoEspoon SuuntaFinland1:22:04+25:57
66Mike PedleyEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain1:22:34+26:27
67Vladimir BocharnikovBelgorodskaja oblRussian Federation1:23:07+27:00
68Anders HolmqvistSnattringe SKSweden1:23:20+27:13
69Hallvard KorenOK MossNorway1:24:16+28:09
70Markus KaukonenEspoon SuuntaFinland1:24:25+28:18
71Mike BrettAAOCGreat Britain1:26:58+30:51
72Bart MellebeekhamokBelgium1:28:20+32:13
73Per OgrenBergnasets AIKSweden1:30:23+34:16
74Vesa HalonenSK PohjantahtiFinland1:31:41+35:34
75Jerzy AntonowiczSK SKI OB SternberkPoland1:33:30+37:23
76Goran HellgrenOK SodertornSweden1:35:04+38:57
77Petri HautaniemiRajakarjalan SuunnistajatFinland1:38:37+42:30
78Franz GuselNF Steuerberg OLGAustria2:01:47+1:05:40
Alexander AfonyushkinRamenskoyeRussian Federationmispunched
Ole HansenHSOKDenmarkdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.