Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, forest qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M35-1

9 450 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Tomas HendrickxKOLBelgium54:26
2Simon SvenssonOK Pan KristianstadSweden55:27+1:01
3Sergei MorozovRus veteranRussian Federation56:30+2:04
4Attila MolnarVESZPREMI HONVED SEHungary58:16+3:50
5Aleksandr SimanovTeam SpiritRussian Federation58:34+4:08
6Agris PeipinsMeridians OKLatvia58:51+4:25
7Erik LennartssonSOK ViljanSweden58:53+4:27
8Jose Manuel Garcia CrespoCOMASpain59:21+4:55
9Benoit SolAS IGNFrance59:56+5:30
10Daniel ZwikerOLG GalgenenSwitzerland1:01:18+6:52
11Kostiantyn MajasowSlask WroclawUkraine1:01:21+6:55
12Dmitrii SnetkovORIENTATORRussian Federation1:01:22+6:56
13Mattias JohanssonKamrat och Idrottsforeningen KIFSweden1:01:26+7:00
14Jiri OtrusinaSK SKI OB SternberkCzech Republic1:02:26+8:00
15Patrik JohanssonHelsingborgs SOKSweden1:03:01+8:35
16Pawel GolinowskiAzymut MochyPoland1:04:23+9:57
17Will HensmanForth Valley OrienteersGreat Britain1:04:25+9:59
18Denis VoitovSmolOrientRussian Federation1:04:31+10:05
19Erik Rytter JakobsenOK MossNorway1:05:17+10:51
20Dima VorobyovKamvol SKBelarus1:05:24+10:58
21Felix AlnervikHelsingborgs SOKSweden1:06:21+11:55
22Jaroslav TomesOOB KotlarkaCzech Republic1:06:23+11:57
23Donatas KontautasOK MossLithuania1:07:31+13:05
24Olli VaatainenHiisirastiFinland1:07:39+13:13
25Duncan GrassieSouth London OrienteersGreat Britain1:08:18+13:52
26VilleVeikko NurminenSuosmeren SalpaFinland1:10:05+15:39
27Zhukov AndreiYaroslavlRussian Federation1:10:17+15:51
28Kenneth ThomsenOK SoroDenmark1:10:31+16:05
29Mantas MendeleviciusOK TakasLithuania1:11:54+17:28
30Petar DelicOK MaksimirCroatia1:13:11+18:45
31Ibon Goikoetxea RetegiGOTSpain1:15:15+20:49
32Olli KaraTurun SuunnistajatFinland1:16:21+21:55
33Oleh KyshchenkoOC MASTERUkraine1:18:18+23:52
34Ville ForsstromOK RASEBORGFinland1:20:48+26:22
35David AndreGoteborg Majorna OKSweden1:21:08+26:42
36Magnus LindeSkaneslattens OLSweden1:24:22+29:56
37Matthias SchwartzBerliner TurnerschaftGermany1:25:11+30:45
37Rasmus EjlersenOK SydDenmark1:25:11+30:45
39Przemyslaw PatejkoKS Spojnia WarszawaPoland1:35:24+40:58
40Juho PietilanahoHiidenkiertajatFinland1:38:59+44:33
41Rasmus Kammer Bach SkovsgaardViborg OKDenmark1:56:18+1:01:52
42Grant ClarkeBritish Army OCGreat Britain2:54:53+2:00:27
Piotr KukhtoBaklanBelarusmispunched
Matti StoorKokkolan SuunnistajatFinlandmispunched
Anatolii DunaevGymnasion OffenbachGermanydid not start
Rain JaaksooOK Polva KobrasEstoniadid not start

Please report errors in the result list to the organiser.