Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Final

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

W60B

2 150 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Avramenko LarisaStandartBelarus14:02
1Tuire NiemiTampereen PyrintoFinland14:02
3Gunilla LarssonBredareds IFSweden14:12+0:10
3Kathy HaynesSouth London OrienteersGreat Britain14:12+0:10
5Anne KaillIK OmegaSweden14:13+0:11
6Helga SoebyHerning OKDenmark14:14+0:12
7Janet CronkWest Anglian Orienteering ClubGreat Britain14:18+0:16
8Pauline McAdamRoxburgh ReiversGreat Britain14:21+0:19
9Helle RennuSakuEstonia14:24+0:22
10Gea RennelHarju KEK RSKEstonia14:26+0:24
11Birgitta AnderssonFrammestads IKSweden14:29+0:27
12Mare NiitsooOK TONEstonia14:32+0:30
13Gunilla LarfarsLeksands OKSweden14:45+0:43
14Jane BurgessDerwent Valley OrienteersGreat Britain15:02+1:00
15Ilme RoosiOK OrvandEstonia15:05+1:03
16Maya KarovicHana OrienteeringSlovakia15:13+1:11
17Kaisu PiirtoJamsan Retki VeikotFinland15:15+1:13
17Annette PetersenOK RoskildeDenmark15:15+1:13
19Ornella ArnaudoOricuneoItaly15:20+1:18
19Gisela TonnSSV Planeta RadebeulGermany15:20+1:18
21Hisako MurakoshiJapanJapan15:23+1:21
22TIINA TALISOOHarju KEK RSKEstonia15:24+1:22
23Anita KarlssonOK SodertornSweden15:25+1:23
24Margrete JorandliGjoe Vard OLNorway15:28+1:26
24Anki Teike AnderssonForsa OKSweden15:28+1:26
26Vibeke JoergensenOK Pan AarhusDenmark15:30+1:28
26Ruth BrodmannULUS REISEWELTSwitzerland15:30+1:28
28Agathe MurerOrienteering PergineItaly15:31+1:29
29Christine BonnetScapa NANCY OrientationFrance15:32+1:30
30Lena SjostromUmea OKSweden15:35+1:33
31Maggie RoachSouth London OrienteersGreat Britain15:36+1:34
32Ingrid JessenFrammestads IKSweden15:44+1:42
33Eva EmanuelssonHelsingborgs SOKSweden15:45+1:43
33Lidiia BelomoinaMysl MoscowRussian Federation15:45+1:43
35Marje TobrelutsOK Polva KobrasEstonia15:55+1:53
36Margrith HoferOLG BreitseeSwitzerland15:58+1:56
37Claudia LeibrandtTSV MalenteGermany16:04+2:02
38Christine RobinsonSouth London OrienteersGreat Britain16:06+2:04
39Iryna KonanStandartBelarus16:11+2:09
40Helena Kajaala YlikoskiValkeakosken HakaFinland16:12+2:10
41Nermin FenmenANKARA GSMTurkey16:13+2:11
41Rhona FraserINVOCGreat Britain16:13+2:11
43Iris AndresOLG ChurSwitzerland16:16+2:14
44Inger EnglundIFK SavsjoSweden16:23+2:21
44Helena JumppanenPihkaniskatFinland16:23+2:21
46Camille CucheSwiss O ToursSwitzerland16:30+2:28
47Andrea JanusSSV Planeta RadebeulGermany16:36+2:34
48Anna Lena MaartenssonStrangnas Malmby OLSweden16:39+2:37
49Marjatta VaaraNo club membershipFinland16:40+2:38
50Elle M MelbyeHeming orienteringNorway16:48+2:46
51Paivi KarjalainenPieksamaen VeikotFinland16:58+2:56
52Eva MezoPVMHungary16:59+2:57
53Ellen Kuehn JensenBallerup OKDenmark17:00+2:58
54Yvonne TovenKoping Kolsva OKSweden17:04+3:02
54Ylle PoldojaOK IlvesEstonia17:04+3:02
54Olga PokotiloPoliksRussian Federation17:04+3:02
57Vaike TomannOK IlvesEstonia17:09+3:07
58Tove WahlgrenSarpsborg OLNorway17:11+3:09
59Marianne BandixenOLG PfaeffikonSwitzerland17:16+3:14
60Yuk Hing WongHong Kong Orienteering ClubHong Kong17:23+3:21
61Linda HaylesEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain17:24+3:22
61Iris KarvonenLeppavaaran SisuFinland17:24+3:22
63Eva SmickovaHana OrienteeringCzech Republic17:25+3:23
64Katarina BengtssonHalmstad OKSweden17:42+3:40
65Rita WickholmOK TrianFinland17:49+3:47
66Lembe LutterusSK Saue TammedEstonia17:50+3:48
67Oddny JoergensenIK Grane Arendal OrienteringNorway17:59+3:57
68Jette Dina KreibergOK RoskildeDenmark18:07+4:05
69Bente Tangen WikstroemRingsaker OKNorway18:11+4:09
70Helene GremingerULUS REISEWELTSwitzerland18:12+4:10
71Inger SchwartzOK SodertornSweden18:27+4:25
72Kornelia MockTSC Eintracht DortmundGermany18:42+4:40
73Hanne LjungbergOK SydDenmark19:01+4:59
74Sirpa PapinsaariKangasala SKFinland19:23+5:21
75Nadezhda LukinaKrasnogorskRussian Federation19:41+5:39
76Reidun Fallan SmaavikFreidigNorway21:10+7:08
77Monika Gustavsson HogbergOK SodertornSweden24:34+10:32
Irmeli ElomakiValkeakosken HakaFinlandmispunched
Hilary WoodCentral Coast OrienteersAustraliamispunched
Lisa AnnersandOK TyrSwedenmispunched
Anne Lise AndreassenSandefjord OKNorwaydid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.