Official results for World Masters Orienteering Championships 2018, sprint Qualification

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2018
Organisers: Denmark / Farum OK / OK Oest Birkeroed / Soelleroed OK / Tisvilde Hegn OK
Date: 6 July 2018 - 13 July 2018

Sprint QualificationSprint FinalSprint Final (overall)Forest qualificationForest qualification (overall)Middle FinalMiddle Final (overall)Long finalLong final (overall)

M65-1

2 575 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiff
1Sigurd DaehliLoten OLNorway13:32
2Tom Arild KarlsenFredrikstad SkiklubbNorway14:47+1:15
3Raimo HyyrylainenJuvan UrheilijatFinland15:04+1:32
4Markku PietikainenJoutsenon KullervoFinland15:24+1:52
5Per RekkedalBodo og omegn IF OrienteringNorway15:39+2:07
6Silvio StrubOLG HuttwilSwitzerland15:43+2:11
7Vesa TervoRajamaen RykmenttiFinland15:49+2:17
8Richard PayneEast Pennine Orienteering ClubGreat Britain15:50+2:18
9Mats HemstromGavle OKSweden16:06+2:34
10Vesa TurkuHelsingin SuunnistajatFinland16:53+3:21
11Harri LaineKauhajoen KarhuFinland17:13+3:41
12Mati PiltOK WestEstonia17:55+4:23
13Ilmar KirjanenTA OKEstonia18:20+4:48
14Jiri ProvaznikOOB TurnovCzech Republic18:30+4:58
15Bo DavidssonSolna OKSweden18:56+5:24
16Joern H KlausenOK SydDenmark19:02+5:30
17Jan AsbergHaverodals SKSweden19:08+5:36
18Markku KaulioRajakarjalan SuunnistajatFinland19:22+5:50
19Wolfgang KrauseSV Wissenschaft QuedlinburgGermany19:25+5:53
20Rolf ChristensenBerger og Svelvik OLNorway19:28+5:56
21Frank LindeOK Pan AarhusDenmark19:31+5:59
22Torben IsenHerning OKDenmark19:34+6:02
23Karl Heinz SeefeldOLV UslarGermany19:40+6:08
24Heinz Friedrich PapeOL Team LippeGermany19:53+6:21
25Torbjoern LundbergPitea IF OrienteringsklubbSweden20:04+6:32
26Mircea TicleanuCS Metropolitan BucurestiRomania20:19+6:47
27Dan WidercrantzOK SkarmenSweden20:20+6:48
28Lennart JakobsonTibro OKSweden20:24+6:52
29Finn IngwersenHorsens OKDenmark20:43+7:11
30David RosenSROCGreat Britain20:53+7:21
31Istvan FluckPVMHungary20:56+7:24
32Sergey YanVelikiy Novgorod AcronRussian Federation21:26+7:54
33Unto TanttuKeravan UrheilijatFinland21:45+8:13
34Lars OlsenOK RoskildeDenmark22:10+8:38
35Hakan LoofMariestads FKSweden22:25+8:53
36Ladislav PtacekHana OrienteeringCzech Republic22:29+8:57
37Greg HawthorneAustraliaAustralia22:39+9:07
38Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan VeikotFinland22:59+9:27
39Hannu NieminenNastolan TeraFinland23:07+9:35
40Toshio UedaTokyo orienteering clubJapan23:31+9:59
41Max AmslerOLG WelsikonSwitzerland24:05+10:33
42Josef RancakOK JISKRA NOVY BORCzech Republic24:26+10:54
43Hannu NurminenHiisirastiFinland24:53+11:21
44KarlErik AnderssonIFK Moras OKSweden24:59+11:27
45Jan Olav OrmbergFana ILNorway25:35+12:03
46Victor TitovVelikiy Novgorod AcronRussian Federation26:31+12:59
47Toomas NaelapaaHarju KEK RSKEstonia26:52+13:20
48Bedrich SankaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic26:58+13:26
49Reijo LehtimaekiHirvensalon HeittoFinland29:17+15:45
50Robert LocusseTOUT AZIMUT FAMECKFrance29:49+16:17
51Goran LiljequistOK AlmeSweden34:06+20:34
Felix EngelerOL AmriswilSwitzerlandmispunched
Eddie HarwoodMoravianGreat Britainmispunched
Bengt SvedjebySkattkarrs SOKSwedenmispunched
Havard ToresenIL TyrvingNorwaymispunched
Tor SorevikTIF VikingNorwaymispunched
Charlie ShahbazianChicago Area Orienteering ClubUnited Statesmispunched
Keld GadeViborg OKDenmarkmispunched
Kimmo RauhamaekiJamsan Retki VeikotFinlandmispunched
Kostas DudaRudamina OKLithuaniamispunched
Bill StevensonEdinburgh Southern Orienteering ClubGreat Britaindid not start
Paul FergusonSROCGreat Britaindid not start
Anders MohlinIK SternSwedendid not start
Raimo JalonenMS ParmaFinlanddid not start
Ingemar LarssonTullinge SKSwedendid not start
Rob GardenNorth WestNew Zealanddid not start
Svein S JacobsenIL TyrvingNorwaydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.