Official results for O-Festival mellom

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: O-Festival mellom
Organiser: Norway
Date: 26 June 2016

H 21-E

5 900 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Thierry GueorgiouKalevan rastiFrance37:426:23
2Bjørn EkebergIL TyrvingNorway37:43+0:016:23
3Carl Godager KaasBækkelagets SKNorway38:24+0:426:30
4Magne DæhliHalden SKNorway38:41+0:596:33
5Hans Gunnar OmdalKristiansand OKNorway39:14+1:326:38
6Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway39:37+1:556:42
7Bartosz PawlakSödertälje-Nykvarn OrienteringPoland39:41+1:596:43
8Baptiste RollierKalevan rastiSwitzerland40:03+2:216:47
9Graham GristwoodForth Valley OrienteersGreat Britain40:15+2:336:49
10Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway40:33+2:516:52
11Ivar LundanesSödertälje-Nykvarn OrienteringNorway41:05+3:236:57
12Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway41:16+3:346:59
13Anders NordbergNydalens SKNorway41:24+3:427:01
14Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway41:31+3:497:02
15Matthew SpeakeLillomarka OLGreat Britain41:43+4:017:04
16Frederic TranchandPaimion RastiFrance41:56+4:147:06
17Emil AhlbäckFossum IFNorway42:13+4:317:09
18Jo Forseth IndgaardFrol ILNorway42:16+4:347:09
19Ralph StreetSödertälje-Nykvarn OrienteringGreat Britain42:18+4:367:10
20Andreu Blanes ReigSödertälje-Nykvarn OrienteringSpain42:32+4:507:12
21Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden43:09+5:277:18
22Ola MartnerGöteborg Majorna OKSweden43:25+5:437:21
23Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden43:28+5:467:22
24Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway43:54+6:127:26
25Hector HainesIFK Lidingö SOKGreat Britain44:02+6:207:27
26Martin VisterFrol ILNorway44:15+6:337:30
27Alasdair McLeodLillomarka OLGreat Britain44:24+6:427:31
28Markus HolterHalden SKNorway44:37+6:557:33
29Bojan BlumensteinNydalens SKGermany44:51+7:097:36
30Vegard RuttenborgNTNUINorway44:57+7:157:37
31Sindre SandvenFossum IFNorway45:30+7:487:42
32Øystein SørensenNydalens SKNorway45:47+8:057:45
33Mattias KarlssonFredrikstad SKSweden45:50+8:087:46
34Mats NordbrødenHalden SKNorway45:51+8:097:46
35Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway46:02+8:207:48
36Håvard HagaNydalens SKNorway46:04+8:227:48
37Matthieu PuechIFK GöteborgFrance46:16+8:347:50
38Jim Øystein NybråtenIL TyrvingNorway46:25+8:437:52
39Dag LofthusNTNUINorway46:33+8:517:53
39Andreas SølbergOL TrollelgNorway46:33+8:517:53
41Jonas Sommerstad JuveliKonnerud ILNorway47:18+9:368:01
42Sebastian InderstEksjö SOKItaly47:27+9:458:02
43Sindre RønningFossum IFNorway47:47+10:058:05
44Simen AamodtNTNUINorway47:49+10:078:06
45Martin HederskogIFK UmeåSweden48:36+10:548:14
46Anders VisterNydalens SKNorway48:37+10:558:14
47Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway48:51+11:098:16
48Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway48:53+11:118:17
49Bjørn LundanesNTNUINorway49:29+11:478:23
50Jonathan CrickmoreEUOCGreat Britain50:06+12:248:29
51Lukas PetersonIFK UmeåSweden50:37+12:558:34
52Sverre Turter SandvoldNTNUINorway51:22+13:408:42
53Espen FiskumHalden SKNorway51:31+13:498:43
54Anders Felde OlaussenHalden SKNorway51:37+13:558:44
55Håvard TveiteÅs-NMBU OrienteringNorway52:48+15:068:56
56Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorway53:26+15:449:03
57Luis Nogueira de la MuelaKristiansand OKSpain53:33+15:519:04
58Martin HosetNydalens SKDenmark53:40+15:589:05
59Lacho IlievHalden SKBulgaria54:45+17:039:16
60Jan KocbachFana ILNorway59:24+21:4210:04
61Mikkel SørensenNTNUI1:01:16+23:3410:23
62Simen Eid NielsenNTNUINorway1:01:42+24:0010:27
63Erik GustafssonNTNUISweden1:02:03+24:2110:31
64Jørgen FrøydLarvik OKNorway1:02:12+24:3010:32
65Jarrah DayAustralopers Orienteering ClubAustralia1:03:17+25:3510:43
66Gustav FiskumNTNUINorway1:04:08+26:2610:52
0Paul SirumFrol ILNorwaydisqualified
0Aleksander BernaciakOK OrionPolanddisqualified

D 21-E

4 400 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SK36:308:17
2Betty Ann Bjerkreim NilsenIL TyrvingNorway39:17+2:478:55
3Emma JohanssonFredrikstad SKNorway39:19+2:498:56
4Marianne AndersenKristiansand OKNorway39:20+2:508:56
5Mari FastingHalden SKNorway39:46+3:169:02
6Mathilde RundhaugFrol ILNorway40:12+3:429:08
7Sabine HauswirthHalden SKSwitzerland40:28+3:589:11
8Lizzie InghamHalden SKNew Zealand40:39+4:099:14
9Kristin LöfgrenVaregg Fleridrett41:12+4:429:21
10Anna ForsbergGöteborg Majorna OKSweden41:27+4:579:25
11Julia GrossStora Tuna OKSwitzerland42:37+6:079:41
12Kine Hallan SteiwerHalden SK42:51+6:219:44
13Linn HokholtNTNUINorway42:52+6:229:44
14Lone BrochmannBækkelagets SK43:13+6:439:49
15Gøril Rønning SundFrol IL43:35+7:059:54
16Kine GulliksenBækkelagets SK43:43+7:139:56
17Hollie OrrHalden SKGreat Britain44:10+7:4010:02
18Emilie Westli AndersenLøten o-lag44:45+8:1510:10
19Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering45:26+8:5610:19
20Beata FalkHagaby GoIFSweden45:29+8:5910:20
21Andrine BenjaminsenLillomarka OLNorway45:39+9:0910:22
22Therese HaareKonnerud ILNorway46:03+9:3310:27
23Sigrid AlexandersenFossum IFNorway46:09+9:3910:29
24Eva JurenikovaHalden SKCzech Republic46:22+9:5210:32
25Agnes LeoGöteborg Majorna OKSweden47:00+10:3010:40
26Anette JuveliKonnerud ILNorway47:31+11:0110:47
27Ingjerd MyhreJärla Orientering47:44+11:1410:50
28Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering47:52+11:2210:52
29Arntraut GötschIL BUL-Tromsø48:04+11:3410:55
30Kristine BergliaEiker OL48:28+11:5811:00
31Linda SolbergFredrikstad SK48:49+12:1911:05
32Sabine RothaugHalden SK49:15+12:4511:11
33Silje Ekroll JahrenRaumar Orientering49:20+12:5011:12
34Hanna WisniewskaOK OrionPoland49:23+12:5311:13
35Hanna Haugen NordbrødenHalden SK49:32+13:0211:15
36Elin DrageKongsberg OL50:52+14:2211:33
37Gøril FristadHalden SK50:55+14:2511:34
38Karen Oline KolstadFreidigNorway50:58+14:2811:34
39Synnøve BråtenVegårshei IL51:16+14:4611:39
40Runa FremstadLarvik OK51:23+14:5311:40
41Iliana IlievaHalden SKBulgaria51:58+15:2811:48
42Emma BergmanGöteborg Majorna OKSweden53:17+16:4712:06
43Christiane TrösseVaregg Fleridrett53:25+16:5512:08
44Laura RobertsonHutt valleyNew Zealand53:50+17:2012:14
45Kristine FjellangerNTNUINorway54:01+17:3112:16
46Siri KollerudLillomarka OLNorway54:24+17:5412:21
47Malin EijsinkÅs-NMBU Orientering54:26+17:5612:22
48Kristine FjeldboNTNUI54:52+18:2212:28
49Solveig BlandkjennNTNUI57:15+20:4513:00
50Julie StørmerNTNUI58:34+22:0413:18
51Marthe GløersenBækkelagets SK1:03:20+26:5014:23
52Aasne Fenne HoksrudBækkelagets SK1:03:24+26:5414:24
53Line Drange RuudRøyken OL1:10:01+33:3115:54
54Hedvig ÅstebølNTNUI1:13:45+37:1516:45
55Greta BorisovaSever1:45:37+1:09:0724:00
0Ellen Merethe Schjelderup SkarpsnoOL TrollelgNorwaydisqualified
0Jo ShepherdHalden SKGreat Britaindisqualified
0Catherine TaylorOK LinnéGreat Britaindisqualified
0Mari Jevne ArnesenIL Tyrvingdid not finish
0Eirin Svanøe-HafstadFrol ILdid not finish

H 21-E2

5 740 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Espen JakobsenIL TyrvingNorway41:397:15
2Audun Bjerkreim NilsenFredrikstad SKNorway41:48+0:097:16
3Simo MartomaaKalevan rastiFinland44:33+2:547:45
4Magne JutulstadNTNUINorway45:49+4:107:58
5Ragnar TonjerNydalens SK46:46+5:078:08
6Marius ØieLøten o-lagNorway47:03+5:248:11
7Vetle ChristiansenBækkelagets SKNorway47:41+6:028:18
8Christian F SchiveHalden SKNorway48:01+6:228:21
9Petter Marki ErichsenVaregg FleridrettNorway49:15+7:368:34
10Gaute FriestadKristiansand OKNorway51:19+9:408:56
11Gjermund UrsetIL BUL-TromsøNorway52:17+10:389:06
12Felix BreitschädelBækkelagets SK52:31+10:529:08
13Erik Olsvik DengerudNTNUINorway52:43+11:049:11
14Sigur HeggedalNydalens SKNorway53:13+11:349:16
15Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway53:22+11:439:17
16Simen BordalFossum IFNorway54:17+12:389:27
17Torkil Eide SolstadNTNUINorway55:08+13:299:36
18Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorway55:54+14:159:44
19Mikael OlaussonOslostudentenes IKNorway56:21+14:429:49
20Henrik Drange RuudRøyken OLNorway56:31+14:529:50
21Knut Harald HyllesethSentrum OKNorway58:15+16:3610:08
22Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUINorway59:17+17:3810:19
23Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway59:36+17:5710:22
24Mark PurkisHalden SKGreat Britain1:00:23+18:4410:31
25Christian Faruga KarldénKvillebyns SKNorway1:01:05+19:2610:38
26Oliver WilliamsDeesideGreat Britain1:01:32+19:5310:43
27Jo Inge FjellstadÅs-NMBU OrienteringNorway1:01:58+20:1910:47
28Truls KvaaseBækkelagets SKNorway1:02:01+20:2210:48
29Vegard LineOslostudentenes IKNorway1:02:20+20:4110:51
30Henning SpjelkavikIL TyrvingNorway1:05:41+24:0211:26
31Lok Hin MaVaregg FleridrettHong Kong1:12:59+31:2012:42
32Gunnar A FiskumNTNUINorway1:16:10+34:3113:16
33Arne Johannes LøkkenNTNUINorway1:29:33+47:5415:36
34Per-Martin Vian GrønliFlosta ILNorway2:03:31+1:21:5221:31
Anders StorbratenBækkelagets SKNorwaycompleted
0Terje Magnus Bakken SørensenFreidigNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.