Official results for VM test sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: VM test sprint
Organiser: Norway
Date: 14 July 2016

H 19

2 590 m, 48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Jerker LysellRehns BKSweden13:345:14
2Emil SvenskStora Tuna OKSweden13:38+0:045:15
3Eskil KinnebergIFK GöteborgNorway13:50+0:165:20
4Gustav BergmanOK RavinenSweden14:00+0:265:24
5Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway14:03+0:295:25
6Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden14:05+0:315:26
7Andreu Blanes ReigSpanish TeamSpain14:09+0:355:27
8Martin RegbornHagaby GoIFSweden14:12+0:385:28
9Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway14:15+0:415:30
10Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorway14:17+0:435:30
11Trond Einar Moen PedersliOL TrollelgNorway14:19+0:455:31
12Thomas Natvig ÅrstadHalden SKNorway14:31+0:575:36
13Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway14:34+1:005:37
13Tim RobertsonFossum IFNew Zealand14:34+1:005:37
15Matthew SpeakeLillomarka OLGreat Britain14:35+1:015:37
16Oskar SjöbergOK LinnéSweden14:48+1:145:42
16Andreas HøyeFredrikstad SKNorway14:48+1:145:42
18Antonio Martínez PérezSpanish TeamSpain14:49+1:155:43
19Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway15:03+1:295:48
20Martin VisterFrol ILNorway15:04+1:305:49
21Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway15:05+1:315:49
22Felix SpäthTeam GermanyGermany15:07+1:335:50
23Ståle GjelstenKristiansand OKNorway15:14+1:405:52
23Matthias ReinerØsterrikeAustria15:14+1:405:52
25Markus HolterHalden SKNorway15:15+1:415:53
26Håvard HagaNydalens SKNorway15:16+1:425:53
27Eirik Kamstrup HovindHalden SKNorway15:18+1:445:54
28Anders VisterNydalens SKNorway15:19+1:455:54
28Vegard RuttenborgNTNUINorway15:19+1:455:54
30Vegard DanielsenKristiansand OKNorway15:20+1:465:55
31Andreas SølbergOL TrollelgNorway15:34+2:006:00
32Gaute FriestadKristiansand OKNorway15:38+2:046:02
33Borger MelsomFossum IFNorway15:57+2:236:09
34Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway16:04+2:306:12
35Miko¿aj DutkowskiUKS ARKADY RaszkówPoland16:06+2:326:12
36Espen FiskumHalden SKNorway16:12+2:386:15
36Anders Felde OlaussenHalden SKNorway16:12+2:386:15
38Bjørn LundanesNTNUINorway16:13+2:396:15
39Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway16:27+2:536:21
40Raúl FerraSpanish TeamSpain16:41+3:076:26
41Hirokazu OsakitortoiseJapan16:48+3:146:29
42Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUINorway17:16+3:426:40
43Immanuel BergerGundelfinger TSGermany17:43+4:096:50
44Max RöhnertTeam GermanyGermany19:03+5:297:21
45Jørgen FrøydLarvik OKNorway19:13+5:397:25
46Per Arne TrosetWing OKNorway20:43+7:097:59
47Simen SmestadBækkelagets SKNorway21:00+7:268:06
0Emil AhlbäckFossum IFNorwaydisqualified

D 19

2 280 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Marianne AndersenKristiansand OKNorway14:326:22
2Helena JanssonOK RavinenSweden14:36+0:046:24
3Silje Ekroll JahrenRaumar OrienteringNorway14:37+0:056:24
4Anastasia DenisovaSävedalens AIKBelarus14:41+0:096:26
5Ida Marie Næss BjørgulHalden SKNorway14:46+0:146:28
6Karolin OhlssonJärla OrienteringSweden14:54+0:226:32
7Emma JohanssonFredrikstad SKNorway14:57+0:256:33
8Ingjerd MyhreJärla OrienteringNorway14:58+0:266:33
9Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SKNorway15:00+0:286:34
10Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SKNorway15:01+0:296:35
11Lina StrandGöteborg Majorna OKSweden15:23+0:516:44
12Kine Hallan SteiwerHalden SKNorway15:28+0:566:47
13Andrine BenjaminsenLillomarka OLNorway15:30+0:586:47
14Evely KaasikuOK JOKAEstonia15:42+1:106:53
15Alva OlssonLinköpings OKSweden15:44+1:126:54
16Lone BrochmannBækkelagets SKNorway15:51+1:196:57
17Iliana IlievaHalden SKBulgaria15:56+1:246:59
18Violeta Feliciano SanjuanSpanish TeamSpain16:23+1:517:11
18Kine GulliksenBækkelagets SKNorway16:23+1:517:11
20Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway16:31+1:597:14
21Hanna Haugen NordbrødenHalden SKNorway16:36+2:047:16
22Sabine RothaugHalden SKGermany16:48+2:167:22
23Sigrid AlexandersenFossum IFNorway16:51+2:197:23
24Jo ShepherdHalden SKGreat Britain16:53+2:217:24
25Frida SætherFreidigNorway17:04+2:327:29
26Arntraut GötschIL BUL-TromsøGermany17:09+2:377:31
27Maren Jansson HaverstadNTNUINorway17:15+2:437:33
28Gøril Rønning SundFrol ILNorway17:18+2:467:35
29Eirin Svanøe-HafstadFrol ILNorway17:38+3:067:44
30Marthe GløersenBækkelagets SKNorway17:47+3:157:47
31Khrystsina YakubkinaLillomarka OLBelarus19:14+4:428:26
0Susen LöschÄrla IFGermanydisqualified
Sara HagströmFalköpings AIK OKSwedendid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.