Official results for O-Festival sprint

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: O-Festival sprint
Organiser: Norway
Date: 24 June 2016

H 21-E

3 220 m, 86 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Matthias KyburzOK TisarenSwitzerland13:25
2Eskil KinnebergIFK GöteborgNorway13:38+0:13
3Florian HowaldTampereen PyrintöSwitzerland13:52+0:27
4Martin HubmannKristiansand OKSwitzerland13:55+0:30
5Trond Einar Moen PedersliOL TrollelgNorway13:56+0:31
6Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOKNorway14:04+0:39
7Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway14:05+0:40
8Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway14:08+0:43
9Daniel HubmannKooveeSwitzerland14:11+0:46
10Jonathan CrickmoreEUOCGreat Britain14:12+0:47
11Frederic TranchandPaimion RastiFrance14:13+0:48
11Andreas KyburzTullinge SKSwitzerland14:13+0:48
13Ralph StreetSödertälje-Nykvarn OrienteringGreat Britain14:20+0:55
14Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden14:21+0:56
15Carl Petter LyngenFrol ILNorway14:24+0:59
16Raffael HuberGöteborg Majorna OKSwitzerland14:26+1:01
16Tue LassenDansk Orienterings-ForbundDenmark14:26+1:01
18Hans Petter MathisenFredrikstad SKNorway14:28+1:03
19Tim RobertsonFossum IFNew Zealand14:29+1:04
20Andreas Hougaard BoesenDansk Orienterings-ForbundDenmark14:30+1:05
21Ola MartnerGöteborg Majorna OKSweden14:35+1:10
21Andreas RüedlingerHalden SKSwitzerland14:35+1:10
23Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway14:36+1:11
24Andreu Blanes ReigSödertälje-Nykvarn OrienteringSpain14:37+1:12
25Fabian HertnerKalevan rastiSwitzerland14:41+1:16
26Emil AhlbäckFossum IFNorway14:42+1:17
27Paul SirumFrol ILNorway14:44+1:19
28Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorway14:45+1:20
29Bartosz PawlakSödertälje-Nykvarn OrienteringPoland14:46+1:21
30Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OrienteringSweden14:47+1:22
31Bojan BlumensteinNydalens SKGermany14:50+1:25
32Martin VisterFrol ILNorway14:51+1:26
33Håvard HagaNydalens SKNorway14:54+1:29
34Baptiste RollierKalevan rastiSwitzerland14:59+1:34
35Gaute FriestadKristiansand OKNorway15:05+1:40
35Simen AamodtNTNUINorway15:05+1:40
37Eirik Kamstrup HovindHalden SK15:09+1:44
38Markus HolterHalden SKNorway15:12+1:47
39Andreas SølbergOL TrollelgNorway15:20+1:55
40Vetle Ruud BråtenRaumar OrienteringNorway15:21+1:56
40Mattias KarlssonFredrikstad SKSweden15:21+1:56
40Vegard RuttenborgNTNUINorway15:21+1:56
43Magnus DewettDansk Orienterings-ForbundDenmark15:24+1:59
44Jan BrunnerSödertälje-Nykvarn OrienteringSwitzerland15:28+2:03
45Eirik RustadRaumar OrienteringNorway15:29+2:04
45Sindre SandvenFossum IFNorway15:29+2:04
47Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway15:31+2:06
48Sigur HeggedalNydalens SKNorway15:32+2:07
48Bjørn LundanesNTNUINorway15:32+2:07
50Andreas HøyeFredrikstad SKNorway15:35+2:10
51Sindre Østgulen DeiszNTNUINorway15:44+2:19
52Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway15:47+2:22
53Aleksander BernaciakOK OrionPoland15:48+2:23
54Magne HagaRaumar OrienteringNorway15:54+2:29
55Magnus SvingheimRaumar OrienteringNorway15:56+2:31
56Espen FiskumHalden SKNorway15:58+2:33
57Mats NordbrødenHalden SKNorway16:10+2:45
58Anders Felde OlaussenHalden SKNorway16:12+2:47
59Damien RenardKongsberg OLFrance16:17+2:52
60Jarrah DayAustralopers Orienteering ClubAustralia16:19+2:54
61Harald Astrup ArnesenHeming OrienteringNorway16:20+2:55
62Oliver WilliamsDeesideGreat Britain16:25+3:00
63Sebastian InderstEksjö SOKItaly16:26+3:01
64Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUINorway16:41+3:16
65Simen Eid NielsenNTNUINorway16:56+3:31
66Øyvind WatterdalHadeland OLNorway17:06+3:41
67Mark PurkisHalden SKGreat Britain17:08+3:43
68Anders BjergaardNTNUINorway17:19+3:54
69Simen BordalFossum IFNorway17:35+4:10
70Jonas Sommerstad JuveliKonnerud ILNorway17:38+4:13
71Anders VisterNydalens SKNorway17:40+4:15
72Lok Hin MaVaregg FleridrettHong Kong17:43+4:18
73Sondre Ruud BråtenNydalens SKNorway17:53+4:28
74Sverre Turter SandvoldNTNUINorway18:04+4:39
75Mathias BenjaminsenLillomarka OLNorway18:09+4:44
76Magnus Mellbye LarsenAsker SkiklubbNorway18:13+4:48
77Jo Inge FjellstadÅs-NMBU OrienteringNorway18:30+5:05
78Erik GustafssonNTNUISweden18:36+5:11
79Jørgen FrøydLarvik OKNorway18:50+5:25
80Jakob Kalvig SkoganNTNUINorway19:22+5:57
81Arne Johannes LøkkenNTNUINorway19:34+6:09
82Per Arne TrosetWing OK19:38+6:13
83Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOKSweden19:56+6:31
84Per-Martin Vian GrønliFlosta ILNorway23:18+9:53
0Terje Magnus Bakken SørensenFreidigNorwaydisqualified
0Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.