Official results for WCup R4 Sprint Relay

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPrint

Name: WCup R4 Sprint Relay
Organiser: Switzerland
Date: 4 October 2015

Relay

26 starting competitors
Plac Name Leg time Leg pl Leg diff Time Co plac Diff
1 SUI 1 1:04:05
1. Rahel Friederich 16:35 1 16:35 1
2. Matthias Kyburz 14:49 1 31:25 1 0
3. Martin Hubmann 15:38 4 47:04 1 0
4. Sara Luescher 17:01 9 1:04:05 1 0
2 FIN 1 1:05:20 +1:15
1. Sofia Haajanen 16:44 4 16:44 4
2. Topi Raitanen 15:20 3 32:04 2 -2
3. Marten B Bostrom 15:59 7 48:03 2 0
4. Merja Rantanen 17:16 10 1:05:20 2 0 +1:15
3 SWE 1 1:05:25 +1:19
1. Emma Johansson 17:45 16 17:45 16
2. Jonas Leandersson 15:39 7 33:25 11 -5
3. Jerker Lysell 15:10 1 48:35 4 -7
4. Annika Billstam 16:49 7 1:05:25 3 -1 +1:19
4 CZE 1 1:05:33 +1:28
1. Denisa Kosova 17:06 5 17:06 5
2. Jan Prochazka 15:28 5 32:35 6 +1
3. Vojtech Kral 15:39 5 48:15 3 -3
4. Jana Knapova 17:18 11 1:05:33 4 +1 +1:28
5 SUI 2 1:05:45 +1:40
1. Elena Roos 16:39 3 16:39 3
2. Daniel Hubmann 15:31 6 32:11 3 0
3. Florian Howald 16:52 16 49:03 7 +4
4. Julia Gross 16:42 5 1:05:45 5 -2 +1:40
6 DEN 1 1:05:56 +1:51
1. Cecilie Friberg Klysner 17:07 7 17:07 7
2. Tue Lassen 16:04 13 33:11 9 +2
3. Soren Bobach 16:32 13 49:44 12 +3
4. Maja Alm 16:12 1 1:05:56 6 -6 +1:51
7 SWE 2 1:06:06 +2:01
1. Lilian Forsgren 17:51 19 17:51 19
2. William Lind 15:50 11 33:41 14 -5
3. Gustav Bergman 15:35 3 49:17 9 -5
4. Alva Olsson 16:48 6 1:06:06 7 -2 +2:01
8 NOR 1 1:06:08 +2:03
1. Kamilla Olaussen 17:47 17 17:47 17
2. Carl Godager Kaas 15:45 8 33:33 13 -4
3. Oystein Kvaal Osterbo 16:16 10 49:49 14 +1
4. Silje Ekroll Jahren 16:19 2 1:06:08 8 -6 +2:03
9 FIN 2 1:06:17 +2:12
1. Henna Riikka Haikonen 17:43 15 17:43 15
2. Fredric Portin 15:49 10 33:32 12 -3
3. Miika Kirmula 15:54 6 49:26 10 -2
4. Minna Kauppi 16:50 8 1:06:17 9 -1 +2:12
10 NOR 2 1:06:21 +2:16
1. Maren Jansson Haverstad 17:30 11 17:30 11
2. Bjorn Ekeberg 15:52 12 33:22 10 -1
3. Magne Daehli 15:15 2 48:38 6 -4
4. Linn Hokholt 17:42 12 1:06:21 10 +4 +2:16
11 UKR / RUS 1 1:06:28 +2:23
1. Nadia Volynska 17:25 10 17:25 10
2. Ruslan Giblov 15:00 2 32:25 4 -6
3. Oleksandr Kratov 16:10 9 48:36 5 +1
4. Nina Temyakova 17:52 14 1:06:28 11 +6 +2:23
12 SUI 3 1:06:29 +2:24
1. Sarina Jenzer 17:08 8 17:08 8
2. Florian Schneider 15:23 4 32:32 5 -3
3. Andreas Rueedlinger 17:16 21 49:48 13 +8
4. Sabine Hauswirth 16:41 4 1:06:29 12 -1 +2:24
13 RUS 1 1:07:03 +2:58
1. Natalia Vinogradova 17:11 9 17:11 9
2. Dmitrii Poliakov 16:47 20 33:59 16 +7
3. Sergey Dobrynin 16:23 12 50:22 15 -1
4. Galina Vinogradova 16:40 3 1:07:03 13 -2 +2:58
14 SWE 3 1:07:14 +3:08
1. Josefin Engstom 17:07 6 17:07 6
2. Emil Svensk 15:49 9 32:56 8 +2
3. Albin Ridefelt 16:10 8 49:06 8 0
4. Sara Eskilsson 18:07 15 1:07:14 14 +6 +3:08
15 ITA 1 1:07:55 +3:50
1. Lia Patscheider 16:37 2 16:37 2
2. Riccardo Scalet 16:04 14 32:41 7 +5
3. Roberto Dallavalle 16:52 17 49:34 11 +4
4. Christine Kirchlechner 18:21 17 1:07:55 15 +4 +3:50
16 GER 1 1:09:56 +5:50
1. Susen Loesch 17:47 18 17:47 18
2. Christoph Brandt 16:21 16 34:09 18 0
3. Felix Spaeth 16:17 11 50:26 16 -2
4. Christiane Troesse 19:29 21 1:09:56 16 0 +5:50
17 CZE 2 1:10:34 +6:28
1. Eva Kabathova 18:09 20 18:09 20
2. Daniel Hajek 17:25 23 35:35 20 0
3. Pavel Kubat 17:06 20 52:41 20 0
4. Lenka Poklopova 17:52 13 1:10:34 17 -3 +6:28
18 GBR / POL / EST 1 1:11:03 +6:57
1. Jessica Tullie 17:32 12 17:32 12
2. Krzystof Rzenca 16:43 18 34:16 19 +7
3. Kenny Kivikas 17:02 19 51:19 17 -2
4. Evely Kaasiku 19:44 23 1:11:03 18 +1 +6:57
19 NOR / AUT 1 1:11:33 +7:28
1. Lone Karin Brochmann 19:02 21 19:02 21
2. Emil Ahlbeck 17:05 21 36:08 21 0
3. Yngne Skogstad 16:35 14 52:43 21 0
4. Laura Ramstein 18:50 19 1:11:33 19 -2 +7:28
20 POL 1 1:11:41 +7:36
1. Aleksandra Hornik 17:39 13 17:39 13
2. Piotr Parfianowicz 16:27 17 34:06 17 +4
3. Piotr Lobodzinski 17:48 23 51:55 18 +1
4. Weronika Cych 19:46 24 1:11:41 20 +2 +7:36
21 HUN 1 1:12:07 +8:02
1. Virag Weiler 17:42 14 17:42 14
2. Aron Bako 16:07 15 33:49 15 +1
3. Gergely Bugar 18:46 25 52:36 19 +4
4. Luca Szuromi 19:31 22 1:12:07 21 +2 +8:02
22 FIN 3 1:12:41 +8:35
1. Saila Kinni 19:59 23 19:59 23
2. Toni Saari 17:06 22 37:05 22 -1
3. Olli Ojanaho 16:57 18 54:03 22 0
4. Lotta Karhola 18:37 18 1:12:41 22 0 +8:35
23 BEL / ESP 1 1:16:13 +12:08
1. Ona Rafols Perrammon 19:42 22 19:42 22
2. Desmond Franssen 18:29 24 38:11 23 +1
3. Benjamin Anicaux 18:43 24 56:55 24 +1
4. Anna Serrallonga Arques 19:18 20 1:16:13 23 -1 +12:08
24 ITA 2 1:17:08 +13:02
1. Lucia Curzio 20:25 24 20:25 24
2. Alessio Tenani 18:34 25 38:59 24 0
3. Marco Seppi 17:32 22 56:32 23 -1
4. Michela Guizzardi 20:35 25 1:17:08 24 +1 +13:02
CZE / RUS 1 mispunched
1. Irina Nyberg mispunched mispunched
2. Ondrej Semik 16:46 19 mispunched
3. Adam Chloupek 16:44 15 mispunched
4. Vendula Horcickova 18:14 16 mispunched
IRL 1 mispunched
1. Caoimhe O Boyle 21:25 25 21:25 25
2. Jonathan Quinn 19:12 26 40:37 25 0
3. Peter Meehan 20:25 26 1:01:03 25 0
4. Roisin Long mispunched mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.