Official results for Lørdagskjappen

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Lørdagskjappen
Organisers: Norway / OK Moss
Date: 25 April 2015

H 21-E

5 760 m, 80 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Eskil KinnebergIFK GöteborgNorway33:205:47
2Baptiste RollierKristiansand OKSwitzerland34:23+1:035:58
3Magne DæhliHalden SKNorway34:26+1:065:58
4Anders NordbergNydalens SKNorway34:44+1:246:01
5Martin VisterFrol ILNorway34:59+1:396:04
6Bjørn EkebergIL TyrvingNorway35:22+2:026:08
7Carl Godager KaasBækkelagets SKNorway35:39+2:196:11
8Hans Gunnar OmdalKristiansand OKNorway35:43+2:236:12
9Olav LundanesHalden SKNorway35:53+2:336:13
10Audun WeltzienIL TyrvingNorway35:55+2:356:14
11Ulf Forseth IndgaardFrol ILNorway37:00+3:406:25
12Jon Aukrust OsmoenNTNUINorway37:11+3:516:27
13Matthew SpeakeLillomarka OLGreat Britain37:16+3:566:28
14Wojciech KowalskiIL TyrvingPoland37:27+4:076:30
15Morten Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway37:43+4:236:32
16Håkon Jarvis WestergårdJärla OrienteringNorway37:49+4:296:33
17Florian HowaldTampereen PyrintöSwitzerland38:27+5:076:40
18Yngve SkogstadFrol ILNorway38:32+5:126:41
19Øystein SørensenNydalens SKNorway38:34+5:146:41
20Eirik Kamstrup HovindNTNUINorway38:51+5:316:44
21Håvard LucasenÅs-NMBU OrienteringNorway39:01+5:416:46
22Jo Forseth IndgaardFrol ILNorway39:02+5:426:46
23Nicholas OskarssonLillomarka OLNorway39:18+5:586:49
24Ivar LundanesEmblem ILNorway39:19+5:596:49
25Vegard RuttenborgNTNUINorway39:30+6:106:51
26Emil AhlbäckFossum IFNorway40:21+7:017:00
27Dag LofthusNTNUINorway40:27+7:077:01
28Kjetil OkkenhaugNTNUINorway40:51+7:317:05
29Mats NordbrødenJärla OrienteringNorway40:52+7:327:05
30Anders VisterNydalens SKNorway40:54+7:347:06
30Fredrik EliassonHalden SKSweden40:54+7:347:06
32Mathias Stensland LillevoldNTNUINorway41:15+7:557:09
33Bojan BlumensteinNydalens SKGermany41:32+8:127:12
34Jim Øystein NybråtenIL TyrvingNorway41:34+8:147:12
35Simen AamodtNTNUINorway41:38+8:187:13
36Jostein AndersenNydalens SKNorway41:55+8:357:16
37Alan CherryVaregg FleridrettGreat Britain42:00+8:407:17
38Olav Johannes DeelstraNTNUINorway42:04+8:447:18
39Sigve VågsnesOppsal OrienteringNorway42:16+8:567:20
40Jonas NordströmHalden SKSweden42:20+9:007:20
41Johannes PohjalaKristiansand OKFinland42:24+9:047:21
42Jonas Sommerstad JuveliKonnerud ILNorway42:34+9:147:23
43Sindre ØsthagenFredrikstad SKNorway42:43+9:237:24
44Per Harald Havnen JohansenVaregg FleridrettNorway42:45+9:257:25
45Rasmus Rørholt TheisenNTNUINorway42:51+9:317:26
46Vegard Brun SagaIL TyrvingNorway43:22+10:027:31
46Rune OlsenBækkelagets SKDenmark43:22+10:027:31
48Antonio Martínez PérezHalden SKSpain43:36+10:167:34
49Martin HosetNTNUIDenmark43:37+10:177:34
50Gaute Hallan SteiwerLillomarka OLNorway43:46+10:267:35
51Jørgen FiskumFrol ILNorway44:07+10:477:39
52Karolis LazdauskasKristiansand OKLithuania44:08+10:487:39
53Erik AnderssonJärla OrienteringSweden44:18+10:587:41
54Sindre RønningFossum IFNorway44:25+11:057:42
55Halvor Eid NielsenNTNUINorway44:40+11:207:45
56Eirik RustadRaumar OrienteringNorway44:48+11:287:46
57Sindre SandvenFossum IFNorway44:50+11:307:47
58Carl Petter LyngenFrol ILNorway44:57+11:377:48
59Sindre Østgulen DeiszNTNUINorway45:11+11:517:50
60Håvard TveiteÅs-NMBU OrienteringNorway45:52+12:327:57
61Espen WeltzienJärla OrienteringNorway46:00+12:407:59
62Christian Riddervold KahrsFredrikstad SKNorway46:52+13:328:08
63Ståle GjelstenKristiansand OKNorway47:30+14:108:14
64Mathias DrageKongsberg OLNorway47:58+14:388:19
65Lacho IlievHalden SKBulgaria48:24+15:048:24
66Kristian VadHalden SKDenmark49:00+15:408:30
67Harald KalagerNTNUINorway49:19+15:598:33
68Jan KocbachFana ILNorway52:18+18:589:04
69Håvar Birkeland StormoenKristiansand OKNorway53:43+20:239:19
70Adrian OpheimNTNUINorway54:18+20:589:25
71Sverre Waaler KaasNydalens SKNorway55:15+21:559:35
72Håvard BergetFredrikstad SKNorway58:03+24:4310:04
73Ludovic MaillardKongsberg OLFrance1:13:16+39:5612:43
0Paul SirumFrol ILNorwaydisqualified
0Torben Christian WendlerRaumar OrienteringGermanydisqualified
0Bjørn LundanesNTNUINorwaydisqualified
0Torkil Eide SolstadNTNUINorwaydisqualified
0Mikkel SørensenNTNUIDenmarkdisqualified
0Anders TiltnesIL TyrvingNorwaydisqualified
0Borger MelsomFossum IFNorwaydid not finish

D 21-E

4 620 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anne M Hausken NordbergNydalens SKNorway35:477:44
2Tone WigemyrBækkelagets SKNorway36:16+0:297:50
3Marte NarumNydalens SKNorway36:17+0:307:51
4Ida Marie Næss BjørgulHalden SKNorway36:27+0:407:53
5Silje Ekroll JahrenRaumar OrienteringNorway36:52+1:057:58
6Emma JohanssonFredrikstad SKNorway37:37+1:508:08
7Eva JurenikovaHalden SKCzech Republic37:46+1:598:10
8Mathilde RundhaugFrol ILNorway38:11+2:248:15
9Sabine HauswirthHalden SKSwitzerland38:14+2:278:16
10Elena RoosHalden SKSwitzerland38:38+2:518:21
11Mari FastingHalden SKNorway38:43+2:568:22
12Bodil HelgerudHalden SKFinland38:45+2:588:23
13Siri UlvestadNydalens SKNorway39:05+3:188:27
14Linn HokholtNTNUINorway39:13+3:268:29
15Maren Jansson HaverstadNTNUINorway39:53+4:068:37
16Hanna Haugen NordbrødenHalden SKNorway39:54+4:078:38
17Gunvor Hov HøydalFossum IFNorway39:58+4:118:39
18Hanne SandstadFreidigNorway40:26+4:398:45
19Anette JuveliKonnerud ILNorway40:30+4:438:45
20Marianne Riddervold KahrsFredrikstad SKNorway40:31+4:448:46
21Helen PalmerHalden SKNorway40:42+4:558:48
22Audhild Bakken RognstadNTNUINorway40:43+4:568:48
23Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SKNorway40:46+4:598:49
24Marianne AndersenKonnerud ILNorway40:49+5:028:50
25Lene Godager KaasBækkelagets SKNorway40:58+5:118:52
26Lone BrochmannBækkelagets SKNorway41:26+5:398:58
27Line HagmanBækkelagets SKNorway41:31+5:448:59
28Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SKNorway41:52+6:059:03
29Kamilla OlaussenFredrikstad SKNorway42:08+6:219:07
30Marit KahrsHalden SKNorway42:27+6:409:11
31Tone E LyeIL TyrvingNorway43:01+7:149:18
32Malin EijsinkÅs-NMBU OrienteringNorway43:49+8:029:29
33Kristine FjellangerNTNUINorway43:57+8:109:30
34Ane Sofie Næss BjørgulHalden SKNorway44:00+8:139:31
35Zsuzsa FeyIL TyrvingRomania44:04+8:179:32
36Guro TorpeFrol ILNorway44:20+8:339:35
37Anne Johanne LindNydalens SKNorway44:43+8:569:40
38Anna UlvensøenNTNUINorway44:54+9:079:43
39Elise EgsethNydalens SKNorway45:26+9:399:50
40Therese HaareKonnerud ILNorway45:30+9:439:50
41Ewa GwozdzRaumar OrienteringPoland45:34+9:479:51
42Marie Nordbye NybøKonnerud ILNorway45:46+9:599:54
43Malin JakobssonNydalens SKNorway46:06+10:199:58
44Emilie Westli AndersenLøten o-lagNorway46:16+10:2910:00
45Thalia BertschingerNydalens SKSwitzerland47:04+11:1710:11
46Marion HuberNydalens SKNorway47:47+12:0010:20
47Mari Jellum HelgerudIL TyrvingNorway47:55+12:0810:22
48Monika TopinkovaKristiansand OKCzech Republic48:22+12:3510:28
49Ida TiltnesIL TyrvingNorway48:52+13:0510:34
50Iliana IlievaHalden SKBulgaria49:20+13:3310:40
51Anneke Hald BjørgumJärla OrienteringNorway49:30+13:4310:42
52Marte Eline UlvestadHeming OrienteringNorway50:44+14:5710:58
53Ingjerd MyhreJärla OrienteringNorway51:16+15:2911:05
54Fredrikke Nohr MothNTNUINorway52:10+16:2311:17
55Christiane TrösseVaregg FleridrettGermany52:25+16:3811:20
56Marianne DæhliNTNUINorway52:26+16:3911:20
57Agata StankiewiczRaumar OrienteringPoland52:49+17:0211:25
58Ingunn FristadHalden SKNorway53:06+17:1911:29
59Jenny Andreassen MoeOppsal OrienteringNorway54:20+18:3311:45
60Siri KollerudLillomarka OLNorway55:35+19:4812:01
61Heidi StoksethHalden SKNorway56:04+20:1712:08
62Camilla ØhmanNTNUISweden57:21+21:3412:24
63Hedvig ÅstebølNTNUINorway59:06+23:1912:47
64Ida Katrine Børstad ThoresenSarpsborg OLNorway59:32+23:4512:53
65Karoline Dahl FosbyNTNUINorway59:41+23:5412:55
66Marit IsachsenAsker SkiklubbNorway59:43+23:5612:55
67Marte Fallbakken BergeNTNUINorway1:00:22+24:3513:03
68Marit Wenseth KureBø OLNorway1:06:28+30:4114:23
0Laura PortinHalden SKFinlanddisqualified
0Hollie OrrHalden SKGreat Britaindisqualified
0Cristina LuisNydalens SKUnited Statesdid not finish
0Marta UlvensøenNTNUINorwaydid not finish
0Louise OramNydalens SKCanadadid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.