Official results for Big 5 Orienteering - Day 5

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Big 5 Orienteering - Day 5
Organisers: BIG5 Orienteering NPC / South Africa
Date: 3 January 2016

AUS

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Henry McNultyM21E (24)15:134:54
7Oscar McNultyM21E (24)16:445:23

BEL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Yannick MichielsM21E (24)disqualified

EST

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Kerstin UiboupinW21E (20)18:456:27

FIN

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Vroni Koenig SalmiW21E (20)18:016:12
4Mikko HuhtinenM21E (24)15:565:08
5Laura LeijolaW21E (20)18:066:14
6Antti ParjanneM21E (24)16:055:11
8Jarkko HuovilaM21E (24)16:475:24
9Olli HuhtinenM21E (24)17:095:31
Janne SalmiM21E (24)did not finish
Tero HeikkilaM21E (24)did not start
Anni-Maija FinckeW21E (20)did not start

GBR

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Hector HainesM21E (24)15:405:03
5Nick BarrableM21E (24)16:025:10
12Rachel SmirthwaiteW21E (20)19:566:52
13Sarah Jane BarrableW21E (20)20:066:55

GER

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Jan BirnstockM21E (24)disqualified

IRL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Cillin CorbettM21E (24)17:235:36
15Aine McCannW21E (20)21:217:21
15Colm MoranM21E (24)18:105:51

LAT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Valters AbolinsM21E (24)17:265:37

NOR

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Oystein Kvaal OsterboM21E (24)14:514:47
3Hanna Haugen NordbrodenW21E (20)17:316:02
16Espen FiskumM21E (24)18:165:53

RSA

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Michele BothaW21E (20)18:366:24
9Sarah PopeW21E (20)19:296:43
9Bradley LundM21E (24)17:095:31
10Christie CourtnageW21E (20)19:396:46
11Stephanie CourtnageW21E (20)19:456:48
13Timothy ChambersM21E (24)17:265:37
14Kirsten ChambersW21E (20)21:107:17
16Salome Van HoepenW21E (20)23:138:00
17Sarah RoffeW21E (20)25:348:48
17Eugene BothaM21E (24)19:336:18
18Stephanie HurryW21E (20)27:399:32
18Garry MorrisonM21E (24)19:376:19
19Stephanie MulderW21E (20)29:3610:12
20Anthony StottM21E (24)22:147:10
21Ephraim ChueneM21E (24)31:1210:03
Jaco LingerfelderM21E (24)disqualified
Jessica LundW21E (20)disqualified

SUI

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sabine HauswirthW21E (20)14:385:02
19Gianreto SchaadM21E (24)21:066:48

SWE

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Lena EliassonW21E (20)17:085:54
8Asa OtterbjorkW21E (20)18:596:32
11Leonas MockunasM21E (24)17:235:36

Please report errors in the result list to the organiser.