Official results for Danish Spring 2015

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Danish Spring 2015
Organisers: Denmark / OK Oest Birkeroed
Date: 28 March 2015

Men elite WRE

7 200 m, 84 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Soren BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark32:444:32
2Tue LassenDEN-Faaborg OKDenmark34:04+1:204:43
3Rudolfs ZernisSWE-Aerla IFLatvia34:07+1:234:44
4David AnderssonSWE-Malungs OK SkogsmardarnaSweden34:12+1:284:45
5Thor NorskovSWE-IFK GoteborgDenmark34:15+1:314:45
6Rasmus DjurhuusDEN-OK Pan ÅrhusDenmark34:33+1:494:47
7Olle BostromSWE-Jaerla IF OrienteringSweden34:34+1:504:48
8Mikko SirenFIN-Angelniemen AnkkuriFinland34:41+1:574:49
9Dmitry TsvetkovRUS-IkNVRussian Federation34:48+2:044:50
10Tim RobertsonNZL-Hutt ValleyNew Zealand35:28+2:444:55
11Sami HamalainenFIN-MS ParmaFinland35:31+2:474:55
12Jere PajunenFIN-Kalevan rastiFinland35:36+2:524:56
13Rune OlsenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark35:45+3:014:57
14Miika KirmulaFIN-Angelniemen AnkkuriFinland35:50+3:064:58
15Carl Godager KaasNOR-Bækkelagets SKNorway35:51+3:074:58
16Davis DislersSWE-IK HakarpspojkarnaLatvia35:57+3:134:59
17Janne MankarlaFIN-LynxFinland36:01+3:175:00
18AnttiPekka LeskinenFIN-LynxFinland36:12+3:285:01
19Olli OjanahoFIN-Ounasvaaran HiihtoseuraFinland36:21+3:375:02
20Mathias HallmenSWE-OK DenselnSweden36:39+3:555:05
21Bojan BlumensteinNOR-Nydalens SKGermany36:56+4:125:07
22Bjarne FriedrichsGER-Deutscher Turner BundGermany36:57+4:135:07
23Christoph BrandtGER-Deutscher Turner BundGermany36:59+4:155:08
24Andreas Hougaard BoesenDEN-OK RoskildeDenmark37:19+4:355:10
25Ari Pekka LassilaFIN-KooveeFinland37:28+4:445:12
26Jonas MuntheDEN-OK Pan ÅrhusDenmark37:35+4:515:13
27Oskar DanielsSWE-Attunda OKSweden37:58+5:145:16
28Per Harald Havne JohansenNOR-Varegg FleridrettNorway37:59+5:155:16
29Ueli WerrenSWI-OLG BernSwitzerland38:23+5:395:19
30Timo MahonenFIN-Helsingin SuunnistajatFinland38:25+5:415:20
31Eskil SchoeningDEN-OK WestDenmark38:31+5:475:20
32Juha HyyrylainenFIN-Anttolan UrheilijatFinland38:47+6:035:23
33Rasmus SoesDEN-Farum OKDenmark38:56+6:125:24
34Joakim HederskogSWE-IK HakarpspojkarnaSweden38:58+6:145:24
35Thomas JensenDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark39:14+6:305:26
36Jeppe RuudDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark39:16+6:325:27
37Jouni KujalaFIN-SK PohjantahtiFinland39:32+6:485:29
38Sampo RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland39:33+6:495:29
39Mikkel SorensenNOR-NTNUIDenmark39:34+6:505:29
40Matthias KretzschmarGER-Deutscher Turner BundGermany39:37+6:535:30
41Iisak HelanderFIN-SK PohjantahtiFinland39:38+6:545:30
42Sami Petteri JuopperiFIN-Pellon PonsiFinland40:01+7:175:33
43Trond Einar Moen PedersliNOR-OL TrollelgNorway40:02+7:185:33
44Stefan Frands PetersenDEN-Allerød OKDenmark40:10+7:265:34
45Henrik Rindom KnudsenDEN-OK MelfarDenmark40:29+7:455:37
46Mikko PatanaFIN-HiidenkiertajatFinland40:30+7:465:37
47Felix BreitschaedelNOR-Bækkelagets SKAustria40:35+7:515:38
48Juho Matti TaivainenFIN-Pellon PonsiFinland40:43+7:595:39
49Pekka HyvonenFIN-Angelniemen AnkkuriFinland40:44+8:005:39
50Ats SonajalgEST-Team EstoniaEstonia40:50+8:065:40
51Ross MorrisonFIN-Rajamaen RykmenttiNew Zealand40:55+8:115:40
52Philipp MuellerGER-Deutscher Turner BundGermany41:09+8:255:42
53Niklas Hjort IngwersenDEN-Horsens OKDenmark41:20+8:365:44
54Guy SaboISR-ISR OC Emek HeferIsrael41:44+9:005:47
55Markku IsokoskiFIN-Pellon PonsiFinland42:01+9:175:50
56Mads K LarsenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark42:16+9:325:52
57Teodor YordanovGER-OC MuenchenBulgaria42:20+9:365:52
58Felix SpaethGER-Deutscher Turner BundGermany42:27+9:435:53
59Jonas Falck WeberDEN-Tisvilde Hegn OKDenmark42:33+9:495:54
60Taneli PantsarFIN-Pellon PonsiFinland42:56+10:125:57
61Florian FlechsigGER-Deutscher Turner BundGermany43:31+10:476:02
61Ilari SulkulaFIN-Suunta JyvaskylaFinland43:31+10:476:02
63Kim BaunehoejDEN-OK RoskildeDenmark43:38+10:546:03
64Niko NissinenFIN-SK PohjantahtiFinland43:54+11:106:05
65Matyas PentekDEN-Horsens OKHungary44:29+11:456:10
66Atis ReskisLAT-Saldus OKLatvia44:38+11:546:11
67Andreas Mikkelse JensenDEN-Søllerød OKDenmark45:41+12:576:20
68Ulrik StaugaardDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark46:02+13:186:23
69Viktors MateicsLAT-Saldus OKLatvia46:13+13:296:25
70Joakim Sehested SieDEN-OK Øst BirkerødDenmark48:00+15:166:40
71Aleksi NiemiFIN-Tampereen PyrintöFinland48:29+15:456:44
72Jon Arve EngebakkenNOR-Nord-Østerdal OKNorway48:48+16:046:46
73Michael KreibergDEN-OK RoskildeDenmark49:04+16:206:48
74Kin Kwan KwokHKG-HKAYPHong Kong50:06+17:226:57
75Johan MacLassenDEN-OK Pan ÅrhusDenmark50:50+18:067:03
76Axel WradheSWE-Attunda OKSweden52:02+19:187:13
77Jes Mose JensenDEN-AKIFDenmark53:06+20:227:22
78Tamas SziladiHUN-PVSKHungary55:17+22:337:40
79Balint KovacsHUN-PVSKHungary55:56+23:127:46
80Hans Kresten LarsenDEN-AKIFDenmark56:10+23:267:48
81Allan ReicheDEN-OK VendelboerneDenmark1:01:55+29:118:35
82Chi Kin ManHKG-HKIOFHong Kong1:02:59+30:158:44
83Catalin Ionut MicleaROU-CS Metropolitan BucurestiRomania1:07:44+35:009:24
Markus HederskogSWE-Göteborg Majorna OKSwedenmispunched
Jeppe AndersenDEN-Farum OKDenmarkdid not start
Christian BobachDEN-OK RoskildeDenmarkdid not start
Anton JohanssonSWE-OK OrionSwedendid not start
Joakim KaminskyRUS-OmegaSwedendid not start
Robert KovacsDEN-Copenhagen OHungarydid not start
Martin Laage KraghDEN-OK H.T.F.Denmarkdid not start
Ulrik NielsenSWE-IK HakarpspojkarnaDenmarkdid not start
Maxim SimakovDEN-Silkeborg OKRussian Federationdid not start

Women elite WRE

5 200 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maja AlmDEN-OK H.T.F.Denmark26:595:11
2Galina VinogradovaSWE-Alfta Osa OKRussian Federation29:05+2:065:35
3Ida BobachDEN-OK Pan ÅrhusDenmark29:21+2:225:38
4Lena EliassonSWE-Domnarvets GoIFSweden29:27+2:285:39
5Kristin LofgrenNOR-Varegg FleridrettSweden30:23+3:245:50
6Marttiina JoensuuFIN-SK PohjantahtiFinland30:25+3:265:50
7Signe KlintingDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark30:38+3:395:53
8Ane LindeDEN-OK Pan ÅrhusDenmark30:48+3:495:55
9Sofia HaajanenFIN-SK PohjantahtiFinland30:50+3:515:55
10Stine Bagger HagnerDEN-Silkeborg OKDenmark31:02+4:035:58
11Kamilla OlaussenNOR-Fredrikstad SKNorway31:05+4:065:58
12Emilie Westli AndersenNOR-Løten o-lagNorway31:11+4:125:59
13Jenny PatanaFIN-HiidenkiertajatFinland31:17+4:186:00
14Aino MankarlaFIN-LynxFinland32:17+5:186:12
15Masha SemakDEN-Farum OKUkraine32:24+5:256:13
16Ita KlingenbergDEN-OK Pan ÅrhusDenmark32:46+5:476:18
17Susanna TervoFIN-MS ParmaFinland33:07+6:086:22
18Susen LoeschGER-Deutscher Turner BundGermany33:09+6:106:22
19Laura PajunenFIN-Anttolan UrheilijatFinland33:29+6:306:26
20Anna HaatajaFIN-SK PohjantahtiFinland33:33+6:346:27
21Ane Sofie BjorgulDEN-OK Pan ÅrhusNorway33:35+6:366:27
22Jannina GustafssonFIN-SKUusiFinland33:36+6:376:27
23Heini WennmanFIN-SK PohjantahtiFinland33:52+6:536:30
24Line HagmanNOR-Bækkelagets SKNorway34:07+7:086:33
25Sanna AndelinFIN-Lahden TaimiFinland34:12+7:136:34
26Jolanta KolosinskaSWE-OK SkogsfalkenPoland34:16+7:176:35
26Siri UlvestadNOR-Nydalens SKNorway34:16+7:176:35
28Sara KarvonenFIN-LynxFinland34:27+7:286:37
29Mariann UlvestadNOR-Bækkelagets SKNorway34:52+7:536:42
30Sabine RothaugGER-Deutscher Turner BundGermany34:58+7:596:43
31Anneke Hald BjorgumSWE-Jaerla IF OrienteringNorway35:05+8:066:44
32Saanamaria RahkoFIN-SK PohjantahtiFinland35:13+8:146:46
33Anne KunzendorfGER-Deutscher Turner BundGermany35:25+8:266:48
34Thalia BertschingerNOR-Nydalens SKSwitzerland35:26+8:276:48
35Lea ReimeDEN-Farum OKDenmark35:35+8:366:50
36Hanna RaitanenFIN-Rajamaen RykmenttiFinland35:38+8:396:51
37Lone Karin BrochmannNOR-Bækkelagets SKNorway35:52+8:536:53
38Laerke Lundedal JensenDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark36:07+9:086:56
39Annika BjorkSWE-OK LinneSweden36:12+9:136:57
40Louise OramNOR-Nydalens SKCanada36:13+9:146:57
41Arntraut GoetschGER-Deutscher Turner BundGermany36:18+9:196:58
42Rikke Nygaard MonradDEN-FIF Hillerød OrienteringDenmark36:21+9:226:59
43Lene Godager KaasNOR-Bækkelagets SKNorway37:29+10:307:12
44Inge Skovgaard KnudsenDEN-Faaborg OKDenmark38:10+11:117:20
45Susanna ForsellSWE-Motala AIF OLSweden38:32+11:337:24
46Rikke KofordDEN-Copenhagen ODenmark39:48+12:497:39
47Mette HjerrildDEN-OK Pan ÅrhusDenmark40:40+13:417:49
48Amalie TripaxDEN-OK RoskildeDenmark43:22+16:238:20
49Eva SebokDEN-Farum OKHungary50:07+23:089:38
50Wing Hay YuHKG-HKIOFHong Kong56:52+29:5310:56
Cecilie Friberg KlysnerFIN-Rajamaen RykmenttiDenmarkdid not finish
Nikoline Ekeberg SchjerveNOR-Nydalens SKNorwaydid not start
Kine GulliksenNOR-Bækkelagets SKNorwaydid not start
Marjo LiikanenNOR-Bækkelagets SKFinlanddid not start
Marte NarumDEN-FIF Hillerød OrienteringNorwaydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.