Official results for World Cup Event 2 & EOC

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 2 & EOC
Organiser: Latvia
Date: 28 May 2008

Women

48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway1:08:55
2Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation1:09:48+0:53
3Emma Claesson EngstrandSwedenSweden1:10:33+1:38
4Julia NovikovaRussian FederationRussian Federation1:11:19+2:24
5Sofie JohanssonSwedenSweden1:11:48+2:53
6Merja RantanenFinlandFinland1:13:16+4:21
7Bodil HolmstromFinlandFinland1:13:21+4:26
8Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:14:21+5:26
9Annika BillstamSwedenSweden1:14:33+5:38
10Lina PerssonSwedenSweden1:15:14+6:19
11Marianne RiddervoldNorwayNorway1:15:47+6:52
12Inga KazlauskaiteLithuaniaLithuania1:16:15+7:20
13Celine DodinFranceFrance1:17:00+8:05
14Natalia EfimovaRussian FederationRussian Federation1:17:10+8:15
15Lea MullerSwitzerlandSwitzerland1:18:45+9:50
16Karoliina SundbergFinlandFinland1:19:27+10:32
17Indre ValaiteLithuaniaLithuania1:20:03+11:08
18Sandra PauzaiteLithuaniaLithuania1:20:48+11:53
19Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain1:20:50+11:55
20Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic1:21:11+12:16
21Monika DeptaGermanyPoland1:21:43+12:48
22Caroline CejkaSwitzerlandSwitzerland1:21:48+12:53
23Sara LuscherSwitzerlandSwitzerland1:22:43+13:48
24Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britain1:24:12+15:17
25Radka BrozkovaCzech RepublicCzech Republic1:25:05+16:10
26Zdenka StaraCzech RepublicCzech Republic1:25:47+16:52
27Larisa StanchenkoRussian FederationRussian Federation1:25:59+17:04
28Linnea GustafssonSwedenSweden1:26:52+17:57
29Martina ZverinovaCzech RepublicCzech Republic1:26:58+18:03
30Seline StalderSwitzerlandSwitzerland1:27:29+18:34
31Kristine Bertuka KokinaLatviaLatvia1:27:59+19:04
32Capucine VercellottiFranceFrance1:28:14+19:19
33Merike VanjukEstoniaEstonia1:29:47+20:52
34Kirti RebaneEstoniaEstonia1:30:10+21:15
35Ingunn  Weltzien Hultgreen NorwayNorway1:30:12+21:17
36Grace CraneAustraliaAustralia1:30:56+22:01
37Galina VinogradovaRussian FederationRussian Federation1:31:59+23:04
38Esther Gil BrotonsSpainSpain1:32:40+23:45
39Line HagmannNorwayNorway1:33:17+24:22
40Liis JohansonEstoniaEstonia1:34:27+25:32
41Tatyana VoskobojnikovaBelarusBelarus1:35:18+26:23
42Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria1:35:25+26:30
43Fanni GyurkoHungaryHungary1:39:24+30:29
44Helen PalmerUnited KingdomGreat Britain1:43:12+34:17
Karine D'HarrevilleFranceFrancedisqualified
Mari FastingNorwayNorwaydisqualified
Aija SkrastinaLatviaLatviadisqualified
Signe SoesDenmarkDenmarkdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.