Official results for Balkan Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Balkan Orienteering Championships
Organiser: Turkey
Date: 14 September 2007

Men

38 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Kiril NikolovBulgariaBulgaria39:12
2Nikolai DimitrovBulgariaBulgaria40:32+1:20
3Ionut ZincaRomaniaRomania42:41+3:29
4Tamas BogyaRomaniaRomania44:05+4:53
5Igor VukovicSerbiaSerbia45:11+5:59
6Zlatko KamenarovBulgariaBulgaria46:49+7:37
7Lachezar IlievBulgariaBulgaria47:08+7:56
7Ismail KenduzlerTurkeyTurkey47:08+7:56
9Karaca FerhanTurkeyTurkey47:34+8:22
10Ilyas AvciTurkeyTurkey49:16+10:04
11Dejan AvramovicSerbiaSerbia50:05+10:53
12Vlada MatuskiSerbiaSerbia55:49+16:37
13Evren KupeliTurkeyTurkey56:29+17:17
14Suleyman DemirelTurkeyTurkey58:04+18:52
15Cevdet CoskunTurkeyTurkey1:01:56+22:44
16Gheorghe DinuRomaniaRomania1:02:24+23:12
17Meric ArazogluTurkeyTurkey1:09:14+30:02
18Cemil TokgozTurkeyTurkey1:11:35+32:23
19Mehmet BekmezTurkeyTurkey1:12:22+33:10
20Halil BozkurtTurkeyTurkey1:12:53+33:41
21Ozgur KuntTurkeyTurkey1:16:20+37:08
22Turhan OezturkTurkeyTurkey1:17:15+38:03
23Ali ZeybekTurkeyTurkey1:20:04+40:52
24Blagoje VelkovskiMacedonia, the Former Yugoslav Republic ofMacedonia, the Former Yugoslav Republic of1:22:37+43:25
25Erdinc TaselTurkeyTurkey1:24:17+45:05
26Mehmet YildizTurkeyTurkey1:25:21+46:09
27Gokhan AlbayrakTurkeyTurkey1:37:53+58:41
28Levent OralTurkeyTurkey1:38:56+59:44
29Emre YesilTurkeyTurkey1:39:34+1:00:22
30Goce PetreskiMacedonia, the Former Yugoslav Republic ofMacedonia, the Former Yugoslav Republic of1:42:24+1:03:12
31Levent KalacTurkeyTurkey1:57:28+1:18:16
32Mehmet AtesTurkeyTurkey2:00:37+1:21:25
33Ertun YildizliTurkeyTurkey2:05:50+1:26:38
34Mehmet UnalTurkeyTurkey2:13:17+1:34:05
Andrey AbadzievBulgariaBulgariadisqualified
Murat CavasTurkeyTurkeydisqualified
Zeljko CoricSerbiaSerbiadisqualified
Mehmet Ali ErolTurkeyTurkeydisqualified

Women

16 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria37:51
2Nataliya DimitrovaBulgariaBulgaria42:58+5:07
3Veronica MinoiuRomaniaRomania44:48+6:57
4Silvia ShandurkovaBulgariaBulgaria48:37+10:46
5Hanife AksoyTurkeyTurkey51:06+13:15
6Emine SezgunsayTurkeyTurkey58:42+20:51
7Tugba KaragozTurkeyTurkey1:08:17+30:26
8Elif Ates YzlmazTurkeyTurkey1:13:25+35:34
9Marta BojovicSerbiaSerbia1:16:22+38:31
10Pinar Basol NarterTurkeyTurkey1:19:05+41:14
11Talija BaboskaMacedonia, the Former Yugoslav Republic ofMacedonia, the Former Yugoslav Republic of1:19:24+41:33
12Elif Yurdanur TaseTurkeyTurkey1:34:11+56:20
13Esra Fusun DemyrturkTurkeyTurkey2:15:25+1:37:34
Ayse ErdurmusTurkeyTurkeydisqualified
SlańĎana JovanovicSerbiaSerbiadisqualified
Sengul UzenTurkeyTurkeydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.