International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2021, sprint final

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2021
Organisers: Hungary / Tabani Spartacus SKE
Date: 7 August 2021 - 13 August 2021

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

Classes: Show all | M35 | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80 | M85 | M90 | M95 | M100 | W35 | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80 | W85 | W90 | W95 | W100 | M35-1 | M40-1 | M45-1 | M50-1 | M50-2 | M55-1 | M55-2 | M60-1 | M60-2 | M65-1 | M65-2 | M70-1 | M70-2 | M75-1 | M75-2 | M80-1 | M85-1 | M90-1 | M95-1 | W35-1 | W40-1 | W45-1 | W50-1 | W55-1 | W60-1 | W65-1 | W70-1 | W75-1 | W80-1 | W85-1 | W90-1 | W95-1 | M35-A | M35-B | M40-A | M40-B | M45-A | M45-B | M50-A | M50-B | M55-A | M55-B | M60-A | M60-B | M65-A | M65-B | M70-A | M70-B | M75-A | M75-B | M80-A | M80-B | M85-A | M85-B | M90-A | M95-A | W35-A | W35-B | W40-A | W40-B | W45-A | W45-B | W50-A | W50-B | W55-A | W55-B | W60-A | W60-B | W65-A | W65-B | W70-A | W70-B | W75-A | W75-B | W80-A | W85-A | W90-A | W95-A

M35-A

3 890 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Popov EvgeniiRB UnitedRussian Federation15:564:05 Download route in GPX format
2Babych SerhiyLeO TeamUkraine16:07+0:114:08
3Galicz KarolBKS Wataha WarszawaPoland16:46+0:504:18
4Plohn MarkusHSV OL Wiener NeustadtAustria16:52+0:564:20
5Sokalski DariuszPolandPoland16:59+1:034:21
6Balas MaksymKislorodUkraine17:03+1:074:22
7Pijak OndrejKOBRA BratislavaSlovakia17:34+1:384:30
8Otrusina JiriSK ProstejovCzech Republic18:06+2:104:39
9Lesisz KamilUNTS WarszawaPoland18:35+2:394:46
10Zai BalintTabani Spartacus SKEHungary19:03+3:074:53
11Bogya TamasCS Unirea Alba IuliaRomania19:12+3:164:56
12Liubinskas JustinasOK O KlaipedaLithuania19:33+3:375:01
13Loniewski GrzegorzKU AZS WAT WarszawaPoland19:36+3:405:02
14Scultety MartonSilvanus SportegyesuletHungary20:40+4:445:18
15Vas GaborDiosgyori VTKHungary20:46+4:505:20
16Varbiro PalSilvanus SportegyesuletHungary20:49+4:535:21
17Hong Geun HeeSeoul Orienteering FederationKorea, Republic of21:23+5:275:29
18Szekeres ArpadAPEX Optimista SEHungary22:20+6:245:44
18Kovacs GaborHaladas VSEHungary22:20+6:245:44
Farkas ViktorHRF Szolnoki Honved SportegyesHungarymispunched
Koprivanacz ImreKAL SEHungarymispunched
Rychly PavelKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republicmispunched

M35-B

3 170 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Mota GoncaloClube TAPPortugal16:565:20
2Gyongyosi IstvanSzegedi Vasutas SEHungary17:29+0:335:30
3Kozlov AleksandrISR OC GalileeIsrael17:32+0:365:31
4Leiva FranciscoMalarrutaSpain17:44+0:485:35
5Kainzbauer PeterWATAustria20:57+4:016:36
6Rako DujeOK VihorCroatia21:00+4:046:37
7Bella GaborZSTHungary22:56+6:007:14
8Olexa ZdenkoExpres Czech TeamCzech Republic24:45+7:497:48
9Makrai MartonEnergia Vasas Alpesi Rozsa SEHungary28:03+11:078:50
Lauronen JarkkoLaihian LujaFinlandmispunched
Zsebehazy IstvanMOM BudapestHungarynot competing
Marchuk OleksandrAUTORIA RUN CLUBUkrainenot competing
Laskarzhevsky VladyslavNash KlubUkrainenot competing
Simakov MaximOmega RussiaRussian Federationnot competing
Horvath PalHaladas VSEHungarynot competing
Masnyy YuryOMC Orienta Moscow CompassRussian Federationnot competing
Franco PauloCOC Clube de Orientacao do CenPortugalnot competing
Berecz GaborSalgotarjani Dornyay SEHungarynot competing
Fekete AndrasSilvanus SportegyesuletHungarynot competing

M40-A

3 720 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Osterbo Oystein KvaalBaekkelagets SKNorway14:423:57
2Soerensen MichaelOK Oest BirkeroedDenmark15:48+1:064:14
3Vinogradov MikhailAlfta Osa OKRussian Federation15:52+1:104:15
4Kaltenbacher PierreHSV OL Wiener NeustadtAustria16:06+1:244:19
5Borovkov SergeyNovorossyiskRussian Federation17:00+2:184:34
6Gloncak PeterFarmaceut BratislavaSlovakia17:09+2:274:36
7Tkaczuk TomaszUKS Azymut PabianicePoland17:19+2:374:39
8Garcia Crespo Jose ManuelCOMASpain17:37+2:554:44
9Ignatiev OleksiiKSO O CompassUkraine18:02+3:204:50 Download route in GPX format
10Kottman DezsoDiosgyori VTKHungary18:07+3:254:52
11Ahlbaeck JohanFreidigNorway18:12+3:304:53
12Sol BenoitAS IGNFrance18:29+3:474:58
13Murenas AurimasMedeina OKLithuania18:31+3:494:58
14Bartak MichalKOBRA BratislavaSlovakia18:53+4:115:04
15Tas DavidTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary18:54+4:125:04
16Kolner BlazOrientacijski klub KomendaSlovenia18:57+4:155:05
17Gabor JozsefPaksi SportegyesuletHungary19:02+4:205:06
18Prosek MichalOK JihlavaCzech Republic19:06+4:245:08
19Harkanyi ZoltanARAKHungary19:17+4:355:11
20Kiss GaborPaksi SportegyesuletHungary19:36+4:545:16
21Veleda Diaz DavidCOCatalunyaSpain19:44+5:025:18
22Nagy GergoSzegedi Vasutas SEHungary20:00+5:185:22
23Nagy ViktorKAL SEHungary20:06+5:245:24
24Szorenyi Gabor AndrasDiosgyori VTKHungary20:13+5:315:26
25Tibor KoszegvariKFKI BUDAPESTHungary20:20+5:385:27
25Halona GergelyDiosgyori VTKHungary20:20+5:385:27
27Meichl MartonTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary20:38+5:565:32
28Balazs VajdaVeszpremi Honved SEHungary21:36+6:545:48
29Tomes JaroslavOddil OB KotlarkaCzech Republic22:31+7:496:03
Nurminen VilleVeikkoSuosmeren SalpaFinlandmispunched

M40-B

3 010 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Bobach ClausAalborg OKDenmark16:435:33
2Hrouza JanKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic16:55+0:125:37
3Churkin SergeyOrientacijski klub KomendaRussian Federation17:13+0:305:43
4Gochkov AntonNSA SivenBulgaria17:53+1:105:56
5Stark GergelyMEAFCHungary17:56+1:135:57
6Blum LaszloSzegedi Bokorugro SEHungary18:12+1:296:02
7Takacs KrisztianBalatonfuredi Sport ClubHungary18:46+2:036:14
8Pocevicius MantasOSK SakasLithuania18:47+2:046:14
8Steffen HartmannTGV HornGermany18:47+2:046:14
10Gyurina SzabolcsGodolloi Kirchhofer Jozsef SEHungary18:54+2:116:16
11Demeter ZsoltDiosgyori VTKHungary18:56+2:136:17
11Csik ZoltanKFKI BUDAPESTHungary18:56+2:136:17
13Mathe TamasBalatonfuredi Sport ClubHungary19:46+3:036:34
14Mraz JanosCegledi Vasutas SEHungary19:51+3:086:35
14Revesz GaborHomokbucka Orienteering ClubHungary19:51+3:086:35
16Aradi TamasPaksi SportegyesuletHungary19:59+3:166:38
17Engstedt DavidOK LinneSweden20:50+4:076:55
18Klusacek RadimOK JISKRA NOVY BORCzech Republic21:34+4:517:09
Osvath SzabolcsKFKI BUDAPESTHungarymispunched
McCarthy BrianHaladas VSEHungarymispunched
Larsson EdwardIFK Mora OKSwedenmispunched
Biro AronBEACHungarynot competing
Davidik MarianKOBRA BratislavaSlovakianot competing
Molnar AttilaVeszpremi Honved SEHungarynot competing
Tas MateMOM BudapestHungarynot competing
Kukhto PiotrBaklanBelarusnot competing
Peter BaloghFutarok ScHungarynot competing
Deak BotondCS Ady Liceum OradeaRomanianot competing
Sengstschmid GeorgHSV OL Wiener NeustadtAustrianot competing

M45-A

3 520 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Diaz SamuelADOLSpain15:214:21
2Molnar ZoltanVeszpremi Honved SEHungary15:36+0:154:25
3Barrable NickSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain15:59+0:384:32
4Larsen Mads KFIF Hilleroed OrienteringDenmark16:05+0:444:34
5Rimkus MantasOK AzuolasLithuania16:11+0:504:35
6Waluga IreneuszStowarzyszenie Team 360 stopniPoland16:13+0:524:36
7Vitek JaroslavOK JihlavaCzech Republic16:54+1:334:48
8Nagy IstvanTorekves SEHungary17:00+1:394:49
9Andras AvarTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary17:04+1:434:50
10Glomsrud Bjoern ErikIndre Ostfold OKNorway17:22+2:014:56
11Tala TuomasHelsingin SuunnistajatFinland17:35+2:144:59
12Czapla PrzemyslawWKS WawelPoland18:27+3:065:14
12Eklund JonasOK RodhenSweden18:27+3:065:14
14Suba PeterTabani Spartacus SKEHungary18:41+3:205:18
15Bozso NorbertTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary18:44+3:235:19
16Gabor GaschlerVeszpremi Honved SEHungary18:46+3:255:19
17Godins MartinsAzimuts OKLatvia19:00+3:395:23
18Kalman PeterBEACHungary19:03+3:425:24
19Werner PeterBaranya TeamHungary19:18+3:575:28
20Rohac ZdenkoKlub OB ATU KosiceSlovakia19:25+4:045:30
21Rajala MarkoHelsingin SuunnistajatFinland19:28+4:075:31
22Farkas LorantOstmarka OKNorway19:35+4:145:33
23Simonik MilanSK HADVEO Banska BystricaSlovakia20:07+4:465:42
24Marodi MateSilvanus SportegyesuletHungary20:28+5:075:48
25Hofhanzl AbrahamOK JihlavaCzech Republic20:30+5:095:49
26Jandera TomasINSCOM ICBA Credit InsuranceCzech Republic20:40+5:195:52
27Toth ZoltanSilvanus SportegyesuletHungary20:52+5:315:55
28Klementsov MargusSK MercuryEstonia21:06+5:455:59
29Pera TapioRajamaen RykmenttiFinland21:07+5:465:59
30Gusiatnikov VladimirOrienteering CincinnatiUnited States21:50+6:296:12
Puchegger StephanWATAustriamispunched
Gonczi RobertTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungarymispunched
Ushakov DmitryLondon Orienteering KlubbGreat Britainmispunched
Korcsok PalTorekves SEHungarymispunched
Novai GyorgySzegedi Vasutas SEHungarymispunched
Prasil MarekOK JihlavaCzech Republicmispunched
Mutka ManuTurun MetsankavijatFinlanddid not finish

M45-B

2 970 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Schmidli RichardOLC WinterthurSwitzerland16:545:41
2Srb AlexanderWATAustria16:59+0:055:43
3Koren MiklosVIZSLA SEHungary17:09+0:155:46
4Filicko MarekOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic17:11+0:175:47
5Herczog TamasARAKHungary17:25+0:315:51
6Gyarmati ErikARAKHungary17:28+0:345:52
7Gardonyi MarkOSCHungary17:38+0:445:56
8Gonzalez Josep Maria SantiagoALIGOTSSpain17:50+0:566:00
9Bence BalintVeszpremi Honved SEHungary17:57+1:036:02
10Sindelka AntoninOOB TJ DUKLA PRAHACzech Republic18:13+1:196:08
11Hopearuoho JanKarkkiRastiFinland18:46+1:526:19
12Veres IstvanSilvanus SportegyesuletHungary19:20+2:266:30
13Pap AttilaSzegedi Vasutas SEHungary19:47+2:536:39
14Marosan DavidBEACHungary20:00+3:066:44
15Deak CsabaOE42Hungary20:12+3:186:48
16Wermeser ZsoltARAKHungary20:13+3:196:48
17Gyimesi ZoltanTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary20:26+3:326:52
18Kliz MichalOOB TJ DUKLA PRAHACzech Republic20:27+3:336:53
19Valyi GaborTabani Spartacus SKEHungary21:01+4:077:04
20Blehner SanderOK WestEstonia21:20+4:267:10
21Deak AttilaCS Ady Liceum OradeaRomania21:24+4:307:12
22Egefalk HansHagaby GoIFSweden22:04+5:107:25
23Dalya ZsoltCS Orienter Tg MuresRomania22:06+5:127:26
Pegan RobertBakonyi Tajfuto KlubHungarymispunched
Galusha PavelRamenskoyeRussian Federationnot competing
Suntila JuhaTurun MetsankavijatFinlandnot competing
Bihari ZoltanKFKI BUDAPESTHungarynot competing
Pavela LudovitKOB KysakSlovakianot competing
Jasinskas LinasOK DainavaLithuanianot competing
Valyavka VolodymyrLeOTeamUkrainenot competing
Hillebrandt OliverOLV UslarGermanynot competing
Gavrilov IgorOrientacijski klub KomendaRussian Federationnot competing
Nemeti TamasSzegedi Bokorugro SEHungarynot competing
Szollos AndrasSalgotarjani Dornyay SEHungarynot competing
Tibor Solyom MezesGocsej Orienteering ClubHungarydid not start

M50-A

3 250 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jensen Thomas GreveTisvilde Hegn OKDenmark14:454:32
2Ambrazas SvajunasS SportasLithuania14:57+0:124:36
3Chupek JozefTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia15:25+0:404:44
4Petrivalsky MarekSK SKI OB SternberkCzech Republic15:29+0:444:45
5Waldhaeusl WolfgangNaturfreunde WienAustria15:33+0:484:47
6Ylikangas EskoRasti KurikkaFinland15:48+1:034:51
7Ivanov IvayloBulgariaBulgaria15:56+1:114:54
8Stockmayer MichaelHSV OL Wiener NeustadtAustria15:59+1:144:55
9Heikkila TeroPaimion RastiFinland16:19+1:345:01
10Hajdu MartinTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary16:24+1:395:02
11Sousa JoaquimSaca Trilhos AnadiaPortugal16:31+1:465:04
12Staszak ArturUNTS WarszawaPoland16:33+1:485:05
13Wuestenhagen RolfOLG St. Gallen/AppenzellGermany16:41+1:565:08
14Mankus GuntarsSaldus OKLatvia16:44+1:595:08
15Pettersson JohanOK MotalaSweden16:47+2:025:09
16Minguez Vinambre AlbertoClub ImperdibleSpain16:48+2:035:10
17Cerjaks KasparsKapa OKLatvia17:03+2:185:14
18Pulli AnteroRajamaen RykmenttiFinland17:09+2:245:16
19Shved DmitriSRDEstonia17:37+2:525:25
20Prittinen JuhaFinlandFinland17:47+3:025:28
21Arfwedson AndersFrolunda OLSweden17:51+3:065:29
22Paroczi ZsoltTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary17:55+3:105:30
23Nir YasurISR OC JezreelIsrael18:13+3:285:36
24Petrovic DusanOK PolarisSlovenia18:15+3:305:36
25Sandqvist MattiasVallentuna Osseby OLSweden18:31+3:465:41
26Reichmuth AlexSwiss O ToursSwitzerland18:46+4:015:46
26Wetzel HendrykSV Robotron DresdenGermany18:46+4:015:46
28Dezso SandorHodmezovasarhelyi TCHungary18:48+4:035:47
29Anghel MariusCS Unirea Alba IuliaRomania18:49+4:045:47
30Bjurner MartinBromma Vallingby SOKSweden19:05+4:205:52
30Larmala PekkaEspoon SuuntaFinland19:05+4:205:52
30Marton JanosTabani Spartacus SKEHungary19:05+4:205:52
33Georgiev IvanNSA SivenBulgaria19:07+4:225:52
34Pavlovics GaborBaranya TeamHungary19:12+4:275:54
35Dragoev MilenVariant 5 TargovishteBulgaria19:18+4:335:56
36Aunin MartinNo club membershipEstonia19:52+5:076:06
37Kiacz BenceHegyisport Szentendre EgyesuleHungary20:05+5:206:10
38Isacov VeaceslavCS Run KompassMoldova, Republic of20:13+5:286:13
39Antonowicz JerzyStowarzyszenie Team 360 stopniPoland20:18+5:336:14
40Poljansek AlesOrientacijski klub AzimutSlovenia20:19+5:346:15
41Baracsi GaborTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary20:44+5:596:22
42Fenger Gron JesperOK SnabDenmark21:26+6:416:35
43Kolyvek LaszloCascade Orienteering ClubUnited States21:46+7:016:41
44Tornai SzabolcsTabani Spartacus SKEHungary24:20+9:357:29
Madella RemoASD Polisportiva Punto NordItalymispunched
Kroupa GuentherNaturfreunde WienAustriamispunched
Palmen HenrikEspoon SuuntaFinlandmispunched
Haikonen RistoAnttolan UrheilijatFinlandmispunched
Borbas NandorKAL SEHungarymispunched
Laukert AndriiOLC SiriusUkrainemispunched
Pedev TodorNSA SivenBulgariamispunched
Cych PiotrWKS Slask WroclawPolandmispunched

M50-B

2 790 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Mashunin AnatoliiTyumenRussian Federation16:005:44
2Reisenberger RolandOrienteering KlosterneuburgAustria16:13+0:135:48
3Garcia RamonClub ImperdibleSpain16:16+0:165:49
4Haaramo PanuEspoon SuuntaFinland16:38+0:385:57
5Henriksson LarsSundsvalls OKSweden16:40+0:405:58
6Lerchegger HelmutLeibnitzer ACAustria17:08+1:086:08
7Wrzesinski KrzysztofSeptember TeamPoland17:53+1:536:24
8Viikmaa IndrekOK WestEstonia18:16+2:166:32
9Nappu JuhaTurun NMKYFinland18:31+2:316:38
10Jergus MartinKlub OB ATU KosiceSlovakia18:34+2:346:39
11Knuth AbelBEACHungary18:36+2:366:40
11Szebeli IstvanSiketek Sport ClubHungary18:36+2:366:40
13Shved SergeiSRDEstonia18:44+2:446:42
14Vizi CsabaBalatonfuredi Sport ClubHungary18:55+2:556:46
15Bader AttilaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary19:04+3:046:50
16Klicner TomasS SportasLithuania19:07+3:076:51
17Lopez Perez Juan AntonioCOMASpain19:22+3:226:56
18Schell AntalPSEHungary19:23+3:236:56
19Udris TonySouth Yorkshire OrienteersGreat Britain19:25+3:256:57
20Bogdanovits AndrasHonved Bottyan SEHungary19:44+3:447:04
21Salonen JussiTurun MetsankavijatFinland19:46+3:467:05
22Bogdanovs IgorsSRDLatvia19:52+3:527:07
23Takacs TiborSMAFCHungary20:16+4:167:15
24Prieto Jose ManuelMalarrutaSpain20:43+4:437:25
25Kornel BodyVeszpremi Honved SEHungary21:03+5:037:32
26Gusel FranzHSV SpittalAustria21:53+5:537:50
27Kovacs FerencZSTHungary22:26+6:268:02
28Krisztian ErdelyiVeszpremi Honved SEHungary23:03+7:038:15
28Shved RomanSRDEstonia23:03+7:038:15
30Laszlo ZagyiJMD JaszapatiHungary23:36+7:368:27
31Knuth DavidBEACHungary24:12+8:128:40
32Tiszttarto CsabaDelaware Valley Orienteering AUnited States24:57+8:578:56
33Skrop RobertARAKHungary25:01+9:018:57
34Schueller WolfgangOrienteering KlosterneuburgAustria25:08+9:089:00
35Galko CsabaSiketek Sport ClubHungary26:37+10:379:32
36Paskuj MatyasHomokbucka Orienteering ClubHungary27:37+11:379:53
37Izsak AndrasCS Orienter Tg MuresRomania35:52+19:5212:51
Bakos LeventeCS Orienter Tg MuresRomaniamispunched
Rintala PetriTurun MetsankavijatFinlandnot competing
Hanel JaromirOB ZvoleCzech Republicnot competing
Rudi PeterEgri Testedzo ClubHungarynot competing
Sukselainen SimoPWT UrheilumatkatFinlandnot competing
Attila DalosMAFCHungarynot competing
Podmolik TomasSKOB ZlinCzech Republicnot competing
Postulka KarelTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakianot competing
Horanyi GyorgyPaksi SportegyesuletHungarynot competing
Roigas PaavoVarska OK PekoEstonianot competing
Pavlov AndreiEkaterinburgRussian Federationnot competing
Jerabek PetrOK JISKRA NOVY BORCzech Republicnot competing
Wehrli ChristianSwiss O ToursSwitzerlandnot competing
Michalak TomaszUNTS WarszawaPolandnot competing
Pereira Rivero PaulCOMASpainnot competing

M55-A

2 970 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Gassner FerriNaturfreunde WienAustria14:274:51
2Thierolf MichaelTSG Bad KoenigGermany14:32+0:054:53
3Aegler MarkOL Regio WilSwitzerland14:33+0:064:53
4Patten GrahamWARROCGreat Britain14:39+0:124:55
5Rodriguez Enriqu RemigioCIUDAD RODRIGO ORIENTACIONSpain14:43+0:164:57
6Valente Joao PedroCPOCPortugal14:46+0:194:58
7Braun EmanuelHSV OL Wiener NeustadtAustria14:52+0:255:00
8Hutzli ChristophULUS REISEWELTSwitzerland14:57+0:305:02
9Hultin OlaOK RoslagenSweden15:08+0:415:05
10Gondar KarolyTabani Spartacus SKEHungary15:09+0:425:06
11Hector JorgenSnattringe SKSweden15:16+0:495:08
12Kragh KentHorsens OKDenmark15:28+1:015:12
13Ojalainen JormaSK VuoksiFinland15:34+1:075:14
14Laaksonen PetriUNO SKFinland15:39+1:125:16
15Szerdahelyi ZoltanHaladas VSEHungary15:43+1:165:17
16Kondrotas RaimondasOK FORTUNALithuania15:44+1:175:17
17Weber Tim FalckTisvilde Hegn OKDenmark15:45+1:185:18
18Novak IvoOK24 PrahaCzech Republic15:49+1:225:19
18Malek MartinOB StrakoniceCzech Republic15:49+1:225:19
20Benjaminsen VidarLillomarka OLNorway15:52+1:255:20
21Schmidt MarcusTSG WieslochGermany16:37+2:105:35
22Gruenberger MartinOrienteering KlosterneuburgAustria16:51+2:245:40
23Viru UloSK Aasa 5Estonia16:53+2:265:41
24Veljacik PavelOK Sparta PrahaCzech Republic17:01+2:345:43
25Juhasz GaborHodmezovasarhelyi TCHungary17:13+2:465:47
26Carbone GianlucaAssociazione Amatori OrienteerItaly17:16+2:495:48
27Cerescu PavelCS Run KompassMoldova, Republic of17:18+2:515:49
28Filo GyorgyHodmezovasarhelyi TCHungary17:25+2:585:51
29Holmqvist AndersSnattringe SKSweden17:36+3:095:55
30Kosut JanROB klub KYSUCASlovakia17:55+3:286:01
31Egge GuttormIL GeoFormNorway18:01+3:346:03
32Miklos KormendiMegalodusz SEHungary18:16+3:496:09
33Wiren MikaelAttunda OKSweden18:33+4:066:14
34Gorev KirillRus veteranRussian Federation18:35+4:086:15
35Hickling AlanSaxons Orienteering ClubGreat Britain18:40+4:136:17
36Weiler ZsoltMAFCHungary18:59+4:326:23
37Nummela ArtoMantsalan UrheilijatFinland19:01+4:346:24
38Pyykko JuhaniKarkkiRastiFinland19:56+5:296:42
39Sochor TomasOB HavirovCzech Republic20:43+6:166:58
40Antikainen JarmoMantsalan UrheilijatFinland21:47+7:207:20
41Maki KariJamsan Retki VeikotFinland25:38+11:118:37
Paetzold PhilipOLG BernSwitzerlandmispunched
Ziliskis GirtsMona OKLatviamispunched
Kobel MatthiasOLG SkandiaSwitzerlandmispunched

M55-B

2 590 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Ilmonen MattiJamsan Retki VeikotFinland14:145:29
2Mlynarczyk PiotrUKS Orientus LodzPoland15:13+0:595:52
3Wohlrabe LutzESV Lok Schoeneweide BerlinGermany15:39+1:256:02
4Ivanov AndreiKuzmolovoRussian Federation15:45+1:316:04
5Pedersen Helge LangFarumTisvilde OKDenmark16:41+2:276:26
5Pregartner GeorgSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria16:41+2:276:26
7Fortunato CarlosOri-EstarrejaPortugal17:20+3:066:41
8Wirz AndreSwiss O ToursSwitzerland17:27+3:136:44
9Bolrao JoseCOC Clube de Orientacao do CenPortugal17:41+3:276:49
10Slama PeterKlub OB ATU KosiceSlovakia17:50+3:366:53
11Viljamaa JaanusSK Aasa 5Estonia18:05+3:516:58
11Gotthardt ChristianHSV SpittalAustria18:05+3:516:58
13Naulin VolkerOK RoskildeGermany18:37+4:237:11
14Kiss MihalyCS Orienter Tg MuresRomania18:59+4:457:19
15Pulec PavelVSK Mendelu BrnoCzech Republic19:05+4:517:22
16Nemeth ZsoltVeszpremi Honved SEHungary19:34+5:207:33
17Papuga FrantisekKlub OB ATU KosiceSlovakia19:35+5:217:33
18Navalinskas TomasDevyni LabirintaiLithuania20:09+5:557:46
19Resch KurtOrienteering KlosterneuburgAustria20:20+6:067:51
20Jaanus MargusKooperaatorEstonia21:12+6:588:11
21Karczag TamasDiosgyori VTKHungary21:40+7:268:21
22Andresen MortenOK SkeidiNorway22:45+8:318:47
23Brax AnttiTampereen PyrintoFinland23:12+8:588:57
24Fontoura JoseCPOCPortugal25:05+10:519:41
25Doskar BorisOK JISKRA NOVY BORCzech Republic25:31+11:179:51
26Nemcsenyi LaszloDISZHungary26:49+12:3510:21
27Sorin FilimonCS Maratin Rivulus Dominarum BRomania34:52+20:3813:27
Jevsevar BojanOrientacijski klub BreziceSloveniamispunched
Durco BorisKlub OB ATU KosiceSlovakiamispunched
Polster JosefHSV SpittalAustriamispunched
Opetnik SiegfriedHSV KLAGENFURTAustrianot competing
Saranen AkiPihkaniskatFinlandnot competing
Koucky RomanVSTJ Ekonom PrahaCzech Republicnot competing
Koskinen JuhaVaajakosken TeraFinlandnot competing
Horvath SandorTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungarynot competing
Nemecek JanUSK PrahaCzech Republicnot competing
Slutsky StefanHudson Valley OrienteeringUnited Statesnot competing
Forsberg ConnyLanghundra IFSwedennot competing
Egei TamasTabani Spartacus SKEHungarynot competing
Vydra IvanOK ChrastavaCzech Republicnot competing
Nicolae GheorgheNord Team Orientare BistritaRomanianot competing
Petukas ArimantasOSK SakasLithuanianot competing
Ramos Roman Jose AngelADOLSpainnot competing

M60-A

2 840 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jenzer LukasULUS REISEWELTSwitzerland13:264:43
2Backlund PerOK SodertornSweden14:07+0:414:58
3Pollak JozefKlub OB ATU KosiceSlovakia14:20+0:545:02
4Vadla Njaal FSandnes ILNorway14:34+1:085:07
5Bohsmann MichaelOL Team FilderGermany14:38+1:125:09
6Kobel DanielOLG BernSwitzerland14:49+1:235:13
7Routsi JyrkiSuunnistusmatkatFinland14:51+1:255:13
8Vaclavek TomasSK SKI OB SternberkCzech Republic15:13+1:475:21
9Ziaziulia IvanasOK SauleLithuania15:16+1:505:22
9Hierweg KarolKOBRA BratislavaSlovakia15:16+1:505:22
11Pel ChristophSwiss O ToursSwitzerland15:22+1:565:24
12Kristensen ArneHerlufsholm OKDenmark15:24+1:585:25
13Lehto KariTurun MetsankavijatFinland15:25+1:595:25
14Niemi Kari VeliHauhon SisuFinland15:37+2:115:29
15Szocs LaszloTabani Spartacus SKEHungary15:57+2:315:36
16Miksys EugenijusSilales SMLithuania15:59+2:335:37
17Bjorgum JonKristiansand OKNorway16:01+2:355:38
18Sacher MartinULUS REISEWELTSwitzerland16:10+2:445:41
19Rammann AndrusKooperaatorEstonia16:15+2:495:43
20Van de Moortel BartOmegaBelgium16:23+2:575:46
21Tokes ArpadSilvanus SportegyesuletHungary16:26+3:005:47
22Muliter GaborHegyisport Szentendre EgyesuleHungary16:29+3:035:48
23Palicka MiroslavKOB CINGOV Spisska Nova VesSlovakia16:37+3:115:51
24Pucens IvarsMona OKLatvia16:48+3:225:54
25Aeschlimann UlrichULUS REISEWELTSwitzerland17:00+3:345:59
26Kopland JensModum OLNorway17:05+3:396:00
27Hansen HenrikLyngby OKDenmark17:16+3:506:04
28Diri RefikISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey17:23+3:576:07
29Zimmermann GerdSSV Planeta RadebeulGermany17:27+4:016:08
30Haverstad Ingemar JanssonLierbygda OrienteringslagNorway17:28+4:026:09
31Reha JaanusKooperaatorEstonia17:30+4:046:09
32Paganus AriAngelniemen AnkkuriFinland17:31+4:056:10
33ZeinerGundersen RichardAker Brygge OrienteringNorway17:37+4:116:12
34Janko TamasHegyisport Szentendre EgyesuleHungary17:43+4:176:14
35Tolgyesi TiborNYVSCHungary18:00+4:346:20
36Josefsson LennartRydboholms SKSweden18:12+4:466:24
37Peisenieks VarisKapa OKLatvia18:19+4:536:26
38Feher MihalyHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary18:29+5:036:30
39Proske HerwigOC FuerstenfeldAustria18:31+5:056:31
40Jorgensen Gregers HelgeBallerup OKDenmark18:50+5:246:37
41Billroth GeorgOrienteering KlosterneuburgAustria18:54+5:286:39
41Kerenyi DenesHegyisport Szentendre EgyesuleHungary18:54+5:286:39
43Fanta MiroslavVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic18:57+5:316:40
44Graumann BerndESV Lok Schoeneweide BerlinGermany19:08+5:426:44
45Bruzga PranasOK TakasLithuania19:18+5:526:47
46Rudakov VolodymyrOC MASTERUkraine19:21+5:556:48
47Piispanen ReimaOulaisten HuimaFinland19:37+6:116:54
48Plaian VoicuCS TranSilvaNorway19:42+6:166:56
49Nagelis JanisMona OKLatvia20:12+6:467:06
49Pierlot AndreFRSO BelgiumBelgium20:12+6:467:06
51Papai JanosARAKHungary21:32+8:067:34
52Hrenko LaszloHonved Bottyan SEHungary22:26+9:007:53
53Trocsanyi ZoltanSilvanus SportegyesuletHungary22:51+9:258:02
54Zempleni AndrasHegyvidek KFKI Optimista SportHungary23:52+10:268:24
55Jozsef VargaGocsej Orienteering ClubHungary24:04+10:388:28
56Nemeth FerencBaranya TeamHungary28:56+15:3010:11
Rebak Sandor LaszloSTEHungarymispunched
Hosek LubomirOB Ceske BudejoviceCzech Republicmispunched

M60-B

2 440 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Raastad EspenSkien OKNorway14:215:52
2Borachenko AlexanderTitan OKRussian Federation14:34+0:135:58
3Kradischnig GuenterOLC GrazAustria15:16+0:556:15
4Jakobi ZdenekOB HavirovCzech Republic15:39+1:186:24
5Vanko PeterHegyisport Szentendre EgyesuleHungary15:42+1:216:26
6Heikoop AnneHOC93Netherlands16:17+1:566:40
7Eriksson LeifModum OLSweden17:17+2:567:05
8Angster GaborBaranya TeamHungary17:20+2:597:06
9Betlem MattiJOKAEstonia17:24+3:037:07
10Krejcik ZbynekSKOB ZlinCzech Republic18:21+4:007:31
10Moravszky JanosHonved Bottyan SEHungary18:21+4:007:31
12Blabla ZdenekExpres Czech TeamCzech Republic18:41+4:207:39
13Zentai LaszloHegyisport Szentendre EgyesuleHungary18:47+4:267:41
14German Sallo ZoltanCS Orienter Tg MuresRomania18:58+4:377:46
15Toivonen JariEpilan EsaFinland19:01+4:407:47
16Jalanto EskoKangasala SKFinland19:04+4:437:48
17Szocs ZoltanCS Orienter Tg MuresRomania19:42+5:218:04
18Balcar AlesOK 99 Hradec KraloveCzech Republic20:02+5:418:12
19Lajos TothTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary20:24+6:038:21
20Zelei FerencDenever Barlangkutato es SzabaHungary20:39+6:188:27
21Safran ZoltanARAKHungary20:59+6:388:35
22Gawel JiriExpres Czech TeamCzech Republic21:17+6:568:43
23Urban AndrasKuruclesHungary22:11+7:509:05
24Ioan ChiforNord Team Orientare BistritaRomania25:02+10:4110:15
25Szebenyi BelaKAL SEHungary25:03+10:4210:15
Mikolavicius GintarasDevyni OSKLithuanianot competing
Dikos PavelOK JISKRA NOVY BORCzech Republicnot competing
Ptasekas JuliusDevyni LabirintaiLithuanianot competing
Tamas GajdosTabani Spartacus SKEHungarynot competing
Ptasekas MariusDevyni LabirintaiLithuanianot competing
Jozsef KovacsEgri Testedzo ClubHungarynot competing
Anil KurtulusISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeynot competing
Lindgren LarsOK ODMARDENSwedennot competing
Runesson LarsOK VivillSwedennot competing
Thomee AndersIFK Mora OKSwedennot competing
Peter ClericiULUS REISEWELTSwitzerlandnot competing
Bolliger StefanULUS REISEWELTSwitzerlandnot competing
Bandixen SoenkeSwiss O ToursSwitzerlandnot competing
Carlsson StefanAlfta Osa OKSwedennot competing
Moldovan LaszloCS Orienter Tg MuresRomanianot competing
Strand TorRaumar OrienteringNorwaynot competing
Nemeshazi LaszloPSEHungarynot competing
Doman GaborVeszpremi Honved SEHungarynot competing
Sandor LaszloOSCHungarynot competing
Drese WernerOLV UslarGermanynot competing
Laine MarkkuMantsalan UrheilijatFinlandnot competing
Peltonen HannuAnttolan UrheilijatFinlandnot competing
Varjo ValloKooperaatorEstonianot competing
Mayol PedroMurcia OSpainnot competing
Arapoglu AretISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeynot competing
Bylars LeifForsa OKSwedennot competing
Pettersson KennethJarfalla OKSwedennot competing
Farkas LajosSzegedi Bokorugro SEHungarynot competing
Luzny LadislavOB HavirovCzech Republicnot competing
Lang KarlOrienteering KlosterneuburgAustrianot competing
Iversen Egil WickstrandHeming OrienteringNorwaydid not start

M65-A

2 750 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Ammann MarioOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland14:305:16
2Alle PaulScapa NANCY OrientationFrance15:05+0:355:29
3Malinen JoukoRajamaen RykmenttiFinland15:08+0:385:30
4Ericson ThomasAlfta Osa OKSweden15:43+1:135:42
5Lund RolfHelsingoer SOKDenmark16:00+1:305:49
6Svensson Sven IngeHassleholms OKSweden16:11+1:415:53
7Cuche DenisSwiss O ToursSwitzerland16:15+1:455:54
8Eeles PhilipSouthampton Orienteering ClubGreat Britain16:20+1:505:56
9Sani MikkoHollolan Urheilijat 46Finland16:24+1:545:57
10Gruen PaulOLG Stroeck WienAustria16:46+2:166:05
11Liukkala PekkaHauhon SisuFinland16:58+2:286:10
12Kurmann JoeULUS REISEWELTSwitzerland17:02+2:326:11
13Eriksen AreOslostudentenes IKNorway17:09+2:396:14
14Rantio Jukka PekkaHauhon SisuFinland17:16+2:466:16
15Henriksson UlfKorsnas IF OKSweden17:36+3:066:24
16Bokros IstvanMEAFCHungary18:06+3:366:34
17Huttunen KalleKuopion SuunnistajatFinland18:11+3:416:36
18Szepesi ImreSilvanus SportegyesuletHungary18:14+3:446:37
19Purgathofer WernerOLG Stroeck WienAustria18:18+3:486:39
20Krochmal AndrzejKOS WarszawaPoland18:31+4:016:44
21Sorlie OyvindHadeland OLNorway18:33+4:036:44
22Kohler HansruediOLG DachsenSwitzerland18:46+4:166:49
23Hanzl VlastimilVSK Mendelu BrnoCzech Republic18:58+4:286:53
24Mircea PopCS Maratin Rivulus Dominarum BRomania19:04+4:346:56
25Rokko JuriRSK JohvikasEstonia19:05+4:356:56
26Rodrigues VitorCPOCPortugal19:16+4:467:00
26Johansson BerntHSV AbsamAustria19:16+4:467:00
28Jurenik JosefSK OB OstravaCzech Republic19:28+4:587:04
29Tasic ZivotaOK DIFSerbia19:40+5:107:09
30Daniel BarkaszCondor Club AradRomania19:41+5:117:09
31Natvig BaardNittedal OrienteringNorway19:56+5:267:14
32Skyttner JanErikLjusdals OKSweden20:06+5:367:18
33Tivadar HorvathVeszpremi Honved SEHungary20:26+5:567:25
34Vollen MagneOslostudentenes IKNorway20:31+6:017:27
35Nurisalo SeppoKokkolan SuunnistajatFinland20:33+6:037:28
36Bohman OlleHjarnarps OLSweden20:58+6:287:37
37Scherr BrunoHSV SpittalAustria21:02+6:327:38
38Sundstrom SvenBredareds IFSweden21:10+6:407:41
39Rantala AulisKokkolan SuunnistajatFinland21:20+6:507:45
40Kopelevich AleksandrRus veteranRussian Federation21:40+7:107:52
41Huemer MeinradWATAustria21:53+7:237:57
42Jozsef BugarBOF BudaorsHungary22:17+7:478:06
43Laaksonen LasseSuomusjarven SisuFinland22:33+8:038:12
44Honfi GaborEgri Testedzo ClubHungary22:35+8:058:12
45Scherrer MatthiasSwiss O ToursSwitzerland23:27+8:578:31
46Fadum OivindSande SKNorway23:42+9:128:37
47Sveen JanRaumar OrienteringNorway23:57+9:278:42
48Szaloki RezsoGyongyosi Tajfuto KlubHungary24:24+9:548:52
49Merirand JyriOtepaa SKEstonia26:45+12:159:43
50Szunyog JozsefSilvanus SportegyesuletHungary27:07+12:379:51
51Pedersen ArnfinnGjoe Vard OLNorway29:48+15:1810:50
52Rothweiler HeinzSwiss O ToursSwitzerland31:17+16:4711:22
Parzewski JerzyKU AZS WAT WarszawaPolandmispunched
Schmidtko GertUSC MagdeburgGermanymispunched
Brox OlaOL TotenTrollNorwaymispunched
Grinde BjornOslostudentenes IKNorwaymispunched
Skoda PremekSlavia Liberec orienteeringCzech Republicmispunched
Pilar KarelKCT AsCzech Republicmispunched
Petersen Lars HanghojBallerup OKDenmarkmispunched
Guglielmetti FrancescoGOLD SavosaSwitzerlandmispunched
Karlsen Tom ArildFredrikstad SkiklubbNorwaydid not start

M65-B

2 070 m, 59 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Balla SandorHegyisport Szentendre EgyesuleHungary12:336:03
2Harkanyi CsabaSilvanus SportegyesuletHungary12:54+0:216:13
3Niinisto HarriAngelniemen AnkkuriFinland12:55+0:226:14
4Hofmans JacquesFRSO BelgiumBelgium13:39+1:066:35
5Ahlroth TimoTurengin SarastusFinland14:26+1:536:58
6John VladimirExpres Czech TeamCzech Republic14:32+1:597:01
7Solbergseter Tor WillyAustmarka IL O gruppeNorway14:41+2:087:05
8Havren LennartTullinge SKSweden14:55+2:227:12
9Larsson MatzGustavsbergs OKSweden15:33+3:007:30
10Dubois BernardFRSO BelgiumBelgium15:45+3:127:36
11Zsilinszky Pal JanosDISZHungary15:47+3:147:37
12Tornros StaffanTumba Malarhojden OKSweden15:51+3:187:39
13Carnby UlfTaby OKSweden16:06+3:337:46
14Hrouza JanKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic16:19+3:467:52
15Silin VasilSILINGermany16:22+3:497:54
16Zilincik SlavkoKlub OB ATU KosiceSlovakia16:26+3:537:56
17Jokinen MattiTurun VisatFinland16:36+4:038:01
18Saario JouniTurun SuunnistajatFinland16:39+4:068:02
19Strand ErlingBergens TFNorway17:03+4:308:14
20Linsefors ClaesLunds OKSweden17:06+4:338:15
21Vigelius KariSalon ViestiFinland17:24+4:518:24
22Levai KalmanKarcagi SEHungary17:26+4:538:25
23Seefeld Karl HeinzOLV UslarGermany17:33+5:008:28
24Istvan JuhaszTabani Spartacus SKEHungary17:50+5:178:36
25Ulevicius HenrikasDevyni LabirintaiLithuania18:01+5:288:42
26Melkes AntalSMAFCHungary18:14+5:418:48
27Oesth TommyLjusdals OKSweden18:52+6:199:06
28Endrodi JozsefPaksi SportegyesuletHungary19:16+6:439:18
29Dimitrijevic IlijaOK DIFSerbia19:27+6:549:23
30Lahteenmaki HannuHameenlinnan TarmoFinland19:35+7:029:27
31Ardelean TeodorCSO MadarasRomania19:52+7:199:35
32Simocko MichalKlub OB ATU KosiceSlovakia20:33+8:009:55
33Somlay GaborPSEHungary20:39+8:069:58
34Gjestvang SjurOL TotenTrollNorway21:36+9:0310:26
35Karoly MeszarosTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary23:10+10:3711:11
36Hannikainen MikkoIta Paijanteen rastiFinland24:10+11:3711:40
37Sjoholm AndersOK TrianFinland25:35+13:0212:21
38Hojny OldrichOK Sparta PrahaCzech Republic26:44+14:1112:54
Dahlman RolandMalmo OKSwedenmispunched
Horvath ImreSilvanus SportegyesuletHungarynot competing
Faria GilsonCORDFBrazilnot competing
Csikos MiklosFutarok ScHungarynot competing
Hemstrom MatsGavle OKSwedennot competing
Pelyhe DenesSalgotarjani Dornyay SEHungarynot competing
Nyystila JukkaLaihian LujaFinlandnot competing
Tuomaala JuhaniKokkolan SuunnistajatFinlandnot competing
Aherto JormaLahden Suunnistajat 37Finlandnot competing
Ivansson JanHSV AbsamAustrianot competing
Jungell JohanKorsnas IF OKSwedennot competing
van de Riet GerritOLifantNetherlandsnot competing
Koger GyulaBaranya TeamHungarynot competing
Petersen FinnOK RoskildeDenmarknot competing
Gryaznevich MikhailThames Valley Orienteering CluGreat Britainnot competing
Nissila JormaKokkolan SuunnistajatFinlandnot competing
Papinsaari KariKangasala SKFinlandnot competing
Jahn PavelOK Sparta PrahaCzech Republicnot competing
Hick ServaisCOLiegeBelgiumnot competing
Josef HonesHSV RiedAustrianot competing
Imeli JanosMegalodusz SEHungarynot competing

M70-A

2 330 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Hyyrylainen RaimoJuvan UrheilijatFinland13:055:36
2Jakobsson LarsVasteras SOKSweden13:23+0:185:44
3Bozhko MykolaO ClubUkraine13:40+0:355:51
4Loukonen VeikkoPiikkion KehitysFinland14:00+0:556:00
5Brunstedt JanneOK RoskildeDenmark14:07+1:026:03
6Prinda OldrichSlavia Liberec orienteeringCzech Republic14:13+1:086:06
7Railimo MattiSOC AsikkalaFinland14:37+1:326:16
8Walberg KennethOK KareSweden14:41+1:366:18
9Sillien FreddyFRSO BelgiumBelgium14:43+1:386:18
10Bell AsgeirStavanger OrienteringsklubbNorway14:53+1:486:23
11Sandor BikkiVeszpremi Honved SEHungary14:58+1:536:25
12Kovacs Attila GaborZold Sportok ClubjaHungary15:04+1:596:27
13Turku VesaHelsingin SuunnistajatFinland15:05+2:006:28
14Troemborg WidarSande SKNorway15:12+2:076:31
15Helkkula SimoPitajanmaen TarmoFinland15:20+2:156:34
16Nieminen PerttiRajamaen RykmenttiFinland15:25+2:206:36
17In der Stroth ReinhardOsnabruecker TBGermany15:31+2:266:39
18Lakanen EnsioVaajakosken TeraFinland15:37+2:326:42
19Larsson GoranSala OKSweden15:48+2:436:46
20Unt ReinOK TONEstonia15:52+2:476:48
21Skalberg Hans ErikVasteras SOKSweden15:59+2:546:51
22Blomstrom StenIK SternSweden16:05+3:006:54
23Strib Hans ChristianOK GormDenmark16:19+3:147:00
24Lakkala OssiKuopion SuunnistajatFinland16:21+3:167:01
25Andras Bogdanovits srHonved Bottyan SEHungary16:24+3:197:02
26Ticleanu MirceaOK SILVA CAMPINARomania16:52+3:477:14
27Noren PaulOK SodertornSweden16:54+3:497:15
28Bobach PoulAalborg OKDenmark16:55+3:507:15
29Persson AkeHjarnarps OLSweden16:56+3:517:16
30Kjellin UlfOK HedstrommenSweden16:57+3:527:16
31Rauhamaeki KimmoJamsan Retki VeikotFinland17:05+4:007:19
32Tarvainen JuhaniPitajanmaen TarmoFinland17:07+4:027:20
33Rublevskyi VasylOC MASTERUkraine17:13+4:087:23
34Kivikas ArvoIlves OKEstonia17:16+4:117:24
35Gorelov ViacheslavRus veteranRussian Federation17:17+4:127:25
36Persson LarsOK KompassenSweden17:21+4:167:26
37Lehtinen TeuvoSOC AsikkalaFinland17:24+4:197:28
37Skjaker PaulHadeland OLNorway17:24+4:197:28
39Rautanen PauliJarvenpaan PaloFinland17:27+4:227:29
40Johansson StigHelsingborgs SOKSweden17:46+4:417:37
41Boros ZoltanHegyisport Szentendre EgyesuleHungary17:51+4:467:39
42Kriz PavelUNITOP ZdarCzech Republic17:57+4:527:42
43Hakansson Nils ArneStigmannen Karlshamns OKSweden18:01+4:567:43
44Tatter TiitOK TONEstonia18:04+4:597:45
45Jelinek PetrVSK Mendelu BrnoCzech Republic18:08+5:037:46
46Ladi JanosBakonyi Tajfuto KlubHungary18:19+5:147:51
47Nataas MagnusBergens TFNorway18:26+5:217:54
48Pilc OldrichSK SKI SPORT PradedCzech Republic18:39+5:348:00
49Buchwalder KurtULUS REISEWELTSwitzerland18:40+5:358:00
50Kallio LasseSuomusjarven SisuFinland18:49+5:448:04
51Dawson RoyGafanhoriGreat Britain18:52+5:478:05
52Sikora MiroslavTJ Banik Ostrava OKDCzech Republic18:57+5:528:07
53Olsson GertTockarps IKSweden18:59+5:548:08
54Bartak JiriOK ChrastavaCzech Republic19:23+6:188:19
55Lajos AndrasiVeszpremi Honved SEHungary19:36+6:318:24
56Sol MichelOPA MontignyFrance19:46+6:418:29
57Asberg JanHaverodals SKSweden20:01+6:568:35
58Haraldsson MagnusGustavsbergs OKSweden20:24+7:198:45
59Kataja LasseSuomusjarven SisuFinland21:05+8:009:02
60Makela MarttiSOC AsikkalaFinland21:27+8:229:12
61Frei AlbertOLG DachsenSwitzerland21:46+8:419:20
62Rekaa SveinungNotodden OLNorway27:17+14:1211:42
Tibor KorbelyVeszpremi Honved SEHungarymispunched
Chmelik AlesVSK Mendelu BrnoCzech Republicmispunched
Aarstad Finn MortenStavanger OrienteringsklubbNorwaymispunched
Kalliomaa LasseLaihian LujaFinlandmispunched
Leino TapioHelsingin SuunnistajatFinlandmispunched
Wyder GregorULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Slant TeuvoIPRFinlandmispunched
Sorevik TorTIF VikingNorwaymispunched

M70-B

1 980 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Pusa RaimoOriveden PonnistusFinland14:067:07
2Bakken Hans RoarEiker OLNorway14:16+0:107:12
3Nurminen MarkkuSuosmeren SalpaFinland15:07+1:017:38
4Molnar GaborMAFCHungary15:10+1:047:39
5Joergensen KayPorsgrunn OLNorway15:49+1:437:59
6Torma MarkkuKannuksen UraFinland16:02+1:568:05
7Tuskes GyorgyEgyesuleten kivuliHungary16:42+2:368:26
8Alvheim AtleFana ILNorway16:48+2:428:29
9Greminger HeiriULUS REISEWELTSwitzerland16:53+2:478:31
10Johansson LarsMalmo OKSweden17:09+3:038:39
11Smetana RadimOK ChrastavaCzech Republic17:23+3:178:46
12Stahl BengtHjarnarps OLSweden17:32+3:268:51
13Tsyhanov OleksandrDmytro HorelyyUkraine17:44+3:388:57
14Fluck IstvanBaranya TeamHungary18:01+3:559:05
15Hejjas AttilaDiosgyori VTKHungary18:08+4:029:09
16Kovacs AndrasHonved Bottyan SEHungary18:19+4:139:15
17Klemetsaune Jon ArneOL TrollelgNorway18:21+4:159:16
18Wozniak JozefKU AZS WAT WarszawaPoland18:24+4:189:17
19Heinonen KariKuopion SuunnistajatFinland18:33+4:279:22
20Alexandrescu ConstantinOK SILVA CAMPINARomania18:36+4:309:23
20Andersson KarlErikIFK Mora OKSweden18:36+4:309:23
22Siegert ReinhardWATAustria18:37+4:319:24
23Keranen KaukoUrjalan UrheilijatFinland18:46+4:409:28
24Rancak JosefOK JISKRA NOVY BORCzech Republic18:54+4:489:32
25Kainzbauer JosefWATAustria18:58+4:529:34
26Herrgard Clas GoranGustavsbergs OKFinland19:12+5:069:41
27Girardi PaoloOrienteering Mezzocorona ASDItaly19:21+5:159:46
28Wendelboe FlemmingHelsingoer SOKDenmark19:23+5:179:47
29Karlsen Knut GHeming OrienteringNorway19:40+5:349:55
30Nieminen PauliHyvinkaan RastiFinland19:52+5:4610:02
31Kumlin AndersIK YmerSweden20:04+5:5810:08
32Ormberg Jan OlavFana ILNorway20:11+6:0510:11
33Waser FranzOLK RafzerfeldSwitzerland20:19+6:1310:15
34id Blum LaszloSzegedi Bokorugro SEHungary20:32+6:2610:22
35Uljas RistoRasti JyryFinland21:04+6:5810:38
36Tanttu UntoKeravan UrheilijatFinland21:07+7:0110:39
37Bernardi SilvanoOrienteering TarzoItaly21:12+7:0610:42
38Vennevik Nils OlavFreidigNorway21:16+7:1010:44
39Helin JormaRasti JyryFinland21:17+7:1110:44
40Schei HelgeFoerde ILNorway21:33+7:2710:53
41Rothweiler KurtULUS REISEWELTSwitzerland22:14+8:0811:13
42Ferenc KardosOSCHungary22:26+8:2011:19
43Barkestam LennartIK HakarpspojkarnaSweden24:32+10:2612:23
44Hotti ReinoHelsingin SuunnistajatFinland25:18+11:1212:46
45Malm LauriYkspihlajan ReimaFinland33:32+19:2616:56
46Nemeti AndrasSzegedi Bokorugro SEHungary46:48+32:4223:38
Gombos GyulaSarvari Kinizsi SportegyesuletHungarymispunched
Nops LembitOK IlvesEstoniamispunched
Hiirijoki PenttiSuunta SepotFinlandmispunched
Karmazin PetrSlavia Liberec orienteeringCzech Republicmispunched
Bacs Andreics otopeniRomanianot competing
Rahm WalterOLG PfaeffikonSwitzerlandnot competing
Joergensen Finn OleIK Grane Arendal OrienteringNorwaynot competing
Troesse LutzSV TU IlmenauGermanynot competing
Kaukiainen RaimoHollolan Urheilijat 46Finlandnot competing
Juutinen HannuSK PohjantahtiFinlandnot competing
Sevcik MilanOK ChrastavaCzech Republicnot competing
Johansson LeoVandrarringenSwedennot competing
Lowegren IngeKatrineholms OKSwedennot competing
Larsson LarsGunnarOK SodertornSwedennot competing
Billingsoe Leif MagneEidskog OLNorwaynot competing
Waage AndersFreidigNorwaynot competing
Solli Jan ArveAskoy OLNorwaynot competing
Jacobsen Svein STyrving ILNorwaynot competing
Pocius RemigijusMedeina OKLithuanianot competing
Komoroczki AndrasSilvanus SportegyesuletHungarynot competing
Aarnio SeppoRasti PiikkioFinlandnot competing
Saksman KaiOK TON FinlandFinlandnot competing
Johnsen KeldTisvilde Hegn OKDenmarknot competing
Bastin HubertFRSO BelgiumBelgiumnot competing

M75-A

2 040 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Hanhela MaunoHaukiputaan HeittoFinland13:046:24
2Rusko HeikkiVaajakosken TeraFinland14:02+0:586:52
3Kivisto ErkkiPihkaniskatFinland14:37+1:337:09
4Hyyrylainen JormaJuvan UrheilijatFinland15:21+2:177:31
5Helle EdvinAskvoll og Holmedal ILNorway15:29+2:257:35
6Revhaug HelgeRingerike OLNorway15:33+2:297:37
7Conrad DieterSV Wissenschaft QuedlinburgGermany15:45+2:417:43
8Burmann WernerOLC WienerwaldAustria15:46+2:427:43
9Bonek ErnstNaturfreunde WienAustria16:08+3:047:54
10Jelinek IstvanPSEHungary16:14+3:107:57
11Sandelien BjornHeming OrienteringNorway16:41+3:378:10
12Orpana RistoSOC AsikkalaFinland16:59+3:558:19
13Petersen John Thomas KNittedal OrienteringNorway17:15+4:118:27
14Backman Sven OlofIK FalkenFinland17:20+4:168:29
14Svendsen OleOK RoskildeDenmark17:20+4:168:29
16Lukkarinen OlaviSK PohjantahtiFinland17:47+4:438:43
17Linnersjoe BjoernOK OrionSweden18:01+4:578:49
18Landstad Magnus BFreidigNorway18:04+5:008:51
19Makinen JuhaniSaloisten ReipasFinland18:11+5:078:54
20Stordal Hans LarsTonsberg og omegn OLNorway18:32+5:289:05
20Wessman RistoHiidenkiertajatFinland18:32+5:289:05
22Vajda LaszloZTCHungary18:49+5:459:13
23Pospisil JaromirUNITOP ZdarCzech Republic19:00+5:569:18
24Bergstrom HasseTyrving ILNorway19:01+5:579:19
25Inkinen PaavoRasti JyryFinland19:03+5:599:20
26Feiring TrondHamar OKNorway19:07+6:039:22
26Virtanen KalleRasti LukkoFinland19:07+6:039:22
28Hvoslef Oscar HenrikIK SternNorway19:17+6:139:27
29Virtanen MarkkuEspoon AkillesFinland19:39+6:359:37
30Barrable AnthonyRoyal Air Force Orienteering RGreat Britain19:46+6:429:41
31Keri GerzsonSilvanus SportegyesuletHungary20:07+7:039:51
32Nilsson RolandSOK ViljanSweden20:32+7:2810:03
33Poom MatiOK TONEstonia21:07+8:0310:21
34Hurtig AndersKvarnsvedens GoIF OKSweden21:12+8:0810:23
35Tiura TapioHelsingin SuunnistajatFinland21:23+8:1910:28
36Rantasaari AnttiPiikkion KehitysFinland21:49+8:4510:41
37Martinsson JerryOK MotalaSweden22:39+9:3511:06
38Hunyadi KarolyPSEHungary23:03+9:5911:17
39Horvath ZoltanZTCHungary27:37+14:3313:32
Lajos NagyBOF BudaorsHungarymispunched
Offrell RolandFrosta OKSwedenmispunched
Mattila PerttiHelsingin SuunnistajatFinlandmispunched
Laugen Jan PetterImaas ilNorwaymispunched
Hartikainen Pertti SRiihimaen SuunnistajatFinlandmispunched
Suter HansjoergCA RoseSwitzerlandmispunched
Keller HeinzULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Andersson GoranStigmannen Karlshamns OKSwedenmispunched
Peltola TimoMS ParmaFinlandmispunched
Steinbekken Ole KristianOdal olNorwaymispunched
Bjaaland HelgeHeming OrienteringNorwaydid not finish

M75-B

1 780 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Axmalm LarsGSavedalens AIKSweden15:358:45 Download route in GPX format
2Hansen MogensOK SkaermenDenmark15:46+0:118:51
3Sirola RistoKeravan UrheilijatFinland16:53+1:189:29
4Prochazka ZdenkoOddil OB KotlarkaCzech Republic17:48+2:1310:00
5Tahemaa JuriOK TONEstonia18:01+2:2610:07
6Jylha KeijoJamsan Retki VeikotFinland18:06+2:3110:10
7Retfalvi LajosSMAFCHungary18:21+2:4610:18
8Fjordheim OddIL BUL TromsoeNorway18:27+2:5210:21
9Gombkoto PeterTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary18:39+3:0410:28
10Latvasto ErkkiHelsingin SuunnistajatFinland19:25+3:5010:54
11Pedersen Jan Harald HelmichTIF VikingNorway19:34+3:5910:59
12Schindler UdoSSV Planeta RadebeulGermany19:44+4:0911:05
13Hermansson BertilStenungsunds OKSweden19:46+4:1111:06
14dr Nagy ArpadEgri Testedzo ClubHungary20:34+4:5911:33
15Skinnari HeikkiMaarian MahtiFinland21:21+5:4611:59
16Knudsen GunnarTIF VikingNorway21:31+5:5612:05
17Teppo JaakkoAron HakaFinland22:16+6:4112:30
18Yates BrianEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain23:37+8:0213:16
19Dr Szucs GyorgyBaranya TeamHungary27:15+11:4015:18
20Deak Attila KarolyCS Ady Liceum OradeaRomania27:23+11:4815:23
21Holm Lars AkeLinkopings OKSweden29:30+13:5516:34
22Vuorinen IlkkaRasti PiikkioFinland30:29+14:5417:07
23Green ClaesGoranOK Vilse 87Sweden30:54+15:1917:21
24Paulsson HardyUmea OKSweden31:55+16:2017:55
25Danneskiold Sams UlrikFarum OKDenmark32:00+16:2517:58
26Voudinmaki ToivoMullsjo SOKSweden32:26+16:5118:13
27Benes KarelOB HavirovCzech Republic33:55+18:2019:03
28Karlsson ArneOK TorSweden43:52+28:1724:38
Koivula KeijoHyvinkaan RastiFinlandmispunched
Kiss EndreBaranya TeamHungarymispunched
Kocbach LadislavBergens TFNorwaymispunched
Vold PerFana ILNorwaymispunched
Paavola VesaEpilan EsaFinlandmispunched
Nilsson GoranValbo AIFSwedenmispunched
Saarinen MauriRiihimaen SuunnistajatFinlandmispunched
Salmela MarkkuRiihimaen SuunnistajatFinlandnot competing
Kytoejoki JuhaniRasti JyryFinlandnot competing
Radil KlausWATAustrianot competing
Rapakko TimoSuomusjarven SisuFinlandnot competing
KIrt BorisNaage SKEstonianot competing
Bjorkhaug PerTIF VikingNorwaynot competing
Orrensalo ReijoTurun VisatFinlandnot competing
Nosal StanislavTJ Lokomotiva BerounCzech Republicnot competing
Hermansson LennartStangenas AISSwedennot competing
Wahlgren TomSarpsborg OLNorwaynot competing
Husdal GeirTIF VikingNorwaynot competing
Aedna EnnOK WestEstonianot competing
Gronroos TimoMS ParmaFinlanddid not start

M80-A

1 700 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Bucher EricSwiss O ToursSwitzerland12:207:15
2Grishanov JuriiRus veteranRussian Federation12:53+0:337:34
3Jensen JorgenHelsingoer SOKDenmark14:09+1:498:19
4Slavins RodrigoLatviaLatvia14:16+1:568:23
5Haugland Per JohanAarstad ILNorway14:31+2:118:32
6Hagstrom MagneFrolunda OLSweden14:44+2:248:40
7Osterbo GunnarFreidigNorway15:18+2:589:00
8Gohde GuenterTurnKlubb zu HannoverGermany15:30+3:109:07
9Israelsson StigOK TyloskogSweden15:53+3:339:20
10Aberg KurtOK TisarenSweden15:59+3:399:24
10Karlsson RolandRonneby OKSweden15:59+3:399:24
12Erkkila OlaviHameenlinnan SuunnistajatFinland16:50+4:309:54
13Knudsen Egill OTIF VikingNorway16:53+4:339:55
14Banyai AttilaZTCHungary18:33+6:1310:54
15Hovikorpi AarnoHameenlinnan TarmoFinland19:45+7:2511:37
16Gatelid AkeOK SkogshjortarnaSweden19:54+7:3411:42
17Paavola SeppoEpilan EsaFinland20:33+8:1312:05
18Mikulecky JanOK 99 Hradec KraloveCzech Republic22:01+9:4112:57
Berglund AkeHogakers OKSwedenmispunched
Bogdany MiklosTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungarymispunched
Odgaard OlavOdense OrienteringsklubDenmarkmispunched
Conrad HelmutUSV TU DresdenGermanymispunched

M80-B

1 370 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Dahlen TormodRingerike OLNorway13:399:57
2Ekdahl KunoOK P4Sweden14:02+0:2310:14
3Jacobsson SvenIF ThorSweden15:51+2:1211:34
4Pavlovics Dr GyorgyZSTHungary17:42+4:0312:55
5Jokipelto SeppoHollolan Urheilijat 46Finland18:11+4:3213:16
6Grahl Nielsen OttoBergens TFNorway18:31+4:5213:30
7Radnoti RezsoSilvanus SportegyesuletHungary18:56+5:1713:49
8Ijjasz IstvanBaranya TeamHungary19:39+6:0014:20
9Stroemme BjoernTIF VikingNorway20:19+6:4014:49
10Paavilainen ArvoIPRFinland22:56+9:1716:44
11Kannike ReinNaage SKEstonia23:04+9:2516:50
12Schoiswohl MaximilianHSV WalsAustria23:16+9:3716:58
13Helstrup BjornFredensborg OKDenmark24:01+10:2217:31
14Olofsson BertilAndrarums IFSweden26:35+12:5619:24
15Dahlstrom GunnarFredrikshofs IF Skid and OKSweden27:01+13:2219:43
16Fiechter ChristianSwiss O ToursSwitzerland29:52+16:1321:48
17Lien Jan RBergens TFNorway44:43+31:0432:38
Andersson RogerKristinehamns OKSwedenmispunched
Johansson JanAndrarums IFSwedenmispunched
Larsen FlemmingHelsingoer SOKDenmarknot competing
Kilo EskoLappeen RientoFinlandnot competing
Laine TapaniKuopion SuunnistajatFinlandnot competing

M85-A

1 490 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Hutzli MartinULUS REISEWELTSwitzerland13:098:49
2Moos ErnstSwiss O ToursSwitzerland13:14+0:058:52
3Laznicka AloisSKOB ZlinCzech Republic14:19+1:109:36
4Scheie Arne ChrOstmarka OKNorway14:33+1:249:45
5Sauter OthmarULUS REISEWELTSwitzerland14:59+1:5010:03
6Bengtsson PeoOK Pan KristianstadSweden15:16+2:0710:14
7Carlsson RuneSundbybergs IKSweden15:23+2:1410:19
8Reischl GeorgTV OsterhofenGermany16:00+2:5110:44
9Jansson JohanVaxjo OKSweden16:53+3:4411:19
10Horn GerhardSwiss O ToursSwitzerland21:14+8:0514:15
11Van de Moortel FransOmegaBelgium22:13+9:0414:54
12Mathismoen PerFana ILNorway25:46+12:3717:17
13Ijas JohannesKeravan UrheilijatFinland30:47+17:3820:39
14Langeland ArnfinnByasen ILNorway31:53+18:4421:23
Andersson RolfRimbo SOKSwedenmispunched
Havlik JaroslavSportcentrum JicinCzech Republicmispunched
Ingvaldsen AxelTIF VikingNorwaynot competing
Brax AskoTampereen PyrintoFinlandnot competing
Karlsmose HolgerCopenhagen ODenmarknot competing

M90-A

1 220 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Pettersson Kjell ArneHarlovs IFSweden17:1214:05
2Llado CarlesCOCatalunyaSpain17:59+0:4714:44
3Johansson Bertil IngeSkaneslattens OLSweden20:54+3:4217:07
4Kipper FeliksOK Orion EstoniaEstonia37:03+19:5130:22
5Larsson JohnVastvarmlands OKSweden39:24+22:1232:17
Pelkonen PenttiKeski Karjalan RastiFinlanddid not finish
Aberg Nils ErikTjallmo Godegards OKSwedennot competing

M95-A

1 090 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Kempf AdolfKTV AltdorfSwitzerland19:1117:35

W35-A

3 250 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Lamiova KatarinaKlub OB ATU KosiceSlovakia15:534:53
2Ildiko PappSalgotarjani Dornyay SEHungary17:01+1:085:14
3Barrable Sarah JaneSouth London OrienteersGreat Britain17:12+1:195:17
4Voveriene TatsianaDevyni OSKBelarus17:25+1:325:21
5Eva CsaszarGocsej Orienteering ClubHungary17:35+1:425:24
6Lukianova ZinaidaRB UnitedRussian Federation18:26+2:335:40
7McCarthy BernadettHaladas VSEHungary18:35+2:425:43
8Zsigmond Heinczi SzavaDiosgyori VTKHungary19:19+3:265:56
9Kovacs EditARAKHungary19:52+3:596:06
10Sliwczynska IlonaStowarzyszenie Team 360 stopniPoland19:54+4:016:07
11Rychla PavlaKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic20:00+4:076:09
12Petro AnnamariaFutarok ScHungary21:42+5:496:40
13Borocz IldikoPaksi SportegyesuletHungary21:44+5:516:41
14Liskany DianaSTEHungary22:58+7:057:04

W35-B

2 790 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Szivak IldikoGocsej Orienteering ClubHungary18:056:28
2Domotor CsillaSFCHungary18:07+0:026:29
3Csecs KingaOLG BernHungary18:48+0:436:44
4Belai DoraHaladas VSEHungary19:11+1:066:52
5Matesova Kopecka SarkaOOB TJ DUKLA PRAHACzech Republic21:03+2:587:32
6Vakroom TaisSRDEstonia21:45+3:407:47
7Domotor AndreaSFCHungary21:55+3:507:51
8Davidesz AgnesTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary22:58+4:538:13
9Oswald KatharinaHSV OL Wiener NeustadtGermany25:35+7:309:10
10Dienova Jananeregistrovanz v ziadnom oddieSlovakia28:59+10:5410:23
Mureniene AgneMedeina OKLithuaniamispunched
Engstedt RasaOK LinneSwedennot competing
Lorincz KatalinBEACHungarynot competing
Kaszas SzilviaBalatonfuredi Sport ClubHungarynot competing

W40-A

3 100 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Novai EvaSzegedi Vasutas SEHungary16:585:28
2Sommer PernilleOK Oest BirkeroedDenmark17:05+0:075:30
3Velde RedaOK AzuolasLithuania17:41+0:435:42
4Sollvander JessicaOK RodhenSweden17:45+0:475:43
5Flerin Drevensek MojcaKAMNISKI ORIENTACIJSKI KLUBSlovenia17:51+0:535:45
6Routsi AnastasiaRasti JyryFinland18:23+1:255:55
7Orlic AntonijaOK BjelovarCroatia18:32+1:345:58
8Grigaliunaite AgneOC LevuoLithuania18:48+1:506:03
9Szuromi MartaTabani Spartacus SKEHungary19:37+2:396:19
10Pap ViktoriaZTCHungary19:55+2:576:25
11Gabor AnitaPaksi SportegyesuletHungary20:00+3:026:27
12Marosan AgnesBEACHungary21:17+4:196:51
13Toth ZsuzsannaTabani Spartacus SKEHungary21:58+5:007:05
14Hecz KatalinHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary22:28+5:307:14

W40-B

2 610 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Gaschler Gyeviki NoraVeszpremi Honved SEHungary16:556:28
2Kiljunen MaijaRajamaen RykmenttiFinland17:56+1:016:52
3Kocsis GabriellaEgri Testedzo ClubHungary18:05+1:106:55
4Elovaara Salmi AnnaHelsingin SuunnistajatFinland18:10+1:156:57
5Kaszanitzky ViktoriaSilvanus SportegyesuletHungary19:59+3:047:39
6Szecsko ViktoriaEgri Testedzo ClubHungary20:24+3:297:48
7Rako SabinaOK VihorCroatia21:11+4:168:06
8Tajnai AnitaHaladas VSEHungary22:07+5:128:28
9Gaal Tertsch AgnesSilvanus SportegyesuletHungary26:11+9:1610:01
10Ildiko AvarTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary27:21+10:2610:28
Nikolett LadaBEACHungarynot competing
Rekecki JuditHRF Szolnoki Honved SportegyesHungarynot competing

W45-A

2 970 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Pukite IritaKapa OKLatvia14:284:52
2Fuzy AnnaOSCHungary15:44+1:165:17
3Vanjuk MerikeOK KapeEstonia15:53+1:255:20
4Agnes SimonEgri Testedzo ClubHungary16:44+2:165:38
5Ambraziene AinaS SportasLithuania17:15+2:475:48
6Pekkala SiniEspoon SuuntaFinland17:44+3:165:58
7Schmal KingaZSTHungary17:53+3:256:01
8Rostas AnikoKAL SEHungary17:56+3:286:02
9Maki NinaJamsan Retki VeikotFinland18:22+3:546:11
10Sviglerova PavlaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic18:24+3:566:11
11Godina IevaAzimuts OKLatvia18:52+4:246:21
12Benedek ViragTabani Spartacus SKEHungary18:56+4:286:22
13Preden Triina BrittSK Aasa 5Estonia19:09+4:416:26
14Salonen HeidiHelsingin SuunnistajatFinland19:22+4:546:31
15Uhlir TimeaKAL SEHungary19:27+4:596:32
16Vallner SiiriSK Aasa 5Estonia19:35+5:076:35
17Baluskova IdaOK24 PrahaCzech Republic19:46+5:186:39
18Petukiene EvandzelinaOSK SakasLithuania20:17+5:496:49
19Decsey EmokeSalgotarjani Dornyay SEHungary20:56+6:287:02
20Fuzy JuditOSCHungary22:43+8:157:38
Botor BarbaraBaranya TeamHungarymispunched
Chupekova SilviaTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakiamispunched

W45-B

2 590 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Utskarpen AudrunIL GeoFormNorway16:186:17
2Blehner MargitOK WestEstonia17:06+0:486:36
3Wetzel AnnegretSV Robotron DresdenGermany17:12+0:546:38
4Sebe KrisztinaBaranya TeamHungary17:54+1:366:54
5Mrskocova DanaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic18:43+2:257:13
6Fazakas EmokeCS Orienter Tg MuresRomania19:05+2:477:22
7Szathmary JuditCegledi Vasutas SEHungary19:45+3:277:37
8Madarassy AnikoBEACHungary20:13+3:557:48
9Jerabkova TerezaOK JISKRA NOVY BORCzech Republic20:20+4:027:51
10Peganne Gonter SzilviaBakonyi Tajfuto KlubHungary21:02+4:448:07
11Heuer AdriennVeszpremi Honved SEHungary21:04+4:468:08
12Murumets VaikeSK Aasa 5Estonia21:07+4:498:09
13Tezarek HelgaOrienteering KlosterneuburgAustria21:20+5:028:14
14Skropne Szuromi EvaARAKHungary23:48+7:309:11
15Bernadett Czebeine NemesGocsej Orienteering ClubHungary26:51+10:3310:22
Kovacs Bernadett DrZSTHungarynot competing
Vass EdithCS Orienter Tg MuresRomanianot competing
Pavelova AnnamariaKOB KysakSlovakianot competing
Schlei JuliaOLV SteinbergGermanynot competing
Loenneberg LindaTaby OKSwedennot competing
Perez Riofrio Ana BelenClub ImperdibleSpainnot competing
Shved LjudmillaSRDEstonianot competing

W50-A

2 840 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Kastner BarbaraNaturfreunde WienAustria15:205:23
2Antonowicz Anna GornickaStowarzyszenie Team 360 stopniPoland16:01+0:415:38
3Palmen VirpiEspoon SuuntaFinland17:05+1:456:00
4Ilmonen KirsiJamsan Retki VeikotFinland17:31+2:116:10
5Zelena DoraTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary17:33+2:136:10
6Wengrin AgnesTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary17:34+2:146:11
7Kink JanaOK KapeEstonia17:50+2:306:16
8Podmolikova DagmarSKOB ZlinCzech Republic17:59+2:396:19
9Barcikova RenataBK SliacSlovakia18:03+2:436:21
10Ottenback AnnikaSegersta OKSweden18:05+2:456:22
11Berger HediOrienteering KlosterneuburgAustria18:30+3:106:30
11del Campo CristinaMalarrutaSpain18:30+3:106:30
13Agnes HegedusDiosgyori VTKHungary18:57+3:376:40
14Rammann AnneliKooperaatorEstonia18:59+3:396:41
15Wolek EwaUNTS WarszawaPoland19:16+3:566:47
16Idnurm MaariSK Aasa 5Estonia19:26+4:066:50
17Zsoltne NemethVeszpremi Honved SEHungary19:31+4:116:52
18Drese EviOLV UslarGermany19:33+4:136:53
19Gyorffy GabriellaHegyisport Szentendre EgyesuleHungary19:35+4:156:53
20Mikheeva NinaKaluga OrientRussian Federation19:40+4:206:55
20Viikmaa AnneLyOK WestEstonia19:40+4:206:55
22Schmidli DianaOLC WinterthurSwitzerland20:01+4:417:02
23Cihakova LenkaSokol Kostelec nClCzech Republic20:02+4:427:03
24Erika GalambosZSTHungary20:09+4:497:05
25Asbothne Kerekes AgnesHonved Bottyan SEHungary20:33+5:137:14
26Palme GuniOrienteering KlosterneuburgAustria21:52+6:327:41
27Geosits BeatrixHaladas VSEHungary24:31+9:118:37
28Kiss TeodoraEgri Testedzo ClubHungary27:16+11:569:36
Horakova JindraOK Lokomotiva PardubiceCzech Republicmispunched
Csillag VeronikaBaranya TeamHungarymispunched
Nordstrom JosefineOK TriangelnSwedenmispunched

W50-B

2 440 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Schoenfeld UteSV TU IlmenauGermany16:516:54
2Vricanova SylvaOB HavirovCzech Republic17:23+0:327:07
3Postulkova ZuzanaTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia17:28+0:377:09
4Zsigmond JuditDiosgyori VTKHungary17:47+0:567:17
5Toth MariannaBaranya TeamHungary17:57+1:067:21
6Gassner KatjaNaturfreunde WienAustria18:07+1:167:25
7Hanyicska MihalyneSTEHungary18:18+1:277:30
8Kaminger IngridOrienteering KlosterneuburgAustria18:42+1:517:39
9Takacsne Tomordi GabriellaSMAFCHungary18:48+1:577:42
10Magyari OrsolyaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary19:07+2:167:50
10Gummus BeritIFK Mora OKSweden19:07+2:167:50
12Blum HenrietteSzegedi Bokorugro SEHungary19:25+2:347:57
13Martin del Rio Ana MariaCOMASpain20:14+3:238:17
14Banyai RekaTabani Spartacus SKEHungary20:16+3:258:18
15Auvinen KatjaTurun NMKYFinland20:28+3:378:23
16Austad AnneGreteRaumar OrienteringNorway20:31+3:408:24
17Cserjes AndreaHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary20:47+3:568:31
18Kulikova GalynaSILINGermany20:50+3:598:32
19Lovas AgnesBaranya TeamHungary20:59+4:088:35
20Kovacova MariaKlub OB ATU KosiceSlovakia21:25+4:348:46
21Kovacs VeraPaksi SportegyesuletHungary21:53+5:028:58
22Shved EllaSRDEstonia22:09+5:189:04
23Svitakova IvanaPSK Olymp PrahaCzech Republic22:42+5:519:18
24Cuesta CarolinaMalarrutaSpain23:44+6:539:43
25Shved JaanaSRDEstonia25:51+9:0010:35
26Marianna PincesTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary26:10+9:1910:43
27Inbar YasurISR OC JezreelIsrael27:02+10:1111:04
28Saoner SilviaClub ImperdibleSpain27:45+10:5411:22
Koucka IvanaVSTJ Ekonom PrahaCzech Republicnot competing
Burian HanaBEACHungarydid not start

W55-A

2 750 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Smutna JanaOOB VamberkCzech Republic16:336:01
2Matyas IldikoBaranya TeamHungary16:48+0:156:06
3Alnek AiriOK VoruEstonia16:58+0:256:10
4Amigo AnnaCOCatalunyaSpain17:35+1:026:23
5Bonde AnnetteBallerup OKDenmark18:51+2:186:51
6Wehrli JoliSwiss O ToursSwitzerland18:53+2:206:52
7Limpar MadeleineAttunda OKSweden19:01+2:286:54
8Johansson CarinaTumba Malarhojden OKSweden20:27+3:547:26
9Candotti ClaudiaAD Trento OrienteeringItaly20:32+3:597:28
10Resch JuditOrienteering KlosterneuburgAustria20:43+4:107:32
11Fritz KristineOL Team FilderGermany21:00+4:277:38
12Varady SzilviaDiosgyori VTKHungary21:10+4:377:41
13Radics AnnaEgri Testedzo ClubHungary21:23+4:507:46
14Hald RagnhildKristiansand OKNorway21:26+4:537:47
15Piffer MariaAD Trento OrienteeringItaly21:47+5:147:55
16Tomordi AgnesHegyisport Szentendre EgyesuleHungary21:51+5:187:56
17Juhas IrinaOK DIFSerbia21:57+5:247:58
18Torp Lill AnnSandefjord OKNorway22:38+6:058:13
19Musinska EvaKlub OB ATU KosiceSlovakia22:57+6:248:20
20Berger GislindOrienteering KlosterneuburgAustria22:59+6:268:21
21Jarv AnuSK Aasa 5Estonia23:04+6:318:23
22Lehvonen RiittaLapin VeikotFinland23:46+7:138:38
23Raastad RitaSkien OKNorway24:32+7:598:55
24Papugova ElenaKlub OB ATU KosiceSlovakia25:07+8:349:08
25Hribar AnicaOrientacijski klub BreziceSlovenia31:14+14:4111:21
Orsolya KrasznaiTabani Spartacus SKEHungarymispunched
Zalaiskalna VelgaMona OKLatviamispunched
Maag Iben FalckSollerod OKDenmarkmispunched

W55-B

2 070 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jenzer ChristineULUS REISEWELTSwitzerland13:386:35
2Sadecka JuditaKlub OB ATU KosiceSlovakia14:38+1:007:04
3Granath ChristinaOK SodertornSweden16:27+2:497:56
4Raaen TrineAker Brygge OrienteringNorway16:35+2:578:00
5Lukacsi AgnesBaranya TeamHungary16:47+3:098:06
6Seidl SilviaOLA TSV DeggendorfGermany17:16+3:388:20
7Krejcikova MonikaSKOB ZlinCzech Republic17:19+3:418:21
8Maget BrigitteSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria17:29+3:518:26
9Agnes Kaszasne BoaVeszpremi Honved SEHungary17:36+3:588:30
10Lippert YelenaVostokKazakhstan17:52+4:148:37
11Piispanen EijaOulaisten HuimaFinland17:53+4:158:38
12Sochorova HanaOB HavirovCzech Republic18:21+4:438:51
13Kanerva AuliSuunta SepotFinland19:16+5:389:18
14Hector ElisabethSnattringe SKSweden19:38+6:009:29
15Tanacsne Vasvari ZsuzsannaEgyesuleten kivuliHungary19:44+6:069:31
16Pelkonen PaiviKeski Karjalan RastiFinland19:52+6:149:35
17Gabrielsson ChristinaVastvarmlands OKSweden20:04+6:269:41 Download route in GPX format
18Kozachenko Natalia_____Ukraine20:15+6:379:46
19Hellenes Hilde GunnOK SkeidiNorway20:49+7:1110:03
20Salmenkyla TuulikkiHelsingin SuunnistajatFinland21:15+7:3710:15
21Kink RiinaKooperaatorEstonia21:28+7:5010:22
22Nummela PiaMantsalan UrheilijatFinland21:49+8:1110:32
23Malkova VeraOB StrakoniceCzech Republic25:18+11:4012:13
24Naumenko NadegdaPyatigorsk MeridianRussian Federation26:29+12:5112:47
Nemeckova JarmilaUSK PrahaCzech Republicnot competing
Sikkeland SolveigTyrving ILNorwaynot competing
Voitka EppOK VoruEstonianot competing
Hovikorpi AuliKeihasFinlanddid not start

W60-A

2 520 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Ammann MonikaOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland15:416:13
2Nemeth KatiOK Vilse 87Sweden16:04+0:236:22
3Natvig Kari ElisabethNittedal OrienteringNorway16:22+0:416:29
4Rudakova OlenaOC MASTERUkraine16:23+0:426:30
5Kohler KaethiOLG DachsenSwitzerland16:43+1:026:38
6Denysenko TamaraTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia16:45+1:046:38
7Karman KatalinHegyisport Szentendre EgyesuleHungary16:50+1:096:40
7Egger Keller BarbaraULUS REISEWELTSwitzerland16:50+1:096:40
9Larsson LenaSala OKSweden17:04+1:236:46
10Sani TuulaHollolan Urheilijat 46Finland17:06+1:256:47
11Bacso PiroskaMAFCHungary17:09+1:286:48
12Valentin LottaGustavsbergs OKSweden17:33+1:526:57
13Olsson ChristinaSkaneslattens OLSweden17:47+2:067:03
14Puromies MerjaEspoon SuuntaFinland17:59+2:187:08
15Jenovari GabriellaHegyisport Szentendre EgyesuleHungary18:28+2:477:19
16Klara ZarnoczayHonved Bottyan SEHungary18:30+2:497:20
17Vaerton SaimaOK Polva KobrasEstonia19:07+3:267:35
18Runesson LenaOK VivillSweden19:21+3:407:40
19Toivonen MerjaEpilan EsaFinland19:45+4:047:50
20Skyttersaeter RunaHeming OrienteringNorway20:25+4:448:06
21Marczis MartaEgri Spartacus SEHungary20:29+4:488:07
22Daniel EditHegyisport Szentendre EgyesuleHungary21:33+5:528:33
23Karlsson AnitaOK SodertornSweden22:22+6:418:52
24Voltrova SvatavaOK RoztokyCzech Republic22:48+7:079:02
25Jalanto TerttuKangasala SKFinland24:24+8:439:40
26Raudsepp UlleRSK JohvikasEstonia25:14+9:3310:00
27Luovula PiaSuosmeren SalpaFinland25:35+9:5410:09
28Cerjaka MaijaKapa OKLatvia28:36+12:5511:20
Madsen BenteTisvilde Hegn OKDenmarkdid not finish

W60-B

2 000 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Wahlberg JannikeOK KareSweden13:226:41
2Bozhko TetyanaO ClubUkraine15:31+2:097:45
3Sipova SoniaOK JISKRA NOVY BORCzech Republic15:47+2:257:53
4Sateri RaijaTurun MetsankavijatFinland16:03+2:418:01
5Kruger BirgitteHelsingoer SOKDenmark16:19+2:578:09
6Balcarova EvaOK 99 Hradec KraloveCzech Republic17:47+4:258:53
7Sladkova EvaSokol TehovCzech Republic18:14+4:529:07
8Papinsaari SirpaKangasala SKFinland18:27+5:059:13
9Mandsoo MerikeOK TONEstonia18:29+5:079:14
10Domotorne Horvat ErzsebetSFCHungary18:40+5:189:20
11Rillo TiinaOtepaa SKEstonia18:45+5:239:22
12Kreiberg Jette DinaOK RoskildeDenmark19:06+5:449:33
13Poldoja YlleOK IlvesEstonia19:20+5:589:40
14Levaine Kovacs RozaKarcagi SEHungary19:41+6:199:50
15Balazs KatalinBaranya TeamHungary19:43+6:219:51
16Guglielmetti DanielaGOLD SavosaSwitzerland20:37+7:1510:18
17Buelens JennyFRSO BelgiumBelgium20:55+7:3310:27
18Kubatova IvanaOK JISKRA NOVY BORCzech Republic21:54+8:3210:57
19Voolaine KaiOK TONEstonia28:44+15:2214:22
20Janosne CsaszarGocsej Orienteering ClubHungary29:13+15:5114:36
21Meszarosne Boros ValeriaTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary33:02+19:4016:31
22Theunckens JoelleFRSO BelgiumBelgium42:00+28:3821:00
Teike Andersson AnkiForsa OKSwedenmispunched
Oras TiinaOK IlvesEstoniamispunched
Lebiadzeva AlenaBSUBelarusnot competing
Fershalova ViktoriiaRus veteranRussian Federationnot competing
Bjoernstad TinaRaumar OrienteringNorwaynot competing
Schmidtko MartinaUSC MagdeburgGermanynot competing

W65-A

2 370 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Rosecka AlenaUNITOP ZdarCzech Republic15:206:28
2Karlsen Unni StrandFredrikstad SkiklubbNorway15:55+0:356:42
3Sporild KjellrunMalvik ilNorway17:02+1:427:11
4Jensen LeneHelsingoer SOKDenmark17:04+1:447:12
5Nisbet JaniceEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain17:17+1:577:17
6Muzsnai AgotaHegyisport Szentendre EgyesuleHungary17:35+2:157:25
7Engelby UllaOK Pan KristianstadSweden17:39+2:197:26
8Fantova LibuseVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic17:44+2:247:28
9Solli RannveigAskoy OLNorway17:59+2:397:35
10Haverstad HelgaLierbygda OrienteringslagNorway18:00+2:407:35
11Takacs AgnesSzegedi Vasutas SEHungary18:34+3:147:50
12Horvath MagdaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary18:40+3:207:52
13Troesse RenateSV TU IlmenauGermany18:52+3:327:57
14Kattilakoski KirstiAron HakaFinland18:56+3:367:59
15Johansson Anna KarinVandrarringenSweden19:00+3:408:01
16Fent MarianneARAKHungary19:05+3:458:03
17Jorandli MargreteGjoe Vard OLNorway19:17+3:578:08
18Petersen AnnetteOK RoskildeDenmark19:39+4:198:17
19Andreassen Anne LiseSandefjord OKNorway20:02+4:428:27
20Ptasekiene VitalijaDevyni LabirintaiLithuania20:26+5:068:37
21Keiniene LaimuteDevyni LabirintaiLithuania20:43+5:238:44
22Bobach KirstenAalborg OKDenmark21:00+5:408:51
23Nergaard IngerStokke ILNorway21:17+5:578:58
24Bartova EvaOOB VamberkCzech Republic22:33+7:139:30
25Martensson IngridOK KolmardenSweden22:37+7:179:32
26Pokotilo OlgaPoliksRussian Federation22:52+7:329:38
27Margit JeneiBOF BudaorsHungary23:01+7:419:42
28Zvirbule VladaDevyni LabirintaiLatvia27:13+11:5311:29
29Sevcikova AlenaOK ChrastavaCzech Republic27:29+12:0911:35
Sacilotto LuciaASD Unione LombardaItalymispunched
Arold AnneOK IlvesEstoniamispunched
Deconescu NataliaPC Tg JiuRomaniamispunched
Gipsle InaraThames Valley Orienteering CluGreat Britaindid not finish

W65-B

1 860 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jahnova HelenaOK Sparta PrahaCzech Republic16:418:58
2Alvheim HerdisFana ILNorway17:06+0:259:11
3Melbye Elle MHeming OrienteringNorway17:27+0:469:22
4Mezo EvaBaranya TeamHungary17:38+0:579:28
5Szabo AnnaSzegedi Bokorugro SEHungary17:49+1:089:34
6Wahlgren ToveSarpsborg OLNorway18:16+1:359:49
7Dawson CathyGafanhoriPortugal18:38+1:5710:01
8Kazalne Angster EvaBaranya TeamHungary18:55+2:1410:10
9Veresne Sipos EtelHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary19:04+2:2310:15
10Greminger HeleneULUS REISEWELTSwitzerland19:27+2:4610:27
11Bosina IngeNaturfreunde WienAustria19:29+2:4810:28
12Turri LuisellaAD Trento OrienteeringItaly20:33+3:5211:02
13Sumberova ZuzanaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic21:21+4:4011:28
14Bacanac LjubicaOK DIFSerbia21:57+5:1611:48
15Lind JohanneBallerup OKDenmark22:40+5:5912:11
16Tarjan AgnesBaranya TeamHungary23:01+6:2012:22
17Fedorcsak EszterDiosgyori VTKHungary23:15+6:3412:30
18Bartonova MarieOK JISKRA NOVY BORCzech Republic23:56+7:1512:52
19Kuhn EditBaranya TeamHungary25:18+8:3713:36
20Edberg MargaretaMalmo OKSweden25:24+8:4313:39
21Matilainen EevaSOC AsikkalaFinland31:31+14:5016:56
22Anna HaiderHSV RiedAustria32:13+15:3217:19
23Fischer MariaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary48:09+31:2825:53
Hansen LisbetFSK OrienteringDenmarkmispunched
Usemann BarbaraKaulsdorfer OLV BerlinGermanydid not finish
Tate EbbaISR OC ModiinIsraelnot competing
Fenmen NerminANKARA GSMGreat Britainnot competing
Karnit NiinaSRDEstonianot competing
Joergensen OddnyIK Grane Arendal OrienteringNorwaynot competing
Linsefors LottaLunds OKSwedennot competing
Savolainen PirkkoSOC AsikkalaFinlandnot competing
Piirto KaisuJamsan Retki VeikotFinlandnot competing

W70-A

2 030 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Uleviciene JurateDevyni LabirintaiLithuania15:537:49
2Tasa HilleSK Saue TammedEstonia16:41+0:488:13
3Bystrom MajBrittRavetofta OKSweden17:35+1:428:39
4Mansson GunnelOK Vilse 87Sweden17:44+1:518:44
5Wyder RitaULUS REISEWELTSwitzerland17:51+1:588:47
6Lundmark AnneJarfalla OKSweden18:05+2:128:54
7Stahl AsaHjarnarps OLSweden18:09+2:168:56
8Blomgren AnnaTullinge SKSweden18:18+2:259:00
9Dohnalova DanielaUSK PrahaCzech Republic18:53+3:009:18
10Tornros HelenTumba Malarhojden OKSweden19:06+3:139:24
11Stoor AnneKokkolan SuunnistajatFinland19:22+3:299:32
12Hegedus AgnesBEACHungary19:26+3:339:34
13Biro AlettaBEACHungary19:29+3:369:35
14Marti SzuromiBOF BudaorsHungary19:40+3:479:41
15Nilsson MaritKils OKNorway19:44+3:519:43
16Haraldsson MargaretaGustavsbergs OKSweden20:06+4:139:54
17Nordahl EvaOK Pan KristianstadSweden20:15+4:229:58
18Lakanen SirpaRaja Karjalan SuunnistajatFinland20:25+4:3210:03
19Krizova ZdenkaUNITOP ZdarCzech Republic20:40+4:4710:10
20Blomstrom EvaIK SternSweden20:41+4:4810:11
21Saffkova ZuzanaOK ChrastavaCzech Republic20:52+4:5910:16
22Prans LeiliOK IlvesEstonia21:33+5:4010:36
23Jakobsson LenaVasteras SOKSweden21:37+5:4410:38
24Ormberg AstridFana ILNorway21:44+5:5110:42
24Hemstrom HelenaGavle OKSweden21:44+5:5110:42
26Barkestam LenaIK HakarpspojkarnaSweden22:05+6:1210:52
27Beilmann MareOK LUSEstonia27:44+11:5113:39
28Weber MonikaPost SV DresdenGermany28:37+12:4414:05
29Lankia HilkkaTampereen PyrintoFinland30:37+14:4415:04
30Kaasik TiiuOK IlvesEstonia33:07+17:1416:18
Aho LeenaMaarian MahtiFinlandmispunched
Holmstrom AnnemarieGustavsbergs OKSwedenmispunched

W70-B

1 600 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Turku KaijaHelsingin SuunnistajatFinland15:089:27
2Sikorova MarieTJ Banik Ostrava OKDCzech Republic15:12+0:049:30
3Haase TuulaOunasvaaran HiihtoseuraFinland15:27+0:199:39
4Waser RenateOLK RafzerfeldSwitzerland17:50+2:4211:08
4Peltola KatariinaMS ParmaFinland17:50+2:4211:08
6Eyer BeatriceULUS REISEWELTSwitzerland18:20+3:1211:27
7Kivila KaieOK IlvesEstonia18:27+3:1911:31
8Danielsson Gohde ChristinaVasteras SOKSweden18:33+3:2511:35
9Vigelius SeijaSalon ViestiFinland20:10+5:0212:36
10Karmazinova IvaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic20:14+5:0612:38
11Jorgensen GunPorsgrunn OLNorway21:42+6:3413:33
12Laakso Lahteenma Mirja LiisaHameenlinnan TarmoFinland22:01+6:5313:45
13Hanhela Eeva LiisaHaukiputaan HeittoFinland22:37+7:2914:08
14Sadurskis AijaCentrum OKSweden22:45+7:3714:13
15Pachnerova JaroslavaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic22:49+7:4114:15
16Busch BaerbelPost SV DresdenGermany23:26+8:1814:38
17Dahlbom VeronicaHelsingborgs SOKSweden24:07+8:5915:04
18Gomori EvaSzegedi Bokorugro SEHungary24:16+9:0815:10
19Kumlin LisaVaxjo OKSweden24:36+9:2815:22
20Pal IlonaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary25:09+10:0115:43
21KaristoNieminen MarjattaHyvinkaan RastiFinland25:24+10:1615:52
22Stordal Else BogstadTonsberg og omegn OLNorway25:27+10:1915:54
23Nataas KariBergens TFNorway29:24+14:1618:22
24Heinonen LeenaKuopion SuunnistajatFinland29:37+14:2918:30
25Skare IngunnBergens TFNorway30:18+15:1018:56
26In der Stroth GudrunOsnabruecker TBGermany30:38+15:3019:08
27Torteli IldikoBaranya TeamHungary30:58+15:5019:21
28Kastemaa TuuliHirvensalon HeittoFinland36:27+21:1922:46
29Krzywinski EvaBergens TFNorway37:47+22:3923:36
Gjertsen Margaret AAsker SkiklubbNorwaynot competing
Rahm BeaOLG PfaeffikonSwitzerlandnot competing
Vikerhaugen KariOdal olNorwaynot competing

W75-A

1 700 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Kvaal ToridFreidigNorway13:127:45
2Lindhe UllaIK SternSweden13:22+0:107:51
3Crawford SharonRocky Mountain Orienteering ClUnited States13:55+0:438:11
4Michel BirgittTV Jahn WolfsburgGermany15:16+2:048:58
5Kocbach Bjoerg LohneBergens TFNorway15:19+2:079:00
6O Neill JeanFingalIreland15:36+2:249:10
7Karvinen TuulikkiHelsingin SuunnistajatFinland16:14+3:029:32
8Appelgren BibbiMariestads FKSweden16:54+3:429:56
9Hansen RuthOK SkaermenDenmark18:00+4:4810:35
10Jedar SonjaAkers IFSweden18:33+5:2110:54
11Borjeson BarbroOK SkogshjortarnaSweden19:27+6:1511:26
12Laugen Kari TimenesImaas ilNorway20:39+7:2712:08
13Ovesen ThorunnLardal OLNorway21:10+7:5812:27
14Lofqvist MargaretaVasteras SOKSweden25:56+12:4415:15
15Jacobsson CajeIF ThorSweden30:05+16:5317:41
16Lindgren EvaLinkopings OKSweden31:48+18:3618:42
Svensson GulleviRonneby OKSwedenmispunched
Joergensen IngeOK RoskildeDenmarkmispunched

W75-B

1 370 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Cser KrisztinaTabani Spartacus SKEHungary15:0911:03
2Krtenska LeontinaOK JISKRA NOVY BORCzech Republic16:19+1:1011:54
3Voudinmaki KaarinaMullsjo SOKSweden16:32+1:2312:04
4Vanaveski IlonaOK IlvesEstonia16:56+1:4712:21
5Dahlen ElinRingerike OLNorway17:55+2:4613:04
6Jensen IngerFSK OrienteringDenmark18:08+2:5913:14
7Svendsen TorillFrosta OKSweden18:44+3:3513:40
8Andersson SivKristinehamns OKSweden18:58+3:4913:50
9Vilppola AnneliIisuFinland21:04+5:5515:22
10Langseth GerdLarvik OKNorway25:55+10:4618:55
11Krisztina SimonEgri Testedzo ClubHungary26:36+11:2719:24
12Latvasto PirkkoHelsingin SuunnistajatFinland26:51+11:4219:35
13Hurtig IngelaKvarnsvedens GoIF OKSweden29:29+14:2021:31
14Nilsson UllaSOK ViljanSweden29:59+14:5021:53
Aberg Britt MarieOK TisarenSwedenmispunched
Bakke KirstenGjoe Vard OLNorwaynot competing
Berge Katharina MoFreidigNorwaydid not start

W80-A

1 490 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Wikingsson Inga LillStigmannen Karlshamns OKSweden14:199:36
2Pelkonen ElliKeski Karjalan RastiFinland15:34+1:1510:26
3Hankovska JanaSK Praga PrahaCzech Republic16:19+2:0010:57
4Tahvanainen PirkkoHollolan Urheilijat 46Finland17:20+3:0111:37
5Tornberg MaimuKooperaatorEstonia17:31+3:1211:45
6Uus IlseOK TONEstonia17:43+3:2411:53
7Truelsen KirstenBallerup OKDenmark18:43+4:2412:33
8Huggler EricaSwiss O ToursSwitzerland19:23+5:0413:00
9Grosse IngridUSV TU DresdenGermany22:37+8:1815:10
10Larsson BrittVasteras SOKSweden29:07+14:4819:32
11Joergensen Jytte EltangFSK OrienteringDenmark34:41+20:2223:16
12Gubeli VeronikaULUS REISEWELTSwitzerland43:17+28:5829:02
Wallen MargaretaTaby OKSwedenmispunched
Berglund GerdHogakers OKSwedenmispunched
Vamnes Inger EHamar OKNorwaynot competing
Raunemaa PirkkoHelsingin SuunnistajatFinlandnot competing

W85-A

1 090 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Schmiedeberg BrigitteSV Turbine NeubrandenburgGermany17:0015:35
2Gri TeresaCOCatalunyaSpain32:27+15:2729:46

W90-A

1 090 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Nieminen SoleJamsan Retki VeikotFinland18:0916:39

W95-A

1 090 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Nordahl LenaOrkelljunga FKSweden37:1534:10

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport