International Orienteering Federation

Official results for World Masters Orienteering Championships 2021, sprint qualification

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Masters Orienteering Championships 2021
Organisers: Hungary / Tabani Spartacus SKE
Date: 7 August 2021 - 13 August 2021

Sprint qualificationSprint finalForest qualificationMiddle finalLong final

Classes: Show all | M35 | M40 | M45 | M50 | M55 | M60 | M65 | M70 | M75 | M80 | M85 | M90 | M95 | M100 | W35 | W40 | W45 | W50 | W55 | W60 | W65 | W70 | W75 | W80 | W85 | W90 | W95 | W100 | M35-1 | M40-1 | M45-1 | M50-1 | M50-2 | M55-1 | M55-2 | M60-1 | M60-2 | M65-1 | M65-2 | M70-1 | M70-2 | M75-1 | M75-2 | M80-1 | M85-1 | M90-1 | M95-1 | W35-1 | W40-1 | W45-1 | W50-1 | W55-1 | W60-1 | W65-1 | W70-1 | W75-1 | W80-1 | W85-1 | W90-1 | W95-1 | M35-A | M35-B | M40-A | M40-B | M45-A | M45-B | M50-A | M50-B | M55-A | M55-B | M60-A | M60-B | M65-A | M65-B | M70-A | M70-B | M75-A | M75-B | M80-A | M80-B | M85-A | M85-B | M90-A | M95-A | W35-A | W35-B | W40-A | W40-B | W45-A | W45-B | W50-A | W50-B | W55-A | W55-B | W60-A | W60-B | W65-A | W65-B | W70-A | W70-B | W75-A | W75-B | W80-A | W85-A | W90-A | W95-A

M35-1

4 260 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Balas MaksymKislorodUkraine17:214:04
2Babych SerhiyLeO TeamUkraine18:09+0:484:15
3Plohn MarkusHSV OL Wiener NeustadtAustria18:13+0:524:16
4Galicz KarolBKS Wataha WarszawaPoland18:21+1:004:18
5Pijak OndrejKOBRA BratislavaSlovakia18:26+1:054:19
6Rychly PavelKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic18:34+1:134:21
7Popov EvgeniiRB UnitedRussian Federation18:45+1:244:24
8Sokalski DariuszPolandPoland19:00+1:394:27
9Zai BalintTabani Spartacus SKEHungary19:27+2:064:33
10Lesisz KamilUNTS WarszawaPoland19:37+2:164:36
11Otrusina JiriSK ProstejovCzech Republic20:08+2:474:43
12Vas GaborDiosgyori VTKHungary20:18+2:574:45
13Bogya TamasCS Unirea Alba IuliaRomania20:20+2:594:46
14Varbiro PalSilvanus SportegyesuletHungary20:43+3:224:51
15Liubinskas JustinasOK O KlaipedaLithuania20:44+3:234:52
16Loniewski GrzegorzKU AZS WAT WarszawaPoland20:45+3:244:52
17Scultety MartonSilvanus SportegyesuletHungary21:17+3:564:59
18Koprivanacz ImreKAL SEHungary21:29+4:085:02
19Kovacs GaborHaladas VSEHungary22:02+4:415:10
20Farkas ViktorHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary22:09+4:485:11
21Szekeres ArpadAPEX Optimista SEHungary22:10+4:495:12
21Hong Geun HeeSeoul Orienteering FederationKorea, Republic of22:10+4:495:12
23Lauronen JarkkoLaihian LujaFinland22:17+4:565:13
24Kozlov AleksandrISR OC GalileeIsrael22:19+4:585:14
25Gyongyosi IstvanSzegedi Vasutas SEHungary22:42+5:215:19
26Mota GoncaloClube TAPPortugal22:52+5:315:22
27Leiva FranciscoMalarrutaSpain24:00+6:395:38
28Rako DujeOK VihorCroatia26:42+9:216:16
29Bella GaborZSTHungary27:40+10:196:29
30Olexa ZdenkoExpres Czech TeamCzech Republic30:31+13:107:09
31Kainzbauer PeterWATAustria30:36+13:157:10
32Makrai MartonEnergia Vasas Alpesi Rozsa SEHungary44:32+27:1110:27
Berecz GaborSalgotarjani Dornyay SEHungarymispunched
Fekete AndrasSilvanus SportegyesuletHungarymispunched
Franco PauloCOC Clube de Orientacao do CenPortugalmispunched
Masnyy YuryOMC Orienta Moscow CompassRussian Federationdid not start
Horvath PalHaladas VSEHungarydid not start
Simakov MaximOmega RussiaRussian Federationdid not start
Laskarzhevsky VladyslavNash KlubUkrainedid not start
Marchuk OleksandrAUTORIA RUN CLUBUkrainedid not start
Zsebehazy IstvanMOM BudapestHungarydid not start

M40-1

4 160 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Osterbo Oystein KvaalBaekkelagets SKNorway16:003:50
2Tkaczuk TomaszUKS Azymut PabianicePoland17:15+1:154:08
3Gloncak PeterFarmaceut BratislavaSlovakia17:16+1:164:09
4Vinogradov MikhailAlfta Osa OKRussian Federation17:48+1:484:16
5Borovkov SergeyNovorossyiskRussian Federation17:52+1:524:17
6Soerensen MichaelOK Oest BirkeroedDenmark18:15+2:154:23
7Tomes JaroslavOddil OB KotlarkaCzech Republic18:52+2:524:32
7Kaltenbacher PierreHSV OL Wiener NeustadtAustria18:52+2:524:32
9Garcia Crespo Jose ManuelCOMASpain19:39+3:394:43
10Nurminen VilleVeikkoSuosmeren SalpaFinland19:40+3:404:43
11Ignatiev OleksiiKSO O CompassUkraine19:48+3:484:45 Download route in GPX format
12Prosek MichalOK JihlavaCzech Republic20:03+4:034:49
13Szorenyi Gabor AndrasDiosgyori VTKHungary20:10+4:104:50
14Halona GergelyDiosgyori VTKHungary20:11+4:114:51
15Tas DavidTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary20:16+4:164:52
16Nagy ViktorKAL SEHungary20:24+4:244:54
17Ahlbaeck JohanFreidigNorway20:25+4:254:54
17Kolner BlazOrientacijski klub KomendaSlovenia20:25+4:254:54
19Sol BenoitAS IGNFrance20:34+4:344:56
20Balazs VajdaVeszpremi Honved SEHungary20:42+4:424:58
21Meichl MartonTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary20:44+4:444:59
22Veleda Diaz DavidCOCatalunyaSpain20:53+4:535:01
23Harkanyi ZoltanARAKHungary20:57+4:575:02
24Gabor JozsefPaksi SportegyesuletHungary21:02+5:025:03
25Kottman DezsoDiosgyori VTKHungary21:03+5:035:03
26Bartak MichalKOBRA BratislavaSlovakia21:09+5:095:05
27Nagy GergoSzegedi Vasutas SEHungary21:13+5:135:06
28Murenas AurimasMedeina OKLithuania21:28+5:285:09
29Tibor KoszegvariKFKI BUDAPESTHungary21:39+5:395:12
30Kiss GaborPaksi SportegyesuletHungary21:50+5:505:14
31Larsson EdwardIFK Mora OKSweden22:40+6:405:26
32McCarthy BrianHaladas VSEHungary22:43+6:435:27
33Churkin SergeyOrientacijski klub KomendaRussian Federation22:59+6:595:31
34Blum LaszloSzegedi Bokorugro SEHungary23:05+7:055:32
35Bobach ClausAalborg OKDenmark23:18+7:185:36
36Csik ZoltanKFKI BUDAPESTHungary23:41+7:415:41
37Hrouza JanKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic23:43+7:435:42
38Revesz GaborHomokbucka Orienteering ClubHungary24:00+8:005:46
39Gochkov AntonNSA SivenBulgaria24:06+8:065:47
40Steffen HartmannTGV HornGermany24:25+8:255:52
41Pocevicius MantasOSK SakasLithuania24:55+8:555:59
42Osvath SzabolcsKFKI BUDAPESTHungary25:04+9:046:01
43Takacs KrisztianBalatonfuredi Sport ClubHungary25:27+9:276:07
44Mraz JanosCegledi Vasutas SEHungary25:37+9:376:09
45Demeter ZsoltDiosgyori VTKHungary25:39+9:396:09
46Stark GergelyMEAFCHungary26:21+10:216:20
47Mathe TamasBalatonfuredi Sport ClubHungary26:41+10:416:24
48Aradi TamasPaksi SportegyesuletHungary27:01+11:016:29
49Gyurina SzabolcsGodolloi Kirchhofer Jozsef SEHungary27:09+11:096:31
50Engstedt DavidOK LinneSweden28:55+12:556:57
51Klusacek RadimOK JISKRA NOVY BORCzech Republic29:23+13:237:03
Deak BotondCS Ady Liceum OradeaRomaniadisqualified
Sengstschmid GeorgHSV OL Wiener NeustadtAustriamispunched
Peter BaloghFutarok ScHungarydid not start
Kukhto PiotrBaklanBelarusdid not start
Tas MateMOM BudapestHungarydid not start
Molnar AttilaVeszpremi Honved SEHungarydid not start
Davidik MarianKOBRA BratislavaSlovakiadid not start
Biro AronBEACHungarydid not start

M45-1

3 800 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Barrable NickSouth Yorkshire OrienteersGreat Britain16:124:15
2Vitek JaroslavOK JihlavaCzech Republic16:22+0:104:18
3Prasil MarekOK JihlavaCzech Republic16:44+0:324:24
4Rimkus MantasOK AzuolasLithuania16:50+0:384:25
5Molnar ZoltanVeszpremi Honved SEHungary16:55+0:434:27
6Larsen Mads KFIF Hilleroed OrienteringDenmark17:14+1:024:32
7Andras AvarTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary17:26+1:144:35
8Nagy IstvanTorekves SEHungary17:32+1:204:36
9Novai GyorgySzegedi Vasutas SEHungary17:40+1:284:38
10Waluga IreneuszStowarzyszenie Team 360 stopniPoland17:48+1:364:41
11Diaz SamuelADOLSpain17:53+1:414:42
12Glomsrud Bjoern ErikIndre Ostfold OKNorway17:59+1:474:43
13Tala TuomasHelsingin SuunnistajatFinland18:16+2:044:48
14Korcsok PalTorekves SEHungary18:20+2:084:49
15Suba PeterTabani Spartacus SKEHungary18:23+2:114:50
16Eklund JonasOK RodhenSweden18:30+2:184:52
17Werner PeterBaranya TeamHungary18:34+2:224:53
18Mutka ManuTurun MetsankavijatFinland18:42+2:304:55
18Gabor GaschlerVeszpremi Honved SEHungary18:42+2:304:55
20Bozso NorbertTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary18:49+2:374:57
21Ushakov DmitryLondon Orienteering KlubbGreat Britain19:08+2:565:02
22Gonczi RobertTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary19:14+3:025:03
23Puchegger StephanWATAustria19:45+3:335:11
24Rajala MarkoHelsingin SuunnistajatFinland19:53+3:415:13
25Godins MartinsAzimuts OKLatvia19:55+3:435:14
26Simonik MilanSK HADVEO Banska BystricaSlovakia19:59+3:475:15
27Farkas LorantOstmarka OKNorway20:09+3:575:18
28Marodi MateSilvanus SportegyesuletHungary20:14+4:025:19
29Hofhanzl AbrahamOK JihlavaCzech Republic20:16+4:045:20
30Jandera TomasINSCOM ICBA Credit InsuranceCzech Republic20:22+4:105:21
31Kalman PeterBEACHungary20:28+4:165:23
32Rohac ZdenkoKlub OB ATU KosiceSlovakia20:29+4:175:23
33Czapla PrzemyslawWKS WawelPoland20:38+4:265:25
34Toth ZoltanSilvanus SportegyesuletHungary21:01+4:495:31
35Klementsov MargusSK MercuryEstonia21:18+5:065:36
36Pera TapioRajamaen RykmenttiFinland21:33+5:215:40
36Gusiatnikov VladimirOrienteering CincinnatiUnited States21:33+5:215:40
38Gyarmati ErikARAKHungary21:35+5:235:40
39Filicko MarekOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic21:39+5:275:41
40Gonzalez Josep Maria SantiagoALIGOTSSpain21:40+5:285:42
41Tibor Solyom MezesGocsej Orienteering ClubHungary21:43+5:315:42
42Koren MiklosVIZSLA SEHungary22:14+6:025:51
43Srb AlexanderWATAustria22:32+6:205:55
44Bence BalintVeszpremi Honved SEHungary22:34+6:225:56
45Pap AttilaSzegedi Vasutas SEHungary22:40+6:285:57
46Hopearuoho JanKarkkiRastiFinland22:46+6:345:59
47Schmidli RichardOLC WinterthurSwitzerland22:48+6:366:00
48Valyi GaborTabani Spartacus SKEHungary22:54+6:426:01
49Pegan RobertBakonyi Tajfuto KlubHungary23:29+7:176:10
50Deak CsabaOE42Hungary23:37+7:256:12
51Sindelka AntoninOOB TJ DUKLA PRAHACzech Republic23:38+7:266:13
52Gyimesi ZoltanTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary24:17+8:056:23
53Gardonyi MarkOSCHungary24:27+8:156:26
54Veres IstvanSilvanus SportegyesuletHungary24:30+8:186:26
55Egefalk HansHagaby GoIFSweden24:36+8:246:28
56Marosan DavidBEACHungary25:41+9:296:45
57Blehner SanderOK WestEstonia26:34+10:226:59
58Deak AttilaCS Ady Liceum OradeaRomania26:46+10:347:02
59Dalya ZsoltCS Orienter Tg MuresRomania26:47+10:357:02
60Herczog TamasARAKHungary30:20+14:087:58
61Wermeser ZsoltARAKHungary31:03+14:518:10
62Kliz MichalOOB TJ DUKLA PRAHACzech Republic32:05+15:538:26
Nemeti TamasSzegedi Bokorugro SEHungarymispunched
Gavrilov IgorOrientacijski klub KomendaRussian Federationmispunched
Szollos AndrasSalgotarjani Dornyay SEHungarymispunched
Hillebrandt OliverOLV UslarGermanydid not finish
Valyavka VolodymyrLeOTeamUkrainedid not start
Jasinskas LinasOK DainavaLithuaniadid not start
Pavela LudovitKOB KysakSlovakiadid not start
Bihari ZoltanKFKI BUDAPESTHungarydid not start
Suntila JuhaTurun MetsankavijatFinlanddid not start
Galusha PavelRamenskoyeRussian Federationdid not start

M50-1

3 270 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jensen Thomas GreveTisvilde Hegn OKDenmark14:214:23
2Pettersson JohanOK MotalaSweden14:45+0:244:30
3Sousa JoaquimSaca Trilhos AnadiaPortugal14:47+0:264:31
4Cych PiotrWKS Slask WroclawPoland15:10+0:494:38
5Laukert AndriiOLC SiriusUkraine15:16+0:554:40
6Dezso SandorHodmezovasarhelyi TCHungary15:25+1:044:42
7Staszak ArturUNTS WarszawaPoland15:34+1:134:45
8Wuestenhagen RolfOLG St. Gallen/AppenzellGermany15:41+1:204:47
9Cerjaks KasparsKapa OKLatvia15:45+1:244:48
10Ylikangas EskoRasti KurikkaFinland15:56+1:354:52
11Chupek JozefTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia16:20+1:594:59
12Paroczi ZsoltTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary16:42+2:215:06
13Arfwedson AndersFrolunda OLSweden16:48+2:275:08
14Prittinen JuhaFinlandFinland17:04+2:435:13
14Larmala PekkaEspoon SuuntaFinland17:04+2:435:13
16Palmen HenrikEspoon SuuntaFinland17:26+3:055:19
17Kroupa GuentherNaturfreunde WienAustria17:32+3:115:21
18Dragoev MilenVariant 5 TargovishteBulgaria17:38+3:175:23
19Baracsi GaborTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary17:42+3:215:24
20Madella RemoASD Polisportiva Punto NordItaly17:48+3:275:26
21Reichmuth AlexSwiss O ToursSwitzerland17:50+3:295:27
22Poljansek AlesOrientacijski klub AzimutSlovenia17:55+3:345:28
23Georgiev IvanNSA SivenBulgaria18:08+3:475:32
24Kiacz BenceHegyisport Szentendre EgyesuleHungary18:17+3:565:35
25Antonowicz JerzyStowarzyszenie Team 360 stopniPoland18:19+3:585:36
26Tornai SzabolcsTabani Spartacus SKEHungary18:32+4:115:40
27Garcia RamonClub ImperdibleSpain18:40+4:195:42
28Bogdanovs IgorsSRDLatvia19:38+5:176:00
29Lerchegger HelmutLeibnitzer ACAustria19:50+5:296:03
30Klicner TomasS SportasLithuania20:04+5:436:08
30Nappu JuhaTurun NMKYFinland20:04+5:436:08
32Shved SergeiSRDEstonia20:28+6:076:15
33Jergus MartinKlub OB ATU KosiceSlovakia20:45+6:246:20
34Lopez Perez Juan AntonioCOMASpain20:47+6:266:21
35Schell AntalPSEHungary21:25+7:046:32
36Udris TonySouth Yorkshire OrienteersGreat Britain22:00+7:396:43
37Viikmaa IndrekOK WestEstonia22:38+8:176:55
38Prieto Jose ManuelMalarrutaSpain23:04+8:437:03
39Laszlo ZagyiJMD JaszapatiHungary23:22+9:017:08
40Kornel BodyVeszpremi Honved SEHungary24:38+10:177:31
41Schueller WolfgangOrienteering KlosterneuburgAustria25:49+11:287:53
42Izsak AndrasCS Orienter Tg MuresRomania26:13+11:528:01
43Vizi CsabaBalatonfuredi Sport ClubHungary26:49+12:288:12
44Knuth DavidBEACHungary27:14+12:538:19
45Paskuj MatyasHomokbucka Orienteering ClubHungary28:08+13:478:36
46Tiszttarto CsabaDelaware Valley Orienteering AUnited States28:15+13:548:38
47Galko CsabaSiketek Sport ClubHungary28:58+14:378:51
Pavlov AndreiEkaterinburgRussian Federationmispunched
Jerabek PetrOK JISKRA NOVY BORCzech Republicmispunched
Rudi PeterEgri Testedzo ClubHungarydid not start
Hanel JaromirOB ZvoleCzech Republicdid not start
Rintala PetriTurun MetsankavijatFinlanddid not start

M50-2

3 200 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Petrivalsky MarekSK SKI OB SternberkCzech Republic14:364:33
2Stockmayer MichaelHSV OL Wiener NeustadtAustria14:40+0:044:35
3Waldhaeusl WolfgangNaturfreunde WienAustria14:50+0:144:38
4Heikkila TeroPaimion RastiFinland14:52+0:164:38
5Pedev TodorNSA SivenBulgaria15:14+0:384:45
6Mankus GuntarsSaldus OKLatvia15:16+0:404:46
7Borbas NandorKAL SEHungary15:18+0:424:46
8Marton JanosTabani Spartacus SKEHungary15:21+0:454:47
9Haikonen RistoAnttolan UrheilijatFinland15:33+0:574:51
9Shved DmitriSRDEstonia15:33+0:574:51
9Wetzel HendrykSV Robotron DresdenGermany15:33+0:574:51
12Hajdu MartinTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary15:36+1:004:52
13Sandqvist MattiasVallentuna Osseby OLSweden15:40+1:044:53
14Petrovic DusanOK PolarisSlovenia15:45+1:094:55
15Ambrazas SvajunasS SportasLithuania15:52+1:164:57
15Ivanov IvayloBulgariaBulgaria15:52+1:164:57
17Minguez Vinambre AlbertoClub ImperdibleSpain15:56+1:204:58
18Pulli AnteroRajamaen RykmenttiFinland16:07+1:315:02
18Fenger Gron JesperOK SnabDenmark16:07+1:315:02
20Nir YasurISR OC JezreelIsrael16:33+1:575:10
21Aunin MartinNo club membershipEstonia16:39+2:035:12
22Kolyvek LaszloCascade Orienteering ClubUnited States16:55+2:195:17
23Isacov VeaceslavCS Run KompassMoldova, Republic of16:56+2:205:17
24Pavlovics GaborBaranya TeamHungary17:09+2:335:21
25Bjurner MartinBromma Vallingby SOKSweden17:36+3:005:30
26Anghel MariusCS Unirea Alba IuliaRomania18:00+3:245:37
27Haaramo PanuEspoon SuuntaFinland18:12+3:365:41
28Mashunin AnatoliiTyumenRussian Federation18:17+3:415:42
29Wrzesinski KrzysztofSeptember TeamPoland18:21+3:455:44
30Reisenberger RolandOrienteering KlosterneuburgAustria18:24+3:485:45
31Henriksson LarsSundsvalls OKSweden19:02+4:265:56
32Bader AttilaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary19:16+4:406:01
33Szebeli IstvanSiketek Sport ClubHungary20:28+5:526:23
34Takacs TiborSMAFCHungary21:09+6:336:36
35Salonen JussiTurun MetsankavijatFinland22:13+7:376:56
36Knuth AbelBEACHungary22:34+7:587:03
37Kovacs FerencZSTHungary22:46+8:107:06
38Shved RomanSRDEstonia23:11+8:357:14
39Gusel FranzHSV SpittalAustria23:26+8:507:19
40Bogdanovits AndrasHonved Bottyan SEHungary24:37+10:017:41
41Krisztian ErdelyiVeszpremi Honved SEHungary24:41+10:057:42
42Skrop RobertARAKHungary24:52+10:167:46
43Bakos LeventeCS Orienter Tg MuresRomania29:41+15:059:16
Michalak TomaszUNTS WarszawaPolandmispunched
Pereira Rivero PaulCOMASpainmispunched
Wehrli ChristianSwiss O ToursSwitzerlandmispunched
Roigas PaavoVarska OK PekoEstoniadid not start
Horanyi GyorgyPaksi SportegyesuletHungarydid not start
Postulka KarelTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakiadid not start
Podmolik TomasSKOB ZlinCzech Republicdid not start
Attila DalosMAFCHungarydid not start
Sukselainen SimoPWT UrheilumatkatFinlanddid not start

M55-1

3 190 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Gassner FerriNaturfreunde WienAustria15:014:42
2Rodriguez Enriqu RemigioCIUDAD RODRIGO ORIENTACIONSpain15:27+0:264:50
3Aegler MarkOL Regio WilSwitzerland15:45+0:444:56
4Braun EmanuelHSV OL Wiener NeustadtAustria15:59+0:585:00
5Malek MartinOB StrakoniceCzech Republic16:17+1:165:06
6Weber Tim FalckTisvilde Hegn OKDenmark16:30+1:295:10
7Schmidt MarcusTSG WieslochGermany16:47+1:465:15
8Kondrotas RaimondasOK FORTUNALithuania17:00+1:595:19
9Laaksonen PetriUNO SKFinland17:04+2:035:21
10Juhasz GaborHodmezovasarhelyi TCHungary17:05+2:045:21
11Gruenberger MartinOrienteering KlosterneuburgAustria17:09+2:085:22
12Ziliskis GirtsMona OKLatvia17:29+2:285:28
13Cerescu PavelCS Run KompassMoldova, Republic of17:34+2:335:30
14Kosut JanROB klub KYSUCASlovakia17:42+2:415:32
15Egge GuttormIL GeoFormNorway17:59+2:585:38
16Szerdahelyi ZoltanHaladas VSEHungary18:08+3:075:41
17Nummela ArtoMantsalan UrheilijatFinland18:12+3:115:42
18Carbone GianlucaAssociazione Amatori OrienteerItaly18:19+3:185:44
19Holmqvist AndersSnattringe SKSweden18:34+3:335:49
20Gorev KirillRus veteranRussian Federation18:52+3:515:54
21Wiren MikaelAttunda OKSweden19:12+4:116:01
22Miklos KormendiMegalodusz SEHungary19:26+4:256:05
23Pedersen Helge LangFarumTisvilde OKDenmark19:38+4:376:09
24Wohlrabe LutzESV Lok Schoeneweide BerlinGermany19:39+4:386:09
25Wirz AndreSwiss O ToursSwitzerland19:43+4:426:10
26Polster JosefHSV SpittalAustria19:46+4:456:11
27Viljamaa JaanusSK Aasa 5Estonia19:56+4:556:14
28Mlynarczyk PiotrUKS Orientus LodzPoland20:08+5:076:18
29Ilmonen MattiJamsan Retki VeikotFinland21:13+6:126:39
30Pulec PavelVSK Mendelu BrnoCzech Republic21:58+6:576:53
31Karczag TamasDiosgyori VTKHungary22:44+7:437:07
32Bolrao JoseCOC Clube de Orientacao do CenPortugal23:47+8:467:27
33Papuga FrantisekKlub OB ATU KosiceSlovakia24:39+9:387:43
34Jevsevar BojanOrientacijski klub BreziceSlovenia25:43+10:428:03
35Fontoura JoseCPOCPortugal28:50+13:499:02
36Sorin FilimonCS Maratin Rivulus Dominarum BRomania47:03+32:0214:44
Egei TamasTabani Spartacus SKEHungarymispunched
Vydra IvanOK ChrastavaCzech Republicmispunched
Forsberg ConnyLanghundra IFSwedenmispunched
Slutsky StefanHudson Valley OrienteeringUnited Statesmispunched
Koskinen JuhaVaajakosken TeraFinlanddid not start
Koucky RomanVSTJ Ekonom PrahaCzech Republicdid not start
Saranen AkiPihkaniskatFinlanddid not start
Opetnik SiegfriedHSV KLAGENFURTAustriadid not start

M55-2

3 220 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Patten GrahamWARROCGreat Britain16:024:58
2Gondar KarolyTabani Spartacus SKEHungary16:05+0:034:59
3Hutzli ChristophULUS REISEWELTSwitzerland16:31+0:295:07
4Kragh KentHorsens OKDenmark16:33+0:315:08
5Ojalainen JormaSK VuoksiFinland16:44+0:425:11
6Kobel MatthiasOLG SkandiaSwitzerland17:05+1:035:18
6Filo GyorgyHodmezovasarhelyi TCHungary17:05+1:035:18
8Thierolf MichaelTSG Bad KoenigGermany17:06+1:045:18
9Hector JorgenSnattringe SKSweden17:10+1:085:19
10Hultin OlaOK RoslagenSweden17:15+1:135:21
11Benjaminsen VidarLillomarka OLNorway17:35+1:335:27
12Valente Joao PedroCPOCPortugal17:39+1:375:28
13Novak IvoOK24 PrahaCzech Republic17:52+1:505:32
14Veljacik PavelOK Sparta PrahaCzech Republic17:53+1:515:33
15Paetzold PhilipOLG BernSwitzerland18:47+2:455:50
16Viru UloSK Aasa 5Estonia18:54+2:525:52
17Weiler ZsoltMAFCHungary18:56+2:545:52
18Sochor TomasOB HavirovCzech Republic19:31+3:296:03
19Maki KariJamsan Retki VeikotFinland19:35+3:336:04
20Antikainen JarmoMantsalan UrheilijatFinland19:47+3:456:08
21Pyykko JuhaniKarkkiRastiFinland20:41+4:396:25
22Hickling AlanSaxons Orienteering ClubGreat Britain21:12+5:106:35
23Pregartner GeorgSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria21:19+5:176:37
24Naulin VolkerOK RoskildeGermany21:25+5:236:39
25Slama PeterKlub OB ATU KosiceSlovakia21:27+5:256:39
26Gotthardt ChristianHSV SpittalAustria21:28+5:266:39
27Ivanov AndreiKuzmolovoRussian Federation21:35+5:336:42
28Kiss MihalyCS Orienter Tg MuresRomania24:21+8:197:33
29Fortunato CarlosOri-EstarrejaPortugal24:28+8:267:35
30Nemeth ZsoltVeszpremi Honved SEHungary25:44+9:427:59
31Resch KurtOrienteering KlosterneuburgAustria26:19+10:178:10
32Jaanus MargusKooperaatorEstonia27:11+11:098:26
33Navalinskas TomasDevyni LabirintaiLithuania27:52+11:508:39
34Durco BorisKlub OB ATU KosiceSlovakia28:02+12:008:42
35Andresen MortenOK SkeidiNorway29:13+13:119:04
36Brax AnttiTampereen PyrintoFinland30:24+14:229:26
37Doskar BorisOK JISKRA NOVY BORCzech Republic33:48+17:4610:29
38Nemcsenyi LaszloDISZHungary36:59+20:5711:29
Ramos Roman Jose AngelADOLSpainmispunched
Nicolae GheorgheNord Team Orientare BistritaRomaniamispunched
Petukas ArimantasOSK SakasLithuaniamispunched
Nemecek JanUSK PrahaCzech Republicdid not start
Horvath SandorTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungarydid not start

M60-1

3 230 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Bohsmann MichaelOL Team FilderGermany15:534:55
2Backlund PerOK SodertornSweden16:49+0:565:12
3Hosek LubomirOB Ceske BudejoviceCzech Republic17:03+1:105:16
3Kobel DanielOLG BernSwitzerland17:03+1:105:16
5Routsi JyrkiSuunnistusmatkatFinland17:12+1:195:19
6Hansen HenrikLyngby OKDenmark17:15+1:225:20
6Kopland JensModum OLNorway17:15+1:225:20
8Jozsef VargaGocsej Orienteering ClubHungary17:55+2:025:32
9Miksys EugenijusSilales SMLithuania18:01+2:085:34
10Rammann AndrusKooperaatorEstonia18:13+2:205:38
11Bjorgum JonKristiansand OKNorway18:15+2:225:39
12ZeinerGundersen RichardAker Brygge OrienteringNorway18:59+3:065:52
13Paganus AriAngelniemen AnkkuriFinland19:05+3:125:54
14Janko TamasHegyisport Szentendre EgyesuleHungary19:10+3:175:56
14Aeschlimann UlrichULUS REISEWELTSwitzerland19:10+3:175:56
16Palicka MiroslavKOB CINGOV Spisska Nova VesSlovakia19:11+3:185:56
17Piispanen ReimaOulaisten HuimaFinland19:17+3:245:58
18Kerenyi DenesHegyisport Szentendre EgyesuleHungary19:21+3:285:59
19Haverstad Ingemar JanssonLierbygda OrienteringslagNorway19:34+3:416:03
20Bruzga PranasOK TakasLithuania20:11+4:186:14
21Zempleni AndrasHegyvidek KFKI Optimista SportHungary20:14+4:216:15
22Proske HerwigOC FuerstenfeldAustria20:36+4:436:22
23Nemeth FerencBaranya TeamHungary21:04+5:116:31
24Billroth GeorgOrienteering KlosterneuburgAustria21:31+5:386:39
25Pierlot AndreFRSO BelgiumBelgium21:55+6:026:47
26Nagelis JanisMona OKLatvia22:01+6:086:48
27Rebak Sandor LaszloSTEHungary23:02+7:097:07
28Papai JanosARAKHungary23:21+7:287:13
29Hrenko LaszloHonved Bottyan SEHungary23:26+7:337:15
30Blabla ZdenekExpres Czech TeamCzech Republic23:38+7:457:19
31Szocs ZoltanCS Orienter Tg MuresRomania24:09+8:167:28
32Zentai LaszloHegyisport Szentendre EgyesuleHungary24:33+8:407:36
33Lajos TothTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary25:07+9:147:46
34Balcar AlesOK 99 Hradec KraloveCzech Republic25:30+9:377:53
35Jakobi ZdenekOB HavirovCzech Republic25:46+9:537:58
Strand TorRaumar OrienteringNorwaymispunched
Mayol PedroMurcia OSpainmispunched
Bandixen SoenkeSwiss O ToursSwitzerlandmispunched
Bolliger StefanULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Runesson LarsOK VivillSwedenmispunched
Carlsson StefanAlfta Osa OKSwedenmispunched
Varjo ValloKooperaatorEstoniamispunched
Laine MarkkuMantsalan UrheilijatFinlandmispunched
Drese WernerOLV UslarGermanymispunched
Anil KurtulusISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeymispunched
Peltonen HannuAnttolan UrheilijatFinlandmispunched
Nemeshazi LaszloPSEHungarymispunched
Doman GaborVeszpremi Honved SEHungarymispunched
Moldovan LaszloCS Orienter Tg MuresRomaniamispunched
Sandor LaszloOSCHungarymispunched
Lindgren LarsOK ODMARDENSwedenmispunched
Thomee AndersIFK Mora OKSwedenmispunched
Peter ClericiULUS REISEWELTSwitzerlandmispunched
Jozsef KovacsEgri Testedzo ClubHungarymispunched
Ptasekas JuliusDevyni LabirintaiLithuaniadid not start
Dikos PavelOK JISKRA NOVY BORCzech Republicdid not start
Mikolavicius GintarasDevyni OSKLithuaniadid not start

M60-2

3 220 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Jenzer LukasULUS REISEWELTSwitzerland15:084:41
2Pollak JozefKlub OB ATU KosiceSlovakia15:41+0:334:52
3Vadla Njaal FSandnes ILNorway16:38+1:305:09
4Vaclavek TomasSK SKI OB SternberkCzech Republic17:01+1:535:17
5Kristensen ArneHerlufsholm OKDenmark17:20+2:125:22
6Muliter GaborHegyisport Szentendre EgyesuleHungary17:34+2:265:27
7Hierweg KarolKOBRA BratislavaSlovakia17:41+2:335:29
8Sacher MartinULUS REISEWELTSwitzerland17:51+2:435:32
9Van de Moortel BartOmegaBelgium17:54+2:465:33
10Pucens IvarsMona OKLatvia18:03+2:555:36
11Lehto KariTurun MetsankavijatFinland18:06+2:585:37
12Peisenieks VarisKapa OKLatvia18:14+3:065:39
13Trocsanyi ZoltanSilvanus SportegyesuletHungary18:19+3:115:41
13Zimmermann GerdSSV Planeta RadebeulGermany18:19+3:115:41
13Niemi Kari VeliHauhon SisuFinland18:19+3:115:41
16Pel ChristophSwiss O ToursSwitzerland18:33+3:255:45
17Szocs LaszloTabani Spartacus SKEHungary18:37+3:295:46
18Tolgyesi TiborNYVSCHungary18:50+3:425:50
19Reha JaanusKooperaatorEstonia18:54+3:465:52
20Josefsson LennartRydboholms SKSweden18:55+3:475:52
21Tokes ArpadSilvanus SportegyesuletHungary18:56+3:485:52
22Diri RefikISTANBUL ORIENTEERING SKTurkey18:57+3:495:53
23Rudakov VolodymyrOC MASTERUkraine19:04+3:565:55
24Fanta MiroslavVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic19:10+4:025:57
25Jorgensen Gregers HelgeBallerup OKDenmark19:17+4:095:59
26Feher MihalyHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary19:25+4:176:01
27Graumann BerndESV Lok Schoeneweide BerlinGermany19:26+4:186:02
28Ziaziulia IvanasOK SauleLithuania19:34+4:266:04
29Plaian VoicuCS TranSilvaNorway19:50+4:426:09
30Vanko PeterHegyisport Szentendre EgyesuleHungary20:10+5:026:15
31Raastad EspenSkien OKNorway20:13+5:056:16
32Kradischnig GuenterOLC GrazAustria20:25+5:176:20
33Iversen Egil WickstrandHeming OrienteringNorway20:43+5:356:26
34Moravszky JanosHonved Bottyan SEHungary21:28+6:206:39
35Heikoop AnneHOC93Netherlands21:35+6:276:42
36German Sallo ZoltanCS Orienter Tg MuresRomania21:41+6:336:44
37Borachenko AlexanderTitan OKRussian Federation21:47+6:396:45
38Angster GaborBaranya TeamHungary21:59+6:516:49
39Eriksson LeifModum OLSweden22:20+7:126:56
40Betlem MattiJOKAEstonia23:01+7:537:08
41Jalanto EskoKangasala SKFinland24:38+9:307:39
42Krejcik ZbynekSKOB ZlinCzech Republic25:18+10:107:51
43Toivonen JariEpilan EsaFinland26:13+11:058:08
44Urban AndrasKuruclesHungary28:13+13:058:45
45Safran ZoltanARAKHungary28:28+13:208:50
46Ioan ChiforNord Team Orientare BistritaRomania29:06+13:589:02
47Zelei FerencDenever Barlangkutato es SzabaHungary29:29+14:219:09
48Gawel JiriExpres Czech TeamCzech Republic30:21+15:139:25
49Szebenyi BelaKAL SEHungary35:22+20:1410:59
Arapoglu AretISTANBUL ORIENTEERING SKTurkeymispunched
Luzny LadislavOB HavirovCzech Republicmispunched
Lang KarlOrienteering KlosterneuburgAustriamispunched
Bylars LeifForsa OKSwedenmispunched
Pettersson KennethJarfalla OKSwedenmispunched
Farkas LajosSzegedi Bokorugro SEHungarymispunched
Ptasekas MariusDevyni LabirintaiLithuaniadid not start
Tamas GajdosTabani Spartacus SKEHungarydid not start

M65-1

3 140 m, 57 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Lund RolfHelsingoer SOKDenmark15:485:01
2Kohler HansruediOLG DachsenSwitzerland16:50+1:025:21
3Guglielmetti FrancescoGOLD SavosaSwitzerland17:00+1:125:24
4Eeles PhilipSouthampton Orienteering ClubGreat Britain17:04+1:165:26
5Huttunen KalleKuopion SuunnistajatFinland17:58+2:105:43
6Svensson Sven IngeHassleholms OKSweden18:13+2:255:48
7Tivadar HorvathVeszpremi Honved SEHungary18:23+2:355:51
7Henriksson UlfKorsnas IF OKSweden18:23+2:355:51
9Eriksen AreOslostudentenes IKNorway18:47+2:595:58
10Karlsen Tom ArildFredrikstad SkiklubbNorway18:59+3:116:02
11Sorlie OyvindHadeland OLNorway19:10+3:226:06
12Jurenik JosefSK OB OstravaCzech Republic19:11+3:236:06
13Sundstrom SvenBredareds IFSweden19:17+3:296:08
14Hanzl VlastimilVSK Mendelu BrnoCzech Republic19:21+3:336:09
15Gruen PaulOLG Stroeck WienAustria19:37+3:496:14
16Scherr BrunoHSV SpittalAustria19:46+3:586:17
17Tasic ZivotaOK DIFSerbia19:59+4:116:21
18Liukkala PekkaHauhon SisuFinland20:14+4:266:26
19Krochmal AndrzejKOS WarszawaPoland20:35+4:476:33
20Kopelevich AleksandrRus veteranRussian Federation20:36+4:486:33
21Szunyog JozsefSilvanus SportegyesuletHungary20:39+4:516:34
22Vollen MagneOslostudentenes IKNorway20:53+5:056:39
23Mircea PopCS Maratin Rivulus Dominarum BRomania20:55+5:076:39
23Rantala AulisKokkolan SuunnistajatFinland20:55+5:076:39
25Jozsef BugarBOF BudaorsHungary21:05+5:176:42
26Szaloki RezsoGyongyosi Tajfuto KlubHungary21:28+5:406:50
27Huemer MeinradWATAustria21:44+5:566:55
28Merirand JyriOtepaa SKEstonia21:47+5:596:56
29Sveen JanRaumar OrienteringNorway21:56+6:086:59
30Rothweiler HeinzSwiss O ToursSwitzerland21:57+6:096:59
31Solbergseter Tor WillyAustmarka IL O gruppeNorway22:05+6:177:01
32John VladimirExpres Czech TeamCzech Republic22:51+7:037:16
33Larsson MatzGustavsbergs OKSweden22:59+7:117:19
34Linsefors ClaesLunds OKSweden23:16+7:287:24
35Dubois BernardFRSO BelgiumBelgium23:53+8:057:36
36Carnby UlfTaby OKSweden23:55+8:077:37
37Silin VasilSILINGermany24:48+9:007:53
38Hannikainen MikkoIta Paijanteen rastiFinland24:56+9:087:56
39Levai KalmanKarcagi SEHungary25:25+9:378:05
40Ulevicius HenrikasDevyni LabirintaiLithuania26:05+10:178:18
41Oesth TommyLjusdals OKSweden26:31+10:438:26
42Seefeld Karl HeinzOLV UslarGermany27:32+11:448:46
43Vigelius KariSalon ViestiFinland27:48+12:008:51
43Lahteenmaki HannuHameenlinnan TarmoFinland27:48+12:008:51
45Endrodi JozsefPaksi SportegyesuletHungary28:31+12:439:04
46Saario JouniTurun SuunnistajatFinland28:44+12:569:09
47Simocko MichalKlub OB ATU KosiceSlovakia30:00+14:129:33
48Ardelean TeodorCSO MadarasRomania31:10+15:229:55
49Gjestvang SjurOL TotenTrollNorway31:22+15:349:59
50Hojny OldrichOK Sparta PrahaCzech Republic42:46+26:5813:37
Imeli JanosMegalodusz SEHungaryover max time
Nyystila JukkaLaihian LujaFinlandmispunched
Tuomaala JuhaniKokkolan SuunnistajatFinlandmispunched
Ivansson JanHSV AbsamAustriamispunched
Aherto JormaLahden Suunnistajat 37Finlandmispunched
Hemstrom MatsGavle OKSwedenmispunched
Pelyhe DenesSalgotarjani Dornyay SEHungarymispunched
Csikos MiklosFutarok ScHungarydid not start
Faria GilsonCORDFBrazildid not start
Horvath ImreSilvanus SportegyesuletHungarydid not start

M65-2

2 990 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Ammann MarioOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland14:154:45
2Alle PaulScapa NANCY OrientationFrance15:04+0:495:02
3Malinen JoukoRajamaen RykmenttiFinland15:49+1:345:17
4Petersen Lars HanghojBallerup OKDenmark15:53+1:385:18
5Ericson ThomasAlfta Osa OKSweden15:58+1:435:20
6Sani MikkoHollolan Urheilijat 46Finland16:08+1:535:23
7Rantio Jukka PekkaHauhon SisuFinland16:40+2:255:34
8Cuche DenisSwiss O ToursSwitzerland16:46+2:315:36
9Purgathofer WernerOLG Stroeck WienAustria16:48+2:335:37
10Bokros IstvanMEAFCHungary17:03+2:485:42
11Pilar KarelKCT AsCzech Republic17:19+3:045:47
12Skoda PremekSlavia Liberec orienteeringCzech Republic17:27+3:125:50
13Johansson BerntHSV AbsamAustria17:40+3:255:54
14Rodrigues VitorCPOCPortugal17:51+3:365:58
15Kurmann JoeULUS REISEWELTSwitzerland17:59+3:446:00
16Pedersen ArnfinnGjoe Vard OLNorway18:23+4:086:08
17Grinde BjornOslostudentenes IKNorway18:25+4:106:09
17Nurisalo SeppoKokkolan SuunnistajatFinland18:25+4:106:09
19Natvig BaardNittedal OrienteringNorway18:30+4:156:11
20Rokko JuriRSK JohvikasEstonia18:32+4:176:11
21Laaksonen LasseSuomusjarven SisuFinland18:47+4:326:16
22Brox OlaOL TotenTrollNorway19:12+4:576:25
23Fadum OivindSande SKNorway19:40+5:256:34
24Skyttner JanErikLjusdals OKSweden19:48+5:336:37
25Daniel BarkaszCondor Club AradRomania20:29+6:146:51
26Scherrer MatthiasSwiss O ToursSwitzerland20:43+6:286:55
26Schmidtko GertUSC MagdeburgGermany20:43+6:286:55
28Honfi GaborEgri Testedzo ClubHungary20:53+6:386:59
29Parzewski JerzyKU AZS WAT WarszawaPoland20:56+6:417:00
30Szepesi ImreSilvanus SportegyesuletHungary21:02+6:477:02
30Bohman OlleHjarnarps OLSweden21:02+6:477:02
32Balla SandorHegyisport Szentendre EgyesuleHungary21:08+6:537:04
33Zilincik SlavkoKlub OB ATU KosiceSlovakia21:13+6:587:05
34Hrouza JanKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic21:14+6:597:06
35Tornros StaffanTumba Malarhojden OKSweden21:26+7:117:10
36Havren LennartTullinge SKSweden21:39+7:247:14
37Melkes AntalSMAFCHungary21:45+7:307:16
38Harkanyi CsabaSilvanus SportegyesuletHungary22:13+7:587:25
39Jokinen MattiTurun VisatFinland22:31+8:167:31
40Istvan JuhaszTabani Spartacus SKEHungary23:05+8:507:43
41Dimitrijevic IlijaOK DIFSerbia24:03+9:488:02
42Hofmans JacquesFRSO BelgiumBelgium24:04+9:498:02
43Ahlroth TimoTurengin SarastusFinland24:23+10:088:09
44Niinisto HarriAngelniemen AnkkuriFinland24:30+10:158:11
45Strand ErlingBergens TFNorway25:30+11:158:31
46Zsilinszky Pal JanosDISZHungary28:17+14:029:27
47Dahlman RolandMalmo OKSweden31:15+17:0010:27
48Karoly MeszarosTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary31:58+17:4310:41
49Somlay GaborPSEHungary35:48+21:3311:58
50Sjoholm AndersOK TrianFinland38:11+23:5612:46
Gryaznevich MikhailThames Valley Orienteering CluGreat Britainmispunched
Nissila JormaKokkolan SuunnistajatFinlandmispunched
Jungell JohanKorsnas IF OKSwedenmispunched
Petersen FinnOK RoskildeDenmarkmispunched
Josef HonesHSV RiedAustriamispunched
Koger GyulaBaranya TeamHungarymispunched
Hick ServaisCOLiegeBelgiummispunched
van de Riet GerritOLifantNetherlandsmispunched
Jahn PavelOK Sparta PrahaCzech Republicmispunched
Papinsaari KariKangasala SKFinlandmispunched

M70-1

2 270 m, 69 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Bozhko MykolaO ClubUkraine13:085:47
2Sillien FreddyFRSO BelgiumBelgium13:37+0:295:59
3Sorevik TorTIF VikingNorway13:48+0:406:04
4Prinda OldrichSlavia Liberec orienteeringCzech Republic14:06+0:586:12
5Jakobsson LarsVasteras SOKSweden14:16+1:086:17
6Walberg KennethOK KareSweden14:25+1:176:21
7Pilc OldrichSK SKI SPORT PradedCzech Republic14:30+1:226:23
8Loukonen VeikkoPiikkion KehitysFinland14:48+1:406:31
9Railimo MattiSOC AsikkalaFinland14:49+1:416:31
9Turku VesaHelsingin SuunnistajatFinland14:49+1:416:31
11Slant TeuvoIPRFinland15:24+2:166:47
12Bell AsgeirStavanger OrienteringsklubbNorway15:37+2:296:52
13Rautanen PauliJarvenpaan PaloFinland15:41+2:336:54
14Sandor BikkiVeszpremi Honved SEHungary15:45+2:376:56
15Ticleanu MirceaOK SILVA CAMPINARomania15:47+2:396:57
16Frei AlbertOLG DachsenSwitzerland15:52+2:446:59
17Lakkala OssiKuopion SuunnistajatFinland15:55+2:477:00
18Kriz PavelUNITOP ZdarCzech Republic16:03+2:557:04
19Nataas MagnusBergens TFNorway16:06+2:587:05
20In der Stroth ReinhardOsnabruecker TBGermany16:15+3:077:09
21Kataja LasseSuomusjarven SisuFinland16:31+3:237:16
22Bobach PoulAalborg OKDenmark16:34+3:267:17
23Noren PaulOK SodertornSweden16:35+3:277:18
24Troemborg WidarSande SKNorway16:41+3:337:20
25Persson LarsOK KompassenSweden16:45+3:377:22
26Tarvainen JuhaniPitajanmaen TarmoFinland16:47+3:397:23
27Chmelik AlesVSK Mendelu BrnoCzech Republic17:12+4:047:34
28Johansson StigHelsingborgs SOKSweden17:13+4:057:35
29Kjellin UlfOK HedstrommenSweden17:14+4:067:35
30Sol MichelOPA MontignyFrance17:21+4:137:38
30Boros ZoltanHegyisport Szentendre EgyesuleHungary17:21+4:137:38
32Hakansson Nils ArneStigmannen Karlshamns OKSweden17:24+4:167:39
33Rekaa SveinungNotodden OLNorway17:30+4:227:42
34Asberg JanHaverodals SKSweden17:33+4:257:43
35Unt ReinOK TONEstonia17:43+4:357:48
36Alvheim AtleFana ILNorway17:44+4:367:48
37Wendelboe FlemmingHelsingoer SOKDenmark18:01+4:537:56
38Kovacs AndrasHonved Bottyan SEHungary18:02+4:547:56
39Bernardi SilvanoOrienteering TarzoItaly18:16+5:088:02
40Pusa RaimoOriveden PonnistusFinland18:23+5:158:05
41Torma MarkkuKannuksen UraFinland18:31+5:238:09
42Uljas RistoRasti JyryFinland18:37+5:298:12
43Nurminen MarkkuSuosmeren SalpaFinland18:38+5:308:12
44Klemetsaune Jon ArneOL TrollelgNorway18:53+5:458:19
45Keranen KaukoUrjalan UrheilijatFinland18:55+5:478:20
46Stahl BengtHjarnarps OLSweden19:03+5:558:23
47Hiirijoki PenttiSuunta SepotFinland19:07+5:598:25
48Tuskes GyorgyEgyesuleten kivuliHungary19:14+6:068:28
49Greminger HeiriULUS REISEWELTSwitzerland19:24+6:168:32
50Herrgard Clas GoranGustavsbergs OKFinland19:37+6:298:38
51Nops LembitOK IlvesEstonia19:38+6:308:38
52Joergensen KayPorsgrunn OLNorway19:51+6:438:44
53Waser FranzOLK RafzerfeldSwitzerland20:15+7:078:55
54Molnar GaborMAFCHungary20:18+7:108:56
55Kainzbauer JosefWATAustria20:37+7:299:04
56Tsyhanov OleksandrDmytro HorelyyUkraine21:01+7:539:15
57Kumlin AndersIK YmerSweden21:17+8:099:22
58Gombos GyulaSarvari Kinizsi SportegyesuletHungary22:01+8:539:41
59Fluck IstvanBaranya TeamHungary22:07+8:599:44
60Schei HelgeFoerde ILNorway23:18+10:1010:15
61Rancak JosefOK JISKRA NOVY BORCzech Republic23:29+10:2110:20
62Rothweiler KurtULUS REISEWELTSwitzerland24:57+11:4910:59
63Vennevik Nils OlavFreidigNorway25:29+12:2111:13
64Nemeti AndrasSzegedi Bokorugro SEHungary28:44+15:3612:39
65Hotti ReinoHelsingin SuunnistajatFinland40:54+27:4618:01
Juutinen HannuSK PohjantahtiFinlandmispunched
Kaukiainen RaimoHollolan Urheilijat 46Finlandmispunched
Troesse LutzSV TU IlmenauGermanymispunched
Sevcik MilanOK ChrastavaCzech Republicmispunched
Bacs Andreics otopeniRomaniadid not start

M70-2

2 300 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Brunstedt JanneOK RoskildeDenmark13:015:39
2Helkkula SimoPitajanmaen TarmoFinland14:36+1:356:20
3Tatter TiitOK TONEstonia14:44+1:436:24
4Hyyrylainen RaimoJuvan UrheilijatFinland14:48+1:476:26
5Skalberg Hans ErikVasteras SOKSweden14:53+1:526:28
6Gorelov ViacheslavRus veteranRussian Federation14:57+1:566:30
7Kovacs Attila GaborZold Sportok ClubjaHungary15:01+2:006:31
8Kivikas ArvoIlves OKEstonia15:07+2:066:34
9Larsson GoranSala OKSweden15:13+2:126:36
10Nieminen PerttiRajamaen RykmenttiFinland15:14+2:136:37
11Skjaker PaulHadeland OLNorway15:20+2:196:40
12Ladi JanosBakonyi Tajfuto KlubHungary15:41+2:406:49
13Lakanen EnsioVaajakosken TeraFinland16:02+3:016:58
14Makela MarttiSOC AsikkalaFinland16:23+3:227:07
15Rublevskyi VasylOC MASTERUkraine16:46+3:457:17
16Dawson RoyGafanhoriGreat Britain16:51+3:507:19
17Lehtinen TeuvoSOC AsikkalaFinland16:55+3:547:21
18Buchwalder KurtULUS REISEWELTSwitzerland17:02+4:017:24
19Wyder GregorULUS REISEWELTSwitzerland17:08+4:077:26
20Strib Hans ChristianOK GormDenmark17:15+4:147:30
21Blomstrom StenIK SternSweden17:16+4:157:30
21Leino TapioHelsingin SuunnistajatFinland17:16+4:157:30
23Kalliomaa LasseLaihian LujaFinland17:24+4:237:33
24Lajos AndrasiVeszpremi Honved SEHungary17:32+4:317:37
25Bartak JiriOK ChrastavaCzech Republic17:38+4:377:40
26Aarstad Finn MortenStavanger OrienteringsklubbNorway17:41+4:407:41
27Rauhamaeki KimmoJamsan Retki VeikotFinland17:47+4:467:43
28Jelinek PetrVSK Mendelu BrnoCzech Republic17:53+4:527:46
29Sikora MiroslavTJ Banik Ostrava OKDCzech Republic17:57+4:567:48
30Kallio LasseSuomusjarven SisuFinland18:06+5:057:52
31Andras Bogdanovits srHonved Bottyan SEHungary18:25+5:248:00
32Persson AkeHjarnarps OLSweden18:58+5:578:14
33Olsson GertTockarps IKSweden19:22+6:218:25
34Haraldsson MagnusGustavsbergs OKSweden19:48+6:478:36
35Tibor KorbelyVeszpremi Honved SEHungary20:08+7:078:45
36Johansson LarsMalmo OKSweden20:22+7:218:51
37Bakken Hans RoarEiker OLNorway20:27+7:268:53
38Smetana RadimOK ChrastavaCzech Republic20:35+7:348:56
39Siegert ReinhardWATAustria20:36+7:358:57
39Nieminen PauliHyvinkaan RastiFinland20:36+7:358:57
41Andersson KarlErikIFK Mora OKSweden20:48+7:479:02
42Malm LauriYkspihlajan ReimaFinland21:15+8:149:14
43Karmazin PetrSlavia Liberec orienteeringCzech Republic21:56+8:559:32
44Karlsen Knut GHeming OrienteringNorway22:26+9:259:45
45Girardi PaoloOrienteering Mezzocorona ASDItaly22:39+9:389:50
46Heinonen KariKuopion SuunnistajatFinland22:55+9:549:57
47Alexandrescu ConstantinOK SILVA CAMPINARomania23:06+10:0510:02
48Wozniak JozefKU AZS WAT WarszawaPoland23:37+10:3610:16
49Tanttu UntoKeravan UrheilijatFinland23:42+10:4110:18
50Hejjas AttilaDiosgyori VTKHungary23:52+10:5110:22
51Barkestam LennartIK HakarpspojkarnaSweden24:10+11:0910:30
52id Blum LaszloSzegedi Bokorugro SEHungary24:53+11:5210:49
53Helin JormaRasti JyryFinland24:57+11:5610:50
54Ferenc KardosOSCHungary26:31+13:3011:31
55Ormberg Jan OlavFana ILNorway30:25+17:2413:13
Waage AndersFreidigNorwaymispunched
Lowegren IngeKatrineholms OKSwedenmispunched
Billingsoe Leif MagneEidskog OLNorwaymispunched
Solli Jan ArveAskoy OLNorwaymispunched
Larsson LarsGunnarOK SodertornSwedenmispunched
Johnsen KeldTisvilde Hegn OKDenmarkmispunched
Pocius RemigijusMedeina OKLithuaniamispunched
Aarnio SeppoRasti PiikkioFinlandmispunched
Saksman KaiOK TON FinlandFinlandmispunched
Komoroczki AndrasSilvanus SportegyesuletHungarymispunched
Jacobsen Svein STyrving ILNorwaymispunched
Bastin HubertFRSO BelgiumBelgiummispunched
Johansson LeoVandrarringenSwedenmispunched
Joergensen Finn OleIK Grane Arendal OrienteringNorwaydid not start
Rahm WalterOLG PfaeffikonSwitzerlanddid not start

M75-1

1 810 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Orpana RistoSOC AsikkalaFinland11:266:19
2Hyyrylainen JormaJuvan UrheilijatFinland11:29+0:036:20
3Inkinen PaavoRasti JyryFinland11:31+0:056:21
4Kivisto ErkkiPihkaniskatFinland11:33+0:076:22
5Burmann WernerOLC WienerwaldAustria11:35+0:096:23
6Virtanen KalleRasti LukkoFinland12:38+1:126:58
7Helle EdvinAskvoll og Holmedal ILNorway12:41+1:157:00
8Lukkarinen OlaviSK PohjantahtiFinland13:01+1:357:11
9Hvoslef Oscar HenrikIK SternNorway13:02+1:367:12
10Pospisil JaromirUNITOP ZdarCzech Republic13:04+1:387:13
11Stordal Hans LarsTonsberg og omegn OLNorway13:23+1:577:23
12Sandelien BjornHeming OrienteringNorway13:31+2:057:28
13Conrad DieterSV Wissenschaft QuedlinburgGermany13:34+2:087:29
14Bonek ErnstNaturfreunde WienAustria13:37+2:117:31
15Hunyadi KarolyPSEHungary13:50+2:247:38
16Vajda LaszloZTCHungary13:53+2:277:40
17Backman Sven OlofIK FalkenFinland14:05+2:397:46
18Suter HansjoergCA RoseSwitzerland14:07+2:417:47
19Bergstrom HasseTyrving ILNorway14:09+2:437:49
20Feiring TrondHamar OKNorway14:15+2:497:52
21Laugen Jan PetterImaas ilNorway14:18+2:527:54
22Mattila PerttiHelsingin SuunnistajatFinland14:23+2:577:56
23Offrell RolandFrosta OKSweden14:27+3:017:59
24Martinsson JerryOK MotalaSweden14:41+3:158:06
25Lajos NagyBOF BudaorsHungary14:57+3:318:15
26Hansen MogensOK SkaermenDenmark15:07+3:418:21
27Axmalm LarsGSavedalens AIKSweden15:16+3:508:26 Download route in GPX format
27Saarinen MauriRiihimaen SuunnistajatFinland15:16+3:508:26
29Gombkoto PeterTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary15:24+3:588:30
29Hermansson BertilStenungsunds OKSweden15:24+3:588:30
31Gronroos TimoMS ParmaFinland15:31+4:058:34
32Nilsson GoranValbo AIFSweden15:41+4:158:39
33Schindler UdoSSV Planeta RadebeulGermany16:34+5:089:09
34Knudsen GunnarTIF VikingNorway17:01+5:359:24
35Paavola VesaEpilan EsaFinland17:34+6:089:42
36Kocbach LadislavBergens TFNorway17:37+6:119:43
37Fjordheim OddIL BUL TromsoeNorway17:46+6:209:48
38Skinnari HeikkiMaarian MahtiFinland18:26+7:0010:11
39Tahemaa JuriOK TONEstonia19:30+8:0410:46
40Dr Szucs GyorgyBaranya TeamHungary19:52+8:2610:58
41Koivula KeijoHyvinkaan RastiFinland21:00+9:3411:36
42Yates BrianEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain21:02+9:3611:37
43Holm Lars AkeLinkopings OKSweden30:07+18:4116:38
44Paulsson HardyUmea OKSweden30:09+18:4316:39
45Green ClaesGoranOK Vilse 87Sweden39:58+28:3222:04
Nosal StanislavTJ Lokomotiva BerounCzech Republicmispunched
Orrensalo ReijoTurun VisatFinlandmispunched
Bjorkhaug PerTIF VikingNorwaydid not finish
KIrt BorisNaage SKEstoniadid not finish

M75-2

1 820 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Revhaug HelgeRingerike OLNorway11:316:19
2Steinbekken Ole KristianOdal olNorway11:32+0:016:20
3Peltola TimoMS ParmaFinland11:41+0:106:25
4Hanhela MaunoHaukiputaan HeittoFinland11:47+0:166:28
5Rusko HeikkiVaajakosken TeraFinland12:17+0:466:44
6Landstad Magnus BFreidigNorway12:35+1:046:54
7Jelinek IstvanPSEHungary12:39+1:086:57
8Linnersjoe BjoernOK OrionSweden13:21+1:507:20
9Wessman RistoHiidenkiertajatFinland14:06+2:357:44
10Bjaaland HelgeHeming OrienteringNorway14:09+2:387:46
11Andersson GoranStigmannen Karlshamns OKSweden14:14+2:437:49
12Petersen John Thomas KNittedal OrienteringNorway14:23+2:527:54
13Keller HeinzULUS REISEWELTSwitzerland14:24+2:537:54
14Makinen JuhaniSaloisten ReipasFinland14:45+3:148:06
15Svendsen OleOK RoskildeDenmark14:47+3:168:07
16Nilsson RolandSOK ViljanSweden15:07+3:368:18
17Barrable AnthonyRoyal Air Force Orienteering RGreat Britain15:10+3:398:20
18Rantasaari AnttiPiikkion KehitysFinland15:40+4:098:36
19Tiura TapioHelsingin SuunnistajatFinland16:08+4:378:51
20Hurtig AndersKvarnsvedens GoIF OKSweden16:14+4:438:55
21Hartikainen Pertti SRiihimaen SuunnistajatFinland16:19+4:488:57
22Horvath ZoltanZTCHungary16:45+5:149:12
23Virtanen MarkkuEspoon AkillesFinland16:54+5:239:17
24Keri GerzsonSilvanus SportegyesuletHungary16:55+5:249:17
25Poom MatiOK TONEstonia17:17+5:469:29
26Prochazka ZdenkoOddil OB KotlarkaCzech Republic17:24+5:539:33
27Karlsson ArneOK TorSweden17:42+6:119:43
28Latvasto ErkkiHelsingin SuunnistajatFinland17:43+6:129:44
29dr Nagy ArpadEgri Testedzo ClubHungary18:23+6:5210:06
30Jylha KeijoJamsan Retki VeikotFinland18:25+6:5410:07
31Benes KarelOB HavirovCzech Republic18:59+7:2810:25
32Retfalvi LajosSMAFCHungary19:30+7:5910:42
33Danneskiold Sams UlrikFarum OKDenmark19:34+8:0310:45
34Teppo JaakkoAron HakaFinland19:54+8:2310:56
35Sirola RistoKeravan UrheilijatFinland20:16+8:4511:08
36Vold PerFana ILNorway20:59+9:2811:31
37Deak Attila KarolyCS Ady Liceum OradeaRomania24:36+13:0513:30
38Vuorinen IlkkaRasti PiikkioFinland28:33+17:0215:41
39Voudinmaki ToivoMullsjo SOKSweden35:50+24:1919:41
40Kiss EndreBaranya TeamHungary36:54+25:2320:16
41Pedersen Jan Harald HelmichTIF VikingNorway42:37+31:0623:24
Husdal GeirTIF VikingNorwaymispunched
Hermansson LennartStangenas AISSwedenmispunched
Wahlgren TomSarpsborg OLNorwaymispunched
Aedna EnnOK WestEstoniamispunched
Rapakko TimoSuomusjarven SisuFinlanddid not start
Radil KlausWATAustriadid not start
Kytoejoki JuhaniRasti JyryFinlanddid not start
Salmela MarkkuRiihimaen SuunnistajatFinlanddid not start

M80-1

1 740 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Conrad HelmutUSV TU DresdenGermany12:026:54
2Karlsson RolandRonneby OKSweden13:09+1:077:33
3Bucher EricSwiss O ToursSwitzerland13:19+1:177:39
4Slavins RodrigoLatviaLatvia14:21+2:198:14
5Odgaard OlavOdense OrienteringsklubDenmark14:51+2:498:32
6Aberg KurtOK TisarenSweden15:00+2:588:37
7Hagstrom MagneFrolunda OLSweden15:38+3:368:59
8Israelsson StigOK TyloskogSweden15:48+3:469:04
9Grishanov JuriiRus veteranRussian Federation17:00+4:589:46
10Osterbo GunnarFreidigNorway17:09+5:079:51
11Hovikorpi AarnoHameenlinnan TarmoFinland17:22+5:209:58
12Erkkila OlaviHameenlinnan SuunnistajatFinland17:42+5:4010:10
13Jensen JorgenHelsingoer SOKDenmark17:53+5:5110:16
14Bogdany MiklosTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary18:13+6:1110:28
15Gatelid AkeOK SkogshjortarnaSweden18:23+6:2110:33
16Knudsen Egill OTIF VikingNorway18:44+6:4210:45
17Mikulecky JanOK 99 Hradec KraloveCzech Republic19:04+7:0210:57
18Paavola SeppoEpilan EsaFinland19:27+7:2511:10
19Haugland Per JohanAarstad ILNorway19:49+7:4711:23
20Gohde GuenterTurnKlubb zu HannoverGermany20:30+8:2811:46
21Banyai AttilaZTCHungary21:01+8:5912:04
22Berglund AkeHogakers OKSweden21:07+9:0512:08
23Jacobsson SvenIF ThorSweden21:31+9:2912:21
24Pavlovics Dr GyorgyZSTHungary21:51+9:4912:33
25Johansson JanAndrarums IFSweden22:22+10:2012:51
26Ekdahl KunoOK P4Sweden22:31+10:2912:56
27Grahl Nielsen OttoBergens TFNorway24:25+12:2314:01
28Radnoti RezsoSilvanus SportegyesuletHungary25:05+13:0314:24
29Olofsson BertilAndrarums IFSweden25:31+13:2914:39
30Jokipelto SeppoHollolan Urheilijat 46Finland25:36+13:3414:42
31Fiechter ChristianSwiss O ToursSwitzerland26:19+14:1715:07
32Stroemme BjoernTIF VikingNorway27:08+15:0615:35
33Helstrup BjornFredensborg OKDenmark28:00+15:5816:05
34Andersson RogerKristinehamns OKSweden29:56+17:5417:12
35Ijjasz IstvanBaranya TeamHungary30:24+18:2217:28
36Dahlstrom GunnarFredrikshofs IF Skid and OKSweden30:47+18:4517:41
37Schoiswohl MaximilianHSV WalsAustria30:57+18:5517:47
38Kannike ReinNaage SKEstonia32:35+20:3318:43
39Lien Jan RBergens TFNorway37:51+25:4921:45
40Paavilainen ArvoIPRFinland41:01+28:5923:34
41Dahlen TormodRingerike OLNorway51:10+39:0829:24
Laine TapaniKuopion SuunnistajatFinlandover max time
Kilo EskoLappeen RientoFinlandover max time
Larsen FlemmingHelsingoer SOKDenmarkmispunched

M85-1

1 370 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Moos ErnstSwiss O ToursSwitzerland11:428:32
2Havlik JaroslavSportcentrum JicinCzech Republic12:09+0:278:52
3Laznicka AloisSKOB ZlinCzech Republic12:36+0:549:11
4Andersson RolfRimbo SOKSweden12:46+1:049:19
5Sauter OthmarULUS REISEWELTSwitzerland13:27+1:459:49
6Bengtsson PeoOK Pan KristianstadSweden14:46+3:0410:46
7Reischl GeorgTV OsterhofenGermany15:44+4:0211:29
8Jansson JohanVaxjo OKSweden15:51+4:0911:34
9Van de Moortel FransOmegaBelgium16:08+4:2611:46
10Hutzli MartinULUS REISEWELTSwitzerland16:27+4:4512:00
11Scheie Arne ChrOstmarka OKNorway17:23+5:4112:41
12Carlsson RuneSundbybergs IKSweden17:29+5:4712:45
13Langeland ArnfinnByasen ILNorway20:04+8:2214:38
14Horn GerhardSwiss O ToursSwitzerland22:51+11:0916:40
15Ijas JohannesKeravan UrheilijatFinland23:15+11:3316:58
16Mathismoen PerFana ILNorway47:20+35:3834:32
Karlsmose HolgerCopenhagen ODenmarkmispunched
Brax AskoTampereen PyrintoFinlandmispunched
Ingvaldsen AxelTIF VikingNorwaydid not start

M90-1

900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Llado CarlesCOCatalunyaSpain13:3415:04
2Pettersson Kjell ArneHarlovs IFSweden13:44+0:1015:15
3Johansson Bertil IngeSkaneslattens OLSweden14:07+0:3315:41
4Larsson JohnVastvarmlands OKSweden19:50+6:1622:02
5Kipper FeliksOK Orion EstoniaEstonia31:02+17:2834:28
6Pelkonen PenttiKeski Karjalan RastiFinland55:31+41:571:01:41
Aberg Nils ErikTjallmo Godegards OKSwedenover max time

M95-1

900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Kempf AdolfKTV AltdorfSwitzerland31:5135:23

W35-1

3 510 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Voveriene TatsianaDevyni OSKBelarus17:294:58
2Lamiova KatarinaKlub OB ATU KosiceSlovakia18:03+0:345:08
3Barrable Sarah JaneSouth London OrienteersGreat Britain18:28+0:595:15
4Eva CsaszarGocsej Orienteering ClubHungary19:24+1:555:31
5Zsigmond Heinczi SzavaDiosgyori VTKHungary19:46+2:175:37
6Lukianova ZinaidaRB UnitedRussian Federation19:49+2:205:38
7McCarthy BernadettHaladas VSEHungary20:10+2:415:44
8Petro AnnamariaFutarok ScHungary21:27+3:586:06
9Sliwczynska IlonaStowarzyszenie Team 360 stopniPoland21:41+4:126:10
10Rychla PavlaKOS TJ Lokomotiva KrnovCzech Republic21:42+4:136:10
11Borocz IldikoPaksi SportegyesuletHungary21:53+4:246:14
12Ildiko PappSalgotarjani Dornyay SEHungary21:59+4:306:15
13Kovacs EditARAKHungary22:14+4:456:20
13Liskany DianaSTEHungary22:14+4:456:20
15Belai DoraHaladas VSEHungary22:28+4:596:24
16Domotor CsillaSFCHungary22:44+5:156:28
17Szivak IldikoGocsej Orienteering ClubHungary23:17+5:486:38
18Csecs KingaOLG BernHungary24:46+7:177:03
19Mureniene AgneMedeina OKLithuania25:02+7:337:07
20Matesova Kopecka SarkaOOB TJ DUKLA PRAHACzech Republic26:00+8:317:24
21Vakroom TaisSRDEstonia27:04+9:357:42
22Domotor AndreaSFCHungary28:18+10:498:03
23Davidesz AgnesTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary28:33+11:048:08
24Dienova Jananeregistrovanz v ziadnom oddieSlovakia31:14+13:458:53
25Oswald KatharinaHSV OL Wiener NeustadtGermany33:04+15:359:25
Kaszas SzilviaBalatonfuredi Sport ClubHungarymispunched
Lorincz KatalinBEACHungarydid not start
Engstedt RasaOK LinneSwedendid not start

W40-1

3 150 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Flerin Drevensek MojcaKAMNISKI ORIENTACIJSKI KLUBSlovenia16:135:08
2Velde RedaOK AzuolasLithuania16:30+0:175:14
3Novai EvaSzegedi Vasutas SEHungary16:54+0:415:21
4Orlic AntonijaOK BjelovarCroatia17:25+1:125:31
5Sommer PernilleOK Oest BirkeroedDenmark17:30+1:175:33
6Grigaliunaite AgneOC LevuoLithuania18:02+1:495:43
7Routsi AnastasiaRasti JyryFinland18:05+1:525:44
8Gabor AnitaPaksi SportegyesuletHungary18:45+2:325:57
9Hecz KatalinHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary18:55+2:426:00
10Szuromi MartaTabani Spartacus SKEHungary19:00+2:476:01
11Sollvander JessicaOK RodhenSweden19:02+2:496:02 Download route in GPX format
12Toth ZsuzsannaTabani Spartacus SKEHungary19:05+2:526:03
13Pap ViktoriaZTCHungary19:58+3:456:20
13Marosan AgnesBEACHungary19:58+3:456:20
15Kocsis GabriellaEgri Testedzo ClubHungary20:08+3:556:23
16Gaschler Gyeviki NoraVeszpremi Honved SEHungary20:12+3:596:24
17Kiljunen MaijaRajamaen RykmenttiFinland20:58+4:456:39
18Szecsko ViktoriaEgri Testedzo ClubHungary21:16+5:036:45
19Elovaara Salmi AnnaHelsingin SuunnistajatFinland22:01+5:486:59
20Kaszanitzky ViktoriaSilvanus SportegyesuletHungary22:12+5:597:02
21Tajnai AnitaHaladas VSEHungary27:26+11:138:42
22Gaal Tertsch AgnesSilvanus SportegyesuletHungary31:27+15:149:59
23Rako SabinaOK VihorCroatia31:57+15:4410:08
24Ildiko AvarTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary37:48+21:3512:00
Rekecki JuditHRF Szolnoki Honved SportegyesHungarymispunched
Nikolett LadaBEACHungarydid not start

W45-1

3 030 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Fuzy AnnaOSCHungary14:314:47
2Pukite IritaKapa OKLatvia14:35+0:044:48
3Vanjuk MerikeOK KapeEstonia14:58+0:274:56
4Agnes SimonEgri Testedzo ClubHungary15:44+1:135:11
5Chupekova SilviaTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia15:49+1:185:13
6Benedek ViragTabani Spartacus SKEHungary16:04+1:335:18
6Ambraziene AinaS SportasLithuania16:04+1:335:18
8Maki NinaJamsan Retki VeikotFinland16:34+2:035:28
9Pekkala SiniEspoon SuuntaFinland17:04+2:335:37
10Botor BarbaraBaranya TeamHungary17:32+3:015:47
11Rostas AnikoKAL SEHungary18:06+3:355:58
12Preden Triina BrittSK Aasa 5Estonia18:13+3:426:00
13Sviglerova PavlaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic18:34+4:036:07
14Petukiene EvandzelinaOSK SakasLithuania18:40+4:096:09
15Uhlir TimeaKAL SEHungary19:00+4:296:16
16Vallner SiiriSK Aasa 5Estonia19:17+4:466:21
17Godina IevaAzimuts OKLatvia19:18+4:476:22
18Salonen HeidiHelsingin SuunnistajatFinland19:20+4:496:22
19Schmal KingaZSTHungary19:24+4:536:24
20Baluskova IdaOK24 PrahaCzech Republic19:25+4:546:24
21Fuzy JuditOSCHungary19:36+5:056:28
22Decsey EmokeSalgotarjani Dornyay SEHungary19:54+5:236:34
23Utskarpen AudrunIL GeoFormNorway20:04+5:336:37
24Blehner MargitOK WestEstonia20:31+6:006:46
25Sebe KrisztinaBaranya TeamHungary20:44+6:136:50
26Wetzel AnnegretSV Robotron DresdenGermany20:45+6:146:50
27Fazakas EmokeCS Orienter Tg MuresRomania22:34+8:037:26
28Mrskocova DanaOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic22:50+8:197:32
29Szathmary JuditCegledi Vasutas SEHungary22:51+8:207:32
30Jerabkova TerezaOK JISKRA NOVY BORCzech Republic23:17+8:467:41
31Madarassy AnikoBEACHungary23:31+9:007:45
32Peganne Gonter SzilviaBakonyi Tajfuto KlubHungary24:02+9:317:55
33Tezarek HelgaOrienteering KlosterneuburgAustria25:05+10:348:16
34Murumets VaikeSK Aasa 5Estonia25:32+11:018:25
35Skropne Szuromi EvaARAKHungary27:36+13:059:06
36Heuer AdriennVeszpremi Honved SEHungary28:09+13:389:17
37Bernadett Czebeine NemesGocsej Orienteering ClubHungary33:31+19:0011:03
Shved LjudmillaSRDEstoniaover max time
Loenneberg LindaTaby OKSwedenmispunched
Perez Riofrio Ana BelenClub ImperdibleSpainmispunched
Schlei JuliaOLV SteinbergGermanydid not start
Pavelova AnnamariaKOB KysakSlovakiadid not start
Vass EdithCS Orienter Tg MuresRomaniadid not start
Kovacs Bernadett DrZSTHungarydid not start

W50-1

2 920 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Kastner BarbaraNaturfreunde WienAustria15:115:11
2Gornicka Antonow AnnaStowarzyszenie Team 360 stopniPoland15:20+0:095:15
3Barcikova RenataBK SliacSlovakia16:10+0:595:32
4Kink JanaOK KapeEstonia16:53+1:425:46
5Podmolikova DagmarSKOB ZlinCzech Republic17:09+1:585:52
6Ilmonen KirsiJamsan Retki VeikotFinland17:21+2:105:56
7Nordstrom JosefineOK TriangelnSweden17:23+2:125:57
8Palmen VirpiEspoon SuuntaFinland17:26+2:155:58
9Wengrin AgnesTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary17:36+2:256:01
10del Campo CristinaMalarrutaSpain18:04+2:536:11
11Drese EviOLV UslarGermany18:29+3:186:19
12Zelena DoraTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary18:30+3:196:20
13Berger HediOrienteering KlosterneuburgAustria18:44+3:336:24
14Ottenback AnnikaSegersta OKSweden18:55+3:446:28
15Csillag VeronikaBaranya TeamHungary18:56+3:456:29
16Agnes HegedusDiosgyori VTKHungary19:06+3:556:32
17Idnurm MaariSK Aasa 5Estonia19:07+3:566:32
18Rammann AnneliKooperaatorEstonia19:13+4:026:34
19Gyorffy GabriellaHegyisport Szentendre EgyesuleHungary19:15+4:046:35
20Zsoltne NemethVeszpremi Honved SEHungary19:26+4:156:39
21Palme GuniOrienteering KlosterneuburgAustria19:37+4:266:43
22Viikmaa AnneLyOK WestEstonia19:47+4:366:46
23Kiss TeodoraEgri Testedzo ClubHungary19:54+4:436:48
24Erika GalambosZSTHungary19:55+4:446:49
25Cihakova LenkaSokol Kostelec nClCzech Republic19:57+4:466:49
25Mikheeva NinaKaluga OrientRussian Federation19:57+4:466:49
27Asbothne Kerekes AgnesHonved Bottyan SEHungary20:04+4:536:52
28Horakova JindraOK Lokomotiva PardubiceCzech Republic20:40+5:297:04
29Wolek EwaUNTS WarszawaPoland20:51+5:407:08
30Geosits BeatrixHaladas VSEHungary20:53+5:427:09
31Schmidli DianaOLC WinterthurSwitzerland21:01+5:507:11
32Burian HanaBEACHungary21:10+5:597:14
33Gassner KatjaNaturfreunde WienAustria21:17+6:067:17
34Toth MariannaBaranya TeamHungary21:26+6:157:20
35Banyai RekaTabani Spartacus SKEHungary21:29+6:187:21
36Vricanova SylvaOB HavirovCzech Republic21:36+6:257:23
37Postulkova ZuzanaTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia21:38+6:277:24
38Kulikova GalynaSILINGermany22:04+6:537:33
39Kaminger IngridOrienteering KlosterneuburgAustria22:12+7:017:36
40Hanyicska MihalyneSTEHungary22:22+7:117:39
41Gummus BeritIFK Mora OKSweden22:35+7:247:44
42Zsigmond JuditDiosgyori VTKHungary22:44+7:337:47
43Austad AnneGreteRaumar OrienteringNorway23:13+8:027:57
44Kovacs VeraPaksi SportegyesuletHungary23:19+8:087:59
45Cserjes AndreaHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary23:51+8:408:10
46Auvinen KatjaTurun NMKYFinland24:07+8:568:15
47Marianna PincesTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary25:10+9:598:37
48Kovacova MariaKlub OB ATU KosiceSlovakia25:18+10:078:39
49Lovas AgnesBaranya TeamHungary25:22+10:118:41
50Takacsne Tomordi GabriellaSMAFCHungary25:28+10:178:43
51Martin del Rio Ana MariaCOMASpain25:47+10:368:49
52Cuesta CarolinaMalarrutaSpain26:35+11:249:06
53Shved EllaSRDEstonia27:05+11:549:16
54Blum HenrietteSzegedi Bokorugro SEHungary27:07+11:569:17
55Magyari OrsolyaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary27:42+12:319:29
56Schoenfeld UteSV TU IlmenauGermany27:57+12:469:34
57Shved JaanaSRDEstonia29:14+14:0310:00
58Saoner SilviaClub ImperdibleSpain29:23+14:1210:03
59Svitakova IvanaPSK Olymp PrahaCzech Republic31:05+15:5410:38
60Inbar YasurISR OC JezreelIsrael35:17+20:0612:05
Koucka IvanaVSTJ Ekonom PrahaCzech Republicdid not start

W55-1

2 410 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Matyas IldikoBaranya TeamHungary13:375:39
2Smutna JanaOOB VamberkCzech Republic13:47+0:105:43
3Maag Iben FalckSollerod OKDenmark14:28+0:516:00
4Alnek AiriOK VoruEstonia14:43+1:066:06
5Limpar MadeleineAttunda OKSweden15:22+1:456:22
6Wehrli JoliSwiss O ToursSwitzerland15:24+1:476:23
7Candotti ClaudiaAD Trento OrienteeringItaly15:28+1:516:25
8Juhas IrinaOK DIFSerbia16:02+2:256:39
9Amigo AnnaCOCatalunyaSpain16:07+2:306:41
10Bonde AnnetteBallerup OKDenmark16:09+2:326:42
11Fritz KristineOL Team FilderGermany16:14+2:376:44
12Varady SzilviaDiosgyori VTKHungary16:19+2:426:46
13Musinska EvaKlub OB ATU KosiceSlovakia16:36+2:596:53
14Berger GislindOrienteering KlosterneuburgAustria16:39+3:026:54
15Papugova ElenaKlub OB ATU KosiceSlovakia16:40+3:036:54
16Resch JuditOrienteering KlosterneuburgAustria16:45+3:086:57
16Tomordi AgnesHegyisport Szentendre EgyesuleHungary16:45+3:086:57
18Piffer MariaAD Trento OrienteeringItaly17:37+4:007:18
19Hribar AnicaOrientacijski klub BreziceSlovenia17:41+4:047:20
20Torp Lill AnnSandefjord OKNorway17:43+4:067:21
20Johansson CarinaTumba Malarhojden OKSweden17:43+4:067:21
22Radics AnnaEgri Testedzo ClubHungary17:49+4:127:23
23Jarv AnuSK Aasa 5Estonia17:51+4:147:24
24Hald RagnhildKristiansand OKNorway17:52+4:157:24
25Raastad RitaSkien OKNorway18:04+4:277:29
26Zalaiskalna VelgaMona OKLatvia18:17+4:407:35
27Orsolya KrasznaiTabani Spartacus SKEHungary18:33+4:567:41
27Lehvonen RiittaLapin VeikotFinland18:33+4:567:41
29Gabrielsson ChristinaVastvarmlands OKSweden18:47+5:107:47 Download route in GPX format
30Granath ChristinaOK SodertornSweden19:06+5:297:55
30Piispanen EijaOulaisten HuimaFinland19:06+5:297:55
32Sochorova HanaOB HavirovCzech Republic19:22+5:458:02
33Raaen TrineAker Brygge OrienteringNorway19:41+6:048:10
33Kozachenko Natalia_____Ukraine19:41+6:048:10
35Hovikorpi AuliKeihasFinland19:56+6:198:16
36Krejcikova MonikaSKOB ZlinCzech Republic20:05+6:288:20
37Lukacsi AgnesBaranya TeamHungary20:17+6:408:24
38Seidl SilviaOLA TSV DeggendorfGermany20:23+6:468:27
39Salmenkyla TuulikkiHelsingin SuunnistajatFinland20:28+6:518:29
40Kink RiinaKooperaatorEstonia20:45+7:088:36
41Agnes Kaszasne BoaVeszpremi Honved SEHungary20:51+7:148:39
42Maget BrigitteSKV OLG Deutsch KaltenbrunnAustria20:53+7:168:39
43Jenzer ChristineULUS REISEWELTSwitzerland20:58+7:218:41
44Tanacsne Vasvari ZsuzsannaEgyesuleten kivuliHungary21:15+7:388:49
45Lippert YelenaVostokKazakhstan21:26+7:498:53
46Sadecka JuditaKlub OB ATU KosiceSlovakia21:28+7:518:54
47Pelkonen PaiviKeski Karjalan RastiFinland21:29+7:528:54
48Hellenes Hilde GunnOK SkeidiNorway22:36+8:599:22
49Hector ElisabethSnattringe SKSweden22:46+9:099:26
50Kanerva AuliSuunta SepotFinland23:52+10:159:54
51Nummela PiaMantsalan UrheilijatFinland26:37+13:0011:02
52Malkova VeraOB StrakoniceCzech Republic28:50+15:1311:57
53Naumenko NadegdaPyatigorsk MeridianRussian Federation31:09+17:3212:55
Voitka EppOK VoruEstoniamispunched
Sikkeland SolveigTyrving ILNorwaydid not start
Nemeckova JarmilaUSK PrahaCzech Republicdid not start

W60-1

2 370 m, 56 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Rudakova OlenaOC MASTERUkraine12:315:16
2Ammann MonikaOLG St. Gallen/AppenzellSwitzerland12:34+0:035:18
3Madsen BenteTisvilde Hegn OKDenmark12:54+0:235:26
4Voltrova SvatavaOK RoztokyCzech Republic13:14+0:435:35
5Natvig Kari ElisabethNittedal OrienteringNorway13:16+0:455:35
6Egger Keller BarbaraULUS REISEWELTSwitzerland13:26+0:555:40
7Jenovari GabriellaHegyisport Szentendre EgyesuleHungary13:33+1:025:43
8Denysenko TamaraTJ Slavia Zilinska univerzitaSlovakia13:39+1:085:45
9Kohler KaethiOLG DachsenSwitzerland13:45+1:145:48
9Klara ZarnoczayHonved Bottyan SEHungary13:45+1:145:48
11Karman KatalinHegyisport Szentendre EgyesuleHungary13:57+1:265:53
12Runesson LenaOK VivillSweden13:58+1:275:53
13Sani TuulaHollolan Urheilijat 46Finland14:04+1:335:56
14Nemeth KatiOK Vilse 87Sweden14:11+1:405:59
15Larsson LenaSala OKSweden14:17+1:466:01
16Bacso PiroskaMAFCHungary14:21+1:506:03
17Puromies MerjaEspoon SuuntaFinland14:33+2:026:08
18Valentin LottaGustavsbergs OKSweden14:51+2:206:15
19Vaerton SaimaOK Polva KobrasEstonia15:11+2:406:24
20Olsson ChristinaSkaneslattens OLSweden15:12+2:416:24
21Skyttersaeter RunaHeming OrienteringNorway15:18+2:476:27
22Toivonen MerjaEpilan EsaFinland15:20+2:496:28
23Marczis MartaEgri Spartacus SEHungary15:35+3:046:34
24Karlsson AnitaOK SodertornSweden15:41+3:106:37
25Raudsepp UlleRSK JohvikasEstonia15:54+3:236:42
26Daniel EditHegyisport Szentendre EgyesuleHungary16:20+3:496:53
27Cerjaka MaijaKapa OKLatvia16:26+3:556:56
28Luovula PiaSuosmeren SalpaFinland16:30+3:596:57
29Jalanto TerttuKangasala SKFinland16:37+4:067:00
30Wahlberg JannikeOK KareSweden16:38+4:077:01
31Kruger BirgitteHelsingoer SOKDenmark16:47+4:167:04
32Levaine Kovacs RozaKarcagi SEHungary17:16+4:457:17
33Mandsoo MerikeOK TONEstonia17:17+4:467:17
34Domotorne Horvat ErzsebetSFCHungary17:50+5:197:31
35Oras TiinaOK IlvesEstonia18:18+5:477:43
36Kreiberg Jette DinaOK RoskildeDenmark18:23+5:527:45
37Balcarova EvaOK 99 Hradec KraloveCzech Republic18:41+6:107:52
38Bozhko TetyanaO ClubUkraine19:00+6:298:01
39Papinsaari SirpaKangasala SKFinland19:11+6:408:05
40Balazs KatalinBaranya TeamHungary19:24+6:538:11
41Rillo TiinaOtepaa SKEstonia19:29+6:588:13
42Sladkova EvaSokol TehovCzech Republic19:51+7:208:22
43Sipova SoniaOK JISKRA NOVY BORCzech Republic20:27+7:568:37
44Sateri RaijaTurun MetsankavijatFinland21:14+8:438:57
45Teike Andersson AnkiForsa OKSweden22:32+10:019:30
46Guglielmetti DanielaGOLD SavosaSwitzerland22:52+10:219:38
47Kubatova IvanaOK JISKRA NOVY BORCzech Republic23:07+10:369:45
48Poldoja YlleOK IlvesEstonia23:48+11:1710:02
49Buelens JennyFRSO BelgiumBelgium24:50+12:1910:28
50Janosne CsaszarGocsej Orienteering ClubHungary25:32+13:0110:46
51Meszarosne Boros ValeriaTatai Tomegsport es Tajfuto HoHungary33:48+21:1714:15
52Voolaine KaiOK TONEstonia36:27+23:5615:22
53Theunckens JoelleFRSO BelgiumBelgium55:22+42:5123:21
Fershalova ViktoriiaRus veteranRussian Federationmispunched
Schmidtko MartinaUSC MagdeburgGermanymispunched
Bjoernstad TinaRaumar OrienteringNorwaymispunched
Lebiadzeva AlenaBSUBelarusdid not start

W65-1

2 370 m, 61 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Deconescu NataliaPC Tg JiuRomania16:136:50
2Karlsen Unni StrandFredrikstad SkiklubbNorway16:22+0:096:54
3Engelby UllaOK Pan KristianstadSweden16:42+0:297:02
4Arold AnneOK IlvesEstonia16:51+0:387:06
5Haverstad HelgaLierbygda OrienteringslagNorway17:18+1:057:17
6Sacilotto LuciaASD Unione LombardaItaly17:21+1:087:19
7Rosecka AlenaUNITOP ZdarCzech Republic17:25+1:127:20
8Sporild KjellrunMalvik ilNorway18:05+1:527:37
9Solli RannveigAskoy OLNorway18:06+1:537:38
10Jorandli MargreteGjoe Vard OLNorway18:12+1:597:40
11Troesse RenateSV TU IlmenauGermany18:25+2:127:46
12Pokotilo OlgaPoliksRussian Federation18:51+2:387:57
13Jensen LeneHelsingoer SOKDenmark18:59+2:468:00
14Fent MarianneARAKHungary19:01+2:488:01
14Muzsnai AgotaHegyisport Szentendre EgyesuleHungary19:01+2:488:01
16Johansson Anna KarinVandrarringenSweden19:02+2:498:01
17Fantova LibuseVSTJ Ekonom PrahaCzech Republic19:20+3:078:09
18Takacs AgnesSzegedi Vasutas SEHungary19:51+3:388:22
19Bartova EvaOOB VamberkCzech Republic19:53+3:408:23
20Kattilakoski KirstiAron HakaFinland19:58+3:458:25
21Horvath MagdaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary20:02+3:498:27
22Petersen AnnetteOK RoskildeDenmark20:18+4:058:33
23Andreassen Anne LiseSandefjord OKNorway20:38+4:258:42
24Gipsle InaraThames Valley Orienteering CluGreat Britain20:39+4:268:42
25Martensson IngridOK KolmardenSweden21:06+4:538:54
26Zvirbule VladaDevyni LabirintaiLatvia21:19+5:068:59
27Nisbet JaniceEdinburgh Southern OrienteerinGreat Britain21:44+5:319:10
28Nergaard IngerStokke ILNorway21:50+5:379:12
29Keiniene LaimuteDevyni LabirintaiLithuania22:04+5:519:18
30Sevcikova AlenaOK ChrastavaCzech Republic23:40+7:279:59
31Bobach KirstenAalborg OKDenmark23:49+7:3610:02
32Margit JeneiBOF BudaorsHungary24:08+7:5510:10
33Ptasekiene VitalijaDevyni LabirintaiLithuania24:12+7:5910:12
34Szabo AnnaSzegedi Bokorugro SEHungary24:20+8:0710:16
35Usemann BarbaraKaulsdorfer OLV BerlinGermany25:20+9:0710:41
36Greminger HeleneULUS REISEWELTSwitzerland25:50+9:3710:54
37Lind JohanneBallerup OKDenmark25:52+9:3910:54
37Turri LuisellaAD Trento OrienteeringItaly25:52+9:3910:54
39Dawson CathyGafanhoriPortugal25:53+9:4010:55
40Melbye Elle MHeming OrienteringNorway26:14+10:0111:04
41Mezo EvaBaranya TeamHungary26:16+10:0311:04
42Sumberova ZuzanaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic26:20+10:0711:06
43Bacanac LjubicaOK DIFSerbia27:49+11:3611:44
44Tarjan AgnesBaranya TeamHungary27:56+11:4311:47
45Bartonova MarieOK JISKRA NOVY BORCzech Republic28:01+11:4811:49
46Veresne Sipos EtelHRF Szolnoki Honved SportegyesHungary28:06+11:5311:51
47Alvheim HerdisFana ILNorway28:19+12:0611:56
48Wahlgren ToveSarpsborg OLNorway28:42+12:2912:06
49Anna HaiderHSV RiedAustria28:48+12:3512:09
50Edberg MargaretaMalmo OKSweden29:32+13:1912:27
51Bosina IngeNaturfreunde WienAustria29:36+13:2312:29
52Hansen LisbetFSK OrienteringDenmark30:30+14:1712:52
53Fedorcsak EszterDiosgyori VTKHungary31:09+14:5613:08
54Jahnova HelenaOK Sparta PrahaCzech Republic31:21+15:0813:13
55Kuhn EditBaranya TeamHungary34:15+18:0214:27
56Kazalne Angster EvaBaranya TeamHungary34:32+18:1914:34
57Fischer MariaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary40:18+24:0517:00
58Matilainen EevaSOC AsikkalaFinland42:59+26:4618:08
Savolainen PirkkoSOC AsikkalaFinlandmispunched
Linsefors LottaLunds OKSwedenmispunched
Piirto KaisuJamsan Retki VeikotFinlandmispunched
Joergensen OddnyIK Grane Arendal OrienteringNorwaydid not start
Karnit NiinaSRDEstoniadid not start
Fenmen NerminANKARA GSMGreat Britaindid not start
Tate EbbaISR OC ModiinIsraeldid not start

W70-1

1 730 m, 62 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Haraldsson MargaretaGustavsbergs OKSweden11:486:49
2Uleviciene JurateDevyni LabirintaiLithuania12:28+0:407:12
3Tornros HelenTumba Malarhojden OKSweden13:03+1:157:32
4Barkestam LenaIK HakarpspojkarnaSweden13:05+1:177:33
5Lankia HilkkaTampereen PyrintoFinland13:10+1:227:36
6Blomgren AnnaTullinge SKSweden13:11+1:237:37
7Kaasik TiiuOK IlvesEstonia13:24+1:367:44
8Saffkova ZuzanaOK ChrastavaCzech Republic13:27+1:397:46
9Tasa HilleSK Saue TammedEstonia13:30+1:427:48
10Mansson GunnelOK Vilse 87Sweden13:43+1:557:55
11Stahl AsaHjarnarps OLSweden13:57+2:098:03
12Lundmark AnneJarfalla OKSweden14:01+2:138:06
13Biro AlettaBEACHungary14:25+2:378:20
14Holmstrom AnnemarieGustavsbergs OKSweden14:26+2:388:20
14Blomstrom EvaIK SternSweden14:26+2:388:20
16Hegedus AgnesBEACHungary14:31+2:438:23
17Krizova ZdenkaUNITOP ZdarCzech Republic14:44+2:568:30
18Bystrom MajBrittRavetofta OKSweden14:50+3:028:34
18Hemstrom HelenaGavle OKSweden14:50+3:028:34
20Dohnalova DanielaUSK PrahaCzech Republic14:52+3:048:35
21Nilsson MaritKils OKNorway15:16+3:288:49
22Ormberg AstridFana ILNorway15:18+3:308:50
23Marti SzuromiBOF BudaorsHungary15:38+3:509:02
24Prans LeiliOK IlvesEstonia15:42+3:549:04
25Stoor AnneKokkolan SuunnistajatFinland15:54+4:069:11
25Lakanen SirpaRaja Karjalan SuunnistajatFinland15:54+4:069:11
27Wyder RitaULUS REISEWELTSwitzerland16:02+4:149:16
28Aho LeenaMaarian MahtiFinland16:18+4:309:25
29Jakobsson LenaVasteras SOKSweden16:30+4:429:32
30Nordahl EvaOK Pan KristianstadSweden16:31+4:439:32
31Weber MonikaPost SV DresdenGermany16:44+4:569:40
32Beilmann MareOK LUSEstonia16:46+4:589:41
33Sikorova MarieTJ Banik Ostrava OKDCzech Republic17:23+5:3510:02
34Eyer BeatriceULUS REISEWELTSwitzerland17:29+5:4110:06
35Pal IlonaTipo Tajfuto es KornyezetvedoHungary17:33+5:4510:08
36Kivila KaieOK IlvesEstonia18:00+6:1210:24
37Turku KaijaHelsingin SuunnistajatFinland18:10+6:2210:30
38Peltola KatariinaMS ParmaFinland18:22+6:3410:36
39KaristoNieminen MarjattaHyvinkaan RastiFinland18:26+6:3810:39
40Waser RenateOLK RafzerfeldSwitzerland19:13+7:2511:06
40Haase TuulaOunasvaaran HiihtoseuraFinland19:13+7:2511:06
42Pachnerova JaroslavaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic19:15+7:2711:07
43Kumlin LisaVaxjo OKSweden19:17+7:2911:08
44Vigelius SeijaSalon ViestiFinland20:01+8:1311:34
45Busch BaerbelPost SV DresdenGermany20:17+8:2911:43
46Karmazinova IvaSlavia Liberec orienteeringCzech Republic21:35+9:4712:28
47Gomori EvaSzegedi Bokorugro SEHungary22:02+10:1412:44
48Sadurskis AijaCentrum OKSweden22:06+10:1812:46
49Laakso Lahteenma Mirja LiisaHameenlinnan TarmoFinland22:17+10:2912:52
50Danielsson Gohde ChristinaVasteras SOKSweden22:38+10:5013:04
51Dahlbom VeronicaHelsingborgs SOKSweden23:55+12:0713:49
52Kastemaa TuuliHirvensalon HeittoFinland24:50+13:0214:21
53Hanhela Eeva LiisaHaukiputaan HeittoFinland25:04+13:1614:29
54Stordal Else BogstadTonsberg og omegn OLNorway25:12+13:2414:33
55Nataas KariBergens TFNorway26:17+14:2915:11
56Jorgensen GunPorsgrunn OLNorway26:59+15:1115:35
57In der Stroth GudrunOsnabruecker TBGermany28:48+17:0016:38
58Krzywinski EvaBergens TFNorway32:24+20:3618:43
59Skare IngunnBergens TFNorway34:43+22:5520:04
60Heinonen LeenaKuopion SuunnistajatFinland34:44+22:5620:04
61Torteli IldikoBaranya TeamHungary43:34+31:4625:10
Vikerhaugen KariOdal olNorwaymispunched
Rahm BeaOLG PfaeffikonSwitzerlanddid not start
Gjertsen Margaret AAsker SkiklubbNorwaydid not start

W75-1

1 660 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Kocbach Bjoerg LohneBergens TFNorway13:288:06
2Laugen Kari TimenesImaas ilNorway13:51+0:238:20
3Joergensen IngeOK RoskildeDenmark14:04+0:368:28
3O Neill JeanFingalIreland14:04+0:368:28
5Michel BirgittTV Jahn WolfsburgGermany14:09+0:418:31
6Kvaal ToridFreidigNorway14:21+0:538:38
7Crawford SharonRocky Mountain Orienteering ClUnited States15:08+1:409:06
8Karvinen TuulikkiHelsingin SuunnistajatFinland15:23+1:559:16
9Ovesen ThorunnLardal OLNorway17:08+3:4010:19
10Lindhe UllaIK SternSweden17:18+3:5010:25
11Appelgren BibbiMariestads FKSweden17:43+4:1510:40
12Svensson GulleviRonneby OKSweden17:51+4:2310:45
13Lofqvist MargaretaVasteras SOKSweden18:14+4:4610:59
14Hansen RuthOK SkaermenDenmark18:22+4:5411:03
15Borjeson BarbroOK SkogshjortarnaSweden19:08+5:4011:31
16Jedar SonjaAkers IFSweden19:11+5:4311:33
17Jacobsson CajeIF ThorSweden19:23+5:5511:40
18Lindgren EvaLinkopings OKSweden20:49+7:2112:32
19Voudinmaki KaarinaMullsjo SOKSweden21:40+8:1213:03
20Krtenska LeontinaOK JISKRA NOVY BORCzech Republic21:52+8:2413:10
21Vanaveski IlonaOK IlvesEstonia21:54+8:2613:11
22Cser KrisztinaTabani Spartacus SKEHungary22:11+8:4313:21
23Dahlen ElinRingerike OLNorway23:23+9:5514:05
24Vilppola AnneliIisuFinland23:46+10:1814:19
25Langseth GerdLarvik OKNorway24:06+10:3814:31
26Andersson SivKristinehamns OKSweden24:09+10:4114:32
27Krisztina SimonEgri Testedzo ClubHungary24:33+11:0514:47
28Berge Katharina MoFreidigNorway26:19+12:5115:51
29Aberg Britt MarieOK TisarenSweden26:34+13:0616:00
30Svendsen TorillFrosta OKSweden27:05+13:3716:18
31Latvasto PirkkoHelsingin SuunnistajatFinland28:25+14:5717:07
32Jensen IngerFSK OrienteringDenmark30:09+16:4118:09
33Nilsson UllaSOK ViljanSweden31:00+17:3218:40
34Hurtig IngelaKvarnsvedens GoIF OKSweden36:22+22:5421:54
Bakke KirstenGjoe Vard OLNorwaydid not start

W80-1

1 370 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Tahvanainen PirkkoHollolan Urheilijat 46Finland14:0610:17
2Hankovska JanaSK Praga PrahaCzech Republic14:31+0:2510:35
3Uus IlseOK TONEstonia15:16+1:1011:08
4Grosse IngridUSV TU DresdenGermany16:41+2:3512:10
5Huggler EricaSwiss O ToursSwitzerland17:11+3:0512:32
6Wikingsson Inga LillStigmannen Karlshamns OKSweden17:27+3:2112:44
7Pelkonen ElliKeski Karjalan RastiFinland18:31+4:2513:30
8Truelsen KirstenBallerup OKDenmark24:14+10:0817:41
9Tornberg MaimuKooperaatorEstonia27:07+13:0119:47
10Larsson BrittVasteras SOKSweden28:44+14:3820:58
11Berglund GerdHogakers OKSweden29:20+15:1421:24
12Gubeli VeronikaULUS REISEWELTSwitzerland29:43+15:3721:41
13Joergensen Jytte EltangFSK OrienteringDenmark43:24+29:1831:40
14Wallen MargaretaTaby OKSweden59:53+45:4743:42
Raunemaa PirkkoHelsingin SuunnistajatFinlandmispunched
Vamnes Inger EHamar OKNorwaymispunched

W85-1

900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Schmiedeberg BrigitteSV Turbine NeubrandenburgGermany15:5317:38
2Gri TeresaCOCatalunyaSpain17:56+2:0319:55

W90-1

900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Nieminen SoleJamsan Retki VeikotFinland15:2817:11

W95-1

900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationFederationTimeDiffKm time R
1Nordahl LenaOrkelljunga FKSweden31:5035:22

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport