International Orienteering Federation

Official results for Swiss Orienteering Championship Longdistance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swiss Orienteering Championship Longdistance
Organiser: Switzerland
Date: 12 September 2021

Classes: Show all | Men | Women | Men 20 | Women 20

Men

10 870 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerland1:20:247:23
2Daniel HubmannOL Regio WilSwitzerland1:20:44+0:207:25
3Martin HubmannOL Regio WilSwitzerland1:20:45+0:217:25
4Pascal BuchsANCOSwitzerland1:25:07+4:437:49
5Joey Hadornol norskaSwitzerland1:25:44+5:207:53
6Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland1:26:28+6:047:57
7Florian Schneiderol norskaSwitzerland1:26:44+6:207:58
8Tino PolsiniOLV BasellandSwitzerland1:26:47+6:237:59
9Riccardo RancanOLG PfäffikonSwitzerland1:26:52+6:287:59
10Marc LauensteinANCOSwitzerland1:27:11+6:478:01
11Loïc CapbernTOACFrance1:28:18+7:548:07
12Reto EggerOLK RafzerfeldSwitzerland1:28:36+8:128:09
13Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland1:28:56+8:328:10
14Timo SuterOLG CordobaSwitzerland1:29:51+9:278:15
15Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland1:30:07+9:438:17
16Florian AttingerOLG Chur/OL ZimmerbergSwitzerland1:30:12+9:488:17
17Jonas SoldiniCA RoséSwitzerland1:31:01+10:378:22
18Raffael Huber SvenssonOLG SäuliamtSwitzerland1:31:27+11:038:24
19Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland1:32:12+11:488:28
20Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland1:33:08+12:448:34
21Quentin MOULETOrientation Team BesançconFrance1:33:13+12:498:34
22Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland1:35:08+14:448:45
23Sven AschwandenOLG GoldauSwitzerland1:35:10+14:468:45
24Ueli Werrenol norska / OLG BernSwitzerland1:36:24+16:008:52
25Silvan Ullmannol.biel.seelandSwitzerland1:36:25+16:018:52
26Archibald SoguelANCOSwitzerland1:36:38+16:148:53
27Andrin BieriOLG PfäffikonSwitzerland1:37:28+17:048:57
28Csaba Gerberbussola okHungary1:39:59+19:359:11
29Ismael RöthlisbergerOLG SuhrSwitzerland1:40:58+20:349:17
30Raphael SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerland1:41:17+20:539:19
31Florian Moserol norskaSwitzerland1:42:01+21:379:23
32Cyril BucherOLV Hindelbank/ol norskaSwitzerland1:42:06+21:429:23
33Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland1:44:21+23:579:35
34Siro CorsiGOLD SavosaSwitzerland1:46:53+26:299:49
35Janis TamuzsOzonsLatvia1:46:56+26:329:50
36Guillaume WyrschANCOSwitzerland1:48:41+28:179:59
37Gabriel-Michael MathysOLG Bern / ol.biel.seelandSwitzerland1:50:06+29:4210:07
38Patrick KrähenbühlOLG HerzogenbuchseeSwitzerland1:51:26+31:0210:15
39Luca ZinggOL AmriswilSwitzerland1:53:19+32:5510:25
40Fabio AlfieriSCOM MendrisioSwitzerland1:54:00+33:3610:29
41Sven KleinOLG PfäffikonSwitzerland1:54:43+34:1910:33
42Philipp KhlebnikovANCOSwitzerland1:56:47+36:2310:44
43Lorenz Widmerbussola okSwitzerland2:00:10+39:4611:03
44Sandro AnderesOL Regio OltenSwitzerland2:00:20+39:5611:04
45Simon JakobOLK RafzerfeldSwitzerland2:03:05+42:4111:19
46Benjamin WaltiOLK ArgusSwitzerland2:06:59+46:3511:40
47Florian WepferOLG PfäffikonHungary2:19:53+59:2912:52
Térence RisseCA RoséSwitzerlanddisqualified
Fabian Aebersoldol.biel.seelandSwitzerlanddisqualified
Alexandre VergnaudCorrèze C.OFrancemispunched
Corsin BoosOLV LuzernSwitzerlanddid not finish
Sebastian HäglerOLV BasellandSwitzerlanddid not finish
Ricardo Schanielbussola okUnited Statesdid not finish
Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerlanddid not finish

Women

7 600 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Simona Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland1:07:268:52
2Elena RoosO-92 Piano di MagadinoSwitzerland1:08:12+0:468:58
3Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland1:12:17+4:519:30
4Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland1:13:02+5:369:36
5Natalia GemperleOLK ArgusRussian Federation1:13:30+6:049:40
6Martina RuchOLG Skandia / ol norskaSwitzerland1:14:20+6:549:46
7Julia JakobOL Zimmerberg / TG HüttenSwitzerland1:16:46+9:2010:06
8Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland1:17:11+9:4510:09
9Katrin MüllerOLG RymenzburgSwitzerland1:18:18+10:5210:18
10Eliane DeiningerOLG St. Gallen/App.Switzerland1:19:08+11:4210:24
11Elena PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland1:19:29+12:0310:27
12Siri NyfelerOLG Thun / ol norskaSwitzerland1:21:10+13:4410:40
13Siri SuterOLG CordobaSwitzerland1:22:11+14:4510:48
14Anja ProbstOLG Bern / ol norskaSwitzerland1:25:02+17:3611:11
15Eline GemperleOLK ArgusSwitzerland1:26:08+18:4211:20
16Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland1:26:09+18:4311:20
17Hanna MüllerOLG BaselGermany1:26:33+19:0711:23
18Marcia MürnerOL Regio WilSwitzerland1:26:58+19:3211:26
19Elisa BertozziGOLD SavosaSwitzerland1:27:08+19:4211:27
20Kim Hadornol norskaSwitzerland1:28:12+20:4611:36
21Sophie GraberOLG SuhrSwitzerland1:28:39+21:1311:39
22Anina Brunnerbussola okSwitzerland1:29:05+21:3911:43
23Marita HotzOLK ArgusSwitzerland1:29:22+21:5611:45
24Lisa SchubnellOLC WinterthurSwitzerland1:31:46+24:2012:04
25Joëlle MeisterOLG DachsenSwitzerland1:31:54+24:2812:05
26Véronique RuppenthalOLG ChurSwitzerland1:33:20+25:5412:16
27Katja BrütschOLG SchaffhausenSwitzerland1:37:15+29:4912:47
28Noëmi CernyOLK Argus / SCOM MendrisioSwitzerland1:41:13+33:4713:19
29Jael Wältiol.biel.seelandSwitzerland1:47:03+39:3714:05
30Yaëlle StampbachANCOSwitzerland2:28:22+1:20:5619:31
Sarina Kyburzol norska / OLG HuttwilSwitzerlanddisqualified
Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerlanddid not finish

Men 20

7 740 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Florian Freulerthurgorienta / Glarner OLGSwitzerland1:05:418:29
2Manuele RenASCO LuganoSwitzerland1:06:36+0:558:36
3Timo TantaniniOLC Kapreolo / OLK RafzerfeldSwitzerland1:08:57+3:168:54
4Dominic SchacherOLK ArgusSwitzerland1:09:06+3:258:55
5Robin MennetOLG CordobaSwitzerland1:12:56+7:159:25
6Miron RulkaOLG Biberist SOSwitzerland1:14:52+9:119:40
7Andri JordiOLG HondrichSwitzerland1:14:54+9:139:40
8Tobias Sterchiol norskaSwitzerland1:15:54+10:139:48
9Simon HamelANCOSwitzerland1:16:00+10:199:49
10Jari SuterOLG CordobaSwitzerland1:18:07+12:2610:05
11Gian-Andrin CoolenOLV BasellandSwitzerland1:18:29+12:4810:08
12Jan Schmukiol.biel.seelandSwitzerland1:19:50+14:0910:18
13Jonas WepferOLG PfäffikonSwitzerland1:21:03+15:2210:28
14Marc WeberOLV BasellandSwitzerland1:21:17+15:3610:30
15Jérémie WichoudCO Lausanne-JoratSwitzerland1:22:23+16:4210:38
16Dominik GyselOLC KapreoloSwitzerland1:46:11+40:3013:43
17Christian ScherrerOLG ChurSwitzerland1:47:27+41:4613:52
18Loïc BaudCO Lausanne-JoratSwitzerland1:54:41+49:0014:49

Women 20

5 100 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sanna HotzOLK ArgusSwitzerland51:3310:06
2Siana SennO-MotionSwitzerland55:00+3:2710:47
3Annick MeisterOLG DachsenSwitzerland55:50+4:1710:56
4Hanna WeyOLG ZürichSwitzerland57:38+6:0511:18
5Mirjam WürstenOLG KTV AltdorfSwitzerland57:47+6:1411:19
6Corina HüniOLG ThunSwitzerland58:25+6:5211:27
7Vera Moserol norskaSwitzerland59:52+8:1911:44
8Delia GiezendannerOLG ChurSwitzerland1:01:50+10:1712:07
9Celine WellenreiterOLG ThunSwitzerland1:02:00+10:2712:09
10Nina ProbstOLG Bern / ol norskaSwitzerland1:03:36+12:0312:28
11Flurina MüllerOLG Galgenen/GoldauSwitzerland1:06:40+15:0713:04
12Alice MaddalenaO-92 Piano di MagadinoSwitzerland1:07:03+15:3013:08
13Lara GislerOLG KTV AltdorfSwitzerland1:11:14+19:4113:58
14Sarina ZülligOLG Thun/OLV BasellandSwitzerland1:15:12+23:3914:44
15Jasmin LiechtiOLV HindelbankSwitzerland1:15:56+24:2314:53
16Michèle RüeggOLV HindelbankSwitzerland1:16:13+24:4014:56
17Loriane SchaferCA RoséSwitzerland1:16:26+24:5314:59
18Noemi OttOL Regio WilSwitzerland1:20:14+28:4115:43
19Guenda ZaffanellaSCOM MendrisioItaly1:24:58+33:2516:39
Nora AeglerOL Regio WilSwitzerlandmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport