International Orienteering Federation

Official results for Swiss Orienteering Championship Middledistance

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swiss Orienteering Championship Middledistance
Organiser: Switzerland
Date: 11 September 2021

Classes: Show all | Men | Women

Men

4 500 m, 86 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Martin HubmannOL Regio WilSwitzerland33:297:26
2Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland33:37+0:087:28
3Reto EggerOLK RafzerfeldSwitzerland33:48+0:197:30
4Daniel HubmannOL Regio WilSwitzerland34:25+0:567:38
5Timo SuterOLG CordobaSwitzerland35:38+2:097:55
6Florian Schneiderol norskaSwitzerland36:01+2:328:00
7Ueli Werrenol norska / OLG BernSwitzerland36:11+2:428:02
8Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland36:53+3:248:11
9Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerland37:24+3:558:18
10Raffael Huber SvenssonOLG SäuliamtSwitzerland37:28+3:598:19
11Pascal BuchsANCOSwitzerland37:35+4:068:21
12Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland37:36+4:078:21
13Joey Hadornol norskaSwitzerland37:42+4:138:22
14Jonas SoldiniCA RoséSwitzerland37:45+4:168:23
15Tino PolsiniOLV BasellandSwitzerland37:58+4:298:26
16Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland38:48+5:198:37
17Fabian Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland38:58+5:298:39
18Riccardo RancanOLG PfäffikonSwitzerland39:08+5:398:41
19Marc LauensteinANCOSwitzerland39:31+6:028:46
20Andrin BieriOLG PfäffikonSwitzerland39:43+6:148:49
21Loïc CapbernTOACFrance40:01+6:328:53
22Manuele RenASCO LuganoSwitzerland40:53+7:249:05
23Quentin MOULETOrientation Team BesançconFrance41:01+7:329:06
24Florian AttingerOLG Chur/OL ZimmerbergSwitzerland41:19+7:509:10
25Florian Moserol norskaSwitzerland42:09+8:409:22
26Silvan Ullmannol.biel.seelandSwitzerland42:18+8:499:24
26Térence RisseCA RoséSwitzerland42:18+8:499:24
28Siro CorsiGOLD SavosaSwitzerland42:44+9:159:29
29Cyril BucherOLV Hindelbank/ol norskaSwitzerland42:47+9:189:30
30Simon HamelANCOSwitzerland42:51+9:229:31
31Csaba Gerberbussola okHungary44:22+10:539:51
32Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland44:34+11:059:54
33Alexandre VergnaudCorrèze C.OChina44:42+11:139:56
34Ismael RöthlisbergerOLG SuhrSwitzerland44:50+11:219:57
35Dominic SchacherOLK ArgusSwitzerland44:58+11:299:59
35Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland44:58+11:299:59
37Severin HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland44:59+11:309:59
38Tobias Sterchiol norskaSwitzerland45:00+11:3110:00
39Archibald SoguelANCOSwitzerland45:25+11:5610:05
40Felix HallerOLG ThunSwitzerland46:15+12:4610:16
41Sven AschwandenOLG GoldauSwitzerland46:44+13:1510:23
42Janis TamuzsOzonsLatvia47:16+13:4710:30
43Flavio PoltéraQuack OKSwitzerland47:25+13:5610:32
44Fabian HertnerOLV BasellandSwitzerland47:27+13:5810:32
45Joël MorgenthalerOLG HerzogenbuchseeSwitzerland48:01+14:3210:40
45Jannis SchönleberOLV Baselland/KakowaSwitzerland48:01+14:3210:40
47Sven KleinOLG PfäffikonSwitzerland48:18+14:4910:44
48Gabriel-Michael MathysOLG Bern / ol.biel.seelandSwitzerland48:26+14:5710:45
49Lukas Diener-Switzerland48:27+14:5810:46
50Rolf Hauswirthol norskaSwitzerland48:37+15:0810:48
51Severin MüllerOLG ThunSwitzerland49:21+15:5210:58
52Lukas LombriserOLG BaselSwitzerland49:27+15:5810:59
53Patrick KrähenbühlOLG HerzogenbuchseeSwitzerland49:46+16:1711:03
54Simi Dubachol norskaSwitzerland49:56+16:2711:05
55Lorenz Widmerbussola okSwitzerland50:11+16:4211:09
56Jari SuterOLG CordobaSwitzerland50:15+16:4611:10
57Corsin BoosOLV LuzernSwitzerland50:23+16:5411:11
58Robin MennetOLG CordobaSwitzerland50:50+17:2111:17
59Andri JordiOLG HondrichSwitzerland51:01+17:3211:20
60Benjamin WaltiOLK ArgusSwitzerland51:11+17:4211:22
61Raphael SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerland51:45+18:1611:30
62Edgars LakisAuseklis IKLatvia52:32+19:0311:40
63Fabio AlfieriSCOM MendrisioSwitzerland52:36+19:0711:41
64Nicolas MüllerOLG ThunSwitzerland52:47+19:1811:43
65Jonas WepferOLG PfäffikonSwitzerland53:13+19:4411:49
66Adrian KöpfliOLV Luzern / OL ZimmerbergSwitzerland53:14+19:4511:49
67Florian BlochOL Regio OltenSwitzerland53:32+20:0311:53
68Luca ZinggOL AmriswilSwitzerland54:02+20:3312:00
69Mathias BirrerOLV BasellandSwitzerland54:21+20:5212:04
70Philipp KhlebnikovANCOSwitzerland55:13+21:4412:16
71Jan Schmukiol.biel.seelandSwitzerland55:16+21:4712:16
72Gian-Andrin CoolenOLV BasellandSwitzerland55:20+21:5112:17
73Michael WildOLK ArgusSwitzerland55:30+22:0112:20
74Ricardo Schanielbussola okUnited States58:29+25:0012:59
75Florian WepferOLG PfäffikonSwitzerland59:10+25:4113:08
76Jérémie WichoudCO Lausanne-JoratSwitzerland59:42+26:1313:16
77Guillaume WyrschANCOSwitzerland59:58+26:2913:19
78Luca NembriniC.O. Aget LuganoSwitzerland1:00:46+27:1713:30
79Gil MeyerOLG ZürichSwitzerland1:00:59+27:3013:33
80Loïc BaudCO Lausanne-JoratSwitzerland1:01:57+28:2813:46
81Mikus PurinsAuseklis IKLatvia1:02:21+28:5213:51
82Marc WeberOLV BasellandSwitzerland1:03:15+29:4614:03
83Adrian LaisOLG SuhrSwitzerland1:07:28+33:5914:59
84Christian ScherrerOLG ChurSwitzerland1:08:13+34:4415:09
85Lino LedermannOLV LangenthalSwitzerland1:11:56+38:2715:59
86Dominik GyselOLC KapreoloSwitzerland1:13:00+39:3116:13

Women

3 600 m, 61 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Natalia GemperleOLK ArgusSwitzerland29:148:07
2Elena RoosO-92 Piano di MagadinoSwitzerland31:46+2:328:49
3Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland32:16+3:028:57
4Simona Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland32:52+3:389:07
5Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland33:53+4:399:24
6Sarina Kyburzol norska / OLG HuttwilSwitzerland34:03+4:499:27
7Katrin MüllerOLG RymenzburgSwitzerland34:07+4:539:28
8Julia JakobOL Zimmerberg / TG HüttenSwitzerland34:24+5:109:33
9Eliane DeiningerOLG St. Gallen/App.Switzerland34:33+5:199:35
10Martina RuchOLG Skandia / ol norskaSwitzerland35:45+6:319:55
11Elena PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland36:09+6:5510:02
12Siri NyfelerOLG Thun / ol norskaSwitzerland36:51+7:3710:14
13Kim Hadornol norskaSwitzerland37:01+7:4710:16
14Anina Brunnerbussola okSwitzerland37:08+7:5410:18
15Mirjam WürstenOLG KTV AltdorfSwitzerland37:24+8:1010:23
16Lisa HolerOLK FricktalSwitzerland37:25+8:1110:23
17Hanna MüllerOLG BaselGermany38:01+8:4710:33
18Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland38:26+9:1210:40
19Annick MeisterOLG DachsenSwitzerland38:42+9:2810:45
20Siri SuterOLG CordobaSwitzerland39:34+10:2010:59
21Hanna WeyOLG ZürichSwitzerland39:35+10:2110:59
22Delia GiezendannerOLG ChurSwitzerland39:43+10:2911:01
23Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland40:07+10:5311:08
24Noëmi CernyOLK Argus / SCOM MendrisioSwitzerland40:25+11:1111:13
25Marita HotzOLK ArgusSwitzerland40:37+11:2311:16
26Anja ProbstOLG Bern / ol norskaSwitzerland40:44+11:3011:18
27Elisa BertozziGOLD SavosaSwitzerland40:56+11:4211:22
28Celine WellenreiterOLG ThunSwitzerland41:27+12:1311:30
29Marcia MürnerOL Regio WilSwitzerland41:47+12:3311:36
30Lisa SchubnellOLC WinterthurSwitzerland41:59+12:4511:39
31Joëlle MeisterOLG DachsenSwitzerland42:49+13:3511:53
32Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland43:07+13:5311:58
33Véronique RuppenthalOLG ChurSwitzerland43:26+14:1212:03
34Merline RothOLV BasellandSwitzerland43:31+14:1712:05
35Jael Wältiol.biel.seelandSwitzerland43:35+14:2112:06
36Nina ProbstOLG Bern / ol norskaSwitzerland43:36+14:2212:06
37Sarina ZülligOLG Thun/OLV BasellandSwitzerland44:17+15:0312:18
38Katja BirrerOLG HerzogenbuchseeSwitzerland44:45+15:3112:25
39Katja BrütschOLG SchaffhausenSwitzerland45:02+15:4812:30
40Sophie GraberOLG SuhrSwitzerland45:37+16:2312:40
41Lisa ChristenOLV HindelbankSwitzerland46:17+17:0312:51
42Barbara SchönenbergerOL Regio WilSwitzerland47:00+17:4613:03
43Alice MaddalenaO-92 Piano di MagadinoSwitzerland47:47+18:3313:16
44Jasmin LiechtiOLV HindelbankSwitzerland47:52+18:3813:17
45Loriane SchaferCA RoséSwitzerland48:12+18:5813:23
46Dominique BucherOLV HindelbankSwitzerland49:16+20:0213:41
47Noemi OttOL Regio WilSwitzerland49:34+20:2013:46
48Carmen SchwammbergerOLG SuhrSwitzerland49:37+20:2313:46
49Lara GislerOLG KTV AltdorfSwitzerland49:47+20:3313:49
50Elin ErneOLG CordobaSwitzerland49:50+20:3613:50
51Flavia SchneiterOLG Bern / OLV BasellandSwitzerland50:21+21:0713:59
52Bettina AebiOLG HerzogenbuchseeSwitzerland50:43+21:2914:05
53Flurina BieriOLG PfäffikonSwitzerland50:51+21:3714:07
54Eline GemperleOLK ArgusSwitzerland50:56+21:4214:08
55Nora AeglerOL Regio WilSwitzerland51:25+22:1114:16
56Michèle RüeggOLV HindelbankSwitzerland57:00+27:4615:50
57Flurina MüllerOLG Galgenen/GoldauSwitzerland1:00:38+31:2416:50
58Karina WeberOLV BasellandSwitzerland1:01:26+32:1217:03
59Ingrid Kurzol.biel.seelandSwitzerland1:01:44+32:3017:08
60Guenda ZaffanellaSCOM MendrisioItaly1:11:53+42:3919:58
61Yaëlle StampbachANCOSwitzerland1:33:16+1:04:0225:54

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport