International Orienteering Federation

Official results for Swiss Orienteering Week 5. Etappe

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swiss Orienteering Week 5. Etappe
Organiser: Switzerland
Date: 23 July 2021

Classes: Show all | HE | DE

HE

6 480 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland36:245:37
2Martin HubmannOL Regio WilSwitzerland36:34+0:105:38
3Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland36:49+0:255:40
4Joey Hadornol norskaSwitzerland36:50+0:265:41
5Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland37:11+0:475:44
6Florian AttingerOLG Chur/OL ZimmerbergSwitzerland37:41+1:175:48
7Simon HectorSnättringe SKSweden38:00+1:365:51
8Andreas KyburzOLK FricktalSwitzerland38:44+2:205:58
9Timo SuterOLG CordobaSwitzerland38:49+2:255:59
10Tino PolsiniOLV BasellandSwitzerland38:58+2:346:00
11Reto EggerOLK RafzerfeldSwitzerland39:03+2:396:01
12Raffael Huber SvenssonOLG SäuliamtSwitzerland39:06+2:426:02
13Ueli Werrenol norska / OLG BernSwitzerland39:14+2:506:03
14Pascal BuchsANCOSwitzerland39:25+3:016:04
15Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland39:36+3:126:06
16Riccardo RancanOLG PfäffikonSwitzerland39:42+3:186:07
17Marc LauensteinANCOSwitzerland39:57+3:336:09
18Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland40:04+3:406:10
19Jonas Geissbühlerol norska / OLG HuttwilSwitzerland40:50+4:266:18
20Fabian Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland40:56+4:326:19
21Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland41:08+4:446:20
22Archibald SoguelANCOSwitzerland41:18+4:546:22
22Sven AschwandenOLG GoldauSwitzerland41:18+4:546:22
24Marius KaiserOL Regio OltenSwitzerland41:28+5:046:23
25Andreas SølbergIL LeikNorway41:45+5:216:26
26Philipp von ArxOL Regio OltenSwitzerland41:46+5:226:26
27Jonas SoldiniCA RoséSwitzerland42:47+6:236:36
28Andrin BieriOLG PfäffikonSwitzerland42:51+6:276:36
29Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland43:20+6:566:41
30Flavio PoltéraQuack OKSwitzerland43:23+6:596:41
31Ivar LundanesTyrving ILNorway44:30+8:066:52
32Simon HamelANCOSwitzerland44:43+8:196:54
33Jonas Vytautas GvildysMedeina OKLithuania45:01+8:376:56
34Guillaume WyrschANCOSwitzerland45:02+8:386:56
35Florian Schneiderol norskaSwitzerland45:32+9:087:01
36Algirdas BartkeviciusTakas OKLithuania45:45+9:217:03
37Thomas RöthlisbergerOLG SkandiaSwitzerland45:51+9:277:04
38Raphael SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerland46:02+9:387:06
39Timon SchweizerOLV BasellandSwitzerland47:04+10:407:15
40Fricis SpektorsTurun MetsänkävijätLatvia47:05+10:417:15
41Sven KleinOLG PfäffikonSwitzerland47:54+11:307:23
42Mindaugas NakvosasOSK SAKASLithuania47:58+11:347:24
43LukᚠKettnerOK KameniceCzech Republic48:16+11:527:26
44Cyril BucherOLV Hindelbank/ol norskaSwitzerland48:28+12:047:28
45Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland50:18+13:547:45
46Jeroným KamenickýOOB TJ TurnovCzech Republic50:35+14:117:48
47Niklaus ReyOLG CordobaSwitzerland51:04+14:407:52
48François BornerOLV ZugSwitzerland52:26+16:028:05
49David von ArxOL Regio OltenSwitzerland53:16+16:528:13
50Ricardo Schanielbussola okUnited States53:59+17:358:19
51Gabriel-Michael MathysOLG Max und MoritzSwitzerland54:02+17:388:20
52Silas HutzliOL Regio WilCzech Republic54:17+17:538:22
53Benjamin WaltiOLK ArgusSwitzerland55:34+19:108:34
54Adrian KöpfliOLV Luzern / OL ZimmerbergSwitzerland57:15+20:518:50
55Samuel Kellerbussola okSwitzerland57:18+20:548:50
56Lukas Dienerol norska / OLG BernSwitzerland57:35+21:118:53
57Beat ZimmermannBucheggberger OLSwitzerland58:14+21:508:59
58Fabio AlfieriSCOM MendrisioSwitzerland59:16+22:529:08
59Simon RüeggOLG St. Gallen/App.Switzerland1:00:28+24:049:19
60Rolf Hauswirthol norska/bussola okSwitzerland1:01:41+25:179:31
61Nicolas MüllerOLG ThunSwitzerland1:04:21+27:579:55
62Adrian BachmannHavanna OKSwitzerland1:04:26+28:029:56
63Florian WepferOLG PfäffikonSwitzerland1:06:05+29:4110:11
65Donatas MickusOSK SAKASLithuania1:24:53+48:2913:05
66Dieter WolfOLG Davos/ChurSwitzerland1:29:34+53:1013:49
Adrian SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerlandmispunched
Gonçalo MotaClube TAP PortugalPortugalmispunched
Thomas CurigerOLC Kapreolo BTSwitzerlandmispunched
Mattia GründlerOLG PfäffikonSwitzerlanddid not start
Georg Groell0Austriadid not start
Nicola MüllerOLG GalgenenSwitzerlanddid not start
Silvan Ullmannol.biel.seelandSwitzerlanddid not start
Térence RisseCA RoséSwitzerlanddid not start
Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerlanddid not start
Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerlanddid not start

DE

5 480 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Lotta KarholaTampereen PyrintöFinland37:306:50
2Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland38:19+0:496:59
3Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland39:28+1:587:12
4Marion AebiOLG HerzogenbuchseeSwitzerland41:41+4:117:36
5Martina RuchOLG Skandia / ol norskaSwitzerland41:51+4:217:38
6Natalia GemperleOLK ArgusRussian Federation41:59+4:297:39
7Isabelle FeerOLG GoldauSwitzerland42:01+4:317:40
8Sarina Kyburzol norska / OLG HuttwilSwitzerland42:28+4:587:44
9Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland43:25+5:557:55
10Katrin MüllerOLG RymenzburgSwitzerland43:43+6:137:58
11Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland44:06+6:368:02
12Eliane DeiningerOLG St. Gallen/App.Switzerland44:11+6:418:03
13Laura RamsteinOLG Basel/OLV BasellandAustria44:20+6:508:05
14Elena PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland44:42+7:128:09
15Julia JakobOL Zimmerberg / TG HüttenSwitzerland44:48+7:188:10
16Sina TommerOLG WelsikonSwitzerland45:38+8:088:19
17Siri SuterOLG CordobaSwitzerland45:43+8:138:20
18Siri NyfelerOLG Thun / ol norskaSwitzerland45:44+8:148:20
19Thalia BertschingerOLG ThunSwitzerland45:46+8:168:21
20Karolína TepláOK Slavia Hradec KrálovéCzech Republic46:47+9:178:32
21Sandra PauzaiteOK DainavaLithuania46:58+9:288:34
22Marcia MürnerOL Regio WilSwitzerland47:28+9:588:39
23Anina Brunnerbussola okSwitzerland47:34+10:048:40
24Dominique BucherOLV HindelbankSwitzerland47:40+10:108:41
25Elisa BertozziGOLD SavosaSwitzerland47:55+10:258:44
26Noëmi CernyOLK Argus / SCOM MendrisioSwitzerland48:02+10:328:45
27Lisa HolerOLK FricktalSwitzerland48:22+10:528:49
28Sandrine MüllerOLV Zug / OLK ArgusSwitzerland49:15+11:458:59
29Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland49:57+12:279:06
30Rahela Brunnerbussola okSwitzerland51:15+13:459:21
31Anja ProbstOLG Bern / ol norskaSwitzerland51:40+14:109:25
32Véronique RuppenthalOLG ChurSwitzerland51:45+14:159:26
33Joëlle MeisterOLG DachsenSwitzerland52:33+15:039:35
34Marita HotzOLK ArgusSwitzerland53:21+15:519:44
35Jael Wältiol.biel.seelandSwitzerland55:22+17:5210:06
36Tekle Emilija GvildyteMedeina OKLithuania57:09+19:3910:25
37Merline RothOLV BasellandSwitzerland58:06+20:3610:36
38Annika SimonsenFIF HillerødDenmark59:40+22:1010:53
40Kim Hadornol norskaSwitzerland1:01:23+23:5311:12
42Lena ImhofOL Regio WilSwitzerland1:04:10+26:4011:42
43Eline GemperleOLK ArgusSwitzerland1:05:24+27:5411:56
Yaëlle StampbachANCOSwitzerlandmispunched
Charlotte ThallingerOLV HindelbankSwitzerlandmispunched
Elena RoosO-92 Piano di MagadinoSwitzerlanddid not start
Simona Aebersoldol.biel.seelandSwitzerlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport