International Orienteering Federation

Official results for Swiss Orienteering Week 4. Etappe

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swiss Orienteering Week 4. Etappe
Organiser: Switzerland
Date: 22 July 2021

Classes: Show all | HE | DE

HE

11 400 m, 68 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerland1:01:575:26
2Joey Hadornol norskaSwitzerland1:04:59+3:025:42
3Martin HubmannOL Regio WilSwitzerland1:06:05+4:085:47
4Reto EggerOLK RafzerfeldSwitzerland1:07:08+5:115:53
5Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland1:08:19+6:225:59
6Marc LauensteinANCOSwitzerland1:09:10+7:136:04
7Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland1:10:02+8:056:08
8Riccardo RancanOLG PfäffikonSwitzerland1:10:27+8:306:10
9Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland1:10:40+8:436:11
10Pascal BuchsANCOSwitzerland1:10:41+8:446:12
11Raffael Huber SvenssonOLG SäuliamtSwitzerland1:10:58+9:016:13
12Timo SuterOLG CordobaSwitzerland1:11:00+9:036:13
13Remo RuchOLG SkandiaSwitzerland1:11:01+9:046:13
14Andreas KyburzOLK FricktalSwitzerland1:11:19+9:226:15
15Fabian Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland1:11:30+9:336:16
16Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland1:11:49+9:526:17
17Andreas SølbergIL LeikNorway1:12:08+10:116:19
18Jonas SoldiniCA RoséSwitzerland1:12:28+10:316:21
19Archibald SoguelANCOSwitzerland1:13:33+11:366:27
20Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland1:13:55+11:586:29
21Algirdas BartkeviciusTakas OKLithuania1:14:25+12:286:31
22Jonas Geissbühlerol norska / OLG HuttwilSwitzerland1:14:36+12:396:32
23Tino PolsiniOLV BasellandSwitzerland1:14:51+12:546:33
24Ueli Werrenol norska / OLG BernSwitzerland1:15:20+13:236:36
25Térence RisseCA RoséSwitzerland1:15:48+13:516:38
26Andrin BieriOLG PfäffikonSwitzerland1:15:50+13:536:39
27Guillaume WyrschANCOSwitzerland1:16:39+14:426:43
28Philipp von ArxOL Regio OltenSwitzerland1:17:07+15:106:45
29Sven AschwandenOLG GoldauSwitzerland1:17:10+15:136:46
30Florian Schneiderol norskaSwitzerland1:17:59+16:026:50
31Flavio PoltéraQuack OKSwitzerland1:19:40+17:436:59
32Silvan Ullmannol.biel.seelandSwitzerland1:19:41+17:446:59
33Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland1:20:17+18:207:02
34Marius KaiserOL Regio OltenSwitzerland1:20:42+18:457:04
35Fricis SpektorsTurun MetsänkävijätLatvia1:20:50+18:537:05
36Jonas Vytautas GvildysMedeina OKLithuania1:21:52+19:557:10
37Raphael SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerland1:22:16+20:197:12
38Thomas RöthlisbergerOLG SkandiaSwitzerland1:23:02+21:057:17
39Ivar LundanesTyrving ILNorway1:23:56+21:597:21
40Samuel Kellerbussola okSwitzerland1:25:05+23:087:27
41Mindaugas NakvosasOSK SAKASLithuania1:25:17+23:207:28
42Simon HamelANCOSwitzerland1:25:21+23:247:29
43Silas HutzliOL Regio WilSwitzerland1:25:52+23:557:31
44Jeroným KamenickýOOB TJ TurnovCzech Republic1:26:36+24:397:35
45Lukas Dienerol norska / OLG BernSwitzerland1:27:35+25:387:40
46Adrian SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerland1:27:45+25:487:41
47LukᚠKettnerOK KameniceCzech Republic1:28:01+26:047:43
48Cyril BucherOLV Hindelbank/ol norskaSwitzerland1:28:39+26:427:46
49Thomas CurigerOLC Kapreolo BTSwitzerland1:29:11+27:147:49
50Sven KleinOLG PfäffikonSwitzerland1:30:31+28:347:56
51Donatas MickusOSK SAKASLithuania1:32:22+30:258:06
52Fabio AlfieriSCOM MendrisioSwitzerland1:34:01+32:048:14
53Gabriel-Michael MathysOLG Max und MoritzSwitzerland1:35:12+33:158:21
54Adrian KöpfliOLV Luzern / OL ZimmerbergSwitzerland1:35:16+33:198:21
55Beat ZimmermannBucheggberger OLSwitzerland1:35:20+33:238:21
56Rolf Hauswirthol norska/bussola okSwitzerland1:35:41+33:448:23
57François BornerOLV ZugSwitzerland1:35:44+33:478:23
59David von ArxOL Regio OltenSwitzerland1:40:07+38:108:46
60Benjamin WaltiOLK ArgusSwitzerland1:40:34+38:378:49
61Adrian BachmannHavanna OKSwitzerland1:43:18+41:219:03
62Simon RüeggOLG St. Gallen/App.Switzerland1:43:25+41:289:04
63Ricardo Schanielbussola okUnited States1:46:31+44:349:20
64Florian WepferOLG PfäffikonSwitzerland1:49:44+47:479:37
65Gonçalo MotaClube TAP PortugalPortugal2:09:40+1:07:4311:22
66Dieter WolfOLG Davos/ChurSwitzerland2:28:23+1:26:2613:00
Nicola MüllerOLG GalgenenSwitzerlandmispunched
Florian AttingerOLG Chur/OL ZimmerbergSwitzerlandmispunched
Simon HectorSnättringe SKSwedenmispunched
Niklaus ReyOLG CordobaSwitzerlanddid not start
Mattia GründlerOLG PfäffikonSwitzerlanddid not start
Georg Groell0Austriadid not start
Nicolas MüllerOLG ThunSwitzerlanddid not start
Timon SchweizerOLV BasellandSwitzerlanddid not start
Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerlanddid not start

DE

8 300 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland57:076:52
2Natalia GemperleOLK ArgusRussian Federation58:49+1:427:05
3Lotta KarholaTampereen PyrintöFinland59:35+2:287:10
4Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland1:00:00+2:537:13
5Martina RuchOLG Skandia / ol norskaSwitzerland1:00:50+3:437:19
6Marion AebiOLG HerzogenbuchseeSwitzerland1:01:20+4:137:23
7Isabelle FeerOLG GoldauSwitzerland1:01:47+4:407:26
8Sarina Kyburzol norska / OLG HuttwilSwitzerland1:03:52+6:457:41
9Katrin MüllerOLG RymenzburgSwitzerland1:03:57+6:507:42
10Siri NyfelerOLG Thun / ol norskaSwitzerland1:04:44+7:377:47
11Elena PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland1:05:14+8:077:51
12Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland1:05:20+8:137:52
13Eliane DeiningerOLG St. Gallen/App.Switzerland1:05:53+8:467:56
14Laura RamsteinOLG Basel/OLV BasellandAustria1:06:38+9:318:01
15Lisa HolerOLK FricktalSwitzerland1:06:42+9:358:02
16Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland1:06:56+9:498:03
17Annika SimonsenFIF HillerødDenmark1:07:43+10:368:09
18Julia JakobOL Zimmerberg / TG HüttenSwitzerland1:07:48+10:418:10
19Kim Hadornol norskaSwitzerland1:08:20+11:138:13
20Eline GemperleOLK ArgusSwitzerland1:08:39+11:328:16
21Noëmi CernyOLK Argus / SCOM MendrisioSwitzerland1:08:57+11:508:18
22Anina Brunnerbussola okSwitzerland1:09:08+12:018:19
23Elisa BertozziGOLD SavosaSwitzerland1:09:10+12:038:20
24Anja ProbstOLG Bern / ol norskaSwitzerland1:09:21+12:148:21
25Siri SuterOLG CordobaSwitzerland1:09:48+12:418:24
26Sandra PauzaiteOK DainavaLithuania1:09:55+12:488:25
26Sina TommerOLG WelsikonSwitzerland1:09:55+12:488:25
28Thalia BertschingerOLG ThunSwitzerland1:11:13+14:068:34
29Marcia MürnerOL Regio WilSwitzerland1:11:15+14:088:35
30Marita HotzOLK ArgusSwitzerland1:12:10+15:038:41
31Rahela Brunnerbussola okSwitzerland1:12:43+15:368:45
32Karolína TepláOK Slavia Hradec KrálovéCzech Republic1:12:49+15:428:46
33Véronique RuppenthalOLG ChurSwitzerland1:14:28+17:218:58
34Merline RothOLV BasellandSwitzerland1:16:16+19:099:11
35Dominique BucherOLV HindelbankSwitzerland1:16:29+19:229:12
36Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland1:17:38+20:319:21
38Joëlle MeisterOLG DachsenSwitzerland1:20:41+23:349:43
39Tekle Emilija GvildyteMedeina OKLithuania1:22:42+25:359:57
40Sandrine MüllerOLV Zug / OLK ArgusSwitzerland1:23:21+26:1410:02
41Jael Wältiol.biel.seelandSwitzerland1:24:05+26:5810:07
42Lena ImhofOL Regio WilSwitzerland1:33:17+36:1011:14
44Yaëlle StampbachANCOSwitzerland2:18:28+1:21:2116:40
Charlotte ThallingerOLV HindelbankSwitzerlanddid not start
Elena RoosO-92 Piano di MagadinoSwitzerlanddid not start
Simona Aebersoldol.biel.seelandSwitzerlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport