International Orienteering Federation

Official results for Junior World MTB Orienteering Championships 2021 - Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long
Organiser: Finland
Date: 16 June 2021

Classes: Show all | Men 20 | Women 20

Men 20

28 600 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten JorgensenDenmark1:17:482:43
2Yaroslav ShvedovRussian Federation1:18:27+0:392:44
3Mikkel Brunstedt NoergaardDenmark1:21:09+3:212:50
4Antti RissanenFinland1:22:27+4:392:52
5Noah RiederSwitzerland1:23:48+6:002:55
6Matej TumaCzech Republic1:24:58+7:102:58
7Georg KofflerAustria1:25:01+7:132:58
8Martin IlligAustria1:25:27+7:392:59
9Bartosz NiebielskiPoland1:25:50+8:023:00
10Armel BerthaudFrance1:26:21+8:333:01
11Aleksandr TruninRussian Federation1:27:36+9:483:03
12Albin Demaret JolyFrance1:27:42+9:543:03
13Vladimir KuznetsovRussian Federation1:27:45+9:573:04
14Tatu AaltonenFinland1:28:03+10:153:04
15Wertti AutioFinland1:29:00+11:123:06
16Simo KlemettinenFinland1:30:16+12:283:09
17Noah Tristan HoffmannDenmark1:30:36+12:483:10
18Leonid KolomninRussian Federation1:30:59+13:113:10
19Adam CernikCzech Republic1:31:41+13:533:12
20Paulus HanhijarviFinland1:32:16+14:283:13
21Nojus LukosiusLithuania1:34:18+16:303:17
22Lukas WieserAustria1:36:01+18:133:21
23Vejus ZigilejusLithuania1:36:15+18:273:21
24Ruslan IvashchenkoRussian Federation1:37:07+19:193:23
25Sander PritsikEstonia1:37:45+19:573:25
26Jon HanssonSweden1:38:13+20:253:26
27Mykolas SliuzelisLithuania1:41:01+23:133:31
28Akseli PesuFinland1:41:35+23:473:33
29Nikolai ShaidaiukRussian Federation1:42:57+25:093:35
30Hannes HnilicaAustria1:43:47+25:593:37
31Logan LabarbeFrance1:46:29+28:413:43
32Cesar Lopez PlazasSpain1:52:54+35:063:56
Flurin SchnyderSwitzerlanddisqualified
Richard WohankaCzech Republicdid not finish
Jose Antonio Villar GorrizSpaindid not finish

Women 20

22 500 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucie NedomlelovaCzech Republic1:15:293:21
2Gertrud Riis MadsenDenmark1:18:03+2:343:28
3Tilda PalmSweden1:19:41+4:123:32
4Kaarina NurminenFinland1:21:19+5:503:36
5Daria ToporovaRussian Federation1:23:04+7:353:41
6Alena AksenovaRussian Federation1:23:05+7:363:41
7Nerea Garcia RodriguezSpain1:24:00+8:313:44
8Ekaterina LandgrafRussian Federation1:24:12+8:433:44
9Mari LinnusEstonia1:24:42+9:133:45
10Marisa CostaPortugal1:24:51+9:223:46
11Silja YliHietanenFinland1:25:00+9:313:46
12Lou ColleFrance1:25:21+9:523:47
13Lilou PaulyFrance1:26:07+10:383:49
14Jana HnilicaAustria1:26:20+10:513:50
15Pihla HakkinenFinland1:27:06+11:373:52
16Vytene PuisyteLithuania1:28:26+12:573:55
17Ausrine ZvirblyteLithuania1:29:31+14:023:58
18Lotta VoutilainenFinland1:29:43+14:143:59
19Iris Aurora PecorariItaly1:29:44+14:153:59
20Vilma PesuFinland1:31:55+16:264:05
21Sofie StranskaCzech Republic1:33:28+17:594:09
22Siiri RasimusFinland1:33:39+18:104:09
23Elena Yllan OrtizSpain1:35:48+20:194:15
24Anastasia ZhurkinaRussian Federation1:36:12+20:434:16
25Lena HoferSwitzerland1:40:47+25:184:28
26Anastasiia KruglovaRussian Federation1:41:41+26:124:31
27Maria KupriyanovaRussian Federation1:43:36+28:074:36
28Eidvile TevelyteLithuania1:44:48+29:194:39
Zuzana StreglovaCzech Republicdisqualified
Julia NygaPolanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport