International Orienteering Federation

Official results for Junior World MTB Orienteering Championships 2021 - Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organiser: Finland
Date: 13 June 2021

Classes: Show all | Men 20 | Women 20

Men 20

7 100 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikkel Brunstedt NoergaardDenmark20:032:49
2Morten JorgensenDenmark20:14+0:112:50
3Noah RiederSwitzerland20:51+0:482:56
4Simo KlemettinenFinland20:57+0:542:57
5Yaroslav ShvedovRussian Federation21:08+1:052:58
6Vladimir KuznetsovRussian Federation21:34+1:313:02
7Leonid KolomninRussian Federation21:38+1:353:02
8Albin Demaret JolyFrance21:46+1:433:03
9Tatu AaltonenFinland21:50+1:473:04
10Flurin SchnyderSwitzerland21:59+1:563:05
11Bartosz NiebielskiPoland22:00+1:573:05
12Matej TumaCzech Republic22:03+2:003:06
13Nojus LukosiusLithuania22:17+2:143:08
14Noah Tristan HoffmannDenmark22:22+2:193:09
14Vejus ZigilejusLithuania22:22+2:193:09
16Adam CernikCzech Republic22:38+2:353:11
17Armel BerthaudFrance22:42+2:393:11
18Georg KofflerAustria22:57+2:543:13
19Antti RissanenFinland23:15+3:123:16
20Jon HanssonSweden23:16+3:133:16
21Nikolai ShaidaiukRussian Federation23:17+3:143:16
22Aleksandr TruninRussian Federation23:24+3:213:17
23Benjamin GaudernakAustria23:27+3:243:18
24Hannes HnilicaAustria23:45+3:423:20
25Wertti AutioFinland24:03+4:003:23
26Lukas WieserAustria24:05+4:023:23
27Akseli PesuFinland24:44+4:413:29
28Sander PritsikEstonia24:45+4:423:29
29Logan LabarbeFrance24:56+4:533:30
30Paulus HanhijarviFinland25:20+5:173:34
31Richard WohankaCzech Republic26:56+6:533:47
32Jose Antonio Villar GorrizSpain28:30+8:274:00
33Cesar Lopez PlazasSpain29:47+9:444:11
34Ruslan IvashchenkoRussian Federation31:07+11:044:22
Martin IlligAustriadisqualified
Mykolas SliuzelisLithuaniadisqualified

Women 20

5 900 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kaarina NurminenFinland18:073:04
2Lilou PaulyFrance18:52+0:453:11
3Alena AksenovaRussian Federation18:57+0:503:12
4Pihla HakkinenFinland19:16+1:093:15
5Silja YliHietanenFinland19:51+1:443:21
6Vilma PesuFinland19:59+1:523:23
7Jana HnilicaAustria20:09+2:023:24
8Lotta VoutilainenFinland20:34+2:273:29
9Tilda PalmSweden20:43+2:363:30
10Ekaterina LandgrafRussian Federation20:52+2:453:32
11Lucie NedomlelovaCzech Republic20:57+2:503:33
12Iris Aurora PecorariItaly21:18+3:113:36
13Gertrud Riis MadsenDenmark21:47+3:403:41
13Annika HenriksenDenmark21:47+3:403:41
15Anastasiia KruglovaRussian Federation21:55+3:483:42
16Siiri RasimusFinland22:15+4:083:46
17Anastasia ZhurkinaRussian Federation22:28+4:213:48
18Julia NygaPoland22:54+4:473:52
19Zuzana StreglovaCzech Republic23:05+4:583:54
20Nerea Garcia RodriguezSpain23:17+5:103:56
21Vytene PuisyteLithuania23:26+5:193:58
22Daria ToporovaRussian Federation23:42+5:354:01
23Elena Yllan OrtizSpain24:36+6:294:10
24Lou ColleFrance25:06+6:594:15
25Lena HoferSwitzerland26:07+8:004:25
26Eidvile TevelyteLithuania26:35+8:284:30
27Maria KupriyanovaRussian Federation28:10+10:034:46
Sofie StranskaCzech Republicdisqualified
Ausrine ZvirblyteLithuaniadisqualified
Marisa CostaPortugaldisqualified
Mari LinnusEstoniadid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport