International Orienteering Federation

Official results for Finnish Championships in Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Finnish Championships in Sprint
Organiser: Finland
Date: 11 September 2021

Classes: Show all | M21 | W21 | M21B1 | M21B2 | M21B3 | W21B1 | W21B2

MEN

4 300 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Artem Popov (U)MS ParmaRussian Federation14:543:27
1Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinland14:543:27
3Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland14:55+0:013:28
4Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland15:03+0:093:30
5Tomás Krivda (U)Kalevan RastiCzech Republic15:09+0:153:31
6Yannick Michiels (U)Turun MetsänkävijätBelgium15:11+0:173:31
7Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland15:20+0:263:33
8Jonas Hubacek (U)MS ParmaCzech Republic15:23+0:293:34
8Maxime Rauturier (U)Angelniemen AnkkuriFrance15:23+0:293:34
10Teemu OksanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:26+0:323:35
11Otto KaarioHelsingin SuunnistajatFinland15:27+0:333:35
12Daniil Kashin (U)Turun MetsänkävijätRussian Federation15:32+0:383:36
13Joonas AholaNaviFinland15:37+0:433:37
14Arto TalvinenMS ParmaFinland15:39+0:453:38
15Topias AholaNaviFinland15:42+0:483:39
16Otto SimosasTampereen PyrintöFinland15:45+0:513:39
17Eero HeinonenMS ParmaFinland15:46+0:523:40
17Santeri SilvennoinenKalevan RastiFinland15:46+0:523:40
19Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland15:47+0:533:40
20Colin Kolbe (U)Angelniemen AnkkuriGermany15:49+0:553:40
21Philipp Von Arx (U)Lahden Suunnistajat-37Switzerland15:51+0:573:41
22Tuomas HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinland15:52+0:583:41
23Emil SeveliusOK77Finland15:57+1:033:42
24Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland16:01+1:073:43
24Aaro AhoValkeakosken HakaFinland16:01+1:073:43
26Topi PenttinenMS ParmaFinland16:08+1:143:45
27Lari TakanenPaimion RastiFinland16:12+1:183:46
28Andrei Hramov (U)HiisirastiRussian Federation16:15+1:213:46
28Otakar Hirs (U)Helsingin SuunnistajatCzech Republic16:15+1:213:46
30Tuomo MäkeläAngelniemen AnkkuriFinland16:17+1:233:47
31Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland16:19+1:253:47
32Veli KangasHelsingin SuunnistajatFinland16:20+1:263:47
33Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland16:21+1:273:48
34Eevert ToivonenKangasala SKFinland16:25+1:313:49
35Lauri KoivumäkiLapuan VirkiäFinland16:29+1:353:50
35Arttu LindqvistKouvolan SuunnistajatFinland16:29+1:353:50
37Arttu SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland16:32+1:383:50
38Oskari SilvennoinenKalevan RastiFinland16:35+1:413:51
39Ville PasanenKalevan RastiFinland16:44+1:503:53
40Einari HeinaroHelsingin SuunnistajatFinland16:46+1:523:53
41Tuomas KariAngelniemen AnkkuriFinland16:47+1:533:54
42Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland16:48+1:543:54
43Samuel HeinonenPaimion RastiFinland16:50+1:563:54
44Roope KoskinenKalevan RastiFinland16:52+1:583:55
45Tuukka MäkinenMS ParmaFinland17:00+2:063:57
46Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37Finland17:02+2:083:57
47Antton KoivistoSK UusiFinland17:44+2:504:07
48Eero TurkkiHelsingin SuunnistajatFinland17:53+2:594:09
Dmitry Nakonechnyi (U)HiisirastiRussian Federationdisqualified
Janne KuningasLappeen RientoFinlanddisqualified
Joni HirvikallioKooveeFinlanddid not start

WOMEN

3 700 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Tereza Janosikova (U)Suunta JyväskyläCzech Republic14:273:54
2Merja RantanenJämsän Retki-VeikotFinland14:51+0:244:00
3Veera KlemettinenSuunta JyväskyläFinland14:52+0:254:01
4Venla HarjuTampereen PyrintöFinland14:55+0:284:01
5Anna HaatajaSK PohjantähtiFinland14:57+0:304:02
6Anastasia Rudnaya (U)MS ParmaRussian Federation15:08+0:414:05
7Karoliina UkskoskiLahden Suunnistajat-37Finland15:13+0:464:06
7Aleksandra Hornik (U)Paimion RastiPoland15:13+0:464:06
9Lotta KarholaTampereen PyrintöFinland15:18+0:514:08
10Kirsi NurmiSK PohjantähtiFinland15:23+0:564:09
11Roosa HämäläinenHiidenkiertäjätFinland15:30+1:034:11
12Maiju OksanenKangasala SKFinland15:31+1:044:11
13Anna Dvorianskaia (U)HiisirastiRussian Federation15:32+1:054:11
14Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland15:33+1:064:12
15Jasmiina RantalaLynxFinland15:35+1:084:12
15Venla TaulavuoriAlatornion PirkatFinland15:35+1:084:12
17Sara NivaSK PohjantähtiFinland15:40+1:134:14
18Ina WesterlundPaimion RastiFinland15:46+1:194:15
19Inka NurminenJämsän Retki-VeikotFinland15:48+1:214:16
20Anu TuomistoNorwayFinland15:54+1:274:17
20Siiri SilvennoinenKalevan RastiFinland15:54+1:274:17
22Aino MänkärläLynxFinland15:57+1:304:18
23Suvi SimonsénRastikarhutFinland15:58+1:314:18
24Sara KarvonenLynxFinland16:06+1:394:21
25Anna NärhiLahden Suunnistajat-37Finland16:07+1:404:21
26Marttiina JoensuuSK PohjantähtiFinland16:13+1:464:22
27Tuija KuuselaRastikarhutFinland16:22+1:554:25
28Hanna ValonenRajamäen RykmenttiFinland16:26+1:594:26
29Melina LahdenperäEspoon SuuntaFinland16:28+2:014:27
30Ella-Noora RahkolaTurun SuunnistajatFinland16:34+2:074:28
31Noora KoskinenMS ParmaFinland16:36+2:094:29
32Emma ValkamaPaimion RastiFinland16:41+2:144:30
33Salla SaarijärviRastikarhutFinland16:49+2:224:32
34Saana-Maria RahkoSK PohjantähtiFinland16:59+2:324:35
35Venla TurakainenHelsingin SuunnistajatFinland17:00+2:334:35
36Selja KaartinenAngelniemen AnkkuriFinland17:01+2:344:35
37Anna MoilanenKalevan RastiFinland17:05+2:384:37
38Sanni NorrbackaLynxFinland17:11+2:444:38
39Roosa PelkonenTampereen PyrintöFinland17:14+2:474:39
40Sanna YlikyläAngelniemen AnkkuriFinland17:20+2:534:41
41Suvi HeittolaRastikarhutFinland17:27+3:004:42
Jenny PatanaHiidenkiertäjätFinlanddisqualified

MENB1

3 400 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Justus VuoriTurun SuunnistajatFinland13:343:59
2Fryderyk PryjmaIkaalisten Nouseva-VoimaPoland13:41+0:074:01
3Gleb TikhonovTurun MetsänkävijätRussian Federation13:44+0:104:02
4Janne OvaskaVehkalahden VeikotFinland14:00+0:264:07
5Toni-Antti ViitasaariLapuan VirkiäFinland14:06+0:324:08
6Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinland14:09+0:354:09
7Aaro JulkunenMS ParmaFinland14:14+0:404:11
8Antti JärvenpääOK77Finland14:21+0:474:13
9Antti VäyrynenVehkalahden VeikotFinland14:26+0:524:14
9Aaro RuoholaMS ParmaFinland14:26+0:524:14
11Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland14:28+0:544:15
12Dmitrii Iurev (U)HiidenkiertäjätRussian Federation14:32+0:584:16
13Sakari KoivuniemiKooveeFinland14:33+0:594:16
14Tobias JernOK77Finland14:35+1:014:17
14Atte NokkaLappeen RientoFinland14:35+1:014:17
16Petteri HuikkoLahden Suunnistajat-37Finland14:38+1:044:18
17Mikko TervakangasEspoon SuuntaFinland14:41+1:074:19
18Toni SaariPaimion RastiFinland14:46+1:124:20
19Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinland14:57+1:234:23
19Heikki ManninenAnttolan UrheilijatFinland14:57+1:234:23
21Kari-Pekka SeppänenEspoon SuuntaFinland14:59+1:254:24
22Matti SuutariVehkalahden VeikotFinland15:02+1:284:25
23Ari-Pekka JoensuuPaimion RastiFinland15:08+1:344:27
24Benjamin TulonenHiidenkiertäjätFinland15:09+1:354:27
25Jere KommioAngelniemen AnkkuriFinland15:20+1:464:30
26Jere SipponenPaimion RastiFinland15:33+1:594:34
27Jonas JernPaimion RastiFinland15:40+2:064:36
28Antti VainioMS ParmaFinland18:35+5:015:27
Wilhelm StenbackaOK77Finlanddisqualified
Petja YlikyläAngelniemen AnkkuriFinlanddisqualified
Lassi VaismaaJämsän Retki-VeikotFinlanddid not start
Topias HelminenJämsän Retki-VeikotFinlanddid not start
Miika SuominenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Samu HeiskaTurun MetsänkävijätFinlanddid not start

MENB2

3 200 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Ilari SulkulaVaajakosken TeräFinland12:484:00
2af Fabian HällströmOK77Finland12:57+0:094:02
3Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland13:20+0:324:10
4Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland13:25+0:374:11
5Valtteri KinnunenLahden Suunnistajat-37Finland13:28+0:404:12
6Misa TuomalaSuunta JyväskyläFinland13:37+0:494:15
6Oskari NiemiLappeen RientoFinland13:37+0:494:15
8Jonne PitkänenTampereen PyrintöFinland13:43+0:554:17
9Tommi HakuliSK UusiFinland13:47+0:594:18
10Ville LampinenHelsingin SuunnistajatFinland13:52+1:044:20
10Eero-Matti VainioMS ParmaFinland13:52+1:044:20
12Mikael LindénKouvolan SuunnistajatFinland13:53+1:054:20
13Jyri UusitaloPellon PonsiFinland13:59+1:114:22
13Mikko HuhtinenTurun SuunnistajatFinland13:59+1:114:22
15Eero LapilaMS ParmaFinland14:05+1:174:24
16Juha MikkolainenValkeakosken HakaFinland14:06+1:184:24
17Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland14:08+1:204:25
18Niko NissinenRasti-KurikkaFinland14:11+1:234:25
19Antti UrsinLynxFinland14:12+1:244:26
19Juha KorpioEspoon AkillesFinland14:12+1:244:26
21Mikael RautioEspoon SuuntaFinland14:18+1:304:28
22Miika VehmasEspoon SuuntaFinland14:20+1:324:28
23Jiri-Pekka RissanenKangasala SKFinland14:34+1:464:33
24Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland14:35+1:474:33
25Lars VicariNaviFinland14:46+1:584:36
26Jeremias JoutsensaariKangasala SKFinland14:58+2:104:40
27Joonatan KiveläAnttolan UrheilijatFinland15:09+2:214:44
28Nico KerkolaAngelniemen AnkkuriFinland15:11+2:234:44
29Atte LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland15:31+2:434:50
Tomi NärväHiidenkiertäjätFinlanddisqualified
Ollipekka HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Jonathan RayOK77Finlanddid not start

MENB3

3 100 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Miska TervalaRastivarsatFinland13:324:21
2Tuukka JurvakainenHelsingin SuunnistajatFinland13:41+0:094:24
2Ville VierimaaEspoon AkillesFinland13:41+0:094:24
4Otto ItkonenTurun SuunnistajatFinland13:53+0:214:28
5Paulus SulkulaSuunta JyväskyläFinland13:56+0:244:29
6Hermanni SankeloIkaalisten Nouseva-VoimaFinland14:03+0:314:31
7Anton SulkulaSuunta JyväskyläFinland14:06+0:344:32
8Joonas SalminenValkeakosken HakaFinland14:13+0:414:35
9Aleksi HellmanMS ParmaFinland14:17+0:454:36
10Markus HakkarainenRaja-Karjalan SuunnistajatFinland14:41+1:094:44
10Kalle HäkkinenSuunta JyväskyläFinland14:41+1:094:44
12Joni SolonenLahden Suunnistajat-37Finland14:58+1:264:49
13André BruguièreRasti-NokiaFinland15:00+1:284:50
14Matias KankkunenOK77Finland15:18+1:464:56
15Matti LinnaSuunta JyväskyläFinland15:47+2:155:05
16Antti NisonenNaviFinland15:49+2:175:06
17Joonas HirviRaja-Karjalan SuunnistajatFinland16:13+2:415:13
18Marko LamminsaloKuopion SuunnistajatFinland16:25+2:535:17
19Mikko KurkelaKooveeFinland19:17+5:456:13
Teemu TauriainenKuusamon Erä-VeikotFinlanddisqualified
Frederic Tranchand (U)Paimion RastiFrancedid not start
Ari-Pekka LassilaKooveeFinlanddid not start
Lauri ValkonenItä-Hämeen RastiFinlanddid not start
Akseli RuoholaMS ParmaFinlanddid not start
Hannes HolmbackIF FemmanFinlanddid not start
Aleksi SorsaTampereen PyrintöFinlanddid not start
Miika KirmulaKalevan RastiFinlanddid not start
Mikko EerolaTampereen PyrintöFinlanddid not start
Oskari PesolaHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Lasse KauttoVaajakosken TeräFinlanddid not start
Santeri AikioKuusamon Erä-VeikotFinlanddid not start
Sami-Petteri JuopperiNaviFinlanddid not start
Emil KronqvistKokkolan SuunnistajatFinlanddid not start
Joona HuilaHiisirastiFinlanddid not start
Johan Runesson (U)Tampereen PyrintöSwedendid not start

WOMENB1

3 000 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Sara-Elise RuokonenSuunta JyväskyläFinland13:194:26
2Ulrika UotilaKangasala SKFinland13:28+0:094:29
3Amy NymalmPargas IFFinland13:35+0:164:31
4Inna Somova (U)HiisirastiRussian Federation13:53+0:344:37
5Lotta EerolaTampereen PyrintöFinland14:01+0:424:40
6Heini RintanenTurun SuunnistajatFinland14:12+0:534:44
7Sonja JulkunenTurun SuunnistajatFinland14:25+1:064:48
7Emmi HaavistoTurun SuunnistajatFinland14:25+1:064:48
9Marika HaraKooveeFinland14:29+1:104:49
9Elina LammiHelsingin SuunnistajatFinland14:29+1:104:49
9Jenni OvaskaKalevan RastiFinland14:29+1:104:49
9Isabel DonnerOK77Finland14:29+1:104:49
13Venla KinnalaTurun SuunnistajatFinland14:30+1:114:50
14Vieda Lusa (U)Paimion RastiLatvia14:40+1:214:53
15Elisa ViholainenEspoon SuuntaFinland14:42+1:234:54
16Jonna JuvaAngelniemen AnkkuriFinland14:43+1:244:54
17Laura JakobssonRastikarhutFinland14:44+1:254:54
18Sari VääränenKouvolan SuunnistajatFinland14:47+1:284:55
19Kaisa KlemettinenSuunta JyväskyläFinland14:49+1:304:56
20Salla PitkänenTampereen PyrintöFinland14:50+1:314:56
21Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland14:51+1:324:57
22Laura HyyryläinenAnttolan UrheilijatFinland15:02+1:435:00
22Janina DonnerSuunta JyväskyläFinland15:02+1:435:00
24Janika PuikkonenSuunta JyväskyläFinland15:03+1:445:01
25Sofia PellonperäEspoon SuuntaFinland15:04+1:455:01
26Anu SaarinenRasti 88Finland15:23+2:045:07
27Katja LahtinenHelsingin SuunnistajatFinland15:27+2:085:09
28Marjukka HanhijärviEspoon AkillesFinland15:40+2:215:13
Noora HyyrynenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Niina HulkkonenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Johanna HulkkonenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Anni HaanpääTampereen PyrintöFinlanddid not start
Elli PeltomäkiRastikarhutFinlanddid not start

WOMENB2

2 800 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Suvi MäättäTampereen PyrintöFinland14:485:17
2Anni VäyrynenKymin SuunnistajatFinland15:19+0:315:28
3Sanni KymäläinenTampereen PyrintöFinland15:32+0:445:32
4Kaisa VainikkaKouvolan SuunnistajatFinland15:41+0:535:36
5Minna MiettinenMS ParmaFinland15:42+0:545:36
6Essi RantanenMS ParmaFinland15:51+1:035:39
7Tuuli PaunonenKooveeFinland15:59+1:115:42
8Henna SaarinenKooveeFinland16:12+1:245:47
9Vivian LindholmOK77Finland16:20+1:325:50
10Jenny VirtalaPargas IFFinland16:46+1:585:59
11Fia SnickarsSolf IKFinland16:52+2:046:01
12Laura JerkkuTurun SuunnistajatFinland16:55+2:076:02
13Tiia ImpiöSK PohjantähtiFinland16:56+2:086:02
14Aino PrittinenHämeenlinnan SuunnistajatFinland17:01+2:136:04
15Emmi DiazHämeenlinnan SuunnistajatFinland17:18+2:306:10
16Elina RauhalaEspoon AkillesFinland17:21+2:336:11
17Emilia UurasjärviKuopion SuunnistajatFinland17:26+2:386:13
18Eerika RantalaHelsingin SuunnistajatFinland17:50+3:026:22
19Evelina AaltioKuopion SuunnistajatFinland18:23+3:356:33
20Essi LotvonenLaitasaaren VetoFinland18:32+3:446:37
21Johanna BrinkPargas IFFinland18:47+3:596:42
22Liinu NummelaLynxFinland18:56+4:086:45
23Suvi PäkkiläHaukiputaan HeittoFinland19:27+4:396:56
24Henna YlimaaAngelniemen AnkkuriFinland19:56+5:087:07
25Iisa LehtiniemiSavon SuuntaFinland20:59+6:117:29
26Tuuli SalmiaTarpian SuuntaFinland22:15+7:277:56
Anni PitkäahoKuopion SuunnistajatFinlanddid not finish
Aino KuuselaLahden Suunnistajat-37Finlanddid not start
Miia NiittynenKalevan RastiFinlanddid not start
Saila KinniTampereen PyrintöFinlanddid not start
Sonja MörskyKeuruun KisailijatFinlanddid not start
Sofia HaajanenSK PohjantähtiFinlanddid not start
Natalia KankoKangasala SKFinlanddid not start
Pinja HietanenHelsingin SuunnistajatFinlanddid not start
Riikka AjalinTurun SuunnistajatFinlanddid not start
Emmi OksanenSiilin RastiFinlanddid not start
Salla KoskelaLounais-Hämeen RastiFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport