International Orienteering Federation

Official results for 8. Nationaler OL (Middle)

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: 8. Nationaler OL (Middle)
Organiser: Switzerland
Date: 30 August 2020

ANCO

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Pascal BuchsHE (59)40:13+3:458:02
25Archibald SoguelHE (59)47:19+10:519:27
37Maxime WyrschHE (59)53:10+16:4210:38
45Guillaume WyrschHE (59)57:36+21:0811:31
50Paul FluckigerHE (59)1:03:16+26:4812:39
52Grégoire BenaHE (59)1:13:29+37:0114:41
55Pierre BenaHE (59)1:18:49+42:2115:45

ASCO Lugano

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Tzvetanka VassilevaDE (24)1:20:27+37:5917:52
Stefano BrambillaHE (59)over max time
Barbara GiuganinoDE (24)did not finish

Auseklis IK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Edgars LakisHE (59)55:56+19:2811:11

bussola ok

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Anina BrunnerDE (24)52:19+9:5111:37

CA Rosé

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Térence RisseHE (59)45:33+9:059:06

CA Rosé

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Mathias BlaiseHE (59)53:33+17:0510:42

GOLD Savosa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Siro CorsiHE (59)50:01+13:3310:00

O-92 Piano di Magadino

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Elena RoosDE (24)48:01+5:3310:40

OL Amriswil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Luca ZinggHE (59)1:00:35+24:0712:07

ol norska

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Sabine HauswirthDE (24)46:28+4:0010:19
15Joey HadornHE (59)43:57+7:298:47
Silje Ekroll JahrenDE (24)mispunched
Kim HadornDE (24)did not finish

ol norska / OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
41Ueli WerrenHE (59)54:37+18:0910:55

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Jonas GeissbühlerHE (59)47:10+10:429:26

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Sarina JenzerDE (24)53:20+10:5211:51

OL Regio Olten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Marius KaiserHE (59)45:53+9:259:10

OL Regio Wil

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Martin HubmannHE (59)36:287:17
14Marcia MürnerDE (24)1:03:55+21:2714:12
46Kurt SchmidHE (59)59:44+23:1611:56
Daniel HubmannHE (59)mispunched

OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Paula GrossDE (24)45:59+3:3110:13

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Silvan UllmannHE (59)46:14+9:469:14

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Simona AebersoldDE (24)42:289:26

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Jael WältiDE (24)1:13:32+31:0416:20

OLC Kapreolo BT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Thomas CurigerHE (59)48:46+12:189:45

OLC SKOG Fribourg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
53Andreas GroteHE (59)1:17:07+40:3915:25

OLC Winterthur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Beat OkléHE (59)mispunched

OLG Basel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Thomas HohlHE (59)52:31+16:0310:30

OLG Biberist SO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Beat RothHE (59)53:02+16:3410:36

OLG Chur

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Philipp SauterHE (59)44:40+8:128:56
18Véronique RuppenthalDE (24)1:06:24+23:5614:45

OLG Cordoba

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Timo SuterHE (59)43:01+6:338:36
36Jan ErneHE (59)53:03+16:3510:36

OLG Galgenen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Nicola MüllerHE (59)57:09+20:4111:25

OLG Goldau

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Sven AschwandenHE (59)44:08+7:408:49
40Yves AschwandenHE (59)54:20+17:5210:52

OLG Herzogenbuchsee

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Florian HowaldHE (59)38:10+1:427:38
13Katja GygaxDE (24)1:01:43+19:1513:42
26Joël MorgenthalerHE (59)47:33+11:059:30

OLG Kakowa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Andrea RoggoDE (24)1:05:21+22:5314:31

OLG KTV Altdorf

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Deborah StadlerDE (24)53:12+10:4411:49
30Sven PüntenerHE (59)49:40+13:129:56

OLG Nidwalden+Obwalden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
48Raphael SchalbetterHE (59)1:00:25+23:5712:05

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Riccardo RancanHE (59)40:42+4:148:08

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Andrin BieriHE (59)43:00+6:328:36

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Sven KleinHE (59)49:17+12:499:51

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
51Florian WepferHE (59)1:06:34+30:0613:18

OLG Rymenzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Katrin MüllerDE (24)51:34+9:0611:27

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Raffael Huber SvenssonHE (59)41:15+4:478:15

OLG Skandia / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Martina RuchDE (24)52:26+9:5811:39

OLG Suhr

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Sophie GraberDE (24)1:04:59+22:3114:26

OLG Thun

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Severin MüllerHE (59)59:50+23:2211:58

OLG Welsikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Sven HellmüllerHE (59)40:01+3:338:00

OLG Zürich

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Andrin WeyHE (59)49:13+12:459:50

OLK Argus

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Marita HotzDE (24)56:48+14:2012:37
43Michael WildHE (59)56:55+20:2711:23
56Benjamin WaltiHE (59)1:18:50+42:2215:46

OLK Argus / SCOM Mendrisio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Noëmi CernyDE (24)1:05:32+23:0414:33

OLK Rafzerfeld

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Reto EggerHE (59)41:31+5:038:18

OLK Wiggertal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Nick GebertHE (59)45:23+8:559:04

OLV Baselland

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Noah ZbindenHE (59)38:10+1:427:38
10Sofie BachmannDE (24)55:48+13:2012:24
11Tino PolsiniHE (59)42:35+6:078:31
14Christoph MeierHE (59)43:05+6:378:37
20Merline RothDE (24)1:16:21+33:5316:58
20Timon SchweizerHE (59)45:35+9:079:07
21Salome SchweizerDE (24)1:17:14+34:4617:09
23Karina WeberDE (24)1:29:37+47:0919:54
32Mathias BirrerHE (59)51:30+15:0210:18
33Thomas HodelHE (59)51:50+15:2210:22

OLV Hindelbank

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jonas EggerHE (59)37:29+1:017:29
39Cyril BucherHE (59)54:10+17:4210:50

Quack OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
23Flavio PoltéraHE (59)46:21+9:539:16

SCOM Mendrisio

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Tobia PezzatiHE (59)41:24+4:568:16
12Elena PezzatiDE (24)1:00:19+17:5113:24
54Fabio AlfieriHE (59)1:17:20+40:5215:28

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport