International Orienteering Federation

Official results for Schweizermeisterschaft Sprint OL (Sprint)

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Schweizermeisterschaft Sprint OL (Sprint)
Organisers: OL Amriswil / Switzerland
Date: 6 September 2020

ANCO

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Pascal BuchsHE (73)15:59+0:243:53
19Archibald SoguelHE (73)17:00+1:254:08
32Paul FluckigerHE (73)17:55+2:204:22
39Sophie WältiDE (40)22:28+6:436:14
40Florence BuchsDE (40)23:12+7:276:26
55Guillaume WyrschHE (73)19:50+4:154:50

Auseklis IK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
44Edgars LakisHE (73)19:09+3:344:40

bussola ok

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Anina BrunnerDE (40)18:28+2:435:07
24Samuel KellerHE (73)17:13+1:384:11
29Csaba GerberHE (73)17:43+2:084:19
33Rahela BrunnerDE (40)20:24+4:395:40
51Lorenz WidmerHE (73)19:29+3:544:45

CA Rosé

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Térence RisseHE (73)mispunched

GOLD Savosa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Siro CorsiHE (73)17:55+2:204:22

GOV

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
58Gioele MaddalenaHE (73)20:12+4:374:55

LC Regensdorf

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Dominik ReichHE (73)mispunched

O-92 Piano di Magadino

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Elena RoosDE (40)15:55+0:104:25
52Feliciano PawlowskiHE (73)19:43+4:084:48

ol norska

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Joey HadornHE (73)15:353:48
3Sabine HauswirthDE (40)16:44+0:594:38
10Silje Ekroll JahrenDE (40)17:24+1:394:50
22Simon DubachHE (73)17:06+1:314:10
32Valerie AebischerDE (40)20:23+4:385:39
Florian SchneiderHE (73)did not start

ol norska / OLG Bern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Ueli WerrenHE (73)17:01+1:264:09

ol norska / OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Sarina JenzerDE (40)17:43+1:584:55

OL Regio Olten

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Philipp von ArxHE (73)16:11+0:363:56
46David von ArxHE (73)19:12+3:374:40
64Sandro AnderesHE (73)20:39+5:045:02

OL Regio Wil

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Daniel HubmannHE (73)15:353:48
4Martin HubmannHE (73)15:41+0:063:49
17Marcia MürnerDE (40)19:05+3:205:18

OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Paula GrossDE (40)16:50+1:054:40

OL Zimmerberg / TG Hütten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Julia JakobDE (40)18:45+3:005:12

OL Zimmerberg / TG Hütten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Lilly GrossDE (40)19:21+3:365:22

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Silvan UllmannHE (73)16:18+0:433:58

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Simona AebersoldDE (40)15:454:22

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Kerstin UllmannDE (40)19:49+4:045:30

ol.biel.seeland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Jael WältiDE (40)20:02+4:175:33

OLC Kapreolo

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Sara HertnerDE (40)20:17+4:325:38
48Roman EgliHE (73)19:18+3:434:42

OLC Kapreolo BT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Thomas CurigerHE (73)17:35+2:004:17

OLC Winterthur

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Lisa SchubnellDE (40)19:04+3:195:17
54Lukas SchubnellHE (73)19:49+4:144:50

OLG Basel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
19Rahel RüedlingerDE (40)19:19+3:345:21

OLG Basel/OLV Baselland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Laura RamsteinDE (40)16:44+0:594:38

OLG Bern

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Flavia SchneiterDE (40)20:48+5:035:46
37Laura DienerDE (40)21:26+5:415:57

OLG Bern / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
47Lukas DienerHE (73)19:14+3:394:41

OLG Biberist SO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
42Beat RothHE (73)19:03+3:284:38

OLG Chur

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Véronique RuppenthalDE (40)20:02+4:175:33

OLG Cordoba

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
16Timo SuterHE (73)16:21+0:463:59
43Jan ErneHE (73)19:08+3:334:40

OLG Galgenen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Nicola MüllerHE (73)17:21+1:464:13

OLG Goldau

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Yves AschwandenHE (73)17:02+1:274:09
28Sven AschwandenHE (73)17:38+2:034:18

OLG Herzogenbuchsee

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Florian HowaldHE (73)15:42+0:073:49
26Joël MorgenthalerHE (73)17:31+1:564:16
31Katja GygaxDE (40)20:20+4:355:38
68Severin HowaldHE (73)22:57+7:225:35

OLG Hondrich

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Riina JordiDE (40)20:27+4:425:40

OLG Huttwil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Tanja HaefeliDE (40)20:05+4:205:34

OLG Kakowa

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Andrea RoggoDE (40)19:05+3:205:18
35Julia GürtlerDE (40)20:48+5:035:46
69Dominik WagnerHE (73)27:03+11:286:35

OLG KTV Altdorf

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Deborah StadlerDE (40)16:44+0:594:38
57Patrick WürstenHE (73)20:01+4:264:52

OLG Murten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Lars BeglingerHE (73)20:38+5:035:01

OLG Nidwalden+Obwalden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
36Raphael SchalbetterHE (73)18:21+2:464:28

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Riccardo RancanHE (73)16:04+0:293:55

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
34Andrin BieriHE (73)17:58+2:234:22

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Sven KleinHE (73)18:14+2:394:26

OLG Pfäffikon

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
66Florian WepferHE (73)20:47+5:125:04

OLG Rymenzburg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Katrin MüllerDE (40)18:34+2:495:09

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
67Michael WeberHE (73)22:19+6:445:26

OLG Säuliamt

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Raffael Huber SvenssonHE (73)mispunched

OLG Skandia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
37Thomas RöthlisbergerHE (73)18:24+2:494:29

OLG Skandia / ol norska

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Martina RuchDE (40)16:58+1:134:42

OLG Thun

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
40Severin MüllerHE (73)18:49+3:144:35
59David GrossmannHE (73)20:20+4:454:57

OLG Thun / ol norska

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Siri NyfelerDE (40)did not start

OLG Welsikon

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
6Sven HellmüllerHE (73)15:51+0:163:51
17Alain DenzlerHE (73)16:23+0:483:59

OLG Zürich

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
45Andrin WeyHE (73)19:11+3:364:40

OLG Zürich

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
62Gil MeyerHE (73)20:30+4:555:00

OLK Argus

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Marita HotzDE (40)18:58+3:135:16
50Michael WildHE (73)19:27+3:524:44
Benjamin WaltiHE (73)mispunched

OLK Argus / SCOM Mendrisio

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Noëmi CernyDE (40)20:08+4:235:35

OLK Fricktal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Matthias KyburzHE (73)15:37+0:023:48

OLK Rafzerfeld

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Reto EggerHE (73)15:52+0:173:52
18Andreas RüedlingerHE (73)16:39+1:044:03
38Christian SchellenbergHE (73)18:31+2:564:30
41Simon JakobHE (73)19:01+3:264:38

OLK Wiggertal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Nick GebertHE (73)17:54+2:194:21

OLV Baselland

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Sofie BachmannDE (40)17:05+1:204:44
9Christoph MeierHE (73)15:55+0:203:52
14Tino PolsiniHE (73)16:15+0:403:57
23Noah ZbindenHE (73)17:10+1:354:11
27Merline RothDE (40)20:03+4:185:34
38Salome SchweizerDE (40)22:06+6:216:08
39Fabian HertnerHE (73)18:37+3:024:32
56Timon SchweizerHE (73)19:59+4:244:52
60Mathias BirrerHE (73)20:27+4:524:59

OLV Hindelbank

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Jonas EggerHE (73)15:53+0:183:52
23Dominique BucherDE (40)19:52+4:075:31

OLV Luzern

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Noel BoosHE (73)19:26+3:514:44

OLV Luzern / OL Zimmerberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
61Adrian KöpfliHE (73)20:28+4:534:59

OLV Zug / OLK Argus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
24Sandrine MüllerDE (40)19:55+4:105:31

Quack OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Flavio PoltéraHE (73)17:47+2:124:20

SCOM Mendrisio

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Elena PezzatiDE (40)17:19+1:344:48
12Tobia PezzatiHE (73)16:06+0:313:55
53Fabio AlfieriHE (73)19:46+4:114:49

USV TU Dresden

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
21Patricia NiekeDE (40)19:45+4:005:29
65Josef NeumannHE (73)20:46+5:115:03

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021