International Orienteering Federation

Official results for Schweizermeisterschaft Sprint OL (Sprint)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Schweizermeisterschaft Sprint OL (Sprint)
Organisers: OL Amriswil / Switzerland
Date: 6 September 2020

Classes: Show all | HE | DE

HE

4 100 m, 73 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Joey Hadornol norskaSwitzerland15:353:48
1Daniel HubmannOL Regio WilSwitzerland15:353:48
3Matthias KyburzOLK FricktalSwitzerland15:37+0:023:48
4Martin HubmannOL Regio WilSwitzerland15:41+0:063:49
5Florian HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland15:42+0:073:49
6Sven HellmüllerOLG WelsikonSwitzerland15:51+0:163:51
7Reto EggerOLK RafzerfeldSwitzerland15:52+0:173:52
8Jonas EggerOLV HindelbankSwitzerland15:53+0:183:52
9Christoph MeierOLV BasellandSwitzerland15:55+0:203:52
10Pascal BuchsANCOSwitzerland15:59+0:243:53
11Riccardo RancanOLG PfäffikonSwitzerland16:04+0:293:55
12Tobia PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland16:06+0:313:55
13Philipp von ArxOL Regio OltenSwitzerland16:11+0:363:56
14Tino PolsiniOLV BasellandSwitzerland16:15+0:403:57
15Silvan Ullmannol.biel.seelandSwitzerland16:18+0:433:58
16Timo SuterOLG CordobaSwitzerland16:21+0:463:59
17Alain DenzlerOLG WelsikonSwitzerland16:23+0:483:59
18Andreas RüedlingerOLK RafzerfeldSwitzerland16:39+1:044:03
19Archibald SoguelANCOSwitzerland17:00+1:254:08
20Ueli Werrenol norska / OLG BernSwitzerland17:01+1:264:09
21Yves AschwandenOLG GoldauSwitzerland17:02+1:274:09
22Simon Dubachol norskaSwitzerland17:06+1:314:10
23Noah ZbindenOLV BasellandSwitzerland17:10+1:354:11
24Samuel Kellerbussola okSwitzerland17:13+1:384:11
25Nicola MüllerOLG GalgenenSwitzerland17:21+1:464:13
26Joël MorgenthalerOLG HerzogenbuchseeSwitzerland17:31+1:564:16
27Thomas CurigerOLC Kapreolo BTSwitzerland17:35+2:004:17
28Sven AschwandenOLG GoldauSwitzerland17:38+2:034:18
29Csaba Gerberbussola okHungary17:43+2:084:19
30Flavio PoltéraQuack OKSwitzerland17:47+2:124:20
31Nick GebertOLK WiggertalSwitzerland17:54+2:194:21
32Siro CorsiGOLD SavosaSwitzerland17:55+2:204:22
32Paul FluckigerANCOSwitzerland17:55+2:204:22
34Andrin BieriOLG PfäffikonSwitzerland17:58+2:234:22
35Sven KleinOLG PfäffikonSwitzerland18:14+2:394:26
36Raphael SchalbetterOLG Nidwalden+ObwaldenSwitzerland18:21+2:464:28
37Thomas RöthlisbergerOLG SkandiaSwitzerland18:24+2:494:29
38Christian SchellenbergOLK RafzerfeldSwitzerland18:31+2:564:30
39Fabian HertnerOLV BasellandSwitzerland18:37+3:024:32
40Severin MüllerOLG ThunSwitzerland18:49+3:144:35
41Simon JakobOLK RafzerfeldSwitzerland19:01+3:264:38
42Beat RothOLG Biberist SOSwitzerland19:03+3:284:38
43Jan ErneOLG CordobaSwitzerland19:08+3:334:40
44Edgars LakisAuseklis IKLatvia19:09+3:344:40
45Andrin WeyOLG ZürichSwitzerland19:11+3:364:40
46David von ArxOL Regio OltenSwitzerland19:12+3:374:40
47Lukas DienerOLG Bern / ol norskaSwitzerland19:14+3:394:41
48Roman EgliOLC KapreoloSwitzerland19:18+3:434:42
49Noel BoosOLV LuzernSwitzerland19:26+3:514:44
50Michael WildOLK ArgusSwitzerland19:27+3:524:44
51Lorenz Widmerbussola okSwitzerland19:29+3:544:45
52Feliciano PawlowskiO-92 Piano di MagadinoSwitzerland19:43+4:084:48
53Fabio AlfieriSCOM MendrisioSwitzerland19:46+4:114:49
54Lukas SchubnellOLC WinterthurSwitzerland19:49+4:144:50
55Guillaume WyrschANCOSwitzerland19:50+4:154:50
56Timon SchweizerOLV BasellandSwitzerland19:59+4:244:52
57Patrick WürstenOLG KTV AltdorfSwitzerland20:01+4:264:52
58Gioele MaddalenaGOVSwitzerland20:12+4:374:55
59David GrossmannOLG ThunSwitzerland20:20+4:454:57
60Mathias BirrerOLV BasellandSwitzerland20:27+4:524:59
61Adrian KöpfliOLV Luzern / OL ZimmerbergSwitzerland20:28+4:534:59
62Gil MeyerOLG ZürichSwitzerland20:30+4:555:00
63Lars BeglingerOLG MurtenSwitzerland20:38+5:035:01
64Sandro AnderesOL Regio OltenSwitzerland20:39+5:045:02
65Josef NeumannUSV TU DresdenRussian Federation20:46+5:115:03
66Florian WepferOLG PfäffikonSwitzerland20:47+5:125:04
67Michael WeberOLG SäuliamtSwitzerland22:19+6:445:26
68Severin HowaldOLG HerzogenbuchseeSwitzerland22:57+7:225:35
69Dominik WagnerOLG KakowaSwitzerland27:03+11:286:35
Benjamin WaltiOLK ArgusSwitzerlandmispunched
Dominik ReichLC RegensdorfSwitzerlandmispunched
Raffael Huber SvenssonOLG SäuliamtSwitzerlandmispunched
Térence RisseCA RoséSwitzerlandmispunched
Florian Schneiderol norskaSwitzerlanddid not start

DE

3 600 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Simona Aebersoldol.biel.seelandSwitzerland15:454:22
2Elena RoosO-92 Piano di MagadinoSwitzerland15:55+0:104:25
3Deborah StadlerOLG KTV AltdorfSwitzerland16:44+0:594:38
3Laura RamsteinOLG Basel/OLV BasellandAustria16:44+0:594:38
3Sabine Hauswirthol norskaSwitzerland16:44+0:594:38
6Paula GrossOL ZimmerbergSwitzerland16:50+1:054:40
7Martina RuchOLG Skandia / ol norskaSwitzerland16:58+1:134:42
8Sofie BachmannOLV BasellandSwitzerland17:05+1:204:44
9Elena PezzatiSCOM MendrisioSwitzerland17:19+1:344:48
10Silje Ekroll Jahrenol norskaNorway17:24+1:394:50
11Sarina Jenzerol norska / OLG HuttwilSwitzerland17:43+1:584:55
12Anina Brunnerbussola okSwitzerland18:28+2:435:07
13Katrin MüllerOLG RymenzburgSwitzerland18:34+2:495:09
14Julia JakobOL Zimmerberg / TG HüttenSwitzerland18:45+3:005:12
15Marita HotzOLK ArgusSwitzerland18:58+3:135:16
16Lisa SchubnellOLC WinterthurSwitzerland19:04+3:195:17
17Marcia MürnerOL Regio WilSwitzerland19:05+3:205:18
17Andrea RoggoOLG KakowaSwitzerland19:05+3:205:18
19Rahel RüedlingerOLG BaselSwitzerland19:19+3:345:21
20Lilly GrossOL Zimmerberg / TG HüttenSwitzerland19:21+3:365:22
21Patricia NiekeUSV TU DresdenGermany19:45+4:005:29
22Kerstin Ullmannol.biel.seelandSwitzerland19:49+4:045:30
23Dominique BucherOLV HindelbankSwitzerland19:52+4:075:31
24Sandrine MüllerOLV Zug / OLK ArgusSwitzerland19:55+4:105:31
25Jael Wältiol.biel.seelandSwitzerland20:02+4:175:33
25Véronique RuppenthalOLG ChurSwitzerland20:02+4:175:33
27Merline RothOLV BasellandSwitzerland20:03+4:185:34
28Tanja HaefeliOLG HuttwilSwitzerland20:05+4:205:34
29Noëmi CernyOLK Argus / SCOM MendrisioSwitzerland20:08+4:235:35
30Sara HertnerOLC KapreoloSwitzerland20:17+4:325:38
31Katja GygaxOLG HerzogenbuchseeSwitzerland20:20+4:355:38
32Valerie Aebischerol norskaSwitzerland20:23+4:385:39
33Rahela Brunnerbussola okSwitzerland20:24+4:395:40
34Riina JordiOLG HondrichSwitzerland20:27+4:425:40
35Julia GürtlerOLG KakowaSwitzerland20:48+5:035:46
35Flavia SchneiterOLG BernSwitzerland20:48+5:035:46
37Laura DienerOLG BernSwitzerland21:26+5:415:57
38Salome SchweizerOLV BasellandSwitzerland22:06+6:216:08
39Sophie WältiANCOSwitzerland22:28+6:436:14
40Florence BuchsANCOSwitzerland23:12+7:276:26
Siri NyfelerOLG Thun / ol norskaSwitzerlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport