International Orienteering Federation

Official results for Orienteering World Cup Round 2 - Long

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Long
Organisers: Idrefjallens OK / Sweden
Date: 12 August 2021

Argentina

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Gerardo GarciaMen (108)over max time

Austria

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
11Gernot YmsenMen (108)1:48:40+8:476:18
35Robert MerlMen (108)1:59:51+19:586:57
50Johanna TrummerWomen (98)1:57:56+29:259:11
55Nicolas KastnerMen (108)2:04:41+24:487:14
57Carina PolzerWomen (98)1:59:22+30:519:18
58Jasmina GassnerWomen (98)1:59:35+31:049:19
61Anika GassnerWomen (98)2:01:23+32:529:28
62Laura RamsteinWomen (98)2:02:03+33:329:31
74Leo HolperMen (108)2:13:43+33:507:45
86Clemens WolframMen (108)2:24:02+44:098:21
Mathias PeterMen (108)did not finish

Belarus

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
67Anton NavichenkaMen (108)2:12:09+32:167:40
71Andrey SalinMen (108)2:12:53+33:007:43
88Vasili StraltsouMen (108)2:27:22+47:298:33
97Ihar LychkouMen (108)2:55:35+1:15:4210:11

Belgium

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
63Marine SillienWomen (98)2:02:27+33:569:33
73Ems De SmulWomen (98)2:09:17+40:4610:05
81Clement DemeuseMen (108)2:19:09+39:168:04
84Francois Van der OuderaaMen (108)2:23:16+43:238:19
90Lucie ArnoWomen (98)2:43:22+1:14:5112:44
95Simon KrekelsMen (108)2:45:09+1:05:169:35
Tom DrygalskiMen (108)over max time
Michael Van BaelenMen (108)did not finish

Colombia

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Carolina Gomez LondonoWomen (98)over max time
Viviana Guerrero HurtadoWomen (98)over max time
Santiago Rodas AriasMen (108)over max time
Valentina Cordoba RojasWomen (98)mispunched
Carlos Orlando Vargas PorrasMen (108)did not finish
Jose Fernando Gomez RuedaMen (108)did not finish

Czech Republic

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Pavel KubatMen (108)1:49:35+9:426:21
19Denisa KosovaWomen (98)1:44:03+15:328:06
23Tomas KrivdaMen (108)1:53:59+14:066:37
26Karolina TeplaWomen (98)1:47:47+19:168:24
28Jana KnapovaWomen (98)1:49:22+20:518:31
36Jonas HubacekMen (108)2:00:11+20:186:58
38Adela IndrakovaWomen (98)1:53:43+25:128:52
41Tereza JanosikovaWomen (98)1:54:19+25:488:55
41Vojtech KralMen (108)2:01:35+21:427:03
50Milos NykodymMen (108)2:03:57+24:047:11
56Vendula HorcickovaWomen (98)1:59:19+30:489:18
60Barbora VyhnalkovaWomen (98)2:00:00+31:299:21
64Martin RoudnyMen (108)2:10:11+30:187:33
66Lenka MechlovaWomen (98)2:03:17+34:469:36
70Vojtech SykoraMen (108)2:12:51+32:587:42
77Daniel VandasMen (108)2:14:36+34:437:48

Denmark

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Ida Agervig KristianssonWomen (98)1:50:05+21:348:35
54Line CederbergWomen (98)1:59:01+30:309:17
54Bjoern CederbergMen (108)2:04:24+24:317:13
69Cecilie Friberg KlysnerWomen (98)2:05:06+36:359:45
75Annika SimonsenWomen (98)2:11:25+42:5410:15
76Nicoline Friberg KlysnerWomen (98)2:12:33+44:0210:20
82Laurits Bidstrup MollerMen (108)2:20:44+40:518:10
82Agnes Noergaard KrachtWomen (98)2:17:05+48:3410:41
85Rasmus Moeller JessMen (108)2:23:27+43:348:19
Eskil SchoeningMen (108)mispunched
Emil OebroMen (108)mispunched

Estonia

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Timo SildMen (108)1:45:43+5:506:08
32Evely KaasikuWomen (98)1:50:25+21:548:36
58Lauri SildMen (108)2:07:03+27:107:22
62Heino OllinMen (108)2:09:46+29:537:32
85Margret ZimmermannWomen (98)2:21:13+52:4211:00
86Annika RihmaWomen (98)2:21:26+52:5511:01
91Jaagup TruusaluMen (108)2:29:23+49:308:40
Marianne HaugWomen (98)mispunched

Finland

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Venla HarjuWomen (98)1:40:14+11:437:49
9Ida HaapalaWomen (98)1:40:31+12:007:50
11Lotta KarholaWomen (98)1:41:57+13:267:57
16Veera KlemettinenWomen (98)1:43:33+15:028:04
18Kirsi NurmiWomen (98)1:44:02+15:318:06
19Elias KuukkaMen (108)1:52:41+12:486:32
21Miika KirmulaMen (108)1:53:41+13:486:36
23Anni HaanpaaWomen (98)1:45:38+17:078:14
25Amy NymalmWomen (98)1:47:35+19:048:23
28Topi SyrjalainenMen (108)1:54:55+15:026:40
34Akseli RuoholaMen (108)1:57:45+17:526:50
41Severi KymalainenMen (108)2:01:35+21:427:03
52Arttu SyrjalainenMen (108)2:04:15+24:227:12
56Joonas AholaMen (108)2:05:43+25:507:18
Olli OjanahoMen (108)mispunched

France

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
29Loic MartyMen (108)1:55:57+16:046:44
49Theo RadondyMen (108)2:03:55+24:027:11
63Quentin MouletMen (108)2:10:00+30:077:32
65Maxime RauturierMen (108)2:11:02+31:097:36
68Isia BassetWomen (98)2:04:24+35:539:42
72Corentin RouxMen (108)2:13:28+33:357:45
74Chloe DudoignonWomen (98)2:11:16+42:4510:14
Alexandre VergnaudMen (108)did not finish

Germany

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
22Susen LoeschWomen (98)1:44:49+16:188:10
37Felix SpaethMen (108)2:00:21+20:286:59
51Bojan BlumensteinMen (108)2:04:07+24:147:12
59Birte FriedrichsWomen (98)1:59:56+31:259:21
59Ole HennselerMen (108)2:08:15+28:227:26
65Leonore WinklerWomen (98)2:02:50+34:199:34
88Paula StarkeWomen (98)2:27:32+59:0111:30
Colin KolbeMen (108)did not finish

Great Britain

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Megan Carter DaviesWomen (98)1:51:19+22:488:40
34Catherine TaylorWomen (98)1:52:18+23:478:45
37Grace MolloyWomen (98)1:53:04+24:338:49
43Ralph StreetMen (108)2:01:50+21:577:04
47Hector HainesMen (108)2:02:31+22:387:06
48Jo ShepherdWomen (98)1:56:43+28:129:06
52Cecilie AndersenWomen (98)1:58:03+29:329:12
67Laura KingWomen (98)2:04:08+35:379:40
76Ben MitchellMen (108)2:14:28+34:357:48
93Chris SmithardMen (108)2:35:01+55:089:00
96Nathan LawsonMen (108)2:49:36+1:09:439:50
Alastair ThomasMen (108)mispunched

Israel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
94Nitsan YasurMen (108)2:44:21+1:04:289:32

Italy

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
31Riccardo ScaletMen (108)1:56:24+16:316:45
55Carlotta ScaletWomen (98)1:59:11+30:409:17
87Francesca TauferWomen (98)2:25:27+56:5611:20
92Giacomo ZagonelMen (108)2:29:37+49:448:41
Mattia DebertolisMen (108)mispunched

Latvia

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Rudolfs ZernisMen (108)1:51:10+11:176:27
33Arturs PaulinsMen (108)1:57:22+17:296:48
64Elza KuzeWomen (98)2:02:28+33:579:33
66Uldis UpitisMen (108)2:11:23+31:307:37
67Ilgvars CauneMen (108)2:12:09+32:167:40
75Rihards KruminsMen (108)2:13:47+33:547:46
77Signe SirmaWomen (98)2:12:35+44:0410:20
80Fricis SpektorsMen (108)2:17:43+37:507:59
89Anna Eleonora FreimaneWomen (98)2:41:32+1:13:0112:36
91Laura PukiteWomen (98)2:43:47+1:15:1612:46

Lithuania

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
46Leonas MockunasMen (108)2:02:17+22:247:06
60Algirdas BartkeviciusMen (108)2:08:43+28:507:28

New Zealand

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
61Toby ScottMen (108)2:08:52+28:597:29
83Tim RobertsonMen (108)2:23:09+43:168:18

North Macedonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
92Meri ChkripeskaWomen (98)2:48:03+1:19:3213:06

Norway

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kasper Harlem FosserMen (108)1:39:535:48
2Andrine BenjaminsenWomen (98)1:29:11+0:406:57
2Magne DaehliMen (108)1:41:32+1:395:53
7Victoria Haestad BjornstadWomen (98)1:40:03+11:327:48
9Audun HeimdalMen (108)1:48:05+8:126:16
10Jon Aukrust OsmoenMen (108)1:48:25+8:326:17
18Lukas LilandMen (108)1:52:39+12:466:32
20Tone Bergerud LyeWomen (98)1:44:42+16:118:10
22Dag BlandkjennMen (108)1:53:58+14:056:37
24Havard Sandstad EidsmoMen (108)1:54:24+14:316:38
29Ingeborg EideWomen (98)1:49:47+21:168:33
40Gaute SteiwerMen (108)2:01:13+21:207:02
44Ingrid LundanesWomen (98)1:54:53+26:228:57
45Marie OlaussenWomen (98)1:56:11+27:409:03
47Anna UlvensoenWomen (98)1:56:41+28:109:06
53Ane DyrkornWomen (98)1:58:23+29:529:14
57Rasmus Roerholt TheisenMen (108)2:06:15+26:227:19

Poland

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
30Wojciech KowalskiMen (108)1:56:02+16:096:44
39Michal OlejnikMen (108)2:01:11+21:187:02
51Aleksandra HornikWomen (98)1:58:00+29:299:12
72Hanna WisniewskaWomen (98)2:08:16+39:4510:00
79Ewa GwozdzWomen (98)2:14:01+45:3010:27
81Agnieszka CychWomen (98)2:16:00+47:2910:36
Bartosz PawlakMen (108)mispunched

Russian Federation

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
14Svetlana MironovaWomen (98)1:42:59+14:288:01
17Konstantin SerebryanitskiyMen (108)1:51:49+11:566:29
24Anastasia RudnayaWomen (98)1:47:33+19:028:23
27Yulia NovikovaWomen (98)1:49:19+20:488:31
38Dmitry TsvetkovMen (108)2:01:01+21:087:01
42Natalia GemperleWomen (98)1:54:47+26:168:57
43Veronika KalininaWomen (98)1:54:48+26:178:57
48Valentin NovikovMen (108)2:03:11+23:187:09
71Anna DvorianskaiaWomen (98)2:07:56+39:259:58
78Mikhail KuleshovMen (108)2:15:53+36:007:53
84Irina LazarevaWomen (98)2:19:11+50:4010:51
87Daniil FominMen (108)2:26:39+46:468:30
Irina NybergWomen (98)mispunched

Spain

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
49Ana Isabel Toledo NavarroWomen (98)1:57:08+28:379:08
73Marc Serrallonga ArquesMen (108)2:13:39+33:467:45
79Eduardo Gil MarcosMen (108)2:16:57+37:047:57
89Alvaro CasadoMen (108)2:27:31+47:388:33
90Pau Llorens CaellasMen (108)2:28:58+49:058:39
Ana CamarasaWomen (98)over max time
Maria PrietoWomen (98)did not start

Sweden

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Tove AlexanderssonWomen (98)1:30:29+1:587:03
4Hanna LundbergWomen (98)1:32:23+3:527:12
4Gustav BergmanMen (108)1:44:04+4:116:02
5Emma BjessmoWomen (98)1:37:23+8:527:35
7Emil SvenskMen (108)1:47:53+8:006:15
8Isac von KrusenstiernaMen (108)1:47:55+8:026:16
10Sara HagstromWomen (98)1:41:15+12:447:53
12Karolin OhlssonWomen (98)1:42:04+13:337:57
12William LindMen (108)1:48:51+8:586:19
13Simon ImarkMen (108)1:49:15+9:226:20
15Lina StrandWomen (98)1:43:31+15:008:04
21Lisa RisbyWomen (98)1:44:45+16:148:10
25Simon HectorMen (108)1:54:35+14:426:39
30Andrea SvenssonWomen (98)1:49:51+21:208:34
35Johanna ObergWomen (98)1:52:31+24:008:46
44Viktor SvenskMen (108)2:01:56+22:037:04
Albin RidefeltMen (108)did not finish
Martin RegbornMen (108)did not finish

Switzerland

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Simona AebersoldWomen (98)1:28:316:54
3Daniel HubmannMen (108)1:43:13+3:205:59
6Sabine HauswirthWomen (98)1:39:08+10:377:43
6Matthias KyburzMen (108)1:47:02+7:096:12
13Sarina KyburzWomen (98)1:42:53+14:228:01
16Florian HowaldMen (108)1:51:33+11:406:28
17Elena RoosWomen (98)1:43:45+15:148:05
20Pascal BuchsMen (108)1:53:05+13:126:34
25Martin HubmannMen (108)1:54:35+14:426:39
32Reto EggerMen (108)1:57:05+17:126:47
36Martina RuchWomen (98)1:52:41+24:108:47
39Paula GrossWomen (98)1:53:44+25:138:52
40Katrin MuellerWomen (98)1:53:51+25:208:52
53Christoph MeierMen (108)2:04:23+24:307:13
69Tobia PezzatiMen (108)2:12:39+32:467:42
80Marion AebiWomen (98)2:14:29+45:5810:29
Joey HadornMen (108)mispunched

Ukraine

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Ruslan GlibovMen (108)1:54:49+14:566:40
45Denys ShcherbakovMen (108)2:02:10+22:177:05
46Olha PanchenkoWomen (98)1:56:35+28:049:05
70Olena PitirimovaWomen (98)2:07:46+39:159:57
78Kateryna DzemaWomen (98)2:13:14+44:4310:23
83Olena PostelniakWomen (98)2:19:01+50:3010:50
Artem PanchenkoMen (108)did not finish

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Thomas LaraiaMen (108)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport