International Orienteering Federation

Official results for Málaga Capital Europea del Deporte 2020

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Málaga Capital Europea del Deporte 2020
Organisers: COMA / Spain
Date: 8 March 2020

Classes: Show all | Men | Women

Men

4 250 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Popov ArtemMS ParmaRussian Federation14:333:25
2Gil Marcos EduardoBurgos TJALVESpain14:41+0:083:27
3Kymäläinen SeveriTampereen PyrintoFinland14:44+0:113:28
4Reiner MatthiasTampereen PyrintoAustria14:48+0:153:28
5Komarov KirillEspoon SuuntaRussian Federation14:51+0:183:29
6Kinneberg EskilIFK Göteborg OrienteringNorway14:54+0:213:30
7Sirakov IvanSKO TargovishteBulgaria15:11+0:383:34
8Casado Gómez ÁlvaroMadrid GOCANSpain15:15+0:423:35
9Kashin DaniilTurun MetsänkävijätRussian Federation15:21+0:483:36
10Østerbø Øystein KvaalBækkelagets SKNorway15:51+1:183:43
11Zhelyazkov DimitarSKO TargovishteBulgaria16:08+1:353:47
12Pöyhönen PetjaAngelniemen AnkkuriFinland16:09+1:363:48
13Milvaques Casadó LuisValencia CORRECAMINOSSpain16:16+1:433:49
14Borovkov SergeyNovorossyiskRussian Federation16:32+1:593:53
15Saikko VilleLappeen RientoFinland16:33+2:003:53
16Popov SergeyBMSTU OKRussian Federation16:46+2:133:56
17Cotillas Moya DavidCuenca COMCUSpain16:54+2:213:58
18Antonsson ViktorEksjö SOKSweden17:01+2:284:00
19Li Chun HoQueen's College Orienteering CHong Kong China17:12+2:394:02
20Hereijgers RemcoOLifantNetherlands17:36+3:034:08
21Landa Sánchez Carlos RaicoGranada VELETASpain18:02+3:294:14
22Tam Wing ChungPro-Active Orienteering ClubHong Kong China18:19+3:464:18
23De La Pascua Aragón PabloCádiz FUNDI-OSpain18:33+4:004:21
28Mota GonzaloTAP TEAMPortugal19:41+5:084:37

Women

3 800 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Prieto Del Campo MaríaMadrid MALARRUTASpain14:463:53
2Karhola LottaTampereen PyrintoFinland15:06+0:203:58
3Toledo Navarro Ana IsabelMadrid IMPERDIBLESpain15:44+0:584:08
4Brochmann Lone KarinBækkelagets SKNorway15:51+1:054:10
5Grigoreva AnastasiyaIndependiente/Sin clubRussian Federation16:07+1:214:14
5Arbter AnjaTampereen PyrintoAustria16:07+1:214:14
5Saarimäki HeiniAngelniemen AnkkuriFinland16:07+1:214:14
9Feliciano Sanjuán VioletaAlicante COLIVENCSpain16:14+1:284:16
10Ivanova KristinaMladost BlagoevgradBulgaria16:16+1:304:16
11Maxwell KirstinRoxburgh ReiversGreat Britain16:32+1:464:21
12Ylikylä SuviRastikarhutFinland16:44+1:584:24
13Chan Hau Wah BrendaOrienteering Association of HoHong Kong China16:53+2:074:26
14Lam Cho YuIndependiente/Sin clubHong Kong China16:57+2:114:27
15Guijo Alonso MartaCáceres VIA_PLATASpain17:01+2:154:28
17Razina LikaBMSTU OKRussian Federation17:20+2:344:33
19Soriano Ramal MaríaAlicante VILLENA-OSpain19:02+4:165:00
Ylikylä SannaAngelniemen AnkkuriFinlandmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport