International Orienteering Federation

Official results for European Youth Ski Orienteering Championships 2020 - Sprint

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: Sprint
Organisers: SK Bjornen / Sweden / Umea OK
Date: 22 February 2020

Czech National Team

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Matyas StreglMen 17 (44)13:344:28
3Marek SterbaMen 17 (44)13:45+0:114:32
12Adela RandakovaWomen 17 (33)15:09+2:286:05
22Vojtech PenazMen 17 (44)15:52+2:185:14
24Radek PenazMen 17 (44)16:28+2:545:26
26Tereza PeckovaWomen 17 (33)21:35+8:548:40

Estonian National Team

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Olle Ilmar JaamaMen 17 (44)14:12+0:384:41
13Birgit RoomWomen 17 (33)15:13+2:326:06
18Mehis UdamMen 17 (44)15:00+1:264:57
23Liis Marii KasoWomen 17 (33)19:11+6:307:42
25Leana Jete KorbWomen 17 (33)20:05+7:248:03
27Timo KudreMen 17 (44)16:46+3:125:32
28Chris Marcus KrahvMen 17 (44)17:06+3:325:38
30Nansen PaloMen 17 (44)17:23+3:495:44
31Maanus UdamMen 17 (44)18:01+4:275:56

Finnish National Team

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Vilma PesuWomen 17 (33)13:17+0:365:20
5Lotte Line EkstromWomen 17 (33)13:31+0:505:25
8Rauli AhoMen 17 (44)14:03+0:294:38
9Ansa Lotta OjanahoWomen 17 (33)14:35+1:545:51
9Oili HolopainenWomen 17 (33)14:35+1:545:51
12Pyry RiissanenMen 17 (44)14:30+0:564:47
19ErnoKalle RissanenMen 17 (44)15:11+1:375:00
25Tuukka TolkkinenMen 17 (44)16:36+3:025:28

German National Team

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
33Moritz LuckeMen 17 (44)18:36+5:026:08
36Ole WittiberMen 17 (44)19:57+6:236:35

Italian National Team

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Rachele GaioWomen 17 (33)15:30+2:496:13
16Nicole RizWomen 17 (33)15:42+3:016:18

Japanese National Team

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
32Toku IshiharaMen 17 (44)18:21+4:476:03

Latvian National Team

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Audris Odo VitolinsMen 17 (44)14:46+1:124:52
16Ugis BekerisMen 17 (44)14:51+1:174:54
18Eliza MadsenaWomen 17 (33)16:40+3:596:41
20Gustavs StanaMen 17 (44)15:34+2:005:08
21Klavs PlavinsMen 17 (44)15:42+2:085:10
21Anete StrautaWomen 17 (33)18:42+6:017:30
24Elize BremzeWomen 17 (33)19:51+7:107:58
29Davis VintissMen 17 (44)17:16+3:425:41
35Ritvars LepeskinsMen 17 (44)19:56+6:226:34

Lithuanian National Team

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Emilija TamoseviciuteWomen 17 (33)18:34+5:537:27
23Andojas LapinskasMen 17 (44)16:14+2:405:21
37Pijus JaloveckasMen 17 (44)20:33+6:596:46
Adomas TraubasMen 17 (44)mispunched

Russian National Team

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Iuliia KhrennikovaWomen 17 (33)12:415:05
2Vadim NikitinMen 17 (44)13:36+0:024:29
2Alina IgnatovaWomen 17 (33)13:13+0:325:18
4Dmitriy RakovitsaMen 17 (44)13:46+0:124:32
5Vladislav ViznovichMen 17 (44)13:53+0:194:34
6Valeria SaraninaWomen 17 (33)13:41+1:005:29
7Anastasiia BeliakovaWomen 17 (33)13:53+1:125:34
7Egor SopovMen 17 (44)13:57+0:234:36
8Elizaveta BaraevaWomen 17 (33)14:11+1:305:41
11Daniil DavydovMen 17 (44)14:17+0:434:42
13Yuriy BelozerovMen 17 (44)14:37+1:034:49
Alena KondratevaWomen 17 (33)mispunched

Swedish National Team

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Albin GezeliusMen 17 (44)14:06+0:324:39
14Vendela SoderqvistWomen 17 (33)15:15+2:346:07
19Elsa HermanssonWomen 17 (33)17:10+4:296:53
22Julia BosellWomen 17 (33)18:54+6:137:35
34Rasmus ErikssonMen 17 (44)19:36+6:026:28
Petter ErlandssonMen 17 (44)mispunched
Isak LundholmMen 17 (44)mispunched
Julia NaslundWomen 17 (33)did not start

Swiss National Team

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Alina NiggliWomen 17 (33)13:16+0:355:19
6Gian Andri MuellerMen 17 (44)13:55+0:214:35
11Justine HamelWomen 17 (33)14:55+2:145:59
13Corsin MuellerMen 17 (44)14:37+1:034:49
17Elin NeuenschwanderWomen 17 (33)16:39+3:586:41
17Jan LauensteinMen 17 (44)14:53+1:194:54
26Flavio EhrlerMen 17 (44)16:44+3:105:31

Turkish National Team

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Meryem Sena YurtseverWomen 17 (33)27:55+15:1411:12
31Eylul Selen YildirimWomen 17 (33)44:05+31:2417:42
38Hamza UcarMen 17 (44)38:15+24:4112:37
39Zeynel Abidin IscanMen 17 (44)54:20+40:4617:55
Aysa Asya TuzcuogullariWomen 17 (33)mispunched

Ukrainian National Team

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
27Anna IrkhaWomen 17 (33)24:35+11:549:52
29Anastasiia OleksienkoWomen 17 (33)28:12+15:3111:19
30Liza MashchenkoWomen 17 (33)28:15+15:3411:20
Maksym DvirnyiMen 17 (44)mispunched
Vadym PoienkoMen 17 (44)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport