International Orienteering Federation

Official results for European Youth Ski Orienteering Championships 2020 - Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organisers: SK Bjornen / Sweden / Umea OK
Date: 22 February 2020

Men 17

3 030 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matyas StreglCzech National Team13:344:28
2Vadim NikitinRussian National Team13:36+0:024:29
3Marek SterbaCzech National Team13:45+0:114:32
4Dmitriy RakovitsaRussian National Team13:46+0:124:32
5Vladislav ViznovichRussian National Team13:53+0:194:34
6Gian Andri MuellerSwiss National Team13:55+0:214:35
7Egor SopovRussian National Team13:57+0:234:36
8Rauli AhoFinnish National Team14:03+0:294:38
9Albin GezeliusSwedish National Team14:06+0:324:39
10Olle Ilmar JaamaEstonian National Team14:12+0:384:41
11Daniil DavydovRussian National Team14:17+0:434:42
12Pyry RiissanenFinnish National Team14:30+0:564:47
13Yuriy BelozerovRussian National Team14:37+1:034:49
13Corsin MuellerSwiss National Team14:37+1:034:49
15Audris Odo VitolinsLatvian National Team14:46+1:124:52
16Ugis BekerisLatvian National Team14:51+1:174:54
17Jan LauensteinSwiss National Team14:53+1:194:54
18Mehis UdamEstonian National Team15:00+1:264:57
19ErnoKalle RissanenFinnish National Team15:11+1:375:00
20Gustavs StanaLatvian National Team15:34+2:005:08
21Klavs PlavinsLatvian National Team15:42+2:085:10
22Vojtech PenazCzech National Team15:52+2:185:14
23Andojas LapinskasLithuanian National Team16:14+2:405:21
24Radek PenazCzech National Team16:28+2:545:26
25Tuukka TolkkinenFinnish National Team16:36+3:025:28
26Flavio EhrlerSwiss National Team16:44+3:105:31
27Timo KudreEstonian National Team16:46+3:125:32
28Chris Marcus KrahvEstonian National Team17:06+3:325:38
29Davis VintissLatvian National Team17:16+3:425:41
30Nansen PaloEstonian National Team17:23+3:495:44
31Maanus UdamEstonian National Team18:01+4:275:56
32Toku IshiharaJapanese National Team18:21+4:476:03
33Moritz LuckeGerman National Team18:36+5:026:08
34Rasmus ErikssonSwedish National Team19:36+6:026:28
35Ritvars LepeskinsLatvian National Team19:56+6:226:34
36Ole WittiberGerman National Team19:57+6:236:35
37Pijus JaloveckasLithuanian National Team20:33+6:596:46
38Hamza UcarTurkish National Team38:15+24:4112:37
39Zeynel Abidin IscanTurkish National Team54:20+40:4617:55
Adomas TraubasLithuanian National Teammispunched
Maksym DvirnyiUkrainian National Teammispunched
Petter ErlandssonSwedish National Teammispunched
Vadym PoienkoUkrainian National Teammispunched
Isak LundholmSwedish National Teammispunched

Women 17

2 490 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Iuliia KhrennikovaRussian National Team12:415:05
2Alina IgnatovaRussian National Team13:13+0:325:18
3Alina NiggliSwiss National Team13:16+0:355:19
4Vilma PesuFinnish National Team13:17+0:365:20
5Lotte Line EkstromFinnish National Team13:31+0:505:25
6Valeria SaraninaRussian National Team13:41+1:005:29
7Anastasiia BeliakovaRussian National Team13:53+1:125:34
8Elizaveta BaraevaRussian National Team14:11+1:305:41
9Ansa Lotta OjanahoFinnish National Team14:35+1:545:51
9Oili HolopainenFinnish National Team14:35+1:545:51
11Justine HamelSwiss National Team14:55+2:145:59
12Adela RandakovaCzech National Team15:09+2:286:05
13Birgit RoomEstonian National Team15:13+2:326:06
14Vendela SoderqvistSwedish National Team15:15+2:346:07
15Rachele GaioItalian National Team15:30+2:496:13
16Nicole RizItalian National Team15:42+3:016:18
17Elin NeuenschwanderSwiss National Team16:39+3:586:41
18Eliza MadsenaLatvian National Team16:40+3:596:41
19Elsa HermanssonSwedish National Team17:10+4:296:53
20Emilija TamoseviciuteLithuanian National Team18:34+5:537:27
21Anete StrautaLatvian National Team18:42+6:017:30
22Julia BosellSwedish National Team18:54+6:137:35
23Liis Marii KasoEstonian National Team19:11+6:307:42
24Elize BremzeLatvian National Team19:51+7:107:58
25Leana Jete KorbEstonian National Team20:05+7:248:03
26Tereza PeckovaCzech National Team21:35+8:548:40
27Anna IrkhaUkrainian National Team24:35+11:549:52
28Meryem Sena YurtseverTurkish National Team27:55+15:1411:12
29Anastasiia OleksienkoUkrainian National Team28:12+15:3111:19
30Liza MashchenkoUkrainian National Team28:15+15:3411:20
31Eylul Selen YildirimTurkish National Team44:05+31:2417:42
Alena KondratevaRussian National Teammispunched
Aysa Asya TuzcuogullariTurkish National Teammispunched
Julia NaslundSwedish National Teamdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World