International Orienteering Federation

Official results for Ski Orienteering World Cup 2020 - Long

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Long
Organisers: SK Bjornen / Sweden / Umea OK
Date: 23 February 2020

Men

22 820 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vladislav KiselevRussian National Team1:34:314:08
2Audun HeimdalNorwegian National Team1:34:51+0:204:09
3Andrey LamovRussian National Team1:35:34+1:034:11
4Lars MoholdtNorwegian National Team1:35:44+1:134:11
5Eduard KhrennikovRussian National Team1:36:32+2:014:13
6Jorgen BaklidNorwegian National Team1:36:48+2:174:14
7Erik RostSwedish National Team1:36:57+2:264:14
8Markus LundholmSwedish National Team1:37:30+2:594:16
9Linus RappSwedish National Team1:37:47+3:164:17
10Tuomas KotroFinnish National Team1:38:28+3:574:18
11Erik BlomgrenSwedish National Team1:38:30+3:594:18
12Sergey GorlanovRussian National Team1:38:33+4:024:19
13Tero LinnainmaaFinnish National Team1:40:45+6:144:24
14Eevert ToivonenFinnish National Team1:41:12+6:414:26
15Misa TuomalaFinnish National Team1:41:16+6:454:26
16Stanimir BelomazhevBulgarian National Team1:41:22+6:514:26
17Oyvind WiggenNorwegian National Team1:41:46+7:154:27
18Jakub SkodaCzech National Team1:41:48+7:174:27
19Oskar SandbergSwedish National Team1:41:55+7:244:27
20Igor LinkevichRussian National Team1:42:25+7:544:29
21Styrk KamsvaagNorwegian National Team1:43:04+8:334:30
22Martin HammarbergSundsvalls OK1:43:08+8:374:31
23Ville Petteri SaarelaFinnish National Team1:43:21+8:504:31
24Petr HorvatCzech National Team1:43:53+9:224:33
25Edvin NordstromSwedish National Team1:44:27+9:564:34
26Bjornar KvaleNorwegian National Team1:44:47+10:164:35
27Samuli SchroderusFinnish National Team1:44:57+10:264:35
28Aleksandr ZlobinRussian National Team1:45:22+10:514:37
29Gion SchnyderSwiss Orienteering1:46:08+11:374:39
30Mattis JaamaEstonian National Team1:46:29+11:584:39
31Rasmus WickbomSwedish National Team1:46:44+12:134:40
32Sixten WalheimSwedish National Team1:47:42+13:114:43
33Nicola MuellerSwiss Orienteering1:48:30+13:594:45
33Raivo KivlenieksLatvian National Team1:48:30+13:594:45
35Erik JohanssonOK Tranan1:48:34+14:034:45
36Radek LacigaCzech National Team1:51:06+16:354:52
37Nauris RaizeLatvian National Team1:51:36+17:054:53
38Janis BaunisLatvian National Team1:53:38+19:074:58
39Michal ArgalasCzech National Team1:54:03+19:324:59
40Simon ErikssonUmeå OK1:54:13+19:425:00
41Severin MuellerSwiss Orienteering1:55:21+20:505:03
42Vojtech MatusCzech National Team1:57:08+22:375:07
43Lukas DeiningerSwiss Orienteering1:57:22+22:515:08
44Truls LindholmSundsvalls OK1:57:27+22:565:08
45Ilmar UdamEstonian National Team2:00:59+26:285:18
46Vitalijus PetrulisLithuanian National Team2:01:14+26:435:18
47Vojtech BartosCzech National Team2:01:43+27:125:20
48Erik SilfverIFK Umeå2:05:51+31:205:30
49Klaus CsucsRomanian National Team2:06:47+32:165:33
50Lars WidmerSwiss Orienteering2:07:48+33:175:36
51Martin HerbertTäby OK2:09:57+35:265:41
52Martin PenchevBulgarian National Team2:11:06+36:355:44
53Erik OskarssonI 19 IF2:11:58+37:275:46
54Kostiantyn MarychUkrainian National Team2:14:28+39:575:53
55Yuki IshiharaJapanese National Team2:27:44+53:136:28
56Simon DahlbergOK Nolaskogsarna2:40:13+1:05:427:01
57Umut GurcanTurkish National Team3:05:50+1:31:198:08
Onder AktimurTurkish National Teammispunched
Gustav JohnssonIFK Mora OKdid not start

Women

20 080 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daisy KudreEstonian National Team1:37:124:50
2Tatyana OborinaRussian National Team1:38:35+1:234:54
3Linda LindkvistSwedish National Team1:38:51+1:394:55
4Marjut TurunenFinnish National Team1:39:37+2:254:57
5Magdalena OlssonSwedish National Team1:39:41+2:294:57
6Salla KoskelaFinnish National Team1:39:56+2:444:58
7Lisa LarsenSwedish National Team1:40:07+2:554:59
8Alena TrapeznikovaRussian National Team1:41:10+3:585:02
9Marina VyatkinaRussian National Team1:42:41+5:295:06
10Evine Westli AndersenNorwegian National Team1:43:49+6:375:10
11Tuuli SuutariFinnish National Team1:43:51+6:395:10
12Frida SandbergSwedish National Team1:43:59+6:475:10
13Lenka MechlovaCzech National Team1:44:26+7:145:12
14Petra HancovaCzech National Team1:44:40+7:285:12
15Isabel SalenSwedish National Team1:44:49+7:375:13
16Klara YngvessonSwedish National Team1:45:31+8:195:15
17Katerina NeumannovaCzech National Team1:47:18+10:065:20
18Daria ShupikovaRussian National Team1:47:30+10:185:21
19Stefania CorradiniItalian National Team1:48:25+11:135:23
20Anastasia KravchenkoRussian National Team1:50:01+12:495:28
21Hanna ErikssonSwedish National Team1:50:52+13:405:31
22Daria KuzminykhRussian National Team1:52:17+15:055:35
23Epp PaalbergEstonian National Team1:53:45+16:335:39
24Andrea WickbomI 19 IF1:54:25+17:135:41
25Liisa NenonenFinnish National Team1:54:58+17:465:43
26Doris KudreEstonian National Team1:56:49+19:375:49
27Johanka SimkovaCzech National Team1:58:00+20:485:52
28Antonia ErhartAustrian Orienteering Federation2:06:02+28:506:16
29Kaisa RoobaUmeå OK2:11:47+34:356:33
30Yoshiko SakaiJapanese National Team2:24:19+47:077:11
Elsa AnderssonDomnarvets GOIFmispunched
Hibiki SanoJapanese National Teammispunched
Nazlican DuzceTurkish National Teammispunched
Synne StrandNorwegian National Teammispunched
Kezban TasTurkish National Teammispunched
Anniken Eriksrud KarlsenNorwegian National Teammispunched
Erica EdmanSäterbygdens OKdid not start
Marit Melby JacobsenNorwegian National Teamdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World