International Orienteering Federation

Official results for Ski Orienteering World Cup 2020 - Sprint

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint
Organisers: SK Bjornen / Sweden / Umea OK
Date: 22 February 2020

Men

3 590 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrey LamovRussian National Team13:223:43
2Jorgen BaklidNorwegian National Team13:24+0:023:43
3Lars MoholdtNorwegian National Team13:26+0:043:44
4Vladislav KiselevRussian National Team13:29+0:073:45
5Markus LundholmSwedish National Team13:36+0:143:47
6Erik BlomgrenSwedish National Team13:37+0:153:47
7Sergey GorlanovRussian National Team13:41+0:193:48
8Erik RostSwedish National Team13:53+0:313:52
9Linus RappSwedish National Team13:54+0:323:52
10Tero LinnainmaaFinnish National Team13:56+0:343:52
11Bjornar KvaleNorwegian National Team13:57+0:353:53
12Tuomas KotroFinnish National Team14:06+0:443:55
13Ville Petteri SaarelaFinnish National Team14:09+0:473:56
14Stanimir BelomazhevBulgaria National Team14:15+0:533:58
15Rasmus WickbomSwedish National Team14:20+0:583:59
16Eduard KhrennikovRussian National Team14:22+1:004:00
17Martin HammarbergSundsvalls OK14:23+1:014:00
18Gion SchnyderSwiss National Team14:27+1:054:01
19Igor LinkevichRussian National Team14:30+1:084:02
20Eevert ToivonenFinnish National Team14:34+1:124:03
21Stepan MalinovskiiRussian National Team14:36+1:144:04
21Mattis JaamaEstonian National Team14:36+1:144:04
23Jakub SkodaCzech National Team14:37+1:154:04
24Sixten WalheimSwedish National Team14:41+1:194:05
25Samuli SchroderusFinnish National Team14:43+1:214:05
26Audun HeimdalNorwegian National Team14:56+1:344:09
27Radek LacigaCzech National Team14:57+1:354:09
27Oyvind WiggenNorwegian National Team14:57+1:354:09
27Petr HorvatCzech National Team14:57+1:354:09
30Nicola MuellerSwiss National Team15:18+1:564:15
31Edvin NordstromSwedish National Team15:32+2:104:19
32Misa TuomalaFinnish National Team15:33+2:114:19
33Lukas DeiningerSwiss National Team15:35+2:134:20
34Nauris  RaizeLatvian National Team15:36+2:144:20
35Raivo KivlenieksLatvian National Team15:39+2:174:21
36Truls LindholmSundsvalls OK16:00+2:384:27
36Vojtech MatusCzech National Team16:00+2:384:27
38Severin MuellerSwiss National Team16:05+2:434:28
39Yuki IshiharaJapanese National Team16:15+2:534:31
40Erik JohanssonOK Tranan16:27+3:054:34
41Vojtech BartosCzech National Team16:38+3:164:37
42Michal ArgalasCzech National Team16:40+3:184:38
42Klaus CsucsRomanian National Team16:40+3:184:38
42Styrk KamsvaagNorwegian National Team16:40+3:184:38
45Martin PenchevBulgaria National Team16:46+3:244:40
46Nerijus SulcysLithuanian National Team17:26+4:044:51
47Simon ErikssonUmeå OK17:31+4:094:52
48Janis BaunisLatvian National Team17:36+4:144:54
49Vitalijus PetrulisLithuanian National Team17:38+4:164:54
50Lars WidmerSwiss National Team18:07+4:455:02
51Kostiantyn MarychUkrainian National Team19:10+5:485:20
52Per FrostIK Jarl Rättvik20:28+7:065:42
53Oleksandr KalinkinUkrainian National Team20:32+7:105:43
54Umut GurcanTurkish National Team23:23+10:016:30
55Erik OskarssonI 19 IF26:14+12:527:18
56Onder AktimurTurkish National Team27:21+13:597:37
57Simon NordlundI 19 IF32:13+18:518:58
Ilmar UdamEstonian National Teammispunched
Gustav JohnssonIFK Mora OKdid not start

Women

3 030 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magdalena OlssonSwedish National Team12:544:15
2Evine Westli AndersenNorwegian National Team13:24+0:304:25
3Linda LindkvistSwedish National Team13:32+0:384:27
4Marjut TurunenFinnish National Team13:33+0:394:28
5Frida SandbergSwedish National Team13:40+0:464:30
6Daisy KudreEstonian National Team13:42+0:484:31
7Daria ShupikovaRussian National Team13:43+0:494:31
8Klara YngvessonSwedish National Team13:46+0:524:32
9Stefania CorradiniItalian National Team13:47+0:534:32
10Lisa LarsenSwedish National Team13:52+0:584:34
11Katerina NeumannovaCzech National Team13:55+1:014:35
12Lenka MechlovaCzech National Team14:00+1:064:37
13Hanna ErikssonSwedish National Team14:07+1:134:39
14Daria KuzminykhRussian National Team14:09+1:154:40
14Liisa NenonenFinnish National Team14:09+1:154:40
16Salla KoskelaFinnish National Team14:11+1:174:40
17Petra HancovaCzech National Team14:17+1:234:42
18Anastasia KravchenkoRussian National Team14:18+1:244:43
19Alena TrapeznikovaRussian National Team14:20+1:264:43
20Isabel SalenSwedish National Team14:37+1:434:49
21Synne StrandNorwegian National Team14:43+1:494:51
22Doris KudreEstonian National Team14:57+2:034:56
23Marina VyatkinaRussian National Team15:13+2:195:01
24Johanka SimkovaCzech National Team15:16+2:225:02
25Andrea WickbomI 19 IF15:25+2:315:05
26Epp PaalbergEstonian National Team15:31+2:375:07
27Antonia ErhartAustrian Orienteering Federation16:00+3:065:16
27Tatyana OborinaRussian National Team16:00+3:065:16
29Tuuli SuutariFinnish National Team16:14+3:205:21
30Elsa AnderssonDomnarvets GOIF16:51+3:575:33
31Kaisa RoobaUmeå OK17:15+4:215:41
32Ingela HagfalkDomnarvets GOIF22:44+9:507:30
33Hibiki SanoJapanese National Team23:21+10:277:42
34Vilma BergerDomnarvets GOIF28:29+15:359:24
35Beatrice AlmÖrnsköldsviks OK29:22+16:289:41
36Kezban TasTurkish National Team53:05+40:1117:31
37Nazlican DuzceTurkish National Team58:42+45:4819:22
Anniken Eriksrud KarlsenNorwegian National Teammispunched
Marit Melby JacobsenNorwegian National Teammispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World