International Orienteering Federation

Official results for Finnish Championships in Sprint Orienteering

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Finnish Championships in Sprint Orienteering
Organiser: Finland
Date: 19 September 2020

Classes: Show all | M21 | W21 | M21B1 | M21B2 | W21B1

Men

3 800 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Aleksi NiemiTampereen PyrintöFinland14:563:55
2Otto SimosasTampereen PyrintöFinland15:06+0:103:58
3Fredric PortinPargas IFFinland15:09+0:133:59
4Akseli RuoholaMS ParmaFinland15:12+0:164:00
5Teemu OksanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:15+0:194:00
6Otto KaarioHelsingin SuunnistajatFinland15:17+0:214:01
7Jesse LaukkarinenSK UusiFinland15:18+0:224:01
8Eemeli SuominenHiidenkiertäjätFinland15:19+0:234:01
8Topi SyrjäläinenHelsingin SuunnistajatFinland15:19+0:234:01
10Joni HirvikallioKooveeFinland15:20+0:244:02
11Miika KirmulaKalevan RastiFinland15:24+0:284:03
12Alvar PalmenEspoon SuuntaFinland15:29+0:334:04
13Severi KymäläinenTampereen PyrintöFinland15:41+0:454:07
14Jussi SunaTurun MetsänkävijätFinland15:44+0:484:08
15Aaro AhoValkeakosken HakaFinland15:51+0:554:10
15Juho YlinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland15:51+0:554:10
17Lari PernuEspoon SuuntaFinland15:53+0:574:10
18Andreas Hougaard BoesenAngelniemen AnkkuriDenmark15:54+0:584:11
19Topi PenttinenMS ParmaFinland16:05+1:094:13
20Antti ParjanneLynxFinland16:07+1:114:14
21Antti SaikkoTampereen PyrintöFinland16:14+1:184:16
22Mikko PatanaHiidenkiertäjätFinland16:21+1:254:18
22Oskari LiukkonenHiidenkiertäjätFinland16:21+1:254:18
24Lari TakanenPaimion RastiFinland16:22+1:264:18
25Fryderyk PryjmaIkaalisten Nouseva-VoimaPoland16:27+1:314:19
26Tobias JernOK77Finland16:31+1:354:20
26Roope KoskinenKalevan RastiFinland16:31+1:354:20
28Janis TamuzsNaviLatvia16:33+1:374:21
29Tuomo LahtinenLahden Suunnistajat-37Finland16:36+1:404:22
30Petteri HuikkoLahden Suunnistajat-37Finland16:39+1:434:22
31Mikko KnuuttilaIkaalisten Nouseva-VoimaFinland16:45+1:494:24
32Andrew Barnett (U)Ikaalisten Nouseva-VoimaAustralia16:46+1:504:24
32Eero HeinonenMS ParmaFinland16:46+1:504:24
34Joona HuilaHiisirastiFinland16:49+1:534:25
35Toni-Antti ViitasaariLapuan VirkiäFinland16:52+1:564:26
36Luukas ValtonenHelsingin SuunnistajatFinland16:58+2:024:27
37Tuukka MäkinenMS ParmaFinland17:05+2:094:29
38Eevert ToivonenKangasala SKFinland17:08+2:124:30
39Emil SeveliusOK TrianFinland17:10+2:144:31
40Benjamin TulonenHiidenkiertäjätFinland17:35+2:394:37
41Konsta VanhanenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland17:36+2:404:37
42Erik HaajanenPargas IFFinland17:39+2:434:38
43Lauri PohjolaSuunta JyväskyläFinland18:04+3:084:45
44Antti JärvenpääOK77Finland18:06+3:104:45
45Antti VäyrynenVehkalahden VeikotFinland18:08+3:124:46
46Lauri ValkonenItä-Hämeen RastiFinland18:13+3:174:47
47Janne OvaskaVehkalahden VeikotFinland19:02+4:065:00
Olli-Pekka KoistinenHiidenkiertäjätFinlanddisqualified
Ilgvars Caune (U)Vehkalahden VeikotLatviadisqualified
Tuomas HeikkiläHelsingin SuunnistajatFinlanddid not finish
Samu HeiskaTurun MetsänkävijätFinlanddid not start

Women

3 300 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Maija SianojaMS ParmaFinland14:564:31
2Aino MänkärläLynxFinland14:57+0:014:31
3Marika TeiniSK PohjantähtiFinland15:00+0:044:32
3Veera KlemettinenSuunta JyväskyläFinland15:00+0:044:32
5Niina HulkkonenSwedenFinland15:06+0:104:34
6Merja RantanenJämsän Retki-VeikotFinland15:08+0:124:35
7Jenny PatanaHiidenkiertäjätFinland15:09+0:134:35
8Elli PeltomäkiRastikarhutFinland15:16+0:204:37
9Amy NymalmPargas IFFinland15:19+0:234:38
9Alexandra EnlundPargas IFFinland15:19+0:234:38
11Milla MattilaHelsingin SuunnistajatFinland15:22+0:264:39
12Mira KaskinenRastikarhutFinland15:23+0:274:39
13Anna NärhiSwedenFinland15:24+0:284:40
14Jasmiina RantalaLynxFinland15:27+0:314:40
15Johanna HulkkonenKooveeFinland15:30+0:344:41
16Sara NivaSK PohjantähtiFinland15:33+0:374:42
17Eveliina HirvonenPaimion RastiFinland15:34+0:384:43
18Noora HyyrynenHelsingin SuunnistajatFinland15:48+0:524:47
19Silja KauppinenKalevan RastiFinland15:53+0:574:48
20Sara-Elise RuokonenAngelniemen AnkkuriFinland15:55+0:594:49
21Sanna KauppilaAngelniemen AnkkuriFinland16:03+1:074:51
22Maiju OksanenSK PohjantähtiFinland16:07+1:114:53
22Roosa HämäläinenHiidenkiertäjätFinland16:07+1:114:53
24Julia JärveläinenIF FemmanFinland16:13+1:174:54
25Anna MoilanenKuopion SuunnistajatFinland16:19+1:234:56
26Ulrika UotilaKooveeFinland16:21+1:254:57
27Enni JalavaTurun SuunnistajatFinland16:28+1:324:59
28Karoliina UkskoskiKooveeFinland16:32+1:365:00
29Pihla OtsamoHelsingin SuunnistajatFinland16:38+1:425:02
29Salla SaarijärviRastikarhutFinland16:38+1:425:02
31Milla HirvonenTampereen PyrintöFinland16:41+1:455:03
32Sanni NorrbackaLynxFinland16:59+2:035:08
33Noora KoskinenMS ParmaFinland17:05+2:095:10
34Aino VäyrynenKalevan RastiFinland17:12+2:165:12
35Tuuli HeikkiläLynxFinland17:32+2:365:18
36Sonja JulkunenTurun SuunnistajatFinland17:41+2:455:21
37Roosa PelkonenTampereen PyrintöFinland18:02+3:065:27
38Ella-Noora RahkolaTurun SuunnistajatFinland18:13+3:175:31
39Emmi HaavistoTurun SuunnistajatFinland18:50+3:545:42
Emma SilvennoinenPaimion RastiFinlanddisqualified

MenB1

3 700 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Valtteri RantalaLahden Suunnistajat-37Finland16:174:24
2Dmitrii Iurev (U)HiidenkiertäjätRussian Federation16:29+0:124:27
3Atte NokkaLappeen RientoFinland16:47+0:304:32
4Janne KuningasLappeen RientoFinland16:48+0:314:32
5Aki SaariLahden Suunnistajat-37Finland16:52+0:354:33
6Jere SipponenPaimion RastiFinland16:54+0:374:34
7Justus VuoriTurun SuunnistajatFinland16:55+0:384:34
8Matias SankariLahden Suunnistajat-37Finland16:57+0:404:34
9Kari-Pekka SeppänenEspoon SuuntaFinland17:05+0:484:37
10Misa TuomalaSuunta JyväskyläFinland17:22+1:054:41
11Valters Reneslacis (U)Vehkalahden VeikotLatvia17:25+1:084:42
12Oskari NiemiLappeen RientoFinland17:32+1:154:44
13Simo MertanenLappeen RientoFinland17:35+1:184:45
14Tuukka SenttulaSuunta JyväskyläFinland17:36+1:194:45
15Teemu NiskanenLahden Suunnistajat-37Finland17:40+1:234:46
16Ville-Petteri SaarelaKeminmaan UrheilijatFinland17:48+1:314:48
17Matti SuutariVehkalahden VeikotFinland18:13+1:564:55
18Juha KorpioEspoon AkillesFinland18:18+2:014:56
19Veli-Pekka KuuttiEspoon AkillesFinland18:23+2:064:58
20Jonathan RayOK77Finland18:42+2:255:03
21Jukka-Pekka SeppänenHiidenkiertäjätFinland18:43+2:265:03
21Ville ParkkinenIkaalisten Nouseva-VoimaFinland18:43+2:265:03
23Ville VierimaaEspoon AkillesFinland18:57+2:405:07
24Juho-Matti TaivainenPellon PonsiFinland19:24+3:075:14
25af Fabian HällströmOK77Finland19:25+3:085:14
26Tatu LeirimaaLahden Suunnistajat-37Finland20:06+3:495:25
27Ats Sõnajalg (U)Lapuan VirkiäEstonia21:27+5:105:47
Juho PousiVehkalahden VeikotFinlanddisqualified
Aleksi SopoNaviFinlanddisqualified
Aleksi HellmanMS ParmaFinlanddisqualified
Eero LapilaMS ParmaFinlanddisqualified
Rinat GabitovEspoon SuuntaRussian Federationdisqualified
Matias SalonenHelsingin SuunnistajatFinlanddisqualified
Antti VainioMS ParmaFinlanddisqualified
Victor MansnerOK TrianFinlanddisqualified
Jeremias JoutsensaariKangasala SKFinlanddid not start
Aapo TonderKalevan RastiFinlanddid not start
Lauri KoivumäkiLapuan VirkiäFinlanddid not start
Andreas HallHiidenkiertäjätFinlanddid not start

MenB2

3 500 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Kimmo MieskoskiRasti-LukkoFinland16:344:44
2Jiri-Pekka RissanenKangasala SKFinland16:38+0:044:45
3Oskari NummelinTurun SuunnistajatFinland16:45+0:114:47
4Miika VehmasEspoon SuuntaFinland16:53+0:194:49
5Jyri UusitaloPellon PonsiFinland16:55+0:214:50
6Mikko LaaksoHelsingin SuunnistajatFinland17:03+0:294:52
7Anton SulkulaSuunta JyväskyläFinland17:17+0:434:56
8Topias NiemiHelsingin SuunnistajatFinland17:19+0:454:56
9Tommi HakuliSK UusiFinland17:20+0:464:57
10Antti HakalaKortesjärven Järvi-VeikotFinland17:21+0:474:57
11Christoffer MelinIK FalkenFinland17:24+0:504:58
12Jonne PitkänenTampereen PyrintöFinland17:34+1:005:01
13Tuukka JurvakainenHelsingin SuunnistajatFinland17:39+1:055:02
14Niko NissinenSK PohjantähtiFinland17:46+1:125:04
14Janne NiskanenVehkalahden VeikotFinland17:46+1:125:04
16Antto-Iiro SuhonenKuopion SuunnistajatFinland17:48+1:145:05
17Oskari PesolaHelsingin SuunnistajatFinland17:50+1:165:05
18Olli SuonpääMS ParmaFinland17:53+1:195:06
19Hermanni SankeloIkaalisten Nouseva-VoimaFinland17:55+1:215:07
20Lauri KleemolaLynxFinland18:01+1:275:08
21Santeri SainioKangasala SKFinland18:07+1:335:10
22Otto ItkonenTurun SuunnistajatFinland18:19+1:455:14
23Matti LinnaSuunta JyväskyläFinland18:33+1:595:18
24Esa HietalaPudasjärven UrheilijatFinland18:39+2:055:19
25Janne HeikkinenHelsingin SuunnistajatFinland18:42+2:085:20
26Ilari IlmakunnasPihkaniskatFinland18:45+2:115:21
27Tomi KauppilaVehkalahden VeikotFinland19:33+2:595:35
28Juho KuoppamäkiRastivarsatFinland19:35+3:015:35
29Pyry KettunenSäyneisen SalpaFinland20:03+3:295:43
30Mikko KurkelaKajaanin SuunnistajatFinland20:22+3:485:49
31Vili VirkkiHämeenlinnan SuunnistajatFinland20:56+4:225:58
32Leo TolvanenPihkaniskatFinland21:50+5:166:14
33Joakim HakalaIF FemmanFinland22:38+6:046:28
Otso WesterlundKooveeFinlanddid not start
Aapo AaltioKuopion SuunnistajatFinlanddid not start
Tomi KanniainenPuolangan RyhtiFinlanddid not start

WomenB1

3 200 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiffKm time
1Anniina SuhonenHelsingin SuunnistajatFinland15:594:59
2Laura JakobssonRastikarhutFinland17:01+1:025:19
3Janika PuikkonenSuunta JyväskyläFinland17:04+1:055:20
4Johanna ViiloTampereen PyrintöFinland17:15+1:165:23
5Jaana KariLänsi-Rajan RastiFinland17:20+1:215:25
6Kirsti LaurilaPihkaniskatFinland17:26+1:275:26
7Ruut KankoSuunta JyväskyläFinland17:31+1:325:28
8Isabel DonnerOK77Finland17:34+1:355:29
9Janina DonnerOK77Finland17:37+1:385:30
10Venla KinnalaTurun SuunnistajatFinland17:38+1:395:30
11Anni HuuhaOulaisten HuimaFinland17:49+1:505:34
12Emilia StåhlbergEspoon SuuntaFinland17:51+1:525:34
13Hanne ManderbackaTurun SuunnistajatFinland17:55+1:565:35
14Helmi KoliLynxFinland18:11+2:125:40
15Vivian LindholmOK77Finland18:19+2:205:43
16Riikka AjalinTurun SuunnistajatFinland18:22+2:235:44
16Heidi PlitEspoon SuuntaFinland18:22+2:235:44
18Juliaana NäsiKuopion SuunnistajatFinland18:29+2:305:46
19Elisa ViholainenEspoon SuuntaFinland18:37+2:385:49
20Viivi KainlauriKouvolan SuunnistajatFinland18:39+2:405:49
21Melina AvelinTampereen PyrintöFinland18:41+2:425:50
22Ilona HaapasaariTurun SuunnistajatFinland18:46+2:475:51
23Miina RuokolainenOK77Finland18:48+2:495:52
24Anni VäyrynenKymin SuunnistajatFinland18:49+2:505:52
25Laura JerkkuTurun SuunnistajatFinland19:02+3:035:56
26Janna KorpelaSuunta JurvaFinland19:18+3:196:01
27Venla VesikkoJoutsenon KullervoFinland19:31+3:326:05
28Miina HietalaKymin SuunnistajatFinland19:49+3:506:11
29Emmi OksanenSiilin RastiFinland19:56+3:576:13
30Essi GustafssonRasti-PerniöFrance20:24+4:256:22
31Roosa RuotiVehkalahden VeikotFinland20:34+4:356:25
32Eerika RantalaHelsingin SuunnistajatFinland21:12+5:136:37
33Marjukka HanhijärviEspoon AkillesFinland21:14+5:156:38
34Claudia KantolaLahden Suunnistajat-37Finland21:44+5:456:47
35Evelina LaaksonenKuopion SuunnistajatFinland22:32+6:337:02
36Johanna BrinkPargas IFFinland22:48+6:497:07
37Julia KorhonenLahden Suunnistajat-37Finland23:26+7:277:19
Elina GrahnIF FemmanFinlanddid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Nokian Tyres World Orienteering Championships 2021